„Možná jsem divná, ale já těhotenství nijak zvlášť neprožívám. Jsem za to ráda. Nemám totiž v oblibě holky, které mají po zjištění, že čekají dítě, z mozku dudlík. Pár takových znám a nemám si s nimi ani co říct. Neustále jen řeší to malé, které se ještě ani nenarodilo,“ vypraví nastávající maminka Jana. Janin přístup je pro mnohé v jejím okolí zvláštní, podle někoho je prý chladná. Janě to nevadí, je spokojená, že se chová normálně. Co jí ale zaráží, je manžel. Ten se změnil a Jana je z toho v šoku. Absolutně nechápe, že on takto její těhotenství prožívá. „Působí to, jako by v tom byl on. Manžel byl vždy takový chladný. Poté, co jsem mu oznámila, že čekám dítě, otočil. Stal se z něj úzkostný cíťa.”

Od samého začátku mi například radí v tom, co bych měla jíst. Koupil mi i několik odborných knih, abych věděla, jak se v těhotenství stravovat. Doporučuje mi různé aktivity pro nastávající maminky, jako jsou různé druhy cvičení. Už mi začal i vybírat předporodní kurz. Řeší i muziku, která má pozitivní vliv na miminko. Tu pak pouští kdykoliv přijde domů z práce. To ale není vše, dokonce mi doporučuje, jakou kosmetiku používat, abych neměla popraskané břicho. To mi přijde už hodně vtipné.“ Jana začíná být z manželova chování docela nešťastná, i když je jeho pozorností polichocená, občas ji vytáčí. „Když jsem na něj párkrát vylítla, ať už toho nechá, urazil se. Prý jen chce, aby nám oběma bylo dobře. Jenže mě se tahle přehnaná péče nelíbí, hlavně, nepřijde mi to od chlapa normální.“

K příběhu Jany se vyjádřila psycholožka a psychoterapeutka Tereza Baltag. Co ta si o tom myslí?
 
Na uvedeném páru je zřetelné zejména to, jaký vliv na nás má pojetí toho, co je vnímáno za tzv. normální. Převládá stereotypní vize, že nastávající rodičky zcela mění své pole zájmu, zatímco muže vnímáme jako ty, kteří by měli těhotenství brát s větším odstupem. Mimochodem, to je často také v terapii diskutováno jako jeden z důvodů, proč některé ženy do mateřství vstupovat nechtějí (stereotyp o „dudlíku v mozku”, který však rozhodně není vždy pravdivý, není potřeba se ho tedy obávat). Pokud chování muže nebo ženy většinové představy nenaplňuje, mají někteří lidé tendenci to považovat za nenormální a chovat se k tomu nedůvěřivě.

Druhou rovinou je však téma vztahové, které je zde patrné, a to je to, že Janě zcela nevyhovuje chování jejího manžela. Některé ženy by možná prožívání nadcházejícího otce potěšilo, Janě je však takové chování nepříjemné. Zde platí to, co platí většinou, pokud vám ve vztahu něco vadí, bývá vhodné zkusit si o tom s partnerem promluvit. Ideálně zkusit promluvu načasovat na vhodnou dobu, ne do hektického pracovního rána apod. Přínosem by pro Janu mohlo být také to, aby si odpověděla na to, z jakého důvodu jí chování manžela takto dráždí, co konkrétně jí na tom vytáčí a proč? Je to proto, že ona sama své těhotenství takto neprožívá? Připadá jí to málo mužné? Děsí ji to, že ona sama to tak nemá? Přestože Jana vypadá, že je ve svém těhotenství a přístupu k němu spokojená, možná také pro ni není lehké bojovat s očekáváním společnosti, která jí dává najevo, že „působí chladně”. Jana sama v závěru píše, že takové chování jí nepřijde „normální”. Běžné to možná není, ale rozhodně se nejedná o něco, co by mělo být bráno jako obecně negativní. Janin manžel naopak prolamuje stereotyp o málo citlivých mužích a je pak už na dynamice daného páru, zda se s tím dokáže popasovat. Naopak zde vidím velké pozitivum, v tom, že se pár takto může ve své rozdílnosti dobře doplňovat, což jim možná může být ku prospěchu i při společné výchově dítěte. Svou roli si jako rodiče evidentně začínají oba hledat a do toho jim přeji mnoho úspěchů.

Tereza Baltag je psycholožka a certifikovaná psychoterapeutka s více než pěti lety praxe. Tereza poskytuje psychoterapii a koučování online pomocí Skype video-telefonátu, vhodné pro lidi, kteří mají málo času nebo preferují konzultovat z pohodlí svého domova. Pracuje empaticky a profesionálně. Kontaktovat ji můžete pomocí webových stránek www.our-therapy.com či Facebooku - naseterapie.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama