Bulvár

Ať žijí čarodějnice!

K poslední dubnové noci neodmyslitelně patří zvyk pálení ohňů (za minulého režimu se tomu říkalo „vatry míru“, vzpomínáte?). Tento den byl považován za definitivní konec zimy a počátek jara – začínalo se sít. Světlo a oheň měly zničit temné síly, jež panovaly za dlouhých zimních nocí (ztělesňovaly se do postav čarodějnic). Oheň dodával sílu Slunci. Zakládali ho mladí lidé, byli ještě „čistí“ a zlé síly nad nimi neměly svou moc.

Když nahlédneme do historie, zjistíme, že již staří Římané (a před nimi Řekové) oslavovali 30. duben jako svátek boha Pluta (řeckého Háda), což byl jak známo bůh podsvětí a právě on prý zasvětil některé bohyně do různých tajemství.

Keltové slavili 1. května jeden z nejdůležitějších svátků - Beltine. Slovo „tine“ („teine“) znamená ve starokeltštině oheň a Beltine byl oheň k uctění boha Belena, který se tak trochu podobal Apollonovi. Vládl Slunci a léčivým vodám, byl učitelem druidů a mocným ochráncem všech.

Na jeho počest se v předvečer 1. května, tedy 30. dubna, zapalovaly posvátné ohně. Nejprve se v celé vesnici zhasly všechny ohně. Na pečlivě vybraném místě byl vyryt velký čtverec a rozdělen na devět dílů. Byly odstraněny drny a ponechány jen v prostředním čtverci. Na každý čtverec se pak kladlo dřevo z posvátného stromu. Dnes už se jen dohadujeme, kterých devět stromů bylo pro Kelty posvátných, jisté je, že mezi nimi byl dub, který se nacházel ve středu a jehož třískami  druidové oheň zapalovali (ve směru hodinových ručiček, tedy „podle Slunce“). Tento oheň byl považován za očišťující, chránící zdraví lidí i zvířat. Kolem ohně se tančilo (opět „podle Slunce“). Tanečníci oheň přeskakovali a dýmem se prováděl dobytek.

Také dobře známé vztyčování jarní májky je spojeno se svátkem Beltine. Májka, zpravidla mladá břízka, byla pomalovaná červenými a bílými spirálami a na vrcholku ozdobená větvičkami hlohu). Symbolizovala spojení mocnosti země a nebe.

Milenci se na Beltine obdarovávali věncem z březového listí. Tolerovány byly i jejich výlety do přírody, kde se vzájemně zasvěcovali do tajů lásky.

A naopak, v tento den bylo možné bez problému ukončit manželství (pokud bylo uzavřeno o jiném svátku 1. srpna).

Lidé se o Beltinu vypravovali k menhirům (posvátným kamenům) a věřili, že jim v tento den vyplní jejich přání. Třeba jejich polévání prý spolehlivě přivolalo déšť.

 

O beltinské noci si Keltové zdobili své domy větvičkami cesmíny, hlohu a jeřábu. Ženy, které si na hlavu uvily z jeřábu věnec a na obličej nakapaly rosu z hlohových poupat, si tak zajistily u bohů krásu.

 

Germáni nazývali 30. duben Valpuržinou nocí. Valpurga žila koncem 8. století v Sussexu, šířila křesťanství mezi Germány a byla považována za ochránkyni před kouzly a zlými čarami. Není jistě bez zajímavosti, že staré teutonské pojmenování Matky Země bylo Valpurga.

 

V Čechách se noc z 30. dubna na 1. květen jmenuje noc filipojakubská, ačkoli svátek svatého Filipa a Jakuba připadá až na 3. květen. Po staletí se ale slavíval 1. května a o předchozí noci se na návrších pálily ohně. Není vyloučeno, že památka apoštolů Filipa a Jakuba byla kdysi ustavena na 1. května jen proto, aby mocní světci chránili tento den před temnotou pohanských obřadů a také proto, aby pohanskou slavnost nenásilně nahradil.

 

Podle dávných pověstí se právě o poslední dubnové noci na návrších a rozcestích shromažďují ke svému sabatu čarodějnice. Před tím se pomažou kouzelnými mastmi, aby s jejich pomocí potom mohly létat na košťatech, škodit lidem, dobytku a budoucí úrodě. Při reji si volí královnu, která  vládne hostině. Na té se podávají takové vybrané lahůdky jako třeba kotel žab. Tančí se pozpátku a čarodějnice se mohou proměňovat ve vlky, psy a jiná zvířata.

 

Každá správná hospodyně se tedy musela na čarodějnickou noc pořádně připravit. Dům měl být vykropen a dveře opatřeny křížem. Před vrata domu i chléva se kladly drny a řezanka. Čarodějnice musela, pokud chtěla vstoupit do domu, přepočítat všechna stébla, což jí obvykle trvalo až do rána, kdy její moc pominula. Na dvoře bývaly zapíchané trnité větve, košťata, vidle, aby se čarodějnice poranila. Muži práskali na návsi bičem a bušili do hrnců, čímž měli čarodějnic zahnat. Dbalo se také, aby v ten den neodnesl z domu někdo nějaký předmět, protože by do něj mohla vstoupit čarovná moc.

Protože čarodějnice měly nejvíc spadeno na dobytek, kropily se svěcenou vodou chlévy, na jejich práh se kladly tři křížky ze slámy, vysypával se pískem a do komína se vkládala měchuřina s trochou hrachu nebo tvarohu. 

Pálení čarodějnic patří doposud k velmi živým zvykům. Poslední dubnová noc je jednou z magických nocí, kdy prý mají zlé síly větší moc než jindy. A právě o půlnoci před svatým Filipem a Jakubem se dají nalézt poklady. Než se však za pokladem vypravíte, musíte si s sebou vzít (na ochranu před zlými silami) květ z kapradí, svěcenou křídu, hostii a další magické předměty.

 

           
   
30.04.2004 - Společnost - autor: Mirka Kožušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [43] Saturninka [*]

  Suntel: fotky jsou už ve fotoalbu

  superkarma: 0 30.04.2004, 21:11:37

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [41] k@tchabinka [*]

  Krize :) me se libi ty tvoje teoreticke rady nikdy nevyzkousene v praxi :)

  superkarma: 0 30.04.2004, 15:27:27
 2. avatar
  [40] k@tchabinka [*]

  Nikita.. to je magicka sila mezi cikankou a cizi penezenkou:)

  superkarma: 0 30.04.2004, 15:26:29
 3. avatar
  [38] ginile [*]

  kol: sejdem se vsechny na Petrovych kamenech

  superkarma: 0 30.04.2004, 14:02:46
 4. avatar
  [36] Milala [*]

  Jdu taky večer k ohni.A my ještě navíc každoročně stavíme tzv.máju.
  Je to strašně fajn a potom oheň,opékání,zpěv a hlavně víno...

  superkarma: 0 30.04.2004, 13:16:33
 5. avatar
  [31] Saturninka [*]

  Otazník - vypadnul mi otazník - si ho tam doplňte . ???

  superkarma: 0 30.04.2004, 12:12:08
 6. avatar
  [30] Saturninka [*]

  Abrakadabra: Víš JAK dlouho můžou smrdět takový dobře jetý spálený čarodějnický fusekle ...

  superkarma: 0 30.04.2004, 12:11:05
 7. avatar
  [26] lightblue [*]

  Saturninka: to bude super.Budu se těšit, ať už bude na rameni myč nebo kocour.

  superkarma: 0 30.04.2004, 12:04:31
 8. avatar
  [25] Saturninka [*]

  Abrakadabra: No právě - je to celoměstskej slet , tak nevím - abych nakonec nebyla za místního blázna ...

  Suntel: Nafotím a pak šoupnu do fotoalba

  mam-ča: No jo, no - my máme taky kocoura, na skaldě, ale tak nějak pochybuju, že by vydržel sedět malé na hrbu, nehledě na to, že je to řádnej macek a tudíž se pronese.... A malá je ještě docela malá - ve středu měla 5 , Už vidím, jak kocour prchá od ohně neznámo kam .

  superkarma: 0 30.04.2004, 11:55:32
 9. avatar
  [24] lightblue [*]

  mam-ča:

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:54:29
 10. avatar
  [23] mam-ča [*]

  Suntel: Taková defenestrace je také hezký historický obyčej - jestli tedy není radnice přízemní...

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:51:10
 11. avatar
  [22] pajda [*]

  Krize: je jednoznačně dokázáno, že některé čarodějky našly v upalování takovou zálibu, že se nechávaly upalovat opakovaně...

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:50:25
 12. avatar
  [21] lightblue [*]

  ynax: tak upalte starostu?

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:47:43
 13. avatar
  [20] ynax [*]

  Dle vyjádření našeho zástupce starosty, se v našem městě letos poprvé nebudou pálit čarodějnice . Není totiž jisté, co v té hromadě ke spálení je a tudíž by to mohlo poškodit životní prostředí Loňský oheň a hlavně jeho popílek a zápach obtěžoval obyvatele nedaleko postavených nových bytovek celý květen!!!! . TO je ale blbost, co? Bohužel je to pravda. Ale nechápu jak je ten popílek a zápach mohl obtěžovat celý měsíc, když to hořelo jen jednu noc a ráno bylo po ohni? Kašleme na ně a jdeme pálit jinam

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:47:07
 14. avatar
  [19] mam-ča [*]

  Předpisy pro čarodějnice
  Vyhláška č. 13/1994 Sb. o bezpečnosti létání na koštěti
  Základní ustanovení

  §0
  a) Proti této vyhlášce není odvolání.
  b) Čarodějnicí rozumíme inteligentní bytost ženského pohlaví, atraktivního zevnějšku a příjemného chování ovládající let na koštěti.
  c) Koštětem rozumíme dopravní prostředek čarodějnice, včetně vysavače.
  d) Vysavač musí býti vybaven spínačem "Tahem zapni, stiskem vypni" a trojcestným katalyzátorem.

  §1
  a) Létání je povoleno pouze čarodějnicím starším 15 let.
  b) Výjimky z písmena a) uděluje FČČR (Federace Čarodějnic ČR).

  §2
  a) Létat se povoluje pouze v podroušeném stavu s minimálním obsahem mandragory v krvi 0.89417 promile.
  b) Převážet více jak jednu osobu je zakázáno.

  §3
  a) Při porušení této vyhlášky se čarodějnici zakazuje létat na sto let a její koště bude veřejně spáleno za přítomnosti předsedkyně FČČR
  b) Čarodejnici může být propůjčeno koště pouze a jen na základě zvláštního povolení.
  c) Pro let dle písm. b) platí omezení rychlosti na 70 n.k.s-1 (netopýřích křídel za sekundu).
  d) Létat se přísně zakazuje nad chladícími věžemi, pivovary, lihovary, mlékárnami a věznicemi.

  §5
  a) Výška letu se stanovuje na 7 k.o. až 2355,5 k.o. (kočičích ocasů), pokud není dále určeno jinak.
  b) V tunelu, pod mosty a viadukty létá se středem, pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti.
  c) Nad vodními plochami a lesy je povoleno létat jen ve výšce 13 k.o., aby nedošlo k rušení vodníků a rusalek nebo hejkalů.
  d) Nad elektrickou trakcí je přikázáno létat ve výšce 7 k.o. od nejvyššího drátu vedení.

  Předlétávání a míjení

  §6
  a) Předlétává se vždy horem.
  b) Je zakázáno posmívat se pomaleji letícím pilotům tryskových letadel, drát peří kolemletícím ptákům a chytat se raket a vrtulníků.
  c) V tunelu, pod mostem a viaduktem, jakož i v uzavřených budovách se předlétávat zakazuje.

  §7 Míjí se vždy vlevo a horem, nebo vpravo a spodem.

  §8 Při předlétávání a míjení se dodržuje odstup alespoň 10 n.k.

  Rychlost letu

  §9 Létat se povoluje maximálně rychlostí 1320 k.o.s-1.

  Startování a přistávání

  §10
  a) Startovat a přistávat se zakazuje na těchto místech: - tam, kde se nesmí létat - tunel, viadukt, pod mostem - věže kostelů a pod. - na křídlech letících letadel, vrtulníků, raket a raketoplánů.
  b) Při přistávání je nutno dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k poškození majetku nebo zranění osob.

  §11 Startovat se smí pouze komínem dostatečného průřezu, nebo balkonem. Kde tato možnost není, možno startovat jakkoliv, pokud se dodrží

  §10.

  Vlečení a nákladní košťata

  §12 Vléci kluzné koště nebo letět s nákladním koštětem může jen čarodějnice starší 183 let.

  §13
  a) Osobní koště brát do vleku se zakazuje.
  b) Vléci bouřkové a sněhové mraky se povoluje vždy.

  §14
  a) Délka vlečné násady musí být v rozsahu 1 - 2 k.o.
  b) Vlek musí být označen odrazkou trojúhelníkového tvaru a ČČK (číslo čarodějného koštěte) shodným s koštětem.

  Létání za snížené viditelnosti

  §15
  a) Koště musí být na přídi osvětleno černou kočkou svítící zelenýma očima.
  b) Na zádi musí mít koště odrazku obecně šišatého tvaru.

  §16 Za snížené viditelnosti se zakazuje vléci vlečné koště.

  §17
  a) Za deště, sněžení a bouří se doporučuje létat nejvyšší rychlostí.
  b) Za snížené viditelnosti se povoluje metat blesky mimo trakční vedení.

  §18 V době od 01:00 do 05:00 se zakazuje vydávat zvuková znamení.

  Výjimky a zvláštní ustanovení

  §19 Předsedkyně FČČR na koštěti s majáčkem zelené barvy a

  §20 Ostatní přednost letu se neupravuje.

  §21 Dojde li k pádu v důsledku kolize, je všem viníkům zakázáno létat dle §3 písm. a).

  §22
  a) Za letu se zakazuje plivat, odhazovat předměty, souložit apod.
  b) Za letu se povoluje dštít oheň a síru, vyvolávat krupobití a bouře

  §23
  a) Tato vyhláška neplatí o Filipojakubské noci.
  b) Tato vyhláška neplatí třináctého v pátek.

  Závěrečná ustanovení

  §24 Tato vyhláška je v souladu s pravidly Evropského Společenství, Islámských zemí a Amerického spolku strašidel.

  §25
  a) Tato vyhláška ruší původní vyhlášku o letu na koštěti z 14. století
  b) Písmeno a) platí pouze v případě, že původní vyhláška existovala.


  superkarma: 0 30.04.2004, 10:31:23
 15. avatar
  [18] lightblue [*]

  mam-ča: aha, no to nevadí, myš bude taky hezká.

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:27:47
 16. avatar
  [17] mam-ča [*]

  Saturninka: Suntel: Neměla by na rameni sedět černá kočka ? V případě potřeby jednu žlutookou můžu zapůjčit...

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:27:00
 17. avatar
  [16] lightblue [*]

  Saturninka: podlet oho jak to popisuješ to bude mít moc hezký. Myš na rameni - to se mi líbí nejvíc

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:13:04
 18. avatar
  [15] lightblue [*]

  Charmed: to je jen sranda

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:12:41
 19. avatar
  [14] Charmed [*]

  Suntel: Našla jsem to dneska na netu, tak jsem to jen okopírovala a dala semka k těm čarodějnicím... No jo, měla jsem si to nejdříve přečíst, než jsem dala odeslat .

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:06:51
 20. avatar
  [13] lightblue [*]

  Charmed: oprava ne stratí - ale doufám, že ZTRATÍ

  superkarma: 0 30.04.2004, 09:52:26
 21. avatar
  [12] Charmed [*]

  A když už jsme u těch čarodějek, tak tu mám jedno kouzlo...

  Kouzlo pravdy (po 24 hodin)

  Ti kdož chtějí jen v pravdě žít,
  musí svá tajemství odhalit.
  Nechť tak činí den a noc,
  pak ať pamět stratí moc.
  Kdokoliv teď v domě jseš,
  už neuslyšíš žádnou lež.

  superkarma: 0 30.04.2004, 09:50:29
 22. avatar
  [9] Saturninka [*]

  jdu dneska s malou na slet čarodějnic !!!
  Jdeme poprvé, tak jsem zvědavá, ušila jsem jí šaty z čtverců ze starých trenýrek po dědovi , našiju jí na ně ještě pavouky, do vlasů odrbanej šátek, na rameno myš a taky má tašku a na ní bude přišitý had . Původně jsem si i já chtěla vzít své staré batikošaty a pošít si je pavouky.... ale žádná z mamin nejde namaškařená, tak nevííííííím, zda mám či nemám .

  superkarma: 0 30.04.2004, 09:24:23
 23. avatar
  [8] lightblue [*]

  Tak to my s kolegyní v práci už jsme si rezervovaly parkovací místa..

  superkarma: 0 30.04.2004, 09:10:53
 24. avatar
  [7] Kelly [*]

  ... a já nevím, kam jsem založila koště. Asi poletím na smetáku ...

  superkarma: 0 30.04.2004, 08:52:17
 25. avatar
  [6] risina [*]

  Ať se to píše jak chce, pro mě je podstatný, že jsem právě o tomto starém keltském svátku před 25 lety zažila první milování... A až do dneška jsem netušila, že to bylo vlastně symbolicky v ten správný den.

  superkarma: 0 30.04.2004, 08:28:00
 26. avatar
  [5] Daduna [*]

  Dneska se opravdu vyřádíme. Chystá se u nás první ročník pálení čarodějnic, tak nastartovat košťata a jdeme na to!!!

  superkarma: 0 30.04.2004, 08:24:43
 27. avatar
  [4] sarobrouk [*]

  Opravdu, článek je moc pěkný, asi se zajdu podívat na dnešní rej malých dětí. Ale zpovzdálí, aby mě neupálily .

  superkarma: 0 30.04.2004, 08:21:42
 28. avatar
  [3] trdlo [*]

  *Kotě*: jen tak pro zajimavost, vyhledej si oboji spelling na Google. Vsechno, co najede na "Beltine", je v cestine. Ale at je to jak chce, clanek byl peknej a zajimavej.

  superkarma: 0 30.04.2004, 04:37:16
 29. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  trdlo: možný je obojí spelling.

  superkarma: 0 30.04.2004, 02:30:26
 30. avatar
  [1] trdlo [*]

  Podle toho, co jsem cetla/videla, tak je to Beltane, ne Beltine. A majka je taktez symbol falicky. Jinak je clanek moc pekny

  superkarma: 0 30.04.2004, 01:26:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme