Bulvár

Asertivita u gynekologa


Jsem dáma v letech a gynekolog mě pravidelně v půlročních intervalech vysílal na kontrolu prsů. Poradil mi blízké zdravotní centrum. Ne, že by mě to tam bavilo, ale odseděla jsem si své 2 hodinky, absolvovala prohmatání vnad, poté byla odeslána do dveří přes chodbu ke značně nerudné paní MUDr. na ultrazvuk... a měla jsem zas 6 měsíců klid.

Až jednou: čekala jsem velmi dlouho, až mě pan doktor přijme a já usednu do pasu nahá k vyšetření. Jenže „můj" pan doktor se nekonal, zaskakoval ho mladý náhradník. Jal se mě rozechvěle vyšetřovat, když tu náhle vrazila do dveří paní doktorka z ultrazvuku a hlasitě mu začala bez ohledu na mé postavení vytýkat: Vy jste mi tam poslal paní po punkci, co když se jí to zinfikuje..." Můžete si ji představit. Nebyla k utišení.

Pan doktor upustil má ňadra a ve snaze ji zastavit, slíbil jí, že to s ní projedná pak. Jak chcete!" štěkla vztekle a práskla za sebou dveřmi. Byla jsem jako omráčená. Před chvílí jsem totiž při čekání na chodbě byla svědkem toho, jak ona lékařka seřvala tiše a trpělivě sedící pacientky na chodbě za to, že mezi nimi nebyla ta, na kterou se ptala, a nic nepomohlo, že jí vysvětlovaly, že ta paní má cukrovku a právě si šla píchnout inzulín. A u té mě ještě čekalo ono ultrazvukové vyšetření chvilinku po vyšetření prsů lékařem. 

Proto se ve mně po vystoupení ječící lékařky v ordinaci vzedmul adrenalin a poptala jsem se pana doktora na její jméno s tím, že to nenechám jen tak.

Nebudu to natahovat. Poprvé v životě jsem sepsala stížnost na lékaře. Adresovala jsem ji nadřízenému orgánu té lékařky. No, musela jsem to asi 2x urgovat, patrně to chtěli nechat vyhnít, ale já, když už se rozjedu, tak necouvám. 2x jsem tedy připomínala, že už uplynul další měsíc od předešlé žádosti o vyjádření, jak byla má stížnost posouzena. A skončilo to tak, že mi došel doporučený dopis (jak by ona lékařka jásala, kdyby mě viděla trčet s bolavýma nohama v té dlouhé frontě na poště), ve kterém se mi paní doktorka za zmíněnou epizodu v ordinaci omlouvala. Napsané to bylo jistě se skřípajícími zuby.

Její nadřízený orgán mě nadto informoval, že paní doktorka byla DŮRAZNĚ upozorněna, že odborné problémy nelze probírat před pacienty. Tak. A když jsem kopii své stížnosti předala i svému gynekologovi -  to aby věděl - uculoval se a řekl mi, že tušil, že tam v tom středisku musí něco" být. Žádná prý mu ale nechtěla nic prozradit. Až já...

Tak to byla má první, a doufám poslední, bitva na tomto poli. Já to vlastně udělala především kvůli těm vyplašeným ženským v čekárně. Uvědomila jsem si totiž, jak jsou bezbranné, možná nemocné, s bolestmi, a ona ta baba přesto na ně řve - mně přece nic nebylo a měla jsem sílu se jich zastat. Jo, a samozřejmě jsem změnila zdravotní středisko, kde se neřve, nýbrž pracuje v klidu a ohleduplně.

Gerda


Milá Gerdo,
hned bych se schoulila pod vaše ochranná křídla... Děkuji za ty ženy. Vím, jaké to je, neboť na podobná ne zrovna příjemná vyšetření chodím také a dokážu se vžít do pocitů těch pacientek. Naštěstí diagnostické centrum, které navštěvuji" já, je na špičkové úrovni a podobné důry (doktorky) tam nepracují.

   
25.01.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] edith1975 [*]

  možná si od té doby dává paní doktorka větší pozor a svůj vztek vybíjí jinde

  superkarma: 0 25.01.2007, 19:45:30
 2. avatar
  [5] Kingoska [*]

  Takovou zastánkyni bych potřebovala asi před 15.lety. To když se mi má gynekoložka snažila vysvětlit můj problém tak, že ji bylo slyšet přes půl chodby na místní poliklinice. Takž nejen spolupacientky, ale i můj muž i jiní(procházející po chodbě) si mohly vyslechnout jak jsem nechápavá a na svůj věk hloupá. Tehdy jsem s pláčem utekla a změnila gynekoložku. Teď mám lékařku, která mi vše polopatě vysvětlí. Už k ní chodí i má dcera.

  superkarma: 0 25.01.2007, 19:27:00
 3. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  správně jsi udělala a dost obdivuji,že se Tvoje stížnost neminula s dokonce řádnou odpovědí. Já bych asi rezignovala,protože vím své o zdravotnickém personálu

  superkarma: 0 25.01.2007, 15:09:42
 4. [1] petrolejkaa [*]

  Tak to já jsem měla opačnou zkušenost. Doktor mě pozdravil a natáhnul ke mně ruku. Tak jsem mu do ní vrazila papíry. A pak jsem se dozvěděla, že ta natažená ruka byla podání ruky na pozdrav. Člověk už prostě ani moc nepočítá s tím, že by se k němu doktoři chovali líp než jen slušně nebo špatně.

  superkarma: 0 25.01.2007, 14:59:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme