Atopie, která má mnoho projevů, je celoživotní onemocnění, které lze správnou léčbou držet pod kontrolou, tedy bez nepříjemných příznaků. Může se tak předejít zhoršení stavu, v případě atopického ekzému trvalému poškození kůže.

Atopie není nikdy zcela v klidu, i když pacient právě nemá žádné příznaky. Atopický zánět (v kůži, v sliznicích) bývá trvalý, jen probíhá nepozorovaně sub-klinicky. Proto by měl být léčen trvale.

ekzem

Atopie je vrozený a geneticky podmíněný sklon reagovat přecitlivělostí (alergií) na běžné složky zevního okolí, včetně potravy, ale i na změny vnitřního prostředí - na prožívání stresu, na hormonální změny, na infekci.
Atopie se nejčastěji projeví jako ekzém, sezónní (senná) rýma a astma. Všechny tři „podoby“ atopie se v průběhu života mohou objevit u jednoho jedince. To znamená, že správnou léčbou jedné formy můžeme ovlivnit objevení a průběh další. Proto by měl být i atopický ekzém účinně léčen.

Jak se pozná atopický ekzém

Atopický ekzém (atopická dermatitida, AD) je chronické, zánětlivé, neinfekční kožní onemocnění, které je charakteristické variabilitou projevů i průběhu. AD není nakažlivá.

Nejčastěji začíná v kojeneckém věku, obvykle mezi 2. a 4. měsícem silně svědícími výsevy skupin pupínků i puchýřků na tvářích nebo ve vlasech, které se mohou rozšířit na celou hlavu, trup i končetiny. Často dochází ke vzniku mokvajících ložisek, která se pokrývají krustami (strupy).

Od druhého roku života po celý dětský věk a mnohdy až do dospělosti vypadá AD zcela jinak. K mokvání nedochází často, jde spíše o „suché“ chronické projevy - zdrsnění (lichenifikace), vysušení a ztmavnutí kůže s občasnými akutními fázemi (zčervenání a svědění). Projevy AD jsou v tomto životním období nejčastěji lokalizovány do loketních a podkolenních jamek, na šíji, krk, do míst kolem kotníků, na nárty a zápěstí. Často bývají postiženy ruce i obličej, především víčka a okolí úst. Mnohdy jde o zcela nenápadné šupinky a mírné zčervenání. Často se v kůži vyskytují trhlinky, které svědí nebo bolí.

AD u dospělých zůstává (jako u větších dětí) mnohdy lokalizována v ohybových partiích končetin, horní části hrudníku, ramen, krku, obličeje a často i rukou. Hlavním příznakem AD je i v tomto období záchvatovité svědění. Diagnostické rozpaky mohou působit tzv. lokalizované formy AD, protože projevy jsou ohraničené jen na určitou část těla. Jde o silné svědění, zarudnutí, šupení, olupování, prasklinky v suché kůži v oblasti očních víček, obočí, okolí uší a nosu, bříšek palců nohou a později i dalších prstů a chodidel, oblasti rtů, prsních bradavek (u dívek v pubertě), zevního genitálu (u dívek i chlapců). Tyto lokalizované projevy bývají často mylně považovány za mykózu (plísňové onemocnění), unikají diagnóze a jsou nedostatečně nebo nesprávně léčeny. Mnohdy až rozpoznaný atopický ekzém u potomka upozorní na totéž onemocnění u rodičů, u nichž má diskrétní charakter.

Příčina atopického ekzému

  • Genetika - má značný podíl na vzniku AD. Mají-li rodiče atopické onemocnění (ekzém, sezónní rýmu, astma), pak stoupá pravděpodobnost, že i u dítěte se objeví atopie. Riziko výskytu stoupá, jsou-li atopici oba rodiče a nejvyšší riziko představuje stejný typ atopie u obou rodičů.
  • Porušená kožní bariéra - je důsledkem genetických změn, ale i zevního prostředí. Zdravá kožní bariéra je tvořena buňkami povrchové vrstvy kůže. Mezírky mezi buňkami jsou „ucpány“ důmyslně uspořádanými tukovými látkami, z nichž velmi důležitou roli hrají ceramidy. U AD se tvoří „chybné“ ceramidy a jejich množství je sníženo. Kůže tedy netvoří ochranu před únikem vody (kůže vysychá) a naopak je usnadněn průnik škodlivin, alergenů i infekce do kůže.
  • Alergeny - po kontaktu s alergenem reaguje imunitní systém atopika přehnaně - zánětem. Ten se projeví zčervenáním, svěděním, pupínky, ev. mokváním. K významným alergenům prvního roku života patří kravské mléko, prací přípravky. Později se uplatňují spíše kontaktní alergeny (zvířecí srst, domácí prach, prací přípravky apod.), v dospívání a dospělosti se přidává i stres a hormonální vlivy.
  • Prostředí - nevhodné oblečení (s vlasem, neprodyšné, dráždivé), časté mytí mýdly, kontakt s chemikáliemi (například chlor v bazénu, ředidla, kosmetika, parfémy), horko, zima - narušují kožní bariéru a zhoršují stav kůže až k projevům akutního atopického zánětu.
  • Potrava - může působit jako alergen, ale jde o velmi individuální záležitost. Je nutné vypozorovat, co ekzém provokuje nebo zhoršuje.

Zvláštní pozornost vyžaduje tzv. intolerance laktózy (nesnášenlivost kravského mléka), což je „defektní enzymatická výbava“ ke štěpení mléčného cukru - laktózy. Nejde tedy o alergii, ale k příznakům této relativně časté (asi 4 % lidí) a někdy přechodné enzymatické poruchy patří i ekzém. Při vyřazení kravského mléka z potravy pak vymizí i ekzém.
Další nemocí, jejíž součástí může být i ekzém, je celiakie. Při bezlepkové dietě ekzém vymizí. Tyto uvedené odchylky však nejsou způsobeny atopií.

Léčba akutního stadia

ekzemPodkladem akutního stadia ekzému je zánět, k jehož projevům patří pupínky, mokvání, zčervenání a především svědění.
Mokvavá ložiska se klidní vysýchavými, tedy mokrými obklady s příměsí tišící látky (černý čaj, přípravky z lékárny na doporučení lékaře). Suchá ložiska se promazávají emoliencii, v akutním stadiu jsou lékem první volby místní kortikosteroidy (krém, mléko). Ty se však používají na dobu co nejkratší. Po zmírnění zánětu je nutné je vysadit, protože při dlouhodobém podávání působí nevratné ztenčení (atrofii) kůže.

Kůži je nutné stále promazávat nedráždivou mastí (tzv. emolienciem) - nikdy ne obyčejnými kosmetickými přípravky, ale tzv. léčebnou kosmetikou z lékárny. Tím se obnovuje porušená kožní bariéra, uzavírají se „dírky“ mezi buňkami, brání se vysychání kůže a průniku škodlivin. To platí jak pro akutní, tak pro klidové stadium AD.
Optimální je vybírat přípravky speciálně navržené pro atopickou kůži, přípravky, které obsahují ceramidy co nejpodobnější ceramidům v lidské kůži. Ty totiž prostupují do hlubších vrstev, kde tvoří zdroj pro obnovu kožní bariéry „zezdola“, od základů pokožky (epidermis). Vhodným přípravkem je například Lipobase Repair.

Více na www.suchakuze.cz

Reklama