Ano, řeč je o skleróze, konkrétně ateroskleróze postihující cévy celého těla včetně mozkových. Lidově se tomuto onemocnění také říká kornatění nebo tvrdnutí tepen. Výpadky paměti však jsou jen jedním z příznaků, a to ke všemu ne tím nejnebezpečnějším. Ateroskleróza vede ve svém důsledku například k infarktu srdečního svalu či k mozkové mrtvici.

Šedesátileté paní Monice se udělalo na ulici zle, upadla a na chvíli ztratila vědomí. Když se probrala, zjistila, že nemůže hýbat levou rukou. Přivolaná sanitka ji odvezla do nemocnice, kde lékaři zjistili, že šlo o slabý záchvat mozkové mrtvice

Co je to mozková mrtvice?
Jde o stav, kdy vázne zásobení části mozku kyslíkem, protože se ucpala céva přivádějící krev nebo došlo ke krvácení z prasklé cévy. V důsledku toho může dojít až k odumření nervových buněk a k trvalým následkům. Mírnější přechodná „nedokrevnost“ mozku, tzv. TIA, vyvolá dočasné potíže, například poruchy citlivosti končetin, mravenčení či ztížený pohyb, které po určité době zmizí, ale zpravidla se po čase opakují. Průběh takových příhod se může zhoršovat až k trvalému ochrnutí končetin i celé poloviny těla. Nejtěžší mozkové mrtvice končí úplným ochrnutím a smrtí.

Varovné příznaky
Kromě již zmíněných potíží s hybností a citlivostí může dojít k poruchám zraku, řeči i sluchu, výpadkům paměti, bolestem hlavy, ale i obrnám v obličeji, případně ke křečím a přechodné ztrátě vědomí.

Rizikové faktory
Cévy poškozuje vysoký krevní tlak spolu se zvýšenou hladinou cholesterolu. Na rozvoji aterosklerotických změn se podílí i cukrovka, obezita, kouření a alkoholismus.

Prevence
K základním zásadám patří přiměřený pohyb a omezení příjmu živočišných tuků ve stravě. Tím můžeme do jisté míry upravit hladinu krevních tuků včetně nebezpečného cholesterolu. Zvýšený krevní tlak lze zvládnout pomocí léků. Ženy kuřačky starší 35 let by měly zvolit jinou antikoncepci než obvyklé pilulky s estrogeny, třeba nitroděložní tělísko s jiným typem hormonu.

Horké tipy
- Odborníci prokázali, že lidé, kteří snědí pět až šest porcí ovoce nebo zeleniny během dne, sníží o 30 % riziko výskytu mozkové mrtvice. Za jednu porci se považuje zhruba 150 g potraviny.

- Nejúčinnější v prevenci se ukázala listová zelenina (hlávkový salát), citrusové plody i jejich čerstvá šťáva.

- Umělé vitaminové přípravky v tabletkách nebo v multivitaminových nápojích se v prevenci mozkové mrtvice neosvědčily.

- Cévy chrání i ovoce, které obsahuje ve vodě rozpustnou vlákninu, například pektin. Ten se nachází např. v jablkách, angreštu, rybízu a v avokádu. Rozpustná vláknina na sebe naváže ve střevech cholesterol ze žluči, takže se nemůže zpět vstřebat.

- Čím dříve se s preventivními opatřeními začne, tím lépe. Optimální je ještě dnes bez ohledu na věk.

Chráníte své zdraví přírodními vitaminy, nebo mlsáte tabletky? Upravili jste nějak zásadně stravovací návyky v rámci celkové všeobecné prevence?

Reklama