Rodina

Au-pair aneb chůva na plný úvazek

Před nedávnem jsem navštívila kamarádku, jejíž dcera Terezka jela do Anglie pracovat jako au-pair. „No holka, dostává zabrat, to ti teda povím,“ řekla mi kamarádka. Pak jsme Terezce společně zavolaly, že ji pozdravím a zeptám se, jak se jí daří.

Dovolaly jsme se, ale neměla na nás zrovna čas, slíbila mi však, že jestli budu chtít, má v neděli volno, tak mi napíše nebo zavolá. Svůj slib dodržela a poslala mi e-mail. Po přečtení jsem si řekla: Zaplaťpánbu za výchovu dětí v Čechách!

vladusz

E-mail od Terezky (s jejím svolením) aneb Jak se žije dětem v Anglii

Zdravím do Čech!

Dnes je neděle, KONEČNĚ mám volno, tak píšu, jak jsem slíbila. Do Anglie jsem přijela nadšená. Hned na autobusovém nádraží v Londýně si mě vyzvedl pan Louise, hlava rodiny, do jejichž rodiny jsem se přes naši agenturu dostala. Pan Louise je právník, jeho žena Sabrina nedělá nic. Tedy krom toho, že hodiny a hodiny tlachá po telefonu se svými kámoškami.

Oběma je jim kolem pětatřiceti a mají tři děti, i když absolutně nechápu, kdy si je pořídili, protože pan Louise je skoro pořád v práci. Mají dva kluky - Louise juniora, tomu je sedm, pak pětiletého Troye a malou Sinead, to je rok a půl stará holčička, která furt, ale opravdu furt brečí. A teď se podržte, když nechce vnoci spát, tak ne že by si k ní máma, jako Sabrina, lehla a uspala ji, a nebo tam teda poslala mě, to ne, řekne mi, že jí mám dát prášky na spaní, prý nějaké dětské na uklidnění. To je šílené! Cpe ji práškama na spaní už od narození a kontroluje mě, jestli ubyly z krabičky. Někdy je tajně vyhazuju, jakože jsem jí je dala.

Na děti nesmím ani zvýšit hlas, spousta mých kámošek už kvůli tomu z rodin vyletěla, natož jim naplácat na zadek, řeknu vám, někdy bych těm klukům s takovou chutí vrazila, ale nemůžu, a běda na veřejnosti! Jednou jsem byla v obchodním centru svědkem toho, že mladá holka naplácala klukovi přes zadek a nějaká kolemjdoucí dáma na ni zavolala opodál stojícího policistu. Strašné! Je to tady divné, všechno.

Například dlouho jsem si nemohla zvyknout na tu jejich stravu. Samé zmrazené věci a polotovary. A taky tady krmí děti hranolkami snad už od narození. Tuny hranolek (a zmrzliny). Všechno nakupují zmrazené v sáčku, ovoce i zeleninu. Nejvíc mě Sabrina pobavila (tady se oslovuje jménem), když mi vynadala, proč jsem dětem koupila rajčata, že zbytečně utrácím, když přece mají kečup, a ten je z rajčat, a tak má stejně vitaminů, chápete to? Nebo jsem jí řekla, že u nás roční děti hranolky nejedí, tak se divila, jak je to možné, vždyť jsou přece z brambor, a ty mají vitaminy. A takových argumentů ona má fůru.

troynek

Jednou v neděli jsem jim upekla naši klasickou bábovku, už jsem těch pytlíků a polotovarů měla plné zuby, jen se po ní zaprášilo! Tady se totiž nepeče, prý je to ztráta času, hlavně že je hodiny a hodiny na telefonu. Sabrina má třeba kamarádku asi jen o pět baráků dál, ale ona k ní nezajde, raději mluví po telefonu, a když se u toho po ní šplhají její děti, tak mě seřve, že se o ně nestarám, ať si je okamžitě vezmu, že ona na ně teď nemá čas. Nějaké pochování nebo pomazlení, to jsem u ní ještě neviděla.

jirulka

A nebo jít na procházku s dětmi, jak to dělají maminky u nás, to vůbec. Ona (nebo já) je naložíme všechny tři do auta, po sto metrech je vyložíme na dětském hřišti a za pár minut je zase naložíme a těch 100 metrů přiveze autem. Když jsem jí řekla, že bych se šla s dětmi projít pěšky, tak mi řekla, neexistuje, všude je nebezpečí, vem si auto a dojeď až na místo. Nebydlíme přímo v centru, ale v okrajové části Londýna, jsou to takové klasické domky se zahrádkami, žádné nebezpečí jsem tu nikdy nezažila, jediné vzrůšo bylo, když sousedům přejeli kočku, to tu bylo křiku, jako by tu řádil Jack Rozparovač. Oni jsou tu všichni strašně vystrašení, za každým rohem vidí teroristu.

Co bych ještě napsala? Uklízím, žehlím, nevařím - ale rozmrazuju, marně se snažím naučit Sinead, aby se přestala počůrávat a pokakávat, Sabrina tvrdí, že to nemůžu násilím. Ten nejstarší, Louise junior, mi neustále dává najevo, kdo je doma pánem, okolo něj se tu točí prakticky všechno.

vlak

Taky jsem nikdy neviděla, že by si třeba Sabrina s manželem někam zašli sednout do restaurace nebo někam zajeli, když já hlídám. Žijí sice spolu, ale vlastně vedle sebe. Ona je takový studený čumák a jeho ani pořádně neznám. Dvakrát do měsíce jezdíme na velký nákup do supermarketu, kde vykoupíme skoro půl regálu s lihovinami, protože Sabrina se ráda napije. Prý proto, že je furt sama, nějak zapomíná, že sama není, že má i ty tři děti.

Byt mají přepychový, taky musím pořád leštit nábytek a ty děcka to furt patlají, protože do sebe pořád cpou chipsy a hranolky, a tak patlají a patlají a já leštím a leštím jak blbec.

Taky mi pořídili takové menší autíčko, abych mohla jezdit s dětmi sama, hlavně vozit a vyzvedávat Louise ze školy, ale já byla už doma špatná řidička, a tady se jezdí po pravé straně, a to byl pro mě ze začátku horor. Sabrina mi to dávala taky pěkně sežrat, že jsem blbá, že neumím jezdit. Přitom ta škola je skoro za rohem! To by ten kluk mohl dojít i pěšky, případně já bych ho dovedla pěšky, ale zase - prý neexistuje, kvůli nebezpečí.

Už abych byla doma, ale musím vydržet, mám smlouvu ještě na rok, a taky potřebuju peníze. Oni jsou rodina, která platí fakt dobře, ale kupují si i ty své děti. Místo lásky, úsměvu a pohlazení od nich dostanou hromadu hraček a různých věcí. A to jim ještě neskutečně odmlouvají a jsou drzí. To, co si ti kluci dovolují na mámu, (Sinead je ještě maličká), to kdybych já doma udělala, tak mě máma seřeže vařečkou, že si týden nesednu. Ona, když se začnou vztekat, tak je hned hodí mě se slovy: Vem si je, nemám na ně nervy.

sophi

Tak to je tak všechno. Nevím, jak to mají jiné au-pair tady v Anglii, myslím, že všechny stejně. A to ještě můžu být ráda, že nejsem v Americe, tam teď nedávno poslala agentura moji kamarádku, do Texasu, volala mi na skype, že ta její rodina jsou zas velcí kosteloví fanatici, musí se s něma pořád modlit a denně chodit do těch jejich dřevěných kostelů. Prý jsou tam nějaké sekty, které věří na konec světa, a ti zase vedou své děti k přehnané skromnosti. Chodit bosky, nejíst bonbony a čokoládu, apod. Třeba vám napíše. :)

Hezký den do Čech, té nejlepší země na světě :)
posílá Tereza

Stručně o Au-pair

Au-pair je svobodná dívka bez závazků ve věku 18–27 let, jejímž hlavním cílem je studium jazyka a seznámení s odlišnou kulturou. Au-pair může v GB pracovat maximálně 4 roky a potom musí buď začít studovat, nebo legálně pracovat. Au-pair není odměňována mzdou, nýbr kapesným, pohybujícím se od 55–100 liber týdně. Výše kapesného závisí na počtu odpracovaných hodin. Au-pair má právo na dva dny volna týdně. Rodina musí poskytnout Au-pair vlastní pokoj a umožnit jí 2 x týdně navštěvovat kurzy angličtiny. Pracovní náplní Au-pair jsou lehké domácí práce a péče o děti. Pokud se Au-pair v cizině zdržuje nepřetržitě nejméně 6 měsíců, nemusí v ČR platit zdravotní pojištění, je povinna uzavřít zdravotní připojištění do zahraničí. Minimální délka pobytu je 6 měsíců. Podmínkou je základní znalost anglického jazyka.

Čtěte také:

   
31.05.2011 - Finance a práce - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] marcela-1 [*]

  do toho bych určitě nešla Sml80

  superkarma: 0 03.12.2011, 07:13:26
 2. [12] rak177 [*]

  To je docela síla tahle rodinka.Táta aspoň vydělává,ale ta máma,to je jako co?????Děti,to je také síla.Tak u téhle famílie bych nevydržela ani den.

  superkarma: 0 01.06.2011, 18:10:25
 3. avatar
  [11] kobližka [*]

  Asi to nebude všude stejné.Moje dcera byla au-pair v Londýně skoro 3 roky.Bez agentury.Jedna známá musela u rodiny skončit a vrátit se domů a tak po pár dopisech s anglickou rodinou nastoupila na ono místo dcera.Měla jen pár měsíců po osmnáctinách a zkušenosti žádné.Ale rodina byla skvělá,dvě malé děti a rodiče pracovali do večera.Ale byla pouze chůva,žádné jiné práce paní od ní nežádala a když chtěla něco navíc,vždycky jí slušně požádala.I občasné večerní hlídání jí paní platila zvlášť. Jezdila s dětmi do školky a na kroužky a zase je vyzvedávala.Na tuhle rodinu měla teda opravdu štěstí.Myslím,že si "sedli" vzájemně.Dostávala od nich dárky k Vánocům i narozeninám a zaplatila jí i část dovolené,když jela domů.Rozhodně na tohle  období má pěkné vzpomínky.Ale jak říkám - je to u každého jinak.

  superkarma: 0 31.05.2011, 21:07:15
 4. [10] Alikk [*]

  Sml52Sml52

  Skoda Terezko, ze se ti tam nelibi. Podle toho co popisujes, tak to asi ideal neni.

  Ja jen tak naokraj, ze zase je vsechny hazet do jednoho pytle nemuzem. Byla jsem au-pair jeden rok, mela jsem skvelou rodinu, indickou, uplne super. 3 holky, bordel v pokoji taky mely, ktera ceska holka tam nema bordel ze:) Uklizet jsem to neuklizela. Tak jsem si rikala, ze ta Anglie je nejaka divna. Nechtela jsem tu zustat dele nez 1 rok, ze se poradne rozmluvim. A ejhle. Uz jsem tu 7 roku a posledni 3 roky i vdana za anglicana.

  Je to hold Anglie a neni to Cesko. Jsou tu klady a zapory. nema cenu je omlouvat ze jsou kratkozraci, ze v televizi vidi jen zpravy z anglie a nebo tam kde se valci. Nechapou ze Ceskoslovensko a Jugoslavie uz neni a proc uz neni :) Kazda generace je jinaci.

  Ziji ve vesnici, co jsem byla na navsteve u normalnich lidi, tak maji poradek v mezich, ziji tak jak to jde, na zahrade maji par slipek a rajcata a jo deti tu ji pizzu a hranolky uz i ve skolkach. Neni to to nejlepsi, ale kdyz ti rodice neznaji nic jineho. Kdyz uz tam oni vyrostli na hranolkach, tak tezko budou predelavat deti. Kazdy si nese svuj obrazek z detstvi. Ale zase Jamie Oliver se dost snazi dostat dobre jidlo zpet do skol atd.

  Ja se jen bojim, aby to stejne nebylo za par desitek let v CR. Nezdrave jidlo ve skolkach a skolach, zadna prevence ve zdravotnictvi, autem dojedes vsude a vsechno bude za poplatky.

  Ale stejne co, vsude je chleba o dvou kurkach....

  superkarma: 0 31.05.2011, 15:11:56
 5. avatar
  [9] klair [*]

  Je mi líto, ale slečna Terezka je podle mého buď husa a nebo lapená. Nic mezi tím. Jak to popisuje, tak je to rozhodně v rozporu se smlouvou, kterou má ještě údajně na rok. Rodina jí nesmí takhle zaměstnat, práce au-pair má být cca 20 hodin týdně, nemají to být věci, které nejsou spojené s dětmi (například úklid a leštění nábytku). Tereza může naprosot bez problémů odejít, od toho je ta agentura, aby jí v případě potřeby ochránila..

  Já jsem dělala chůvu (takže plný pracovní úvazek) ve Francii a byla jsem moc spokojená. Jo, určitě tam byly oproti čr rozdíly, například jsme nejezdily s holkama MHD (bacily), ale projt jsme se mohly, na hřiště taky, vařilo se. Práce v pohodě a skvělá.... Ale byla to práce na plný úvazek. A adekvátně zaplacená

  superkarma: 0 31.05.2011, 14:09:13
 6. avatar
  [8] zelvicka [*]

  Francaise — #6 taky jsem musela vše leštit...v mé domácnosti leštěnku na nábytek nemám Sml30Sml30

  jé, té špíny jsem si taky užila...Kristl měla velkou koupelnu se šatní skříní a v jedné skříní byl bojler na kterém se šušily ručníky, aby nebyly na očích Sml54 přitom z hostů k ní chodili jen 2synové ....a ještě v šatně měla asi půl metrovou vrstvu nepořádku...obaly od šatů z čistírny, ruličky od papírů, diravé punčochy.....

  superkarma: 0 31.05.2011, 13:58:34
 7. avatar
  [7] zelvicka [*]

  jo, jo taky jsem tam byla a vrátila šedivá Sml52

  jen k mé smůle jsem byla na venkově a škola v nedohlednu, a ty jejich polotovary byly taky šílené...nejvíc mě překvpila předvařená mražená rýže Sml28....a ty tuny zmrzliny ty taky

  superkarma: 0 31.05.2011, 13:49:58
 8. avatar
  [6] Francaise [*]

  Neodolám a ještě napíšu další zkušenost. Pokud jde o majetnou rodinu, mají tam luxus a dokonalý pořádek. Ale střední rodiny mají doslova bordel Sml30. V jednom dětském pokoji jsem viděla nezapomenutelný obrázek: pokoj do výše jednoho metru zavalen hračkami, uklízela se jen uzoučká ulička k palandě (tak na jednu stopu), pod postelí a ve skříňkách se neuklízelo, co pokojík zařídili (děti školního věku). Ale aupairka musela všechny ještě vykukující plochy leštit leštidlem na nábytek Sml30. Totéž v obývacím pokoji, přitom ty hračky byly rozlámané, kýčovité, k ničemu. Kupovali dětem všechno, na co ukázaly a stále se kupovaly další pitomosti.  V kuchyni byl takový svinčík, že to bylo na žloutenku, prostě děs. Viděly jste ten seriál Máte doma uklizeno? Tak to je britská realita. Oni si asi myslí, že když přejedou viditelné plochy leštidlem, usmrtí bakterie a všechno je OK. Sml80

  1. na komentář reaguje zelvicka — #8
  superkarma: 0 31.05.2011, 10:10:37
 9. avatar
  [5] femme [*]

  tak tam bych dlouho nevydržela Sml28 Sml68 jinak kámoška jedné z mých dcer hlídala dva kluky v jedné rodině ve Skotsku a už tam zůstala Sml30 

  superkarma: 0 31.05.2011, 09:53:32
 10. avatar
  [4] Francaise [*]

  Já tyto zkušenosti mohu 100% potvrdit! Za celou dobu dětem nekoupili čerstvé ovoce nebo zeleninu! Zeleniny dětem dávali hodně, to ano, ale výhradně mraženou. K pití i malé děti dostávaly vodu s ledem, a to k snídani!! K snídani samozřejmě cereálie, estetika stolování žádná.

  Děti tam jsou velmi otužilé, protože britští rodiče mají ve srovnání s českými naprosto odlišné pojetí termoregulace u dětí. U nás říkáme, že děti ještě nemají vyvinutý termoregulační systém, a proto je musíme teple oblékat. Britové říkají, že děti nemají vyvinutý termoregulační systém, tedy necítí chlad, a proto je nemusíme teple oblékat!!! Běžně vidíte rodiče v bundě a kalhotách a malé (roční) děti v kraťáskách a tričku!

  V životě jsem neviděla tolik obézních žen jako tam! Ženy mají na úklid aupairky nebo Filipínky, pokud jde o práci, tak opravdu nedělají NIC. Úklid by sice zvládly v pohodě, ale mít pomocnici patří k dobrému tónu, kdo ji nemá, toho řadí do nižší třídy. Krátce jsem byla v rodině, kde opravdu obraceli každou korunu, ale měli paní na žehlení a další na úklid.

  Musím říct, že ten pobyt byl docela soda a musela jsem se z toho vzpamatovávat,  ale přesto to byl úžasný ZÁŽITEK.

  superkarma: 0 31.05.2011, 09:38:01
 11. [3] lenkaloompa [*]

  Byla jsem au-pair v Londýně rok a půl a bylo to báječné!!! Určitě je to o velkém štěstí a to já měla! Chytla jsem úžasnou rodinku, měla spoustu volného času na dopolední školu a večerní a víkendové dovádění s přáteli!!! Nikdy na toto období nezapomenu, bylo to prostě fantastické! A všem mladým to vřele doporučuji, jen se obraťte na skutečně renomovanou agenturu, ta ledacos vyřeší...

  superkarma: 0 31.05.2011, 09:28:01
 12. [2] Anai [*]

  kvetikraska — #1 A to máš taky takový zkušenosti? Já jen vím, že v USA byla dcera mé kamarádky, v UK zas dcera jednoho z mých přátel - spokojené nebyly (slabé slovo), ale takovéhle hrůzné podrobnosti jsem neslyšela - zírám!!! A tohle je "civilizovaná" země proti nám, která neprošla totáčem, resp. oni se jistě tak vidí! Sabrina z toho vychází jako totální kráva a to nejen kvůli přístupu k dětem, ale naprosto ke všemu... vlastně je mi jí líto, takhle žít a mít takové názory. A to jídlo? To i já před 25 lety, kdy se o zdravé stravě vědělo prd, vařilo se, co bylo, nejvíce klasika a děti se krmili (ač omezeně) hranolkama a kečupem, byla pokroková, rozhodle jsem pekla a vařila jak o život.

  superkarma: 0 31.05.2011, 08:34:34
 13. [1] kvetikraska [*]

  Taky to mám za sebou .... historek na knížku. Ze začátku jsem se divila úplně všemu - dopisů domů na toto téma jsem poslala stovky.....

  Jednu výhodu to má: ´"natrénujete" si výchovu děti na cizích .... zase vlastní zkušenost - opravdu už některé chyby neopakuji

  A pokud můžu radit - pošlete své dcery, ale i syny na zkušenou jako au-pair. Připraví je to hodně do života, osamostatní se a nakonec budou na ty "svoje" dětičky s láskou vzpomínat .....

  1. na komentář reaguje Anai — #2
  superkarma: 0 31.05.2011, 07:04:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme