Bulvár

Audrey, princezna z Říma

Kdo by neznal film Prázdniny v Římě? Ve své první velké roli se tu představila skvělá herečka, nádherná, elegantní a citlivá žena. Možná se vám těch superlativů zdá příliš, ale Audrey Hepburn byla ještě navíc velice skromná. Film jí vynesl řadu ocenění, po zásluze i Oskara za hlavní ženskou roli za rok 1953.

Díky své útlé postavě, kterou dodneška obdivujeme a možná trochu i závidíme, se stala módní ikonou své doby. A přesto – nikdy nemusela držet diety. Ona si naopak připadala hubená. Příčinu bychom našli v jejím dětství.

I když se proslavila především v amerických filmech, narodila se v Bruselu v roce 1929. Už jako miminko málem zemřela, když dostala těžký záchvat černého kašle. Její dětství nebylo vůbec radostné. Byla jedináček a navíc velký samotář. Trpěla neustálými hádkami svých rodičů, jejichž manželství nebylo vůbec šťastné a nakonec se stejně rozpadlo. Otec - bankéř - pocházel z anglické šlechtické rodiny, matka byla holandská aristokratka s dlouhým rodokmenem. Audrey

V pěti letech toto křehké děvčátko poslali do internátní školy v Anglii! Ustrašená Audrey tam zpočátku velice trpěla. Brzy se ale naučila perfektně anglicky a propadla baletu. Jejím snem bylo stát se primabalerínou.

Když se v deseti letech vrátila za matkou do Belgie, právě začínala válka. Ta její plány přerušila. Přestěhovali se do holandského Arnhemu, protože doufali, že se Holandsko německé okupaci vyhne. Po napadení Holandska se Audrey zapojila do nizozemského hnutí odporu, pracovala jako kurýr. Už to by bylo na román!

Válka Audrey poznamenala i zdravotně. Trpěla těžkou podvýživou, prodělala žloutenku, dostala astma. V Holandsku byl zoufalý nedostatek potravin. Později vzpomínala, že aby zapomněla na hlad, četla si a malovala. Zvláštní „dieta“, co říkáte?

První kus „opravdového jídla“ byla čokoláda, kterou dostala od vojáků osvobozenecké armády. Čokoládu milovala do konce svého života nejen proto, že pro ni měla příchuť svobody. Po válce se s matkou přestěhovali do Amsterdamu a posléze do Londýna. Audrey  se opět chtěla vrátit ke studiu baletu. Zjistila ovšem, že díky válečného strádání má natolik slabé tělo, že se musí se svým snem rozloučit. Herectví se tak vlastně stalo pro Audrey náhradním povoláním.

Zpočátku tančila v londýnských muzikálech a odtud byl jen krůček k malým rolím ve filmu. Když natáčela film Baby Monte Carlo, setkala se se spisovatelkou Colette, která hledala hlavní představitelku pro muzikál Gigi, který se připravoval na Brodwayi podle jejího románu. Když uviděla Audrey, měla jasno.

Brzy nato získala Audrey roli ve výše zmiňovaném filmu Prázdniny v Římě. Tento film odstartoval její hvězdnou kariéru. Byl to první americký film natáčený mimo Ameriku. A natáčel se na autentických místech tohoto jedinečného města. Ostatně Řím - podobně jako Paříž či Benátky - nelze nemilovat!

Film se stal pro Věčné město skvělou reklamou, lepší si přát nemohlo! Jedna z nejdramatičtějších scén se odehrává se na Piazza della Bocca della Verità. Ano – jsou to ona slavná Ústa pravdy.Ústa pravdy

Pokud jste byli v Římě, dozajista jste si tuto atrakci nenechali ujít a přesvědčili jste se, jak jste na tom s pravdomluvností. A pokud se tam teprve chystáte, určitě si ji zařaďte do svého programu. Toto mramorové dílko z 12. století se nachází ve vestibulu kostela Santa Maria in Cosmedin. Má průměr 166 cm a znázorňuje masku boha Tritona. Jeho obrovský obličej má pootevřená ústa. Už když se ke kostelu blížíte, máte pocit, jako by se tu něco dávalo zadarmo! Nic se tu sice nerozdává, ale také se nic neplatí! Vydržíte-li někdy i hodinovou frontu, rozhodně nebudete litovat. Návštěvníci Věčného města - a nejen japonští - to berou téměř jako povinnost. Zážitek to určitě je a nejen pro děti. Ona atrakce prý původně byla krytem římské odpadní roury. Podle středověké pověsti ústa sevřou ruku každého, kdo nemluví pravdu. Anebo jim dokonce ukousnou prst? Obzvláště populární byl prý tento tester mezi žárlivými muži, kteří tak ověřovali věrnost svých manželek. Kdo ví?

kostel

Vy budete určitě patřit mezi ty pravdomluvné. A když už jste tu, nic vám nebrání navštívit i samotný kostel. Tam už takový nával nebývá. Byl založen už v 6. století a několikrát byl přestavován. Poslední přestavby z období baroka byly v 19. století odstraněny a kostel byl uveden do stavu ze 12. století. A proč Cosmedin? Vysvětlení je zajisté více, ale jedno praví, že veškeré vybavení kostela je tak cenné, že se název odvozuje od řeckého slova kósmos, což znamená šperk nebo ozdoba.

Přejít na stranu:

 
   
22.05.2014 - Historie - autor: Jana Ládyová

Komentáře:

 1. [12] rychenza [*]

  Nadherna zena!

  superkarma: 0 29.04.2017, 03:01:33
 2. avatar
  [11] samecka [*]

  Pimpa M — #10 obráceněSml57

  superkarma: 0 22.05.2014, 23:44:43
 3. avatar
  [10] Pimpa M [*]

  Nejkrásnější herečka všech dob! Kam se hrabe opěvovaná peroxidová Marylin...

  1. na komentář reaguje samecka — #11
  superkarma: 0 22.05.2014, 22:17:27
 4. [9] spavec [*]

  Krásný článek, Audrey mám moc ráda.

  superkarma: 0 22.05.2014, 18:14:11
 5. [8] Jana Ládyová [*]

  Díky za doplnění informací!

  Je to paradox, že válce vděčíme za to, že se z Audrey nestala druhá Maja Plisecká. Cibulky holt nestačily.

  Mně se líbí ve všech filmech, které jste tu napsaly. Moc krásný je i film Sabrina, i když ten jsem viděla jen jednou. Většinou se dává nová verze s Julií Ormond a Harrisonem Fordem z roku 1995.

  A při natáčení Sabriny se Audrey beznadějně zamilovala do svého partnera Willama Holdena, i když byl ženatý. A plánovala, že se za něj provdá a bude mít s ním děti. On se jí ale přiznal, že podstoupil vasektomii. To byla pro Audrey rána, a tak se s ním rozešla.

  superkarma: 0 22.05.2014, 12:23:35
 6. avatar
  [7] kobližka [*]

  Nádherná,úžasná žena.Prázdniny v Římě můžu vidět pořád dokola,s Gregory Peckem vytvořili krásnou dvojici,moc jim to spolu ladilo.Mě uchvátila v muzikálu My Fair Lady,jen škoda,že jej zpěv byl přezpívaný,aniž o tom sama věděla,což jí pozdědji velmi mrzelo.

  Jinak taková malá zajímavost - údajně předek z otcovy strany se narodil v Čechách,asi 15km od Prahy v malé obci Úžice.

  superkarma: 0 22.05.2014, 11:42:49
 7. avatar
  [6] gerda [*]

  Vidím ji ve Vojně a míru, na ní je skutečně aristokratický původ vidět na první pohled a role Nataši Rostovové jí seděla jak ulitá.

  superkarma: 1 22.05.2014, 08:31:33
 8. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Snídaně u Tiffanyho! Sml59Její fota z filmu se dělají i na tapety.

  Perfektní životopis A.Hepburn je od Barry Paris.

  Já si s ní nedávno koupila na Aukru i karty.Sml30 Ale hned jsem je věnovala k vánocům jejímu velikému obdivovateli.

  superkarma: 0 22.05.2014, 08:22:00
 9. [4] dadma [*]

  Děkuji za zajímavý článek.Audrey byla vyjímečně krásná žena a její filmy mám ráda. A jak píše gerda"žádná krasavice přes kopírák".Mám ráda filmy ,kde hraje..právě zmiňované Prázdniny v Říme či Snídaně u Tiffanyho, Čekej do tmy ,Jak ukrást Venuši....atd.

  superkarma: 0 22.05.2014, 07:45:45
 10. avatar
  [3] gerda [*]

  Nádherná žena. Výjimečná kráska - bez plastik. Žádná krasavice přes kopírák, s nikým si ji nepopletu (jak se mi stává se současnými "hvězdami"Sml30) Dřív se mi pletlo jenom její jméno s tou druhou, Catherine. Ale ta se mi vždycky jevila hodně ošklivá, něco jako u nás Z. Bydžovská (nemůžu za to, omlouvám se jejím fandům). No, a k Audrey - kdesi jsem četla, že se v Holandsku v období strašného hladu dokonce živila i cibulkami gladiolů. A škoda, že se tenkrát rakovina neléčila lépe, dnes už by jí mohli pomoci. Děkuju za hezký článek.Sml67

  superkarma: 1 22.05.2014, 07:29:17
 11. [2] lidicka [*]

  Mám  ji moc ráda  a i filmy ve kterých hraje, Prázdniny v Římě jsou však ty nej, nej, nej...Sml59

  superkarma: 1 22.05.2014, 04:22:34
 12. avatar
  [1] Jindriska8 [*]

  Pěkný článekSml59

  V dětství jsme si vystřihovala Audrey fotky z časopisu Kino a vzpomínám na její film "Čekej do tmy",kde si zahrála roli slepé ženy.

  superkarma: 0 22.05.2014, 00:39:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme