Asklepiony jsou stavby, ve kterých prý vládne léčivá síla. Dodnes jsou rozesety po celém Řecku. Ten nejznámější je na ostrově Kos, kam se dnes podíváme.

Při minulé návštěvě Kosu, hlavního města ostrova stejnojmenného názvu, jsme se zastavili u Hippokratova stromu. Něco málo si o něm povíme a pak už vás provedu slíbenou prohlídkou Asklepionu. Bývalého léčebného chrámu, nacházejícího se o čtyři kilometry dál.

Hippokratův strom

Podle legendy pod tímto platanem slavný řecký lékař Hippokrates vyučoval své žáky, proto je po něm strom pojmenován. Nachází se uprostřed náměstí Platia Platanou hlavního města Kosu. Kmen má v základě průměr 4,7 m, obvod je 10,5 m a průměr koruny je cca 18 m. Jde nepochybně o jeden z nejstarších stromů v celé Evropě.

Kmen stromu je již vykotlaný a jeho vnitřek je dutý. Aby byl tento jedinečný strom ještě nějakou dobu uchován při životě, bylo zapotřebí jej před několika lety vyztužit pomocí kovového rámu, který skýtá stromu jakousi podporu.

Davy turistů proudí nejen k Hippokratovu stromu, ale také o 4 km dál, do bývalého léčebného chrámu Asklepionu.

Asklepion

Byl postaven na 100 metrů vysokém kopci, kdy je po jeho výšlapu návštěvník odměněn nádherným výhledem na město Kos a na protějším pobřeží i výhledem na turecký Bodrum a starobylý Halikarnas.

Podrobnější informace o Asklepionu nalezete také ZDE

Foto: autor

Související článek:

 

Reklama