Tohle říkávala moje babička a myslela tím, že , pokud údělám dobrý skutek, nemusím to ukazovat veřejně. Poslední dobou se množí různé žádosti písmené,  na ulici i v metru se prodírají výběrčí darů atd. Myslím, že vždycky jsem se snažila přispět trpícím bližbním. Ale, kdo to je?

Od  nepaměti jsme jezdili s dětmi  dávat  věci, které byly dost dobré a hračky do  Kojeneckého ústavu“ sousedům“. Nedřív já sama,pak s nimi, mělo to i výchovný podtext. Děti viděly, že  nemá každý  všechno a  oni vidí tátu občas( po rozvodu) a jiné děti nemají ani mámu.

Každoročně jsem dávala na sbírku na misie v Lotyšsku- nová škola provozovaná Charitou, na  Dětské vesničky a něco na dárkový strom, na slepé děti- pastelka, na srdíčka atd, protože  medicína je tady ve státě taková něchtěná chudá příbuzná.  Chodí mi také krásná přání UMUN a dělají na objednávku  hezké vánoční krabičky.Potěšili jsme  několik příbuzných krabičkou s cukrovím(to už nedodávají, peče si každý sám).

Jinak asi 3 roky  mám adoptivní dceru na dálku Beatricii. Původně mě k adopci na dálku vedla sobecká výchovná touha ukázat těm mým pubertálním  holátkům, že jiné dítě, pokud dostane šanci, se nad školou neošklíbá a  radostně  se učí. No, člověk míní, pán Bůh mění.

Vybrala jsem děvče( holky to mají v životě těžké všude i v Africe)  věkem  kolem mých dětí. Lucie i Petr asistovali při užším výběru. Beatrice- Bety má 2 starší bratry, od malička je po příbuzných, mamka jí zemřela , když jí bylo 5, táta ve 3 letech a teta , u které byla  před 3 lety taky. Teď žije v rodině jiné tety, co má vlastní 4 děti, několik vnoučat a 3 sirotky doma. Je to taková nepříbuzná teta- kamarádka rodiny.  Adopce na dálku na mě měla jednoznačně blahodírný vliv. Přišel první dopis a vysvědčení. Jako mnoho věcí v mém životě, trochu se ten výchovný efekt  zvrhl… Petr a Lucka byli zvědaví a dost si to užili ! Stálo tam „ máš na víc, výsledky průměrné, měla bys zabrat“. Hlavně syn se smál, něco obdobného  měl ze školy taky.

Výchovný efekt na děti se  fakt nepovedl. Nebrala jsem to jako debalk. Adopce na dálku  naučila hodně věcí mě. Víc se raduju z dětí ( všech) a méně kritizuju. Chápu, že Bety dorazí domů a  má fůru povinností a její „ jen průměrné“ výsledky jsou dost  dobré a těžce  odpracované.

No, tak jsem si s Bety začala  víc psát. Děti z adpoce na dálku  „ musí“ odeslat  na konci tříměsíčního semstru dopis sponzorovi a taky  pošlou jejich fotku a  vysvědčení a  ev. zdravotní zprávu( pokud rodič platí zdravotní pojištění). Nechci se holedbat, ale Beatricie mě píše 2-3 dopisy a kromě  ujištění, že „ všechny dárky se hodí“  mě oslovuje „ mami“. To poslední je ta nejlepší odměna. Nechci se jí nutit do rodiny Psala jsem, že jsem taková máma na dálku a  píšu dost často- 1x za měsíc a posílám nějaké dárky typu knížka v angličtině, triko, korále,  nějaká malá kosmetika ( Bety bylo 18), halenka atd. Moc mě potěšilo, že na focení si triko a korále vzala . Taky mě potešilo, že na několika posledních fotkách se směje.

 Píšu jí většinou, co děláme my tady-  Petr, Lucka a já, co je v práci a  taky  nějaké pohádky. Netuším , ale asi mají v Africe jiné. Pěkně se procvičím v angličtině. Obě děti  jí taky občas něco napíšou. Minule ale psal Petr“ to je těžký psát novinky, když máma píše dopis na 4 stránky a všechno popisuje“. 

Občas pořádá naše organizace  besedu s promítáním. Moc se mi tam líbí. Adioptivní rodiče si na nic nehrají, kdo je  bohatší a kdo se obléká víc in. V džínách a triku jsem tam  v pohodě. Ptala jsem se, dost ráda bych do Keni jela a Bety viděla. Budu-li mít práci, snad by to šlo příští léto o dovolené,  mohla bych  pomoct jako doktorka v „ medical kempu“, kde  dělají něco jako preventivní prohlídky a  třeba  bydlet chvíli v nemocnici. Spacák a karimatku mám, stačí mi málo. Viděla bych Bety a  splnila jí  tak přání „nemít mě jen na fotkách“.

Tak mi držte palce

Iva

Text nebyl redakcí upraven.

Palce držíme :)

Co si myslíte o charitě?

redakce@zena-in.cz

Reklama