.

Autem po Evropě

Cestování

Autem po Evropě

 

Chystáte se letos autem na Slovensko, do Itálie nebo jinam za hranice? A znáte odlišnosti v silničních pravidlech? Máme pro vás kompletní přehled novinek evropských zemí, které navštěvujeme nejvíce.

„Více než milion Čechů vycestuje během letních prázdnin za naše hranice automobilem,“ řekl nám Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří (AČCKA). Jakmile opustíte naši zemi, měli byste mít na paměti, že v jiných státech jsou i jiná silniční pravidla.

Kupříkladu na Slovensku, tedy v zemi, kam vycestuje autem kde kdo, protože je to prostě za humny, je maximální povolená rychlost v obci 60 km/h. Hlavně tedy při návratu z dovolené je potřeba zavzpomínat na domácí předpisy a sundat trošku nohu z plynu. A jsou tu i další odlišnosti. „Jestliže jste například na Slovensku účastníkem dopravní nehody, kdy dojde ke zranění nebo k hmotné škodě přesahující již 1000 SK,“ vysvětluje Tomio Oakmura, „máte povinnost zavolat policii.“

„Letos se v okolí Bratislavy vyskytlo několik případů falešných policistů, kteří okrádali zahraniční turisty,“ varuje dále Oakmura.

Jednou z nejnavštěvovanějších zemí je také Itálie. Naši řidiči mohou být ale nemile překvapeni například tím, že pokud nemají peníze na zaplacení pokuty, může jim policie zadržet řidičský průkaz. A pozor! V Itálii se vám taková věc může stát velice snadno, protože například pokuty za překroční povolené rychlosti jsou zde jedny z nejvyšších v Evropě. Za překročení rychlosti o 20 km/h vám hrozí v Itálii pokuta nejméně 150 EUR (asi 3700 Kč), za projetí na červenou totéž a za jízdu pod vlivem alkohol dokonce od 500 EUR (okolo 12300 Kč)!

K alkoholu za volantem mají ale italští zákonodárci v jistém ohledu benevolentnější přístup než naši, protože v krvi řidiče je povolena hranice 0,5 promile alkoholu. Okamura však upozorňuje návštěvníky Milána na letošní italskou novinku: „Tou je zavedení mýtného EcoPass v Miláně pro všechna auta mířící do zóny v centru města.“ No, kam se hrabou naše parkovací zóny...

Při řízení auta v zahraničí byste se měli držet těchto pěti zásad:

1) Pokud dojde k nehodě, je povinností účastníků místo označit výstražným trojúhelníkem a vzájemně si prokázat svoji totožnost.

2) V případě zranění musí být poskytnuta první pomoc a přivolána policie popř. záchranná služba.

3) V některých státech znamená účast policistů u drobné dopravní nehody platbu poplatku, s ohledem na uplatnění pojistného plnění však doporučujeme zavolat policii vždy.

4) Nepodepisujte žádné dokumenty, kterým nerozumíte, při výslechu u policie má cizinec právo na tlumočníka.

5) Při problémech v zahraničí, které neumíte vyřešit sami, je nejlepší obrátit se na českou ambasádu nebo asistenční službu, jejíž číslo mějte pro všechny případy předem připravené.

Chcete mít kompletní přehled o odlišnostech v pravidlech silničního provozu, než vyrazíte na dovolenou? Klikněte si na váš cíl! Tady jsou Čechy nejnavštěvovanější evropské země:

Černá hora

Francie

Maďarsko

Německo

Chorvatsko

Itálie

Polsko

Rakousko

Rumunsko

Slovensko

Slovinsko

Španělsko

Informace poskytla AČCKA.

Cestujete po Evropě autem? Pociťujete někdy rozdíly v našich a cizích předpisech? Jaké jsou vaše zkušenosti se zahraniční policií?

   
19.06.2008 - Zahraničí - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [2] honuska [*]

  Na to, že v Itálii mají tak vysoké pokuty, jsou italští řidiči nezodpovědní a divocí.
  A jak říká manžel, jezdí jak prasata. A troubí a troubí.

  superkarma: 0 26.06.2008, 22:40:06
 2. [1] Lindaa [*]

  A pokud vyrazíte autem do Norska tak si pripravte na pokuty zhruba dvojnásobek nez je v Itálii. Me nedávno prekvapili i sycáci Dánové - za 1-20km navíc (s prívesem) chtejí 1000,-ddk.

  superkarma: 0 19.06.2008, 07:38:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme