Zklamání z pravicové politiky prožívá čtenářka Libuše. Za minulého režim byl její tchán vězněn a ví, že tudy cesta nevede. Koho ale volit? Libuše zatím váhá...

Čtenářka Libuše bude nejspíš volit podle rady své babičky. Ale ještě není úplně rozhodnutá.


Vážená redakce, milý pane Jakube,

jsem narozena na sklonku padesátých let, tudíž v době, kdy jsem dovršila svých náct, jsem musela k volbám. Bylo to povinné. Není co řešit, volba byla jasná, bez komentáře. Co bylo ještě horší, bylo období, kdy jsem se vdala. Psal se rok 1982. Vdala jsem se za muže, jehož otec byl v 50. letech v Jáchymově. Následovaly každoroční prověrky, hodnocení... 

Po 7 letech došlo ke změně, oddechla jsem si já, manžel i tchán. Volili jsme pravicové strany s domněním, že bude lépe. Tchán v roce 1992 zemřel, nicméně volit jsme chodili i nadále s tím, že bude lépe.

Manžel byl odmalička veden, že za „totáče“ byl otec vězněn, že pravicově smýšlející strany jsou ty nejlepší.

Dnes je na pochybách. Kvůli památce svého otce, kterého si nesmírně vážil a měl moc rád. Dnes je přesvědčen, že ho pravicová politika zklamala. Že není spravedlivá, že lidé, kteří jsou na kandidátkách touží jen po mamonu, že pro obyčejné lidi nedělají nic, že hrabou jen pro sebe. Že nebyli schopni, či snad nechtěli zamezit korupci. Samozřejmě, že ji nelze vymýtit. Ale potrestáno bylo málo lidí. Snad se zítra rozhodne k volbám jít. 

Moje babička mi říkala, že za „první republiky“ její rodina volila sociální demokracii. Tak nevím, jak se ta naše rodina rozhodne. Volit zcela jistě půjdeme, sobota to jistí. Přeji všem šťastnou ruku.

Libuše

Téma dne 25.10.2013: Volby 2013

  • Víte, koho volíte? Co konkrétně vás zaujalo na straně, kterou budete volit?
    (Nezávislé kandidáty a sdružení více stran berme pro účely rétoriky tohoto tématu jako jednu stranu, za kterou kandidují – prostě tak, jak je to na volebních lístcích.)

Otázka k dnešnímu tématu je jednoduchá, ale odpověď na ni už tak jednoduchá není. Dovedu si představit spoustu důvodů, proč se člověk rozhodne pro tu či onu stranu. A právě ten váš důvod mě zajímá! Máte ho vyargumentovaný, nebo volíte spíš pocitově? A volíte do poslanecké sněmovny stále stejně, nebo ne? Své odpovědi mi posílejte na redakční e-mail (viz níže) do 25.10.2013, 15.30 hodin, a to v délce alespoň tohoto odstavce. Tedy pokud se chcete o své politické názory podělit s ostatními a zároveň mít šanci na krásný knižní dárek: Osobnosti českých dějin (Knižní klub).

Ostatně sám jsem v letošní volbě váhavec, třeba mě právě váš názor přesvědčí!

dejiny

Reklama