Nevím, jak u vás, ale za sebe mohu 100 % říci, že jakmile mě rozbolí zub, jsem vyřízená. Totálně. V ten moment bych dala cokoli za to, aby ta šílená bolest přešla a já mohla opět fungovat. Samozřejmě, není snazší cesty než vyrazit k zubaři. Ovšem tato cesta je snadná pro ty, kteří jsou stateční a zcela logicky chápou, že zubař tu není od toho, abychom se ho báli, nýbrž od toho, aby nám pomohl. Mně však toto logické myšlení jaksi chybí. Přesněji řečeno, začalo mi chybět od chvíle, kdy jsem byla v sedmém měsíci těhotenství a přišla k zubní lékařce naprosto vyřízená. Horní stolička si totiž usmyslela, že mě rozbolí tak, že spánek bude to poslední, čeho budu schopna. Ještě ve chvíli, kdy jsem dosedla do křesla, jsem byla přesvědčena o správnosti svého rozhodnutí a také byla holka statečná. Stačil však jediný okamžik, kdy se paní doktorka jala můj nebohý zub zkoumat, a odvaha byla tatam. Šťourání, vrtání, tahání nervu a následné vytržení zubu (které sice přišlo po 3 týdnech od první návštěvy, ale trvalo 2 hodiny), mě ubezpečilo v tom, že málokdo ve mně vyvolá takovou panickou hrůzu jako právě zubař.

Pokud patříte také k těm, kteří nejprve vyzkouší vše možné i nemožné, aby bolest zubu odehnali, aby se vyhnuli té nervy drásající návštěvě u zubaře, přináším vám několik rad a tipů, jak se zbavit bolesti zubu. Bohužel, tyto triky většinou fungují jen dočasně. Ze své zkušenosti mohu říci, že dřív nebo později se stejně zubní ordinaci nevyhnete. Ale proč alespoň nezkusit staré a ověřené rady našich babiček?

-          Pokud vás bolí zub v dolní čelisti, rozpulte stroužek česneku, položte ho na ohyb pravého lokte a ohněte ruku tak, aby česnek nevypadl. Po chvíli ucítíte slabou bolest v ruce, ovšem bolest v zubu by měla být pryč.

-          Jestliže máte i nateklou dáseň, vyplachujte ústa slanou vodou.

-          První pomoc při náhlém útoku nesnesitelné bolesti je ledový zábal. Nejlépe tak funguje led v igelitovém pytlíku a zabalený do ručníku. Zde si neodpustím svůj soukromý postřeh: Mně osobně naopak pomohl ručník nahřátý žehličkou. Ovšem pozor, pokud se jedná o zánět, teplý obklad vše jen zhorší.

-          Hřebíček je taktéž spolehlivý lék. Vyplachujte ústa buď svařeným hřebíčkem, či ho jen žvýkejte.

-          Léčit zub alkoholem je starý známý trik. Pamatujte však, že alkohol nesmí být sladký a že v tomto případě je záhodno tento kouzelný lektvar nepolykat. Jinak se snadno může stát, že nejenže nebudete vědět o zubu, ale nebudete ani vědět samy o sobě.

-          I kapusta nám může pomoci. Čerstvé listy rozmačkejte, vložte do kapesníku a přiložte na bolavou tvář.

 

A jak jste na tom s návštěvou u zubaře vy, milé ženy-in? Děsíte se už předem?  Nebo máte se zubařem jen ty nejlepší zkušenosti? Chodíte poctivě na preventivní prohlídky?

Reklama