Bulvár

Auta, která vás budou bavit


Dostala jsem pozvánku na filmovou novinku studia Pixar. Každý alespoň trochu filmově znalý by zajásal, zvlášť pokud by se jednalo o milovníka animovaných filmů. Ale mě Auta na začátku vůbec nelákala.

Příběhy kreslených postaviček mám ráda a Za plotem  patří k mým nejoblíbenějším filmům, které jsem kdy viděla. Ale copak mě může bavit sledovat skoro dvě hodiny příběh aut?

 

Co já s nimi mám asi tak společného? Jsem ráda, že vlastním řidičák, ale raději sedím na místě spolujezdce. Jako malá jsem si vždy hrála jen s panenkami a jediná pojízdná hračka byl kočárek pro ně. Auta musí být filmem spíš pro mužskou část populace.

 

Nakonec jsem ale na Auta, která mají dnes, 13. července, v Česku premiéru, přece jen šla. A? Promiňte, možná teď budu trochu přehánět. Jsem nadšená!

 

Burák má prima dabing

 

Příběh hlavní postavy, závodního auta jménem Blesk McQueen, mě doslova pohltil. Provázanost reality s pohádkou je báječná. Děti, které film sledují, nacházejí hlavní pohádkovou linii a smějí se trochu namyšlenému Bleskovi, jak mu postupně spadne hřebínek a uvědomí si, co je v životě důležité.

 

Pro dospělé je film nabitý vtipnými narážkami na pozadí světa rychlých aut. Blesk McQueen je velmi ambiciózním autem a přeje si vyhrát americký šampionát Zlatý píst. Nemá rád sponzory, ale musí se s nimi setkávat. Má své fanynky, které jsou však příliš přelétavé a manažera, jenž je kamarádem především, dokud se vydělává.

 

Nemusíte mít strach ani z délky filmu. Nejen vás, ale především vaše děti udrží tempo snímku neustále v pozoru. Obrazy se střídají tak, aby vás neunavily. Akce střídá akci a provázanost pomalejších scén s rychlými je právě tak dobře nastavená, abyste si ani jednou během filmu neměla šanci pomyslet: „Kdy už to skončí?“

 

Proč je lepší jít do kina?

 

Pokud jsem vás už nyní na Auta nalákala a přemýšlíte o tom, jak neinvestovat peníze za lístek do kina a co nejrychleji jej zhlédnout jinde, tak jedno upozornění: Na tento film se vyplatí zajít si do kina především kvůli českému dabingu.

 

Spojení režiséra Jiřího Stracha a překladu Františka Fuky smaže pocit, že vidíme neživé předměty, jakými auta jsou. Čeští herci, kteří auta nadabovali, odvedli také dobrou práci. Vedle Richarda Krajča, Kateřiny Brožové nebo Bolka Polívky pro mě bylo nejlepší nadabování auta jménem Burák, kterého se zhostil Petr Novotný. Mám pocit, že jeho hlas splynul s postavou a velmi přesvědčivě ji oživil.

Český dabing v případě Aut neměl chybu a Jiří Strach by si zasloužil pochvalu za to, jak převedl film blíže českému prostředí. Komentátorem závodu aut nemůže proto být nikdo jiný než Karol K(p)olák.

 

Příběh režiséra a milovníka aut a animace
 

Auta jsou dosud nejnáročnějším projektem Pixaru. Je to poznat především hrou s detaily. Snaží se, aby prostředí, ve kterém se Auta odehrávají, bylo skutečné. Ale až ve chvíli, kdy jsem si o filmu přečetla více, jsem pochopila, proč na mě Auta působila tak přesvědčivě a z jakého důvodu slaví úspěchy mezi diváky. Vše tkví v člověku jménem John Lasseter. Tento režisér vložil do filmu všechny svoje lásky.

 

V dětství byl častým návštěvníkem obchodu s Chevrolety, kde pracoval jeho otec a od svých šestnácti letech i on sám. „Možnosti zkombinovat obě mé vášně – auta a animaci – se nedalo odolat,“ řekl Lasseter.

 

O tématu úspěchu a zároveň osamělosti začal Lassete přemýšlet v létě 2001, kdy zastavil svůj uspěchaný pracovní život a vydal se s celou rodinou na výlet. „Když jsme se vrátili, měl jsem ke své rodině mnohem blíže než kdy předtím a byl jsem znovu oddaný tomu, co je v životě nejdůležitější. A pak jsem si náhle uvědomil, o čem by měl film být,“ vysvětlil Lasseter.

Neříkám, že film nebude trochu poučovat a vyzdvihovat důležitost přátelství. Ale to přežijete, protože Pixar v tomto případě nepřehání. Svět mrkajících autíček nemá chybu. Strávit v něm dvě hodiny mě bavilo a být vámi (řidiči i neřidičky) nenechala bych si jej také ujít. 


AUTA
(Cars)

animovaný rodinný, 116 min

Dolby Stereo, český dabing, mládeži přístupný

Režie: John Lasseter

Česká premiéra: 13. 7. 2006

   
13.07.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. [9] andreabo [*]

  určitě se půjdu podívat

  superkarma: 0 25.08.2006, 09:17:21
 2. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Děkuji za tip! Zítra vyrazím s dítětem ...patnáctiletým

  superkarma: 0 13.07.2006, 17:56:35
 3. avatar
  [7] buny [*]

  Jdeme na film dnes, už se mooc těším...já i

  superkarma: 0 13.07.2006, 11:43:03
 4. [6] hhranolka [*]

  taky jsem to videla a verte, ze to není jenom pro melé děti. Je tam spousta narážek, které pochopí jen dospělí. Vazne jsme se moc bavili :)

  superkarma: 0 13.07.2006, 09:55:45
 5. avatar
  [5] Silveig [*]

  teď jsou auta v Aquila kolekci

  superkarma: 0 13.07.2006, 09:50:57
 6. avatar
  [3] Amélie [*]

  Naprosto úžasný film . Po shlédnutí tohoto díla musí snad každý dostat chuť projet si Route 66.Jen maličkost - ve filmu se ten komentátor jmenoval Karol Kolák, ale je to samozřejmě narážka na Karola Poláka.

  superkarma: 0 13.07.2006, 09:32:38
 7. avatar
  [2] Tekana [*]

  Tenhle film je fakt super, u nas doma se kazdemu libil. Moc hezky pribeh a animovane auticka nemaji chybu.

  superkarma: 0 13.07.2006, 09:00:26
 8. avatar
  [1] svetluszka [*]

  Tak zrovna na tenhle film jsem včera viděla upoutávku na dvd Užasňáků a mladej z těch tří minut byl celej uvytržení.... ......už aby to vyšlo "pro doma"....do kina si s ním zatím netroufnu...

  superkarma: 0 13.07.2006, 08:26:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme