Bulvár

Asertivita u gynekologa

Jak jsem byla asertivní ve zdravotnictví :-)


Jsem dáma v letech a gynekolog mě pravidelně v půlročních intervalech vysílal na kontrolu prsů. Poradil mi blízké zdravotní centrum. Ne, že by mě to tam bavilo, ale odseděla jsem si své 2 hodinky, absolvovala prohmatání vnad, poté byla odeslána do dveří přes chodbu ke značně nerudné paní MUDr. na ultrazvuk... a měla jsem zas 6 měsíců klid.

Až jednou: čekala jsem velmi dlouho, až mě pan doktor přijme a já usednu do pasu nahá k vyšetření. Jenže "můj" pan doktor se nekonal, zaskakoval ho mladý náhradník. Jal se mě rozechvěle vyšetřovat, když tu náhle vrazila do dveří paní doktorka z ultrazvuku a hlasitě mu začala bez ohledu na mé postavení vytýkat: "Vy jste mi tam poslal paní po punkci, co když se jí to zinfikuje..." Můžete si ji představit. Nebyla k utišení.

Pan doktor upustil má ňadra a ve snaze ji zastavit, slíbil jí, že to s ní projedná pak. "Jak chcete!" štěkla vztekle a práskla za sebou dveřmi. Byla jsem jako omráčená. Před chvílí jsem totiž při čekání na chodbě byla svědkem toho, jak ona lékařka seřvala tiše a trpělivě sedící pacientky na chodbě za to, že mezi nimi nebyla ta, na kterou se ptala, a nic nepomohlo, že jí vysvětlovaly, že ta paní má cukrovku a právě si šla píchnout inzulín. A u té mě ještě čekalo ono ultrazvukové vyšetření chvilinku po vyšetření prsů lékařem. 

Proto se ve mně po vystoupení ječící lékařky v ordinaci vzedmul adrenalin a poptala jsem se pana doktora na její jméno s tím, že to nenechám jen tak.

Nebudu to natahovat. Poprvé v životě jsem sepsala stížnost na lékaře. Adresovala jsem ji nadřízenému orgánu té lékařky. No, musela jsem to asi 2x urgovat, patrně to chtěli nechat vyhnít, ale já, když už se rozjedu, tak necouvám. 2x jsem tedy připomínala, že už uplynul další měsíc od předešlé žádosti o vyjádření, jak byla má stížnost posouzena. A skončilo to tak, že mi došel doporučený dopis (jak by ona lékařka jásala, kdyby mě viděla trčet s bolavýma nohama v té dlouhé frontě na poště), ve kterém se mi paní doktorka za zmíněnou epizodu v ordinaci omlouvala. Napsané to bylo jistě se skřípajícími zuby.

Její nadřízený orgán mě nadto informoval, že paní doktorka byla DŮRAZNĚ upozorněna, že odborné problémy nelze probírat před pacienty. Tak. A když jsem kopii své stížnosti předala i svému gynekologovi -  to aby věděl - uculoval se a řekl mi, že tušil, že tam v tom středisku musí "něco" být. Žádná prý mu ale nechtěla nic prozradit. Až já...

Tak to byla má první, a doufám poslední, bitva na tomto poli. Já to vlastně udělala především kvůli těm vyplašeným ženským v čekárně. Uvědomila jsem si totiž, jak jsou bezbranné, možná nemocné, s bolestmi a ona ta baba přesto na ně řve - mně přece nic nebylo a měla jsem sílu se jich zastat. Jo, a samozřejmě jsem změnila zdravotní středisko, kde se neřve, nýbrž pracuje v klidu a ohleduplně.

Gerda

Gerdo, děkuji ti za ty bezbranné ženské s bolestmi i sama za sebe... Tvůj příspěvek je moc hezký a unikl vítězství jen o malý vlásek. Piš dál - tvůj příspěvek je věcný a vtipně napsaný. Přeji ti hodně zdraví a štěstí!

Těšte se na pátou, poslední a nejlepší novinka je už nachystaná...

   
13.04.2005 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. [18] xenie [*]

  Křeček: oni si studenti naivně myslí, že den po získání diplomu si otevřou soukromou ordinaci a do roka budou milionáři...

  superkarma: 0 14.04.2005, 10:33:50
 2. avatar
  [17] Křeček [*]

  danca79: To myslíš vážně? Já za celé těhotenství platila jen jeden nadstandardní ultrazvuk (který se ale konal jinde než u mé doktorky), ale to bylo prostředí na takové úrovni, že by si zasloužili i víc. Jinak mě doktorka ujišťovala sama od sebe a zadarmo :-)

  superkarma: 0 14.04.2005, 08:53:57
 3. avatar
  [16] danca79 [*]

  Polgara: no, ono je to tezky, spousta lidi co studujou medinu chtej delat gyndu ne proto, ze by chteli pomahat miminkum na svet, ale protoze kazda zenska je vyplasena, aby se to jeji vytouzene narodilo zdrave a je ochotna za ujisteni, ze to tak bude, velmi slusne priplatit.....to uz mi rekli dva znami, co jsou v poslednim rocniku.....jeden to shrnul - chci to delat protoze to sype...........Nechutne, ale bohuzel neni jediny a pak si to holt odnese nekdo, kdo si to ani trosku nezaslouzi.....

  superkarma: 0 14.04.2005, 03:18:22
 4. avatar
  [14] Vivian [*]

  Vecernice: tak ta je fakt hráblá...
  Na pracák se musíš přihlásit, i kdybys byla nezaměstnaná jeden den, protože jinak by sis to musela sama nahlásit na OSSZ a na zdravotní pojišťovně, musela by sis sama zaplatit sociální a zdravotní pojištění, nedostala bys za ten den ani korunu...
  A pak, nikdo tě nemůže nutit, aby ses stěhovala, když někde do 3 měsíců neseženeš práci, to je absolutní nesmysl. Já byla bez práce 5 měsíců, a protože jsem bydlela někde úplně jinde, dojížděla jsem na svůj pracák dvě stě kilometrů a nikdo mi neřekl půl slova, abych se stěhovala...
  Prostě baba má fakt potřebu řešit si nějakej mindrák a jebat tě za pí*oviny

  superkarma: 0 13.04.2005, 21:57:56
 5. [12] Vlád [*]

  S paní na úřadu práce mám taky své zkušenosti. Jednou mě dokonce tak rozhodila, že mě dohnala k slzám. A to jsem docela rázné povahy a jen tak si nedám nic líbit. Jenomže u nás je ještě spousta lidí zvyklých raději mlčet a dělat mrtvého brouka, jenom, aby na sebe zbytečně neupozornili a nevyčnívali jako ten "rebel".

  superkarma: 0 13.04.2005, 21:42:48
 6. avatar
  [11] Zuzyk [*]

  Gerda:

  superkarma: 0 13.04.2005, 21:29:48
 7. avatar
  [8] Vivian [*]

  Vecernice: to je přece blbost Jak ji to mohlo napadnout?

  superkarma: 0 13.04.2005, 17:47:38
 8. avatar
  [6] Vivian [*]

  Vlád: protože si to většina lidí pořád ještě prostě nechává líbit (asi zlozvyk z dob minulých) a nemá chuť nebo odvahu se ozvat a řešit to. A protože, na druhé straně, tady pořád ještě není zvykem chovat se slušně.

  superkarma: 0 13.04.2005, 17:04:34
 9. [5] Vlád [*]

  Opravuji: možné

  superkarma: 0 13.04.2005, 17:03:25
 10. [4] Vlád [*]

  Ahoj holky. Momentálně žiju už nějaký měsíc v zahraničí a zvykla jsem si na všudypřítomnou ochotu. Při každé návštěve ČR se setkávám s obrovskou neochotou, která začíná na první české benzince, pokračuje na poště, v obchodě ... Jak je to jenom monžné?

  superkarma: 0 13.04.2005, 17:02:51
 11. avatar
  [3] Olynth [*]

  Včera jsem také stála na poště ve frontě (ač sama v 7. měsíci těhotenství), abych doporučeně poslala stížnost na pracovníky rentgenu. V pondělí jsem tam se synem strávila tři hodiny čekáním na zrentgenování lokte a vyhotovení snímku. Nakonec jsem si musela vzít v práci dovolenou, aby ten snímek ještě prohlíd´ortoped. V 15 minutové frontě na poště jsem přemýšlela o další stížnosti - tentokrát na pracovnice za přepážkou.

  superkarma: 0 13.04.2005, 16:49:26
 12. avatar
  [2] RenataP [*]

  Gerdo, víc takových jako jsi ty !!!!
  Tu doktorku spíš než důrazně upozornit tak
  Takovouhle čistku by to chtělo skoro všude - hlavně v porodnicích, co si tam někdy na vyděšený ženský s roztaženýma nohama dovolí

  superkarma: 0 13.04.2005, 16:35:34
 13. avatar
  [1] Vivian [*]

  Gerdo, to je hezký Člověk si nesmí nechat dělat na hlavu

  superkarma: 0 13.04.2005, 16:32:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme