Magie

Ascendent a descendent. Co to vlastně je?

a

Mnoho z vás už má svůj osobní horoskop a stále píšete o nové. Využívám tenhle článek i k tomu, abych se omluvila, že nejsou vždy hned. Je v celku složité horoskop vypracovat a popsat, a tak ne vždy zbude čas. Hodně píšete a hodně se ptáte. Hlavně na na ascendent ASZ (asc.) a descendent DESZ (dsc.).

Na četná přání se pokusím vysvětlit, o čem se vlastně hovoří, když se popisují tyhle dva aspekty. Předně je potřeba vědět, že bez hodiny a místa narození se k nim nelze dostat.

Ascendent je fyzicky bod na obzoru, kde vychází Slunce. Řekneme-li, že se objekt nachází v ascendentu, znamená to tedy, že právě vychází nad obzor.

V našem horoskopu asc. významně ovlivňuje naše chování na veřejnosti a jaksi modeluje povahu našeho slunečního znamení, tedy toho, v  jakém jsme narozeni. 

Právě proto jsou horoskopy bez asc. velice obecné a často mají pramálo společného tím, kdo je čte a komu mají patřit. Nemám je moc ráda. Kdyby to bylo tak jednoduché, bylo by vlastně na světě jen dvanáct lidských povah.

Není Panna jako Panna

Taková Panna s asc. ve Lvu, tedy – terminus technicus – Panna ve Lvu bude mít úplně jiné povahové aspekty a bude reagovat i působit na lidi naprosto odlišně než třeba Panna v Kozorohu. A to je jen ascendent. Považte, že je tu ještě descendent a dvanáct domů plus planety, které jsou v nich, černá Luna, konjunkce, trigony, kvadráty… ale o tom jindy.

Podle asc. se chováme

Dost často lidé díky ascendentu jako by klamou tělem. Tak třeba Lev. Je to tvor zářivý, společenský, hrdý, velkorysý, velmi aktivní, se smyslem pro spravedlnost a čest. Zbožňuje obdiv a pozornost. Umí ji i dát. Moc takových vlastností mu ale může dát podobu samolibého nabubřelce, nad jehož názor není… je to o postavení planet a velmi často o asc. A teď dám dva příklady.

Lev v Rybách – Bude působit pravděpodobně velmi mile. Jeho zaměření bude na celek a společnost. Bude hovořit o druhých lidech a bude plný pochopení. Je skrytý Narcis. Slíbí, pomůže – jakoby nezištně. Nenápadně se postará, aby se to každý dozvěděl. Porážku bere osobně a bere mu sebevědomí. Okolí si nevšimne, že je jím vedeno. (Slunce tu chladí Ryby)

Společnosti bude patrně velice sympatický. Bude mít zvláštní tajemné kouzlo. Přitom jeho vlastnosti uvnitř jsou stále lví. Je to Lev každým coulem, ale vystupuje s rybí elegancí, empatií a něhou. Každý mu rád pomůže. Bude úspěšný.

Lev ve Lvu – Přijde a bude ho plno. Ne každý ho vydýchá. Může působit povýšeně a arogantně. Jeho Lva uvnitř rozpaluje Lev druhý. Proti našemu prvnímu Lvu bude tohle tajfun. Hovoří o sobě. O úspěších, kterých dosahuje. Je viditelný Narcis. Dost často bude mluvit o neschopnosti druhých. On je ale také Lvem. Slíbí i pomůže a nepokrytě se postará o to, že se to každý dozví. Porážku nepřijímá. Obviní druhé. (Slunce rozpaluje druhé Slunce)

Bude působit jako úspěšnější než náš první Lev. Ovšem může to být jen proto, že o sobě více mluví.

Resumé – Prvního bude jeho okolí patrně milovat a vyhledávat. Druhého budou poslouchat a bude mít autoritu. Nebude většinou oblíben. Okolí se bude bránit jeho vlivu s pocitem omezování.

Potlesk a uznání zbožňují oba. Jen první se bude při tom tvářit skromně a bude se cudně usmívat a druhý vypne hruď a zdvihne bradu. Uvnitř cítí ovšem oba totéž.

Snad jste malinko dál.

Descendent

Descendent je opak ascendentu. Je to bod na obzoru, kde zapadají Slunce a planety sluneční soustavy. Je přesně protilehlý a jeho znamení je dané ascendentem. Má-li tedy někdo ascendent v Panně, musí mít vždy descendent v Rybách, protože jsou protilehlé.

Dcs. hovoří o tom, co nás přitahuje, co hledáme, v čem je nám dobře, jaké energie nám imponují. Dost často se stává, že člověk pojme za životního partnera člověka s jeho descendentním znamením, nebo jej takoví lidé budou přitahovat.

Jestliže mám dcs. v Rybách, a já ho tam skutečně mám, protože asc. mám v Panně, bude mi s Rybou příjemně. Její vyjadřovací model mi sedí, líbí se mi její empatie a její styl chůze. (Ryby plují prostorem.) Přijde mi to malebné. Imponuje mi rybí rozplynutí se v prostoru a čase. Často je nechápu, ale zajímají mě.

Snad jsem to podala srozumitelně.

A ještě malý příklad, známý všem

Jiří Paroubek, nar. 21. 8. 1952, okolo páté hodiny ráno v Olomouci (životní jednička, tedy Slunce)

p

Je to Lev ve Lvu – Jeho sluneční znamení a lví vlastnosti tedy nemá co usměrnit. Naopak se násobí. Jistě si umíte představit, co se stane, když je moc hrdosti, moc touhy se prosadit, moc energie, moc touhy po moci, moc touhy vítězit a tak dále…

Asc. v jeho případě ve spojení se slunečním znamením působí na společnost jako červený hadr na býka. Moc Slunce a moc energie je spalující.

Jeho dsc. nechávám na vás – schválně…

Když se ještě podíváte, že prakticky skoro všechny jeho planety jsou soustředěny v prvním a druhém domě, ve Lvu a Panně, bude vám jeho působení na veřejnosti víceméně jasné.

Navíc s Marsem ve Štíru může být i hrubý a nutit okolí k bezmezné podřízenosti. To bylo jen na okraj, protože o povaze jednotlivých domů a planet budeme hovořit příště.

Malá pomůcka

Slunce Slunce
Mesic Měsíc
Merkur Merkur
Venuse Venuše
Mars Mars
Jupiter Jupiter
Saturn Saturn
Uran Uran
Neptun Neptun
Pluto Pluto
Uzel Uzel

Pokud vás to zajímá, můžete prozatím studovat Jirkův „koláč“.

   
12.06.2009 - Astrologie - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [85] orangutan [*]

  zase jsem chytřejší

  superkarma: 0 29.06.2009, 00:00:16
 2. [84] teoretik [*]

  To je možná tím, že věci mezi nebem a zemí jsou mým koníčkem. Mí klienti by asi neradi, aby se o svých potížích i radostech dozvídali odjinud. I v této profesi, pokud je dělána s úctou, jsou dané hranice. Je omylem, že by mi to vadilo u p. Paroubka. Mně by to vadilo u každého člověka. Věřím že i některé věci by v pozdější době mohly vadit i člověku, který s uvedením dal souhlas. /vyjma např. posmrtného vyjádření na kterém by se prokázala pravdivost výkladu, nebo se osvětlily kritické dny dané osoby/.

  superkarma: 0 28.06.2009, 18:08:21
 3. [83] Nestyda [*]

  komentář byl smazán administrátorem či moderátorem

  superkarma: -10 28.06.2009, 17:58:52
 4. [82] teoretik [*]

  JÁ SI MYSLÍM, ŽE ANI MOC NE. z LIDSKÉHO HLEDISKA JE PRO MNE TENTO ZPŮSOB NEVHODNÝ. Každý člověk má svou 13,komnatu a tato zveřejněná fakta do ní určitě patří. A Vy, i když jste anonymní a ne tak známá, byste si přála zveřejnění  výkladu radixu/koláče/?Prosím upřímnou odpověď.

  1. na komentář reaguje Nestyda — #83
  superkarma: 0 28.06.2009, 17:53:28
 5. [81] Nestyda [*]

  komentář byl smazán administrátorem či moderátorem

  superkarma: -10 28.06.2009, 17:44:20
 6. [80] teoretik [*]

  Nezdá se mi, že je vhodné bez souhlasu člověka odkrývat jeho nitro. Prosím příště o zveřejnění rovnocenného horoskopu p. Topolánka, abychom si mohly porovnat ambicioznost a slušnost zástupců konkurenčních stran. Já osobně bych nikdy nedovolila a brala za neodpovědné zveřejnění mých nejniternějších věcí. Proč se nesmí zveřejňovat např. r.č. kohokoliv ?Nesouvisí to náhodou také se zajištěním jisté intimity každého? Své umění jste mohla prokázat třeba na horoskopu nějaké celebrity,která by Vám ještě ráda zaplatila, ovšem za předpokladu, že by byl upraven v její prospěch.

  1. na komentář reaguje Nestyda — #81
  superkarma: 0 28.06.2009, 17:36:09
 7. avatar
  [79] Avilo [*]

  Já jsem býk v býku...takže prý býk jako poleno, hehSml80

  superkarma: 0 20.06.2009, 11:25:05
 8. [78] micaela [*]

  Tady je uveden příklad lva s ascendentem v rybách...jak by podle Vás vypadal opačný případ? Tedy Ryba s ascendentem ve lvu? Myslíte, že navenek působí trochu jako narcis, přitom uvnitř je tomu naopak ?

  superkarma: 0 17.06.2009, 14:09:12
 9. [77] Nestyda [*]

  komentář byl smazán administrátorem či moderátorem

  superkarma: -10 16.06.2009, 19:34:48
 10. avatar
  [76] wolves13 [*]

  Nestyda — #75 Já ti řeknu proč, protože to je pro tebe zkušenost, kterou potřebuješ, abys pochopila, že sebou nemůžeš nechat jen cloumat. Otázka je, jak to využiješ? Buďto to pochopíš hned, nebo později.

  1. na komentář reaguje Nestyda — #77
  superkarma: 0 16.06.2009, 19:28:43
 11. [75] Nestyda [*]

  komentář byl smazán administrátorem či moderátorem

  superkarma: -10 16.06.2009, 19:26:20
 12. avatar
  [74] wolves13 [*]

  Nestyda — #72 Neomlouvej se! Chápu to, vím, jaký je to pocit. Bohužel, by to chtělo, aby sis vyčistila hlavu, vyjela někam a poznala nový lidi např. Ale život je jako dráha, jednou si dole, jednou nahoře. Bohužel srdci neporučíš, tak to je. To má jiný názor než rozum..Prostě jiný orgán,no...Uvědom si, že žiješ jen jednou a jestli se máš trápit pro jednoho kluka, když je jiný, který se také trápí, že je sám a chtěl by mít vedle sebe takového zlobáka jako si ty. Udělej si čas jen pro sebe a buď konečně sobecká a neymsli jen na ostatní, ale taky na sebe!!! Je spousta kluků, co chtějí přesně to, co chceš i ty a čekají na vlídné pohlazení a objetí.

  1. na komentář reaguje Nestyda — #75
  superkarma: 0 16.06.2009, 19:20:51
 13. [73] Nestyda [*]

  komentář byl smazán administrátorem či moderátorem

  superkarma: -10 16.06.2009, 19:15:33
 14. [72] Nestyda [*]

  komentář byl smazán administrátorem či moderátorem

  superkarma: -10 16.06.2009, 19:13:48
 15. [71] Nestyda [*]

  komentář byl smazán administrátorem či moderátorem

  superkarma: -10 16.06.2009, 19:13:16
 16. avatar
  [70] wolves13 [*]

  Nestyda — #68 Nevím, tohle by se mi nelíbilo..utla bych mu to. Vždyť on si užívá, má dvě holky, co po něm touží - ony se trápí a on je v klidu

  1. na komentář reaguje Nestyda — #71
  superkarma: 0 16.06.2009, 19:07:41
 17. avatar
  [69] wolves13 [*]

  Nestyda — #67 Štíři mi hodně ublížili..také, ale nejen muži. Přitom mám desc. ve Štíru. Upřímně, moje kamarádka chodila takhle s klukem 9 let, měl milenky, nechal se od ní živit apod. Byla taková mamka, ale nechtěla si přiznat, že jí využívá. Bylo to pro něj jednoduché, všechno zadarmo.. Být tebou, udělám si odstup, abych zjistila, či mi to stojí za to. Hledej dál, vždyť on si taky skáče jak se mu to hodí. Buď chci být s tebou i s tvými chybami, nebo s tebou nechci být a nedokážu tvoje chyby tolerovat, ale aby si skákal podle toho, jak se vzbudí..to je nefér. Ono, víš šechno se jednoduše řekne(napíše) ale realita je jiná..musíš si srovnat hodnoty, i když ho miluješ, stojí ti za to, aby ses trápila? stojí jako člověk za to? Dokáže tě udělat šťastnou?...možná moc kecám

  1. na komentář reaguje Nestyda — #73
  superkarma: 0 16.06.2009, 19:06:11
 18. [68] Nestyda [*]

  komentář byl smazán administrátorem či moderátorem

  superkarma: -10 16.06.2009, 19:02:50
 19. [67] Nestyda [*]

  komentář byl smazán administrátorem či moderátorem

  superkarma: -10 16.06.2009, 18:58:56
 20. avatar
  [66] wolves13 [*]

  Nestyda — #65 JJ, vodnářka, to sou dobrý lidi. Na tobě sem to poznala hned Sml16. A co je za znamení? To mě tedy mrzí, že tě mučí, tak jedině najít si jiného Sml15

  1. na komentář reaguje Nestyda — #67
  2. na komentář reaguje Nestyda — #68
  superkarma: 0 16.06.2009, 18:54:10
 21. [65] Nestyda [*]

  komentář byl smazán administrátorem či moderátorem

  superkarma: -10 16.06.2009, 18:50:08
 22. avatar
  [64] OlgaMarie [*]

  Dante Alighieri — #27 Už je příští týden a tropické počasí není v našem zeměpisném pásmu. Nutně potřebuju dobít baterky.

  superkarma: 0 15.06.2009, 13:52:01
 23. [63] blanour [*]

  Michaela Kudláčková — #61 Tak mám pocit,že jsi u nás byla.Sml59Je to přesné a o to jsem víc zvědaváSml33

  superkarma: 0 15.06.2009, 12:50:42
 24. avatar
  [62] shb [*]

  něco na tom bude, já jsem ryby a můj je kozoroh, což taky vždy každej kouká jak to, že to jde? a jde to, ale on má nějaký tyhle věcičky právě v těch rybách....:o)

  superkarma: 0 15.06.2009, 11:10:34
 25. avatar
  [61] Michaela Kudláčková [*]

  blanour — #55 Je to většinou náročné, ale bývají to silná pouta. Hodně to jede přes postýlky. Štír vytvoří závislost, které si Lev zpravidla ani nevšimne. Sml57

  Vždycky bude mít pocit, že mu něco jakoby tajíš. Zatímco Ty ho ovšem máš přečteného. Zbytek Ti povím z aspektů.

  Také jsem Tě moc ráda slyšela Blani.

  1. na komentář reaguje blanour — #63
  superkarma: 0 14.06.2009, 21:51:15

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] Myškomedvídek [*]

  díky za raduSml59Sml75

  superkarma: 0 14.06.2009, 21:31:03
 2. avatar
  [59] wolves13 [*]

  vodena — #58 Ascendent a descendent je tam vypočítaný, máš tam osobní stránku, kde najdeš vše. Stačí se zaregistrovat...jinak poradit neumí Sml16

  superkarma: 0 14.06.2009, 19:24:37
 3. [58] vodena [*]

  wolves13 — #57 díky za radu, ale nejsem v tomto "kovaná" a tak tomu moc nerozumím...Sml80

  1. na komentář reaguje wolves13 — #59
  superkarma: 0 14.06.2009, 18:23:57
 4. avatar
  [57] wolves13 [*]

  vodena — #56 http://najdise.cz/ zaregistruj se a tam to vse je napsano

  1. na komentář reaguje vodena — #58
  superkarma: 1 14.06.2009, 18:07:58
 5. [56] vodena [*]

  ahojky, také by mě zajímalo v jakém jsem ascendentu a co to pro mě znamená? nar. 11.4.1956 údajně kolem 8 ráno a v Kadani. Za případnou radu díky. vodenaSml22

  1. na komentář reaguje wolves13 — #57
  superkarma: 0 14.06.2009, 18:05:33
 6. [55] blanour [*]

  Ahojky,moc zajímavé téma.Asi by mě moc zajímalo jak na tom jsem já a můj manžel.Štířice a lev jako tySml30Místa a časy zjistím a pak budu moc zvědavá.Ráda jsem tě slyšelaSml36Sml36Sml36

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #61
  superkarma: 0 14.06.2009, 17:18:52
 7. avatar
  [54] wolves13 [*]

  Michaela Kudláčková — #53 Taky krásný zbytek víkendu Sml33

  superkarma: 0 14.06.2009, 10:29:32
 8. avatar
  [53] Michaela Kudláčková [*]

  wolves13 — #51 Proboha nic :-))) Krásný víkend :-)

  1. na komentář reaguje wolves13 — #54
  superkarma: 0 14.06.2009, 00:44:04
 9. avatar
  [52] wolves13 [*]

  wolves13 — #51 Sml72Štěstíčko přeji také i při volbě článků

  superkarma: 0 13.06.2009, 13:48:02
 10. avatar
  [51] wolves13 [*]

  Michaela Kudláčková — #50 Ještě dotaz, kolik sem dlužná?

  1. na komentář reaguje wolves13 — #52
  2. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #53
  superkarma: 0 13.06.2009, 13:26:34
 11. avatar
  [50] Michaela Kudláčková [*]

  wolves13 — #49 Děkuji moc...i Tobě a hodně štěstí...Sml72

  1. na komentář reaguje wolves13 — #51
  superkarma: 0 13.06.2009, 13:23:26
 12. avatar
  [49] wolves13 [*]

  Michaela Kudláčková — #48 Aha, tak to si mi udělala radost velikou. Moc děkuji, krásný den, krásný zprávy Sml16, není jak mě

  Tak posílám alespoň malou Sml7, i když bohužel moc hezká mi nepřípadá

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #50
  superkarma: 0 13.06.2009, 13:15:54
 13. avatar
  [48] Michaela Kudláčková [*]

  wolves13 — #47 Aha chápu....svého přítele jedeš patrně přes nějaký odkaz z minulosti.......může to fungovat na úrovni podvědomí, ae klidně i vědomě......chápeš?

  příklad :rodina vinařů----- dcera si volí partnera, který tuto tradici ctí.....bývají to silná pouta...

  1. na komentář reaguje wolves13 — #49
  superkarma: 0 13.06.2009, 13:12:25
 14. avatar
  [47] wolves13 [*]

  Michaela Kudláčková — #46 Já sem vodnář a v těch dvou planetách co sem psala mám ryby v 11. domě. Jinak můj přítel je ryba. Možná sem to zmateně psala, tak se omlouvám

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #48
  2. na komentář reaguje Nestyda — #65
  superkarma: 0 13.06.2009, 13:07:02
 15. avatar
  [46] Michaela Kudláčková [*]

  wolves13 — #43 Mars  a Venuše v jedenáctém......hodně pro Tebe znamená to z čeho pocházíš, budeš hrdá na své předky...určitě bys měla mít jakýsi vzor v někom z předků...takoví lidé například ctí nějaké řemeslo nebo um rodinný oodnik a podobně. Mars - bila by ses ta tohle, nemáš ráda kritiku na tohle téma.....

  mám chaoz v těch Rybách, nepochopila jsem to ....ty máš také v jedenáctém?

  1. na komentář reaguje wolves13 — #47
  superkarma: 0 13.06.2009, 13:03:01
 16. avatar
  [45] wolves13 [*]

  wolves13 — #43 Snad ne nic zlého Sml14

  superkarma: 0 13.06.2009, 12:58:32
 17. avatar
  [44] Michaela Kudláčková [*]

  Michaela Kudláčková — #42 Zajímají Tějen planety, které jsou menší a uvnitř blíž k ose....

  superkarma: 0 13.06.2009, 12:58:08
 18. avatar
  [43] wolves13 [*]

  Michaela Kudláčková — #42 obě dvě planety v 11. Co to tedy znamená?

  1. na komentář reaguje wolves13 — #45
  2. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #46
  superkarma: 0 13.06.2009, 12:57:30
 19. avatar
  [42] Michaela Kudláčková [*]

  wolves13 — #41 Jo Mars, v jdenáctém a Ryby také? Takže máš v jedenáctém i Venuši?

  1. na komentář reaguje wolves13 — #43
  2. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #44
  superkarma: 0 13.06.2009, 12:55:41
 20. avatar
  [41] wolves13 [*]

  Michaela Kudláčková — #40 v planetě venuše a mars v 11. domě...

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #42
  superkarma: 0 13.06.2009, 12:16:27
 21. avatar
  [40] Michaela Kudláčková [*]

  wolves13 — #39 Podívej se, ve kterém domě máš Ryby.....

  1. na komentář reaguje wolves13 — #41
  superkarma: 0 13.06.2009, 12:15:21
 22. avatar
  [39] wolves13 [*]

  Michaela Kudláčková — #37 Už sem to zjistila já mám v horoskopu v planetě venuše a mars v 11. domě...

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #40
  superkarma: 0 13.06.2009, 12:07:44
 23. avatar
  [38] wolves13 [*]

  Michaela Kudláčková — #37 a to poznám jak?

  superkarma: 0 13.06.2009, 12:00:35
 24. avatar
  [37] Michaela Kudláčková [*]

  wolves13 — #36 Jasně, že může. Chce to kouknout jak máte obsazený dům Ryb a ve kterém je máte domě....

  1. na komentář reaguje wolves13 — #38
  2. na komentář reaguje wolves13 — #39
  superkarma: 0 13.06.2009, 11:57:52
 25. avatar
  [36] wolves13 [*]

  Vím, že mám asc. v Býku a desc. v Štíru, a co když mám přítele Rybu? Může to být? Sml80

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #37
  superkarma: 0 13.06.2009, 11:34:22
 26. avatar
  [35] wolves13 [*]

  Stejně sem z toho zmatená Sml30 I když je to vysvětleno do podrobna

  superkarma: 0 13.06.2009, 11:29:57
 27. avatar
  [34] Irad [*]

  Já jsem Panna a mám ascendent ve Střelci, takže descedent v Blížencích. Ach jo..

  superkarma: 0 13.06.2009, 11:28:01
 28. avatar
  [33] wolves13 [*]

  Irad — #32 Já též, sestra mi ji vyhledala

  superkarma: 0 13.06.2009, 11:27:35
 29. avatar
  [32] Irad [*]

  German — #24  Já jsem přesný čas našla v lékařské kartě :-)

  1. na komentář reaguje wolves13 — #33
  superkarma: 0 13.06.2009, 11:25:08
 30. avatar
  [31] Michaela Kudláčková [*]

  Kadla — #19 Bez hodiny a místa to vážně nejde. Čas a místo je potřeba pokaždé.

  Jde o to, jak stojí planety právě s ohledem na čas a zeměpisnou šířku---To je jiné v tu stejnou hodinu třeba v Olomouci a jiné už to bude třeba ve Znojmě.

  Ti lidé nebudou stejní. Například taková zdravotní rizika, tj. sev, uzel bude o něčem jiném. Logicky i asc.

  superkarma: 0 12.06.2009, 20:47:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme