Zdraví

Atopický ekzém je úporný problém dětí i dospělých


Atopický ekzém je vlastně taková „hysterická reakce“ vašeho organismu na dráždivý podnět; v podstatě se tedy jedná o specifickou alergickou reakci. Nejčastějšími takovými alergeny jsou potraviny, ale nejen ony mohou ekzém způsobovat. Naopak, spouštěčem ekzému může být v podstatě cokoli – záleží jen na vaší přecitlivělosti na konkrétní alergen. Běžnými alergeny jsou: prach, roztoči, peří, chlorem ošetřená voda v bazénech, parfémovaná tělová kosmetika…

Atopikova pokožka je velmi suchá, neboť má nedostatek lipidů, které v ní mají vázat vodu.

Alergický ekzém jako reakce na potraviny
Na počátku stojí alergen, který je zkonzumován, stráven s potravou a který střevní stěnou pronikne do krve. To už o něm ale organismus „ví“ a je podrážděn. Spouští se alergická reakce, která se snaží tuto nežádoucí látku vyloučit – a to kůží, která je jedním z nejúčinnějších vylučovacích systémů.

Jiné příčiny vzniku a projevení ekzému
Vznik atopického ekzému jakožto reakce na peří či jiné dráždivé látky je obdobný jako u potraviny. Ale pozor! Příčinou jeho „vybuzení“ mohou být i další faktory: infekce a chronické záněty, klima (mlhy, smog, výkyvy teploty), psychika (stres!) a hormonální nestabilita. Důležité místo v tomto výčtu mají i geny; sklony k ekzému jsou dědičné.

Nejčastěji se objevuje u dětí v kojeneckém věku, zhruba od tří měsíců. Propuká na obličeji, rukou a nohou, ale šířit se může na celé tělo. Později, u dětí předškolního věku, jsou typické projevy ekzému na krku a záhybech kůže – loketní a kolenní jamky, zápěstí, hýždě. U některých jedinců se s příchodem do puberty utlumí, jiní se ho nezbaví až do důchodového věku.   

Atopický ekzém má širokou škálu projevů. Lehčí formy se projevují hrubou kůží „jako struhadlo“, těžší puchýři, loupáním kůže a někdy i do krve praskajícími šupinatými ložisky. Kůže je citlivá a svědí, a tak se postižený škrábe (často i nevědomky ve spánku), čímž ještě zhoršuje svůj stav.

Léčení – mastičky a hlídání alergenů
Léčba atopického ekzému má dvě složky. Předně je třeba omezit kontakt s alergenem. Je-li problémem peří, pořídit peřiny z dutého vlákna či jiného „bezpérového materiálu“, jsou-li problémem prach a roztoči, přihlédnout k tomu při domácím úklidu, a tak podobně. Těžší je vypozorovat potravinový alergen. Je-li však jednou objeven, je třeba se jej vyvarovat důsledně, neboť opakovanou provokací tělo alergenu neuvykne, ale naopak je na něj ještě „vysazenější“.

Pozor na kojence: alergeny z potravy matky dráždí kojené dítě prostřednictvím mateřského mléka, do kterého pronikají; i čistě kojené dítě tedy může mít potravinami způsobený atopický ekzém.

Druhá fáze léčby spočívá v mazání postižené pokožky speciálními přípravky. Rozdělím je do několika skupin:

 • kortikosteroidy: tyto přípravky jsou velmi účinné – lékař vám je předepíše na akutní stavy, které doslova „hoří“. Jejich účinnou složkou jsou hormony, a to je problém: mají závažné vedlejší účinky, a proto nemohou být užívány dlouhodobě či na velké ploše. Používají se jeden až dva týdny, pak je potřeba přejít na nehormonální přípravky.
 • dehtové přípravky: krémy a masti na bázi přírodního dehtu, který je pouze vyčištěn (aby namazaný nevypadal jako horník po šichtě). Zklidňují, snižují svědivost a pomáhají hojit. Je možné je užívat neomezeně dlouho, neboť nemají vedlejší účinky .
 • zinkové přípravky: mají podobné účinky jako dehtové masti, ale nešpiní.
 • přípravky s ichtamolem: napomáhají regeneraci kůže, působí protizánětlivě, snižují svědivost a zvyšují prokrvení. (Podle mých osobních zkušeností jsou velmi účinné – ale ten můj má jednu nevýhodu: nevoní zrovna vábně :-). Naštěstí to po chvíli vyvětrá – ale do manželské postele se opravdu moc nehodí :-).)
 • imunomodulátory: nová generace léků, které zasahují přímo do imunitní reakce kůže a tím i do samotné podstaty ekzému. Nemají vedlejší účinky kortikosteroidů, a proto se doporučují zejména k ošetřování citlivého obličeje a krku. Jejich nevýhodou je, že pojišťovna nehradí jejich používání jinde než právě na citlivých partiích, které nejvíce ohrožují vedlejší účinky kortikoidů.

Léčba se dá podpořit i „vnitřně“, a to léky proti alergiím (antihistaminiky), zejména pokud víte, že jste se setkala s alergenem. Můžete tak dobře předejít akutnímu výsevu ekzému či ho alespoň zmírnit.

Špatnou zprávou je, že atopický ekzém – či spíše sklon k jeho výsevu – se nikdy nedá úplně vyléčit. Důsledným vyhýbáním se alergenu, pravidelnou péčí o pokožku a včasným zaléčováním ložisek lze však jeho výskyt zmírnit, někdy i úplně potlačit.

Na to, jak "majitelům" ekzému svědčí letní počasí, jsem se zeptala MUDr. Michaely Prosové z dermatologického centra Lymfoderma: "Velkým problémem ekzematiků v létě je pocení, protože pot pokožku velmi dráždí. Doporučuje se proto vyhýbat se situacím, při kterých hrozí, a pokud již k zapocení dojde, je třeba se osprchovat. Na sprchování je ale také třeba dávat pozor: přehnaná hygiena a chlorem ošetřená voda rovněž pokožce nesvědčí. Také je vhodné nosit volné oblečení z materiálů, které nedráždí a sají pot."

Ještě mě zajímalo, jak se snáší atopický ekzém a sluneční záření: "Snáší se dobře, vetšině nemocných se ekzém působením slunce zlepšuje. Ekzematikům se z toho důvodu doporučují též pobyty u moře," uvedla paní doktorka Prosová.   

A co vy, milé ženy-in? Trpíte také atopickým ekzémem? Trpí jím vaše děti? Jaké jsou vaše zkušenosti s jeho léčbou?

zdroje článku i dalších informací:

doktorka.cz
infodomecek.cz
alergie.cz

odborná pomoc:

MUDr. Michaela Prosová
z dermatologického centra Lymfoderma
(Senovážné náměstí 22, Praha 1)

   
13.07.2006 - Zdraví - autor: Anna Plasová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [45] fructia [*]

  Jeremi: Ježiš, vy všichni z toho děláte vědu, tak korektor dvakrát udělal chybu Pokud se vám to nelíbí, tak sem nechoďte. Určitě znáte servery, kde jsou špičkoví korektoři

  superkarma: 0 13.07.2006, 21:50:22
 2. avatar
  [43] Jeremi [*]

  Fructia: To jako, že svou práci má pořádně vykonávat jen ten, kdo by jinak ohrozil životy druhých? My ostatní to můžeme flinkat? Prosím, vysvětli to mému zaměstnavateli.

  superkarma: 0 13.07.2006, 18:11:40
 3. avatar
  [42] Suzanne [*]

  Venifer: Jen nechápu, že je pro někoho pohodlné běžet k lékaři

  superkarma: 0 13.07.2006, 17:55:11

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [40] Suzanne [*]

  Venifer: Důležité je, žes našla "to svoje" Mně je trochu líto, když se lidi zbytečně trápí celý život a nechtějí slyšet, že je to jinak. Ale je to jejich cesta, jejich volba

  superkarma: 0 13.07.2006, 17:19:21
 2. avatar
  [38] Lilinka [*]

  Fructia: to jistě, ale mně osobně by asi hodně vadilo, kdybych zaměstnávala korektora a každý den by ve vydání byly chybky...

  superkarma: 0 13.07.2006, 17:10:42
 3. avatar
  [37] ddeenniissaa [*]

  Amálie: tak to si jdu hned vyhledat, kde maj v Praze prodejnu

  superkarma: 0 13.07.2006, 16:44:09
 4. avatar
  [36] fructia [*]

  Lilinka: Ale pochopila, jen si myslím, pokud nejde o život, nejde o nic

  superkarma: 0 13.07.2006, 16:35:23
 5. avatar
  [35] Suzanne [*]

  Venifer: Mně jen vadilo to zjednodušení. Já se hormony neléčím, už léta používám výhradně homeopatii. Někdo to bere přes játra, někdo přes duchovno, každá cesta je správná, pokud vede ke zlepšení

  superkarma: 0 13.07.2006, 16:35:22
 6. avatar
  [34] Amálie [*]

  ddeenniissaa: tenký bavlněný rukavice maj za pár kaček v Řempu

  superkarma: 0 13.07.2006, 16:34:37
 7. avatar
  [33] Lilinka [*]

  Fructia: vidím, že jsi to nepochopila....

  superkarma: 0 13.07.2006, 16:23:00
 8. avatar
  [32] fructia [*]

  Lilinka: Zdá se mi býti poněkud malicherné přirovnávat skalpel ke gramatickým chybám. Nikdy jsem z češtiny pětku neměla, ale kdyby, přežila bych ji

  superkarma: 0 13.07.2006, 16:21:49
 9. avatar
  [30] Suzanne [*]

  Venifer: A co ty zanesený játra u novorozenců?

  superkarma: 0 13.07.2006, 14:47:11
 10. avatar
  [28] vlcice [*]

  ...neboť opakovanou provokací tělo alergenu neuvykne, ale naopak je na něj ještě „vysazenější“....
  Možná si tělo neuvykne, ale byla jsem svědkem výrazného zlepšení.
  Můj brácha má silný atopický ekzém. Je alergický na ovoce a zeleninu, ořechy, mouku, cukr. Vpodstatě by mohl jíst jen maso. Dále je alergický na prach a roztoče. Pamatuju si, že doma (v téměř bezprašném prostředí) míval hrozný ekzém. Ruce měl popraskané do krve. Přijel k babičce, kde i přes zákaz utíkal na půdu za kočkami. Na půdě byla několikacentimetrová vrstva prachu a kočky se toulaly po venku, tak byly plné roztočů. Brácha se z prázdnin vracel téměř bez ekzémů. Taky si pamatuju, že mamka musela odevzdávat domácí prach, ze kterého se vyráběly kapky. Po nich se mu ekzém taky zlepšil.
  Sice se sice se alergenům zaměrně nevystavuje, ale ani se jím nevyhýbá. A rozhodně se nedá říct, že by se mu to zhoršovalo. Spíš je na tom teď o něco lépe, než dřív, kdy se snažil alergenům vyhýbat.
  Tak nevím, kde je pravda.

  superkarma: 0 13.07.2006, 12:36:58
 11. avatar
  [27] ddeenniissaa [*]

  Taky tím trpím Na dlaních a na prstech na rukou. Nemůžu nikde sehnat bavlněné rukavice, které bych si dávala pod gumové při mytí nádobí.

  superkarma: 0 13.07.2006, 12:25:37
 12. avatar
  [26] Deafina [*]

  anna.plasova: Doufám, že se taky dozvíme, jaké jsou rozdíly mezi ekzémem, lupénkou a třeba plísní či dalšími kožními nemocemi.

  superkarma: 0 13.07.2006, 12:21:46
 13. avatar
  [25] Deafina [*]

  Lilinka:

  superkarma: 0 13.07.2006, 12:18:02
 14. avatar
  [23] Janecka [*]

  Nevíte někdo, co je na lupénku?

  superkarma: 0 13.07.2006, 11:34:21
 15. avatar
  [22] Lilinka [*]

  Fructia: *Kotě*: holky, tak se neštěkejte Taky ale zastávám názor, že korektor je za svou práci placený, tak by ji měl odvádět na jedničku (použiju-li vaše slova). Fructio, počkej, až budeš ležet pod skalpelem nějakého chirurga a vloudí se chybička Já vím, je to trochu přehnané přirovnání, ale...

  superkarma: 0 13.07.2006, 11:23:27
 16. avatar
  [21] Lenka Kolková [*]

  Já používám na ekzém modrou indulonu ,ale ze všeho nejhorší je když mi to popraská pod nehtama a potom se tam dostane voda.Na mytí používám glicerinové mýdlo od palmolive a stím jsem moc spokojená

  superkarma: 0 13.07.2006, 11:19:09
 17. avatar
  [20] *Kotě* [*]

  Fructia: jen si posluž, jestli se ti uleví

  superkarma: 0 13.07.2006, 10:30:01
 18. avatar
  [19] fructia [*]

  *Kotě*: A jsou lidi, co odvedou všechno na jedničku, co?
  P.S.: Z tvýho sebevědomí je mi od včerejška na

  superkarma: 0 13.07.2006, 10:22:31
 19. avatar
  [18] *Kotě* [*]

  Fructia: no a co jako? V příspěvcích pod články ať si každý píše, jak chce. Žena-in má placeného korektora, a když je článek plný chyb, tak neodvedl dobře svou práci.

  superkarma: 0 13.07.2006, 10:19:38
 20. avatar
  [17] fructia [*]

  *Kotě*: Jenže ta chyba se vloudí občas všude

  superkarma: 0 13.07.2006, 10:09:15
 21. avatar
  [16] *Kotě* [*]

  Fructia: 1. já na chyby příliš často neupozorňuji, 2. já nedostávám za své příspěvky plat.

  superkarma: 0 13.07.2006, 10:05:28
 22. avatar
  [15] narciska [*]

  Jo jo moře. To je na ekzém Naposledy jsem si ho pořádně užila jako 14ti letá na akci Mořský koník v Chorvatsku, ale taky jsem pak měla půl roku od ekzému pokoj. Teď ale...

  superkarma: 0 13.07.2006, 09:46:46
 23. avatar
  [11] Ladia [*]

  Na domácí práce a při loupání zeleniny také používám chirurgické rukavice Z mazadel se mi po vyzkoušení snad všeho možného, nejvíce osvědčila klasická Nivea a nedám dopustit na konopnou kosmetiku
  Bohužel teď v tom vedru si ekzému fakt užívám

  superkarma: 0 13.07.2006, 09:03:20
 24. avatar
  [10] Amálie [*]

  Beaute: co mam já je olejová přísada do koupele, ne sprchový olej. Používam ho i po sprchování - rozetřu ho rovnou na tělo a pak jen lehce spláchnu a moc se neutíram (na radu lékaře).

  superkarma: 0 13.07.2006, 09:00:03
 25. avatar
  [8] Beaute [*]

  Amálie: Linola moc nepoomáhala. Halvně ne sprchové oleje aspoň u mě teda. Všeobecně je u mě problém se sprchování, zvlášť teď v létě, kdy se chodím sprchovat víckrát za den. Jediné co snesu je normální mýdlová kapsle dove (ta modrá) Po veškerých sprcháčích se škrabu A po koupeli mandlový olej Salus

  superkarma: 0 13.07.2006, 08:35:32
 26. avatar
  [7] Beaute [*]

  Reneta: Tak to se mi fakt ulevilo. Klec nečistím, ani je nekrmím. Na to máme taťku. Já jim jen občas dám vodu. Rukavie nosím chirurgické bez vnitřního prášku. Hlavně když loupu brambory, nebo pracuju s nějakýma agresivnějšíma čistidlama.
  Indulona a modrá Nivea to je naše mazání.Taky mi hodně pomáhá Lenienska - naopak doktorkou a lékárnou svorně doporučený a mnou za těžké prachy zakoupený Lipikar baume od La roche mě štípe jako čert. Naštěstí malá ho v pohodě snese.

  superkarma: 0 13.07.2006, 08:32:07
 27. avatar
  [6] Amálie [*]

  Beaute: kamarádka má atopák až lupenku na rukou a chodidlech. Někde jsem to četla, tak jsem jí zkusila poradit a funguje to. Co to je? Gumové rukavice vymýt od klouzku z výroby, nechat usušit a pak vysypat hladkou moukou. Prý konečně snese rukavice a nezhoršuje se jí kůže.

  Jo a taky jí pomáhá měsíčková indulona, mastička z lékárny za pár kaček Calcium Pantothenicum a od kožaře předepsaná koupel Linola Fatt Ölbad. Tu používam i já, mam sušší kůži.

  superkarma: 0 13.07.2006, 08:31:23
 28. avatar
  [5] fructia [*]

  *Kotě*: Pořád musíš vidět někde chyby? Nikdy jsi v žádném textu chybu neudělala?

  superkarma: 0 13.07.2006, 07:57:14
 29. avatar
  [3] Beaute [*]

  Atopickým ekzémem trpím od dětství, přes pubertu se to trošku zlepšilo,ale kolem 23 to tu bylo znovu a teď při druhém těhotenství je to doslova katastrofa.Bohužel trpím tím nejhorším stádiem a ruce mi občas popraskají až do krve.Přitom už se čistidel téměř netknu a když,tak v rukavicích.KOupili jsme sušičku prádla,aby mě nedráždili pyly zvenku a myčku....Zajímala by mě jedna věc, o které v koutku duše vím,že by mi ekzém mohla zhoršovat.Můj je vášnivý pěstitel ptáčků,takže máme doma velkou voliéru se 4 ptáky.Na alergologii jsem zatím nebyla,ale asi tam budu muset během podzimu zajít,protože projevy,které mi ekzém dělá teď jsou téměř nesnesitelné.I když teď je to i tím,že nemůžu užívat žádné antihistaminika,nebo masti.

  superkarma: 0 13.07.2006, 07:30:38
 30. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  jiní se ho nebzabí
  snožují svědivost

  Myslím, že korektor si tu svůj plat moc nezasloužil

  superkarma: 0 13.07.2006, 00:35:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme