Zdraví

Až 62 % dětí v Praze potřebuje stomatologické ošetření

 

Cílem preventivního programu Zdravé zuby, vznikajícího v roce 1999

za výrazné podpory značky Orbit, bylo zlepšit zubní zdraví u dětí a mládeže a tím zlepšit budoucí zubní zdraví u dospělé populace. Pro splnění tohoto cíle bylo nutné zvýšit informovanost pedagogických pracovníků v oblasti zubního zdraví a působit na zlepšení zubního zdraví nejen u dětí, ale jejich prostřednictvím také i u rodičů.

 

V rámci programu Národní program zdraví – projekty podpory zdraví MZ ČR, byl projekt č. 8009/04 cílen na hodnocení programu ZDRAVÉ ZUBY. Šetření proběhlo v prvních týdnech měsíce června 2004

v náhodně vybraných základních školách v Praze 1, 2 a v Brně. Stomatologické vyšetření se týkalo dětí z pátých tříd a každé vyšetřené dítě vyplnilo zároveň dotazník o zubním zdraví. Šetření bylo anonymní

a zákonní zástupci s vyšetřením chrupu svých dětí souhlasili. Cílem bylo zjistit aktuální kazivost, stav chrupu a postoje k zubnímu zdraví u této věkové kategorie dětí. V Praze bylo náhodně vybráno 17 základních škol a v Brně 6 základních škol. Vyšetřeno bylo celkem 449 dětí dané věkové kategorie.

Výsledky tohoto projektu byly v lednu 2005 zveřejněny v závěrečné zprávě grantu. Ukázaly, že v roce 2004 jsme zaznamenali poprvé snížení kazivosti chrupu u dětí pátých tříd oproti r.1998, a to o 31 %. Alarmující je ovšem fakt, že jen 9 % pražských dětí bylo v roce 2004 ošetřeno a 62 % potřebovalo stomatologické ošetření. Podstatně lepší byla situace v Brně, děti měly oproti pražským dětem nižší kazivost chrupu, ale stále téměř jedna třetina děti potřebovala stomatologické ošetření.

I když zrušením systematické péče odpovědnost za zubní zdraví dětí přešla na rodiče, současná situace ukazuje, zejména u pražských dětí, že rodiče stále ještě tuto odpovědnost podceňují a zubního lékaře navštěvují, až když má dítě bolesti zubů, což je samozřejmě pozdě.

 

Jednou z možností, jak tuto situaci řešit, je vzdělávat, informovat a motivovat nejen děti, ale i jejich rodiče ke změně postoje k zubnímu zdraví.

 

Projekt ZDRAVÉ ZUBY je dlouhodobý a bude i nadále pokračovat ve svých aktivitách a komunikaci se základními školami, stomatology i rodiči. Podpora Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které zařadilo výukový program do standardního vzdělávání na základních školách v České republice, a podpora Ministerstva zdravotnictví, které umožnilo formou grantu evaluaci programu, jsou zárukou, že další strategie a taktika programu povede ke zlepšení zubního zdraví u mladé generace v budoucích letech. Preventivní program Zdravé zuby dlouhodobě podporuje značka Orbit.

 

Dalším z preventivních programů pod záštitou Orbitu je Orbit klub, dlouhodobý komunikační program značky Orbit pro lékaře i pacienty. Cílem je podpořit u pacientů zájem o pravidelnou

a každodenní ústní hygienu a ve spolupráci se stomatologem jim informace zajímavým způsobem předávat přímo v ordinaci a čekárně. Z posledních výzkumů totiž vyplývá, že lidé se péči o svůj chrup věnují jen tehdy, jestliže je zuby bolí. To je samozřejmě pozdě, protože proces tvorby zubního kazu v této fázi už není možné zvrátit. Záměrem Orbit klubu je, aby lidé o dentální hygieně během dne nejen kontinuálně přemýšleli, ale zároveň se jí i pravidelně věnovali.

 

Víc informací najdete na www.zdravezuby.cz nebo www.orbitklub.cz.

 

Orbit pomáhá chránit před zubním kazem po každém jídle, vždy a všude.

 

 

   
25.07.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Žábina [*]

  Suzanne: tak to je úplně ideální stav

  superkarma: 0 25.07.2005, 15:15:16
 2. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Žábina: já teda před, abych se probudila, protože snídám až tak za dvě hoďky. A potom taky, protože s sebou nosím kartáček.

  superkarma: 0 25.07.2005, 14:14:40
 3. avatar
  [11] Žábina [*]

  Gabi: to jsem ještě chtěla napsat, že nepochopím, proč si někteří lidé čistí zuby PŘED snídání...tedy samozřejmě pokud snídají doma
  dělá to moje tchýně, na chatě vždy říkala když se probudil - tak vyčistit zuby a budeme snídat...dalo mi docela práci jí vysvětlit, že mě přijde efektivnější si ty zuby vyčistit PO snídani

  superkarma: 0 25.07.2005, 13:22:37
 4. avatar
  [10] Suzanne [*]

  Bobíkos: tak to je pravda Ono je někdy problém sehnat dobrého zubaře i pro velké

  superkarma: 0 25.07.2005, 13:08:28
 5. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Gabi: on si miláček čistil zuby 2x denně, někdy i častěji, ale prostě blbě. Maminka ho naučila sem-tam tahat kartáčkem, takže měl pocit, že jinak to být nemůže. Zubní nit a mezizubní kartáčky pro něj byla španělská vesnice

  superkarma: 0 25.07.2005, 13:07:28
 6. [8] parašutysta [*]

  Sehnat dobrého zubaře pro děti je dost náročné. Hlavně pro malé děti

  superkarma: 0 25.07.2005, 11:46:03
 7. [5] Ala.Faba [*]

  U nás zatím funguje, že děti chodí se školou na prohlídky stále, do školky chodila lékařka a vybrala děti kterým je potřeba udělat nějaký zákrok, vypsala je a rodiče ji šli i sdítkem navštívit. Od nového školního roku už to bude ve školce zrušeno. Ale nevidím problém v tom ji navštívit, raději ať se podchytí červík včas.

  superkarma: 0 25.07.2005, 09:11:17
 8. avatar
  [4] Gabi [*]

  Já tedy absolutně nechápu, co je tam problematického na tom, vzít své dítko dvakrát za rok k zubaři
  Žabina: to máš pravdu, min. je cca 8 let, do té doby vždy přečistit! A také odstranění zlozvyků našich rodičů a prarodičů - např. "jablíčko na dobrou noc zoubky nejlépe vyčistí".
  Suzanne: větší nebo menší kazivost může být dána, ale znám také takové experty jako byl tvůj muž - pro ně je výkon si vůbec vyčistit zuby jednou denně (obvykle to dělají ráno před snídaní ).

  superkarma: 0 25.07.2005, 08:38:45
 9. avatar
  [3] Žábina [*]

  já si myslím že chyba je taky v tom, když rodiče nechají moc malé dítě aby si SAMO čistilo zuby...neumí to a tím vznikají pak problémy
  já čistila dětem zuby do školního věku...a jsou v pohodě
  kamarádka nechávala děti čistit si zuby samostatně asi od 3 let a nepřejte si jejich zuby vidět
  starší kluk už se bojí kvůli tomu zubaře, protože mu "furt něco dělá"

  superkarma: 0 25.07.2005, 08:30:41
 10. avatar
  [2] svetluszka [*]

  superkarma: 0 25.07.2005, 04:54:08
 11. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Souhlasím, že tenhle stav je alarmující. Všem vřele doporučuju návštěvu dentální hygienistky, protože kolikrát si ani dospělí lidé neumějí čistit zuby tak, aby to fakt k něčemu bylo.

  Když jsem se svému manželovi pokusila vysvětlit, že zubní kaz není záležitost dědičnosti a že si prostě blbě čistí zuby, to byl oheň na střeše
  Ale když mu to poměrně natvrdo vysvětlil pan doktor, chodil dva dny uraženě (šéfovi firmy přece nikdo nebude říkat, že je prase ), ale pak převládl strach a začal používat mezizubní kartáčky a snaží se, jak může.

  superkarma: 0 25.07.2005, 00:26:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme