Vztahy

Až to budu potřebovat, tak se to naučím


Se Žena-in.cz jsem se seznámila teprve před 2 měsíci, ale od té doby Vás navštěvují pravidelně. Už několikrát jsem chtěla přispět, ale pak z toho sešlo.

Nicméne tentokrát jsi mi, Meryl, kápla do noty. Věta z tvého nadpisu mě vychovávala.

Máma je o 40 let starsí a toužebně si prála holčičku, a to se jí taky nakonec  povedlo, ale v době, kdy už měla dva skoro dospelé syny. Ovšem moji dva bráchové na mně zanechali stopy, a tak ze mě vyrostl kluk v sukních (protože holčičky přece v kalhotech nechodí, těch jsem se naprala a nazáplatovala dost, když byli kluci malí - toť citát mé mámy).

Věta "to se ti bude hodit až se vdáš" mě provázela vždy a všude, a když ne od mámy, tak od babičky. Já ovšem měla klasické dětské a později puberťácké uši, a tak tato řada stejně jako pořekadla typu "co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš" nebo "co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek" atd. mně prolítla jedním uchem tam a druhým ven (pokud vůbec k mým uším doletěla).

Nejlepší bylo, když mě podobnými radami vybavoval i děda při natírání plotu. Puberťáci mají na všechno odpověď, já měla tu svoji, která celé dříve narozené príbuzenstvo přiváděla k šílenství a bráchové se jí smáli - až to budu potřebovat, tak se to naučím.

A co ze mě vyrostlo? Vdávala jsem se ve dvaceti, ještě dneska po 12 letech můj manžel každou druhou večeři nazývá experimentem. Nicméně jídlo skončilo v odpadcích zatím jenom dvakrát a soudě podle manželova těhotenského bříška tak špatně nevařím. Uklízet po něm odmítám, a tak když párkrát neměl co na sebe, protože se všechny jeho ponožky, trička apod. válely po bytě (nejoblíbenější místo na odkládání ponožek je pod stolem v obýváku a postupně je zakopávat pod sedačku) a já peru pouze věci, co jsou v koši na prádlo, zbytek je pro mě neviditelný, naučil se házet prádlo tam, kam má.

A stejně to aplikují na děti - máme dvě holky 9 a skoro 12. Uklizím 1x týdně, okna myju, když je to potřeba, ale žádný bláznění před velikonocemi nebo vánocemi se nekoná. A zapojují i rodinku. Nejlépe se osvědčilo pozvat návštěvu. Dvě hodiny před jejím příchodem ty 3 (myslím holky a manžela) šílí a luxují a já v klidu připravují občerstvení.

V životě jsem na holky neaplikovala větu z nadpisu, ale něco doma přece jenom dělat musejí, a tak platím. Nevím, jak moc to je či není výchovné, ale já dostávám za práci taky zaplaceno, tak proč ne ony. Kapesné jsem snížila na minimum a na ledničce visí "ceník služeb" - kolik dostanou za práci zaplaceno.

Je fakt, že někdy se brodím nádobím a prádlem a na dotaz dneska nikdo napomáhá, se mi dostane odpovědi typu: sorry, ale momentálne nepotřebují peníze. Ovšem jindy mám všechno naleštěno, vyluxováno, myčka prázdná, pračka prázdná, prádlo visí venku a na stole na mě čeká účtenka a vysvětlení - mami, my jdeme zítra s holkama na plavečák, do kina apod. Inu penízky jsou potřeba.

A když se nad tím vším občas zamyslím (jako například dneska), tak porád ještě nevím, co že se mi to mělo hodit, až se vdám. Kuchařku si mužů koupit, na každém kousků prádla je návod na praní ....

Ale na druhou stranu na mě zanechalo stopy to, jak mě vychovávali bráchové a děda - umím položit dlažbu, vydlaždičkovat koupelnu, postavit garáž, vymalovat - přece jenom jsem se tenkrát něco naučila, co se mi dneska jako vdané paní hodí.

Mnoho pozdravu posílá Linda

Milá Lindo... Tvůj rodinný model se mi moc líbí. Jste prostě holky šikulky... i ten jeden kluk. :o)))

   
03.08.2005 - Láska a vztahy - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [14] medunka2001 [*]

  Placení za domácí práce, to je výborný nápad, ale zajímalo by mě, kdo za ně bude platit mně? Že by třeba manžel?

  superkarma: 0 03.08.2005, 15:35:21
 2. avatar
  [13] svetluszka [*]

  r1911: .. ..samozřejmě že já...z rozpočtu ... .... ale co se dá dělat..., ....

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:47:47
 3. avatar
  [12] Mirrule [*]

  Když měl táta problém s tím, že neumím vařit a že bych měla doma víc pomáhat, odpověděla mu máma, že až budu mít vlastní domácnost naperu,navařím a nauklízím se až až, tak mě s tím nebude otravovat už teď.
  Pravda je, že jsem se vdávala jako nekuchařka, ale bylo to jen dobře, protože jsem se učila vařit podle chutí svého muže a podle dětí....
  No první praní skončilo obarveným pyžamem a co ?....tak spal v modro červeným...taky se vyspal
  Ani nevím kde se ve mě vzalo umění tapetovat, vymalovat byt, natírat, spárovat dlažbu atd....prý to mám po babičce, ta sama i zedničila.....Když člověk má chuť něco dělat a nebojí se práce tak se vše naučí až to bude opravdu potřebovat....

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:41:47
 4. [11] hblaziko [*]

  Nikusa: Přesně! Pojď se dívat, jak vařím! ježiš, to jsem nesnášela. Co nakoukám, že jo, a škrábáním brambor se vařit nenaučím. Vždycky jsem se zdejchla do pokojíčku. Než dělat přinespodejzamíchej, to radši nic.
  A nakonec jsem se stejně naučila vařit "za pochodu" a například včera jsem dělala milánské špagety k večeři a manžel se oblizoval až za ušima .

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:40:06
 5. [10] r1911 [*]

  svetluszka: Otázkou ale zůstává - KDO ti bude za ty služby platit???

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:38:37
 6. [9] Lindaa [*]

  Ceník pro Jarku:
  Základní ceny jsou nízké, jako napr. odnesení odpadku(pytel stojí zavázaný u dverí) 1koruna - k popelnici je to 5metru, ovsem POKUD nekoho pri vyhazování odpadku do kose napadne ten plný pytel zavázat a odnést do popelnice a dát nový tak to je za 5. A tak je to se vsím. Napísu vzkaz vyprázdni mycku - 3 koruny, vyprázdní-li ji sama od sebe je to za 6korun. A ted neco pro Svetluszku: napísu-li vzkaz a mycka NENÌ vyprázdnená - platí dotycná slecna me 3 koruny pri prvním zapomenutí, pri opakovaném 6 korun atd. A tak si zároven procvicujeme násobilku.

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:36:28
 7. [8] Jarka2 [*]

  Ceník domácích prací by se hodil, Lindo, připiš ho sem, prosím.

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:14:49
 8. avatar
  [7] svetluszka [*]

  pohodarka: Ten ceník bude samozřejmě platit i pro mě... ...... krát 10. ... ... jejda já budu v balíku...

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:14:30
 9. avatar
  [6] pohodarka [*]

  nerikam, ze je to demoralizujici, ale platit diteti za to, aby pridalo ruku k dilu??? a argument, ze me za praci taky plati??? copak, kdyz vy doma perete, zehlite a starate se o sve milacky, tak oni vam zaplati...to neni demoralizujici, to je spis padle na hlavu

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:11:08
 10. avatar
  [5] Nikusa [*]

  To když mi říkávala máma,at se jdu dívat,jak vaří,že to budu jednou potřebovat,tak moji oblíbenou odpověd:,, Vitana vaří za vás",mi připomíná do dnes(je mi 41).A když dnes vidím syna,jak si dělá čínskou polívku ze sáčku(miluje ji),tak jdou na mně mrákoty a řvu,že je to nezdravé a že je snad navařeno.

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:10:43
 11. [3] ValerieM [*]

  S tím ceníkem je to opravdu dobrý nápad. A nemyslím, že je to demoralizující

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:06:55
 12. avatar
  [2] svetluszka [*]

  Super.. ... to s tím ceníkem prací zavedu taky...mladá potřebuje peníze pořád...

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:04:54
 13. [1] ValerieM [*]

  Dobré Já jsem se taky hodně věcí učila až při pochodu. Když jsme se přestěhovali do společné domácnosti. Ale bordel po něm taky neuklízím a stejně tak peru, jen to, co je v koši na prádlo, popř. nachystané v pračce.

  superkarma: 0 03.08.2005, 13:58:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme