Atlský horský pes nebo také atlašský ovčák či aidi není u nás příli známé plemeno. Co jsme se o něm dozvěděli? Je to pěkný nezmar, více ale už v našem Atlasu psích plemen...

aidiZemě původu: Maroko
Použití: Hlídání a ochrana stád a majetku majitele
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 2, pinčové a knírači, molossové, švýcarští horští a salašničtí psi
  • Sekce 2.2, molossoidní plemena, horského typu
  • Bez zkoušky z výkonu
  • Celý standard FCI: Aidi (klikni)

Hmotnost: asi 25 kg
Velikost: kohoutková výška 52 až 62 cm
Dožívá se: 10 až 12 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů málopočetných plemen psů (www.kchmpp.cz)

Historie plemene...

Atlaský pes žije odnepaměti v horách a na plošinách severní Afriky. V současnosti žije mnoho těchto psů v pohoří Atlas v Maroku, což je země, která je zodpovědná za standard plemene.

Atlaský horský pes je úzce spojený s populacemi polonomádských pastevců v hornatých oblastech a má jasný úkol bránit stan a majetek svého pána i chránit jeho stáda před divokými šelmami, které by v nich mohly natropit škodu.

V pohoří Atlasu neexistuje žádný ovčácký pes. Marocký pes, který žije v horách, nikdy nehlídal stáda v tom smyslu, jak se tato práce chápe v Evropě, tj. ve smyslu hnaní stád.

Vzhled psa...

Robustní, velmi statečný pes, nápadný svou silou a hbitostí; je dobře osvalený, šlachovitý, silně stavěný, ale nikoliv těžkopádný, s huňatou srstí, která ho v horách jeho vlasti chrání před sluncem i před chladem; tato srst ho současně chrání v bojích proti šakalům a jiné škodné, jež musí aidi přestát. Jeho pohled je čilý, přímý a rozhodný, jak se patří na ostražitého psa, který je neustále připraven plnit svoji úlohu obránce. V některých oblastech Maroka panuje zvyk kupírovat uši i ocasy pracovních psů.

Povaha...

Velmi věrný, milý a poslušný vůči svému pánovi a jeho rodině. Atlaský pes vykazuje vrozené hlídací vlastnosti a výrazné ochranářské chování. Vždy pozorný, instinktivně hodnotí vážnost a blízkost jakéhokoliv nebezpečí a nebojácně poskytuje odpovídající a efektivní odpověď.

Jak o něj pečovat?

Na první pohled jde o celkem mohutného horského psa, který je nejšťastnější, když pobývá ve venkovním prostředí. Za mohutností jsou ale hlavně jeho chlupy, pod nimiž je velice subtilní a sportovní.

Je samostatný a miluje svoji rodinu, přesto potřebuje pevné a zodpovědné vedení a jeho výchova je docela těžká vzhledem k požadavku samostatného rozhodování si, ke kterému byl šlechtěn.

Má velice huňatou srst, je potřeba ji občas pročesávat, jinak bude nevzhledně plstnatá.

Zkušenost majitelky atlaského horskáho psa Majka jsem přeložil z jednoho anglického blogu...

Ahoj!

Aidimu Majkovi je jeden rok. Je to energický obranář. I když je stále štěnecky roztomilý. Připadá mi, že se pořád směje. Je velmi přátelský, ale ostražitý k lidem, které nezná.

Miluje polštáře a pořád by se na nich doma válel. Miluje lítání s ostatními štěňaty, miluje muchlání od svých lidí. Nejšťastnější je na procházkách, v zimě, na jaře, rád má i noční toulky. Doma se s námi rád dívá na televizi, hraje si rád na schovku, rád spí u francouzského okna. Hrozně rád má výlety někam dál, když nasedneme do auta a jedeme.

Co ale nemá rád, je veterinář, bouřka, klakson auta, trny v tlapkách, větší psy, cyklisty a motorkáře. Taky je nevrlý, když ho pošlu dolů z pohovky.

Už se naučil aportovat (to ho baví), umé nosit různé věci – je chytrý a ví, co který předmět znamená. Třeba „přines želvičku“ - to je jeho gumová hračka. „Najdi košík“... „Hledej autíčko“... je hodně učenlivý a pozorný.

Zlozvyky... no, snaží se vyhrabávat koš, tak jsme ho museli přidělat na zeď. Také má své místo na gauči, i když ví, že když máme společnost, tak tam nesmí, stejně se o to vždycky pokusí.

Kdybych měla ze všech jeho zálib jmenovat tu největší, pak jsou to dlouhé, dlouhé procházky. Já už jsem unavená a on by šel dál.

Bára

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama