Rodina

Asistovaná reprodukce s božím požehnáním

Metody asistované reprodukce jsou často diskutovaným etickým problémem. Ačkoli se etika s mimotělním oplodněním již vypořádala, stále existují dílčí otázky, které nemají jasné odpovědi. Léčba neplodnosti je ale také kontroverzní náboženskou otázkou.

reprodukce

Křesťanství

Postoj křesťanů k metodám asistované reprodukce se liší napříč jednotlivými církvemi.

 • Katolická církev je příkladem, kdy náboženství jakékoli tyto techniky absolutně odmítá. Oddělení zplození a sexuální aktivity je zásah do života, který se zde považuje za nemorální. Vatikán uznává za lidskou bytost již zygotu neboli právě oplozené vajíčko, a proto také absolutně odmítá zapojení těchto buněk do výzkumu.
 • Východní ortodoxní církev není v tomto směru tak přísná jako katolická, jelikož dovoluje farmakologickou či chirurgickou léčbu příčin neplodnosti. Nicméně i toto společenství je proti IVF a dalším metodám asistované reprodukce, stejně tak jako nesouhlasí s dárcovstvím spermií či embryí.
 • Reformovaná protestantská církev už je k metodám asistované reprodukce velmi benevolentní, a to tak dlouho, dokud se jedná o použití zárodečných buněk manželského páru. Jakákoli forma dárcovství je zde ale nemyslitelná. Obdobný pohled na věc má i anglikánská církev.

Islám

Muslimská komunita po prvním úspěšném IVF pokusu vedla rozsáhlé diskuze o podobných metodách a v roce 1980 vydala fatvu neboli nábožensko-právní prohlášení, jež ovlivňuje postoj muslimů k asistované reprodukci dodnes. Islám povoluje v podstatě veškeré techniky IVF, avšak musí se zde jednat o manželský pár a darování je i zde zakázáno.

 • To však v roce 1999 šíité svou fatvou pozměnili, jelikož ta povoluje dárcovství zárodečných buněk – nicméně takové dítě se pak považuje za adoptované. Problém nastává s formálnostmi, jako je například jméno takto narozeného potomka.
 • Toto náboženství navíc povoluje selektivní ukončení těhotenství v případě, že je ohroženo zdraví matky.

Judaismus

Židovský postoj ke zplození vychází z prvního přikázání božího k Adamovi: „Buď plodný a rozmnožuj se.“ Judaismus proto povoluje veškeré techniky asistované reprodukce, pokud se jedná o spermie a vajíčka manželského páru.

 • Toto náboženství dokonce povoluje částečnou náhradní matku, kdy jsou spermie otce vpraveny do cizí ženy. Ta následně otěhotní a dítěte se po narození vzdá. Pak je logické, že dítě se předá majiteli spermií.
 • S úplnou náhradní matkou je to komplikovanější, jelikož je velmi těžké následně zodpovědět otázku, kdo je matka. Z náboženského pohledu je to totiž žena, jež dítě porodí.
 • Judaismus také povoluje zmrazení embryí, je-li cílem jejich následné použití stejným párem při dalším pokusu o otěhotnění.

Hinduismus

Hinduisté akceptují metody asistované reprodukce za obdobných podmínek jako jiná náboženství, což znamená, že v případě manželského páru je i IVF možná. Navíc je možné i dárcovství spermatu, pokud bude dárce blízký příbuzný manžela. V praxi se ale používá i inseminace od anonymního dárce či anonymní dárcovství vajíček nebo embryí.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
07.02.2014 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [3] Rikina [*]

  Mickey Mouse — #1 Autor nic neověřoval, prostě to opsal z toho zdroje, co je tam uveden, a to doslova. A ten se zase odkazuje sem

  http://www.ivf-worldwide.com/education/introduction/ivf-global-perspective-religious.html

  což já si moc nepočtu, a o tom, jak kvalitně to kdo přeložil, taky diskutovat nemůžu. Sml80 

  Obecně by se asi dalo říci, že má-li konkrétní věřící té které církve pochybnost, tak od toho má nějakého toho duchovního vůdce, kněze, pastora etc., na kterého se s důvěrou obrací. Rozhodně se nedá tvrdit, jak je psáno v úvodu, že by to společnost měla z hlediska etiky vyřešeno. Sml80

  superkarma: 0 07.02.2014, 11:27:08
 2. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Mickey Mouse — #1 Některá vyjádření církve lze dohledat Sml80 I vyjádření některých jednotlivých představitelů lze brát jako relevantní, ač nebyla vydána oficiální tisková zpráva Sml80

  superkarma: 0 07.02.2014, 11:17:15
 3. avatar
  [1] Mickey Mouse [*]

  To bych rád věděl, z jakých zdrojů autor ověřil postoje jednotlivých náboženství a církví. Protože kromě Islámu žádná ze jmenovaných církví oficiální stanovisko k IVF nevydala. V případě hinduismu ani nemá kdo takové stanovisko vydat.

  Takže podle mne jde o spekulace autora, které si postavil na základě vyjádření různých církevních hodnostářů a duchovních, což ale není oficiální postoj církve!

  V každém případě žádná církev k tomuto problému nemá definitivně jednoznačně vyhraněný názor - ani katolická církev (myslí se asi Římsko-katolická, ono je totiž i katolických církví celá řada s různými názory a postoji). A také relativní vstřícnost protestantských církví není tak jednoznačná (nehledě na to, že je jich zase celá řada s hodně odlišným přístupem k dogmatům). Stejně jako v celé společnosti i uvnitř církví probíhají o IVF diskuze a názory se hodně liší.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #2
  2. na komentář reaguje Rikina — #3
  superkarma: 0 07.02.2014, 09:34:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme