Zdraví

Atopický ekzém: Jak správně pečovat o pokožku s ekzémem při mytí?

Pokud vás trápí atopický ekzém, jistě víte, že zimní období je velmi náročné pro stav nemocné pokožky. Vliv chladných teplot, střídání teplot, hygiena, vysušení pokožky, to všechno se podepisuje na stavu pokožky. Právě toto období přináší pro řadu z nás zhoršení a problémy. Chceme se tomuto tématu věnovat detailněji, proto vám přinášíme několik důležitých rad pro mytí postižené pokožky.

Ti z vás, kteří trpí atopickým ekzémem, ví, že péče o zasaženou pokožku je specifická, že musíte dodržovat mnoho  zásad, aby se stav vaší pokožky nezhoršoval. Jak správně pečovat o pokožku, když se koupete a po koupeli? Na co si dát pozor?

ekzém

Jak správně pečovat o pokožku s ekzémem při mytí?
Je vhodné používat syntetický detergent (syndet), který není na bázi mýdla. Tento velmi dobře kůži omyje, ale nepodráždí. V případě, že se rozhodneme pro mýdlo, mělo by být s neutrálním nebo kyselým pH.
V posledních letech jsou v kurzu i tzv. olejové koupele, které pokožku očistí a zároveň ji pokryjí olejovým filmem. Tady platí, že po koupání je potřeba nechat kůži oschnout a neotírat ji ručníkem.

Může se atopik koupat nebo doporučujete jen sprchování?
Ideální je krátkodobá sprcha vlažnou vodou. Celková sprcha nebo koupel se doporučuje pouze 2x v týdnu. Ostatní dny omýváme jenom místa tzv. vlhké zapářky (podpaží, nohy, genitálie).
V případě, že se rozhodneme pro koupel, měla by trvat 5 -15 minut s teplotou vody do 36 stupňů. Při koupání Nikdy nepoužívat koupelovou pěnu!

Jaká je vaše rada - použít ručník nebo jen tělo lehce vysušit či ho nechat oschnout? Jaký by měl být správný postup?
Dobré je nechat kůži volně oschnout nebo jenom lehce osušit měkkým ručníkem. Kůži nikdy netřeme, jenom jemně poklepáváme ručníkem. Tření by ji mohlo podráždit a zvýšit svědění.

Jak postupovat po umytí - nanášíme promazávala hned po umytí nebo máme počkat, až pokožka oschne?
Mytí zbaví kůži nečistot, ale zároveň ji odmastí. Proto je nutné po každé koupeli nebo sprchování ošetřit celý povrch těla promazávadlem. Platí pravidlo „tří minut“ - tj. aplikovat promazávalo do tří minut po umytí. V tomto čase kůže pojme nejvíc krému, protože je velmi dobře hydratovaná. Promašťovaci krémy a masti jsou nenahraditelnou součástí péče o atopickou kůži. Jsou základním kamenem v opravě narušené kožní bariéry. Nelze je z běžné péče vynechat!

MUDr. Marcela Koudelková

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?
Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.
Skupina předních českých dermatologů zde připravila ve spolupráci se společností Astellas seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. V týmu přednášejících vystupují tito špičkoví odborníci na atopický ekzém:

Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA
Předseda České Dermatovenerologické společnosti, Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FNKV Praha

MUDr. Nina Benáková
Dermatologická ordinace, Medicínské centrum Praha, Dermatovenerologická klinika 1. LF UK Praha

MUDr. Štěpánka Čapková
Dětská dermatologická ambulance, Dětská poliklinika, FN Motol, Praha

MUDr. Radek Litvik
Kožní oddělení FN, Ostrava

Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

O péči o pokožku ekzematiků jsme psali v zajímavém článku:

„Účinná TROJICE“ pomůže ekzematikům s léčbou bez kortikoidů

   
22.01.2013 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [7] Nika.projekt.srdce [*]

  zdravím všechny

  celý život jsem bojovala s ekzémem a po dvaceti letech se mi podařilo narazit na přípravek, který je původně určen pro děti (dostala jsem se k němu přes syna, který je taktéž ekzematik, teď už ale bývalý:-), ale velmi mi pomohl,chcete-li vědět víc, ozvěte se mi na email Nika.projekt.srdce@centrum.cz budu šťastná když má rada komukoliv z vás pomůže.

  superkarma: 0 01.03.2013, 10:25:29
 2. avatar
  [6] RosaGloriaDei [*]

  Klára Křížová — #5 myslím, že alfou-omegou je diagnóza, ona je to hodně složitá oblast, malá se s kožními problémy narodila, zdůvodňovala jsem si to tím, že byla přenášená (přemáčená), mazala jsem Sudocrem, Bepanthen, Indulonu :-) nic nepomáhalo, až míchaná mastička od paní doktorky (po urgencích) v kombinaci s obyčejným octem přidaným do posledního máchání pomohla vlastně okamžitě...teď se to zhoršilo (citrusy, čokoláda), vynechala jsem je a vypadá to, že je to opravdu víceméně o stravě, ač nějakou tu skvrnku Ájka pořád má...každé druhé dítě je dnes "olezené" (mé vlastní oči to viděly), kosmetický problém je jedna věc, já se však bojím křížení alergií (manžel má silnou pylovou alergii, má obava není lichá, některé informace o křížení alergií - potravinové s pylovými - mě opravdu překvapily)

  pozn: kamarádka měla s dcerou obdobné potíže a dnes je malá školačka silně alergická na všechny trávy i všechna zvířata, čehož bych se já sama moc ráda vyvarovala, bude-li to možné

  superkarma: 0 29.01.2013, 13:47:54
 3. [5] Klára Křížová [*]

  RosaGloriaDei — #4 Je to klinika, kterou zaštiťují vysoce kvalitní odborníci, rozhodně to zkuste se tam zaregistrovat a uvidíte, že najdete odpoved na svůj problém. Pokud ne, zeptejte se, odborník vám na váš dotaz odpoví. ze své zkušenosti ale vím, že je zde zpracováno opravdu mnoho suvisejících problémů s ekzémem.

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #6
  superkarma: 0 29.01.2013, 12:53:43
 4. avatar
  [4] RosaGloriaDei [*]

  možná je to designem, ale výše uvedená stránka na mě nepůsobí důvěryhodným dojmem...a tak bych potřebovala v otázce (případného) atopického exému poradit!

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #5
  superkarma: 0 29.01.2013, 01:48:16
 5. [3] Trefa [*]

  Trefa:u nas nikdo netrpi na ekzem.to jsem velice rada.

  superkarma: 0 22.01.2013, 16:30:34
 6. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  Nám ekzém vždy vyleze v zimě,ale v létě to je v pohodě.

  superkarma: 0 22.01.2013, 12:14:47
 7. [1] Ivushka12 [*]

  Také trpím na ekzém. Hlavně na rukách, objevil se mi po 1.porodu a od té doby s ním střídavě bojuji... Sml15

  superkarma: 0 22.01.2013, 07:00:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme