sodastreamMůj táta je filatelista. Celý život se večer co večer zavírá do pracovny a probírá se svými alby. Jeho velká láska a sběratelská specializace je britská královská rodina. Má snad každou známku s tímhle motivem, která kdy vyšla kdekoli na světě. Čert ví, co ho to popadlo, ale před pár dny za mnou přišel a povídá: „Tome, nejel bys se mnou do Londýna?“

 

Spadla mi čelist. Táta skoro neopouští svoji pracovnu, tu a tam ho máma vyštve na chalupu, ale jinak… „Víš, já bych prostě chtěl být aspoň jednou za život u toho, až se v královské rodině stane něco velkýho,“ mumlal rozpačitě, „abych si to neprohlížel jenom na známkách. A teď se má narodit malej princ…“

Co vám budu povídat, dva dny na to jsme letěli. Sehnal jsem nějaký levný pakistánský hotel, a tak jsme se pro jistotu vybavili. Vzali jsme něco k snědku, ale opatrně, aby nás na letišti nevyhmátli, a samozřejmě, SodaStream. Teď si asi říkáte, proč, samozřejmě? No, to je delší historie. Už nějaký čas na těchhle stránkách nacházíte historii mého seznámení se s tímhle úžasným přístrojem. Leccos už jsem vám vyprávěl, ale o naší vzrůstající rodinné sodastreamánii zatím ještě ne.

sodastreamZačala to Lucie, tedy moje žena. Jeli jsme do Chorvatska a já ji vidím, jak rve do kufru SodaStream. Ptal jsem se jí, jestli se nepomátla, a ona jen: „Počkej, ještě budeš prstíčkem hrabat.“ A taky že jsem hrabal. A nejenom já, celý kemp. Bylo vedro k padnutí, žízeň jako trám vysoký jak eiffelovka, a úslužní prodejci nabízeli nejrůznější sodovky a limonády a piva za tak nehorázné ceny, že bych byl radši leknul, nebýt mé milované inteligentní a krásné manželky. Tu a tam se stávalo, že u našeho stanu stála i fronta! Měli jsme totiž s sebou i sirupy, takže jsme mohli zvát všechny žíznivé krajany na doušek úžasné domácí, tady vlastně stanové, limonády. Tak, tím to začalo.

Pak už vlastně nebyla chvíle, kdy bychom se od Lojzíka, tak začali naše děti říkat SodaStreamu, odloučili. Tak třeba v zimě. Jeli jsme na chatu k Lucčině kamarádce z práce, do Jilemnice. SodaStream s námi. Kamila, ta kamarádka, hned druhý den ráno povídá: „Tak, pánové, buďte od tý lásky, vemte sáně a přivezte z konzumu nějaký pití, přece se s tím nebudou vláčet křehké ženy.“ Povídám: „Jakýpak vláčení, jakýpak sáně – hele, co máme!“ A Lojzík pak syčel celé dny, napojen opravdu vynikající vodou, která tady v horách lidem teče z vodovodu.

Jo, na to nesmím zapomenout, máma byla v lázních. Povídám jí, ať si s sebou vezme SodaStream, a ona si klepe na čelo, že prý tam bude pít ty prameny. Cha! První den chodila ukázněně s pohárkem, pak měla dva dny průjem, a od té chvíle si na pokoji pěkně nasyčela bublin, co chtěla, a ještě si mohla dopřát svou milovanou Retro kolu.

sodastream

Kamkoli se prostě rodina hne, Lojzík jede s námi. Bude to vypadat, jako že mi hráblo, ale už je to vážně člen rodiny. Sodastreamaniaci, prostě. Chalupa – tak tam ho nebereme, tam máme jeho bráchu, že jo. Víkendy, výlety… na vodu jsme ho vzali! No a teď tedy ten Londýn. V hotelu jsme vždycky ráno nabublali tři lahve sodovky, nachladili, dochutili sirupem – a šlo se. Byli jsme se podívat u nemocnice Panny Marie, zevlovali jsme kolem Buckinghamského paláce a okukovali zatím prázdný dřevěný podstavec se zlacenými ornamenty, v Britském muzeu a u madam Tussaud jsme byli, dokonce jsme zahlédli prince Williama, jak vystupuje z auta u porodnice… Táta byl bez sebe blahem. No, a když se pak následník trůnu vážně narodil, to jsme ještě nevěděli, že to bude Jirka, stáli jsme opřeni o kovový plot a dávali si frťana tátova oblíbeného ginu s tonikem, třebaže bez ginu a třebaže nalitého z plastové láhve do víčka – pro nás to byl královský přípitek na zdraví úplně nejmladší ratolesti nejslavnějšího královského rodu na světě.

Váš Tomáš Marný

Reklama