Zdraví

Astma není jen jedno: vyznáte se v jeho typech?

Do slova „astma“ se vejde překvapivě mnoho klinických stavů. Společné mají to, že dýchací cesty jsou trvale zánětlivě změněné a určité podněty vyvolávají epizody pískotů při dýchání, dušnost, tlak na hrudi a kašel. Konkrétní projevy, závažnost astmatu a faktory, které astmatické záchvaty vyvolávají, se však mohou u jednotlivých pacientů lišit. Právě podle „spouštěčů“ nebo zvláštního průběhu astmatického záchvatu rozdělujeme astma na několik typů.

astma

1. Alergické astma

Alergie a astma jdou často ruku v ruce. U astmatiků trpící tímto druhem astmatu najdeme různé alergické projevy. Typicky jde o alergickou (sennou) rýmu, charakterizovanou vodnatou rýmou nebo ucpaným nosem, svěděním v nose a slzením očí. U řady nemocných nalezneme v anamnéze ekzém. Jde o vůbec nejčastější typ astmatu. Jako alergeny fungují pylová zrna, zvířecí srst, roztoči, vzdušné plísně, potraviny, hmyzí jedy a další alergeny.

2. Námahou vyvolané astma

Cvičení nebo jiná fyzická námaha mohou vést k astmatickému záchvatu. U mnoha astmatiků dochází během cvičení k astmatickým obtížím. Nicméně u některých lidí bez astmatu, dokonce i u olympijských atletů, se objevují záchvaty jenom během cvičení. Typicky se dostaví příznaky během 5-20 minut po začátku cvičení.

3. Astma projevující se kašlem

Kašlete často? Může se jednat o astma! Na tuto zvláštní variantu astmatu, u které chybí typické pískoty, se v diagnostice chronického kašle často zapomíná. Nejčastěji se spustí astmatický záchvat při infekci dýchacích cest nebo cvičení. Při přetrvávajícím kašli neváhejte navštívit lékaře, který by měl myslet také na tuto možnou příčinu obtíží. Zároveň se však musí provést řada vyšetření, než se stanoví definitivní diagnóza.

4. Profesní astma

Někteří lidé trpí astmatem jenom v práci. A určitě to není proto, že by se chtěli ulívat. Příčina spočívá v pracovním prostředí, které obsahuje některé škodlivé látky. Nejčastěji se s tímto typem setkáme u chovatelů zvířat, zemědělců, kadeřnic, zdravotních sester, malířů. Tito lidé si stěžují na rýmu nebo ucpaný nos, podrážděné oči a kašel (namísto typických astmatických pískotů).

5. Noční astma

Někdy se uvádí tento typ astmatu zvlášť, nicméně platí, že u všech astmatiků je šance vzniku astmatického záchvatu během noci vyšší než během dne. Je to dáno např. rozdíly v produkci hormonů během dne a noci, chladnějším vzduchem, horizontální polohou a vyšší koncentrací alergenů v prostředí. Příčinou zhoršení astmatických obtíží během noci je často sinusitida nebo tzv. zadní rýma.

Při diagnostice astmatu by se vždy mělo přemýšlet, o jaký se jedná typ astmatu. Jasné pojmenování spouštěčů a následně vyhýbání se jim pomůže zabránit zbytečnému zhoršování onemocnění a zvyšující se potřebě léků.

Zdroj: www.bez-alergie.cz

   
13.01.2012 - Nemoci - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [4] Martina59 [*]

  Podívej se tady jak na astma

  superkarma: 0 18.03.2013, 14:04:00
 2. avatar
  [3] ekleinovka [*]

  1Pavla — #2 Já jsem teď v průběhu mrazů byla ko,bez šály přes obličej nemohla vystrčit ani nos,a berodual byl používán pernamentněSml68

  superkarma: 0 19.02.2012, 12:39:54
 3. [2] 1Pavla [*]

  Náš Peťa (6 let) má bohužel taky astma. Astma projevující se kašlem. Když je to horší, tak používáme mastičku psí sádlo od dr.weisse, je to pro nás velký pomocník, kašel hned zklidní. Jinak taky jen doufám, že nám z toho časem vyroste, nebo že se to alespoň nebude zhoršovat.

  1. na komentář reaguje ekleinovka — #3
  superkarma: 0 26.01.2012, 11:05:25
 4. avatar
  [1] ekleinovka [*]

  Haha,důvěrně znám,trápí mne už od dětství a potrápilo značně i mé 2 děti ze třech.Já mám ,,noční,, astma,vyvolané alergiemi,totéž dcerka,která se z toho zázračně dostala a rovněž tak syn,kterého zaplať pán Bůh,opustilo v pubertě.Tak jsem s ním zůstala jen já,ale mohu říct,že se mi hodně vylepšilo,hlavně,že děti opustilo snad navždycky

  superkarma: 0 13.01.2012, 18:49:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme