.

Autem na dovolenou? Žádný problém!

Cestování

Autem na dovolenou? Žádný problém!

Každým rokem se na dovolenou autem vydávají desetitisíce Čechů. Jedná se o nejflexibilnější dopravní prostředek, který ocení především rodiny s dětmi – můžete zastavit kdykoliv a kdekoliv chcete, můžete si vzít tolik zavazadel, kolik pojme váš kufr a nemusíte se řídit váhovými limity. Pokud tento způsob dopravy také preferujete, případně se letos chystáte na dovolenou autem poprvé, máme pro vás několik rad a tipů, na co si před cestou dát pozor.

autem

Připravte auto

Než se svým autem vydáte dál než k rybníku za město nebo k babičce na venkov, přesvědčte se, že je v  dobré kondici a dlouhou cestu zvládne. Není na škodu dopřát mu prohlídku v servisu. Pokud se chystáte do zahraničí a auto není vaše, nezapomeňte si sehnat notářsky ověřený souhlas majitele s tím, že s vozem jedete do ciziny. V opačném případě můžete na hranicích narazit na problém. To platí nejen pro půjčená auta, ale také pro služební vozy nebo auta na leasing. Nezapomeňte k dokladům přidat podepsanou zelenou kartu, mezinárodně platný doklad o zaplacení povinného ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla).  Zkontrolujte také povinnou výbavu. V autě nesmí chybět výstražný trojúhelník, sada náhradních pojistek a žárovek, reflexní vesta, zvedák, klíč na matice kol, náhradní pneumatika nebo sada na opravu defektu a autolékárnička.

Pojistěte se

V rámci kontroly stavu vašeho auta zkontrolujte také své povinné ručení a havarijní pojištění. Pokud nemáte havarijní pojištění, zvažte jeho krátkodobé sjednání po dobu dovolené, kdy se s autem budete pohybovat zřejmě častěji. Nejkratší možná doba, na níž je možné auto havarijně pojistit, obvykle činí 14 dní a pojistit ho lze i s platností pouze pro Českou republiku. Nezapomeňte, že už s povinným ručením získáváte užitečného pomocníka v podobě asistenčních služeb, a to i v zahraničí. „Naši klienti s havarijním pojištěním mohou v klidu cestovat nejen v rámci České republiky, ale také po celé Evropě a v Turecku. Rozsah asistenčních služeb se týká už v základu dopravní nehody, existují i varianty pro případy poruchy,“ říká Jan Marek z České pojišťovny. Spolu s havarijním pojištěním navíc získáte i úrazové pojištění pro celou rodinu. Cestovní pojištění pro celou rodinu by v případě dovolené v zahraničí mělo být samozřejmostí.  Pojistku si můžete sestavit individuálně nebo si vybrat z přednastavených balíčků podle zaměření vaší dovolené. Pokud nemáte sjednané pojištění domácnosti, u České pojišťovny si ji na dobu, kdy budete pryč, můžete krátkodobě pojistit.

Informujte se

Při plánování individuální dovolené nepodceňujte bezpečnostní riziko. Aktuální informace o nebezpečných destinacích hledejte např. na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.  Před cestou také zkontrolujte, jestli na vámi naplánované trase nejsou žádné objížďky, které by vás mohly zdržet a ověřte si, jaké rychlostní limity a další pravidla platí v zemích, kde se budete pohybovat. Vyhnete se tím případným nepříjemnostem. Ve většině evropských zemí vám stačí jako doklad totožnosti občasný průkaz a auto můžete řídit s běžným řidičským průkazem. Jsou ale destinace, kde se bez pasu neobejdete. Nezapomeňte také na to, že každé dítě také musí mít svůj vlastní cestovní pas.

Zabavte děti

Cestujete-li s dětmi a bude-li vaše cesta trvat více než dvě hodiny, připravte se na ni včas. Dříve nebo později se děti v autě začnou nudit. Když je omrzí pozorovat krajinu a hrát slovní hříčky, můžete je zabavit přenosným DVD přehrávačem, tabletem s hrami nebo praktickým kufříkem her na cesty. Kromě zábavy nezapomeňte přibalit aspoň základní jídlo a především dostatek pití. V případě, že s rodinou uvíznete na několik hodit v dopravní zácpě, budou se vám zásoby hodit.  Trpíte-li vy nebo vaše děti cestovní nevolností, užijte před cestou vhodný lék proti kinetóze. Úzké serpentiny a křivolaké uličky však mohou pocuchat žaludek i otrlým cestovatelům, proto lék a záchranný sáček mějte při ruce i během cesty. Pocity nevolnosti vyvolává i čtení během cesty, zkuste dětem vysvětlit, že nejlepší by pro ně bylo zavřít oči a pokusit se usnout…

Nehoda v zahraničí? Zachovejte klid

Pro všechny případy s sebou v autě raději voze několik výtisků formuláře záznam o dopravní nehodě. Pomůže vám případnou nehodu zaznamenat tak, abyste nezapomněli na něco důležitého. Navíc ho obvykle od dobré pojišťovny dostanete hned v několika jazykových verzích. Správným a pečlivým vyplněním předejdete problémům s policií a pojišťovnou. Případnou nehodu v každém případě oznamte policii, a pokud je to potřeba, zavolejte záchrannou službu. Místo nehody a rozsah poškození nafoťte. Pojišťovně můžete škodu nahlásit po telefonu nebo pomocí mobilní aplikace. Aplikace Pojišťovna od České pojišťovny je zdarma ke stažení pro iPhone a telefony s operačním systémem Android. Podrobně vás provede situací po nehodě a poradí, co dělat. „Navíc z ní můžete volat přímo do klientského centra pojišťovny, kde je takový hovor vyřizován přednostně,“ upřesňuje výhody využití aplikace Jan Marek. 

Tato užitečná aplikace se vám bude hodit i pro případ, že před odjezdem na dovolenou zapomenete na cestovní pojištění – pojistíte se jednoduše cestou a ještě se slevou.

Lidé se u nehod v zahraničí často obávají především případné jazykové bariéry. Pro tyto případy je vám k dispozici asistenční služba vaší pojišťovny, jejíž operátoři vám se vším rádi pomohou. Důležitá je hlavně jedna věc – nikdy nepodepisujte nic, čemu zcela nerozumíte. Raději připojte vlastní prohlášení v češtině, a to podepište.

Šťastnou cestu!

Více informací o pojištění najdete na www.ceskapojistovna.cz

česká pojišťovna

   
07.05.2013 - Auto moto - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] Zoe Sunshine [*]

  I na tyhle účely je dobrý pronájem vozidel neboli operatívny lízing. Jsem s nimi spokojen, spolupráce nám funguje ;-)

  superkarma: 0 05.05.2016, 14:14:19
 2. [5] Danka05 [*]

  Výprodej skladových vozu od Tukas http://skoda.tukas.cz/skladove-vozy/nerozhoduje/, mrkejte kupujte než bude pozdě

  superkarma: 0 22.04.2015, 22:59:47
 3. [4] aneta_001 [*]

  Každý rok jezdíme na  dovolenou autem do Chorvátska, vždy na jiné místo. Je to nejlepší typ dovolenky s malými dětmi. Člověk zastaví, kdy chce, podíva se kam chce...doporučuji.

  superkarma: 0 06.09.2013, 17:00:48
 4. [3] iiifff [*]

  Dovolenkujeme doma Sml31

  superkarma: 0 20.05.2013, 20:26:02
 5. [2] sdrawa [*]

  V tomto směru jste zajištěni, ale naše klikaté silnice, které jsou mnohdy špatně značené, to už je oříšek, který Vás může na cestách docela zdržet. Přitom značek pro doplnění našich silnic je tolik-značky[/b]. Určitě by mohli silničáři značky dávat nové. Jenže to není bohužel v jejich moci.

  superkarma: 0 14.05.2013, 14:58:44
 6. [1] lidicka [*]

  Dovolená i tentokrát bude jen doma....Sml22

  superkarma: 0 07.05.2013, 06:10:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme