.

Autolékárničky: V každé zemi mají jiný obsah!

Cestování

Autolékárničky: V každé zemi mají jiný obsah!

Jestliže občas vycestujete autem do zahraničí, jistě vás napadlo, zda máte správně vybavenou autolékárničku. Zvlášť dnes, když se u nás jejich obsah tak často mění. Zjišťovali jsme, jak to je v okolních zemích...

aid

Jedno slovo: autolékárnička. Nedávné spory o obsah našich autolékárniček ve mně vyvolaly trochu jiné otázky. Jak jsou na tom s autolékárničkami cizinci? Co když přijede turista do naší země a má vybavenou autolékárničku podle norem v jeho domovině - dostane pokutu? A co naopak já, když vyrazím vozmo do zahraničí, musím si zjišťovat, jak v které zemi má autolékárnička vypadat?

Zeptal jsem se na tento problém Tomia Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, který nás odkázal na Ústřední automoto klub České republiky (ÚAMK). Zde jsme se obrátili na Miroslava Preclíka, který se stará o mototuristické informace.

Každý stát má jinou autolékárničku!

Jak nám sdělil pan Preclík: „Každá země to má s povinnou výbavou (a tedy i autolékárničkou) jinak. Pokud se ale obáváte, že dostanete v cizině pokutu, nemusíte mít strach. „Na základě Vídeňské konvence z roku 1968 se většina zemí řídí požadavky země, ve které máte auto registrované,“ říká Miroslav Preclík.

Je také zajímavé, že některé země autolékárničku v povinné výbavě vůbec nemají. Problematické je ale to, že Vídeňskou konvenci uznává jen většina zemí, ne všechny. „Je docela úsměvné představovat si autoturistu, který si s sebou veze patnáct lékárniček,“ dodává pan Preclík.

Aby k podobným nesmyslům nedocházelo, naleznete na stránkách ÚAMK šikovný rozcestník pro motoristy, kteří se chystají do zahraničí. Zde si vyberete cíl vaší cesty (i země, přes které pojedete) a snadno zjistíte, jaké mají požadavky na povinnou výbavu vozidel - viz odkaz níže.

A jak to mají cizinci u nás?

„Když se jedná třeba o Němce, který má vůz registrovaný v České republice, musí se řídit českými předpisy a mít povinnou výbavu naší země. Ale jinak se naši policisté řídí Vídeňskou konvencí a cizincům pokuty nehrozí, respektive hrozí, pokud nemají povinnou výbavu země, ve které mají vůz registrovaný,“ vysvětluje Preclík.

Čtěte také...

   
17.03.2011 - Zahraničí - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Co to tu je pořád s tím Okamurou?Sml30

  superkarma: 0 17.03.2011, 23:51:56
 2. avatar
  [3] oalison [*]

  Myslim, že místo koumáním co má nebo nemá být v lékárničce bych radši zavedla povinné kurzy první pomoci. Bohužel již několikrát jsem v Pražských uicích zažila, jak se zhroutí člověk na zem a ostatní kolemjdoucí buď utečou nebo ztuhnou a čumí. Nedokážou ani vytočit číslo na záchranku. A pak při zástavě dechu a srdce u pána na mě třeba řvali ať ho poleju studenou vodou a nebo odtáhnu do stínuSml80 Kdyby se lidi školili, tak aspoň by věděli základní věci a možná by neztuhli jak telátka.

  superkarma: 0 17.03.2011, 12:02:09
 3. avatar
  [2] Kaylie [*]

  Hihihi, v každé zemi, jo?

  Vždyť u nás je maximum čtvrt roku  změna obsahu lékárničky. Nevím proč, buzerace?

  A asi ještě neznalost. Jak mohu oživovacím přístrojem člověka ještě zabít?!!!! To je moc, jsem částečně vzdělaná v tomto oboru, nejsem zdr. sestra, ale těch školení! Musela jsem z důvodu zaměstnání.

  Takže abyste se "báli", v Hloubětíně v Praze, jsem zachránila epileptika. Volala  jsem záchranku, přijeli 2 "maníci", z posilovny, bylo vidět a prskli -psss. "my se nenecháme utlouct.

  Nechala jsem všeho, na  sprosté výrazy nebyl čas. Pána jsem oživila. Znovu zavolala  záchranku, Ti přijeli opravdu hned  a slušní, pomohli mi, naložili a odjeli.

  Já chápu, že Ti dva hoši měli asi blbé zkušenosti, ale ať tedy jsou pracovat jinam! Mladí, v Praze..

  Pán byl zachráněn, i když jsem nějakou taky koupila, ale sama žena, jeho život  za to stál.. Lékaři byli velmi slušní, dokonce mi vyslovilil obdiv. Naštěstí jsem už měla zkušenosti, kdy uhnout. Dost o tom vím.

  A pak pěkně uduste člověka oživovací rouškou!

  Hodně štěstí, nešťastníci!!!

  superkarma: 0 17.03.2011, 10:12:52
 4. avatar
  [1] Juana [*]

  Už vidím naše policajty (nebo i ty cizí), jak mají přehled o tom, co má občan té které země mít v lékárničce. Takže jen spoléhat na to, že tohle v zahraničí nikdo kontrolovat nebude.

  superkarma: 0 17.03.2011, 06:29:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme