.

Auto není trezor

Cestování

Auto není trezor

Turisté jsou někdy jak malé děti. Jakmile obdivují pamětihodnosti, přestanou hlídat své věci. Kdo ale nepolevuje v ostražitosti, to jsou ruce nenechavců…

 

A každý rok se i my stáváme turisty s foťákem na krku, s peněženkami naditými hotovostí (raději, táto, vyber víc, ať neplatíme poplatky…) a s nápady, nad kterými rozum zůstává stát.

 

„Mému synovi již podruhé ukradli doklady,“ říká Jana, maminka 21letého studenta, a pokračuje, „a to naprosto banálně. Podruhé se to stalo tak, že se nechtěli s klukama tahat s batohy po městě, a tak všichni naházeli své osobní věci do kufru auta. Marek jako poslední, takže jeho taška byla hned po ruce.“ Věci se ztratily ještě jednomu z nich, pak podle mínění policie zřejmě zloděje někdo vyrušil.

 

Auto opravdu není trezor, tak jako zadní kapsa u kalhot není bezpečným místem pro ukládání peněženky či dokladů. Jeden známý, který hodně cestuje, se přiznal k jednomu prohřešku. „Bylo to v počátcích mého cestování. Jel jsem v Paříži metrem, vystupoval jsem, když tu náhle přede mnou někdo škobrtnul, já zakolísal, vyrovnával pád, když zezadu do mne někdo lehce drcnul. No a jak jsem pak zjistil, to byl ten okamžik, kdy mne okradli…,“ varuje Tomáš, manažer jedné mezinárodní firmy.

 

Ve městě, kam jsme se vydali na dovolenou, jsme jak u vytržení. Bodejť ne, těšíme se tam celý rok, takže se pak snažíme vstřebat maximum pocitů a zážitků. A na takové „trapnosti“ a „zbytečné obavy“ zapomínáme. Až vás průvodce bude nabádat, abyste si hlídali své věci, jistě ví, o čem mluví, nepouštějte tedy jeho upozornění z hlavy. A vy, kdo jezdíte na vlastní pěst, si tyhle bezpečnostní rady musíte udílet sami…

 

 • Neodkládejte své osobní doklady a cennosti do auta. Auto není trezor.
 • Hlídejte si své věci - jak při procházce městem, tak v dopravních prostředcích – pozor na tlačenice (ve frontách na lístky, při nástupu či výstupu do/z dopravního prostředku)
 • Nebavte se s nikým o PIN či heslech, která používáte. (Jo, já na všechny své věci s PIN či kódem dávám stejné heslo, kdo si to má pamatovat, že jo?????  A řeč plyne dál, kdy pak mezi řečí třeba prohodíte, že nejlépe si pamatujete slovo krteček, protože tato postavička se vám v dětství líbila…)
 • Využívejte hotelových trezorů – nemá cenu nosit po městě celou svoji hotovost
 • Nenoste peněženky v kapsách či na vrchu tašek – rády sublimují…
 • Neodkládejte ani na chvíli své batohy – byť se jdete podívat jen na ten obrázek, co mají támhle 50 m u stánku
 • ….. – zde dosaďte zrovna tu vaši příhodu
   
08.07.2005 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Linde [*]

  na burze v Polském Těšíně jsem poprvé viděla lidi- Čechy, kteří po projití hranice do Polska kousek za hraniční čárou sejmou baťůžek ze zad a dají si ho naopak - baťohem dopředu. Nechápala jsem proč, ale už to dělám automaticky taky a celou dobu ho mám tak obejmutý rukama. Už ho tak nosím i na nádražích a v tlačenicích.

  superkarma: 0 11.07.2005, 06:17:07
 2. avatar
  [9] Meander [*]

  V Rumunsku můžou být rádi, že našli aspoň tu dívčinu a nedočenou.

  superkarma: 0 08.07.2005, 14:32:29
 3. [8] Rikina [*]

  Ferdicka: oni právě předpokládali, že na rušné ulici za bílého dne by nemělo být tak nebezpečno. Jak je vidět, je nebezpečno

  superkarma: 0 08.07.2005, 11:05:49
 4. [6] Rikina [*]

  Někdy nepomůže ani funkce "hlídač batohů", zvlášť je-li jím žena či dívka. Příbuzní vyprávěli dramatickou historku, kterak zůstali v jakési rumunské metropoli téměř beze všeho, neboť nechali batohy na jedné kupě pod dozorem 19leté dívčiny a šli si koupit ovoce a suvenýry. Po návratu nalezli jen plačící dívčinu, a batohy fuč. Peníze a doklady měli naštěstí s sebou, o ty nepřišli.

  superkarma: 0 08.07.2005, 10:28:00
 5. avatar
  [4] mam-ča [*]

  Nyotaimori:

  superkarma: 0 08.07.2005, 08:26:48
 6. avatar
  [3] kemy [*]

  Nyotaimori: já ty tvoje hlody prostě žeru!

  superkarma: 0 08.07.2005, 01:00:44
 7. avatar
  [1] kemy [*]

  a co to je jako za prohřešek, když někdo jiný MNE okrade? viz. tomáš. snad spíš smůla než prohřešek, ne?

  superkarma: 0 08.07.2005, 00:29:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme