Zdraví

Artróza ve čtrnácti. Co ji čeká? Berle, vozík a předčasné stáří?

Přečtěte si příběh Michalky a jejích rodičů, kteří už jsou zoufalí a nevědí si rady. Michalka už čtyři roky trpí nesnesitelnými bolestmi kloubů, a lékaři stále tápou v diagnóze. Obrátili se i na léčitele, ale ani ti nepomohli. Michalka polyká „hrsti“ analgetik, aby vůbec mohla spát.

leg

V srpnu 2007 byla Michalka na letním táboře, kde „chytila“ klíště. Bylo odstraněno a místo ošetřeno. Nikde žádná „podezřelá“ skvrna. V říjnu si začala stěžovat na bolesti kotníku. Možná špatně šlápla, mysleli jsme si, ale postupně se přidávaly bolesti lokte a kostrče, které ji v noci začaly budit.

Bolesti cestovaly po těle. Přestal kotník, začala kyčel. Odběry krve s podezřením na borrelii byly negativní. Následovalo vyšetření na ortopedii - rovněž bez nálezu. Situace došla tak daleko, že začala kulhat a nakonec dostala berle.

Byla hospitalizována a absolvovala všechny možné odběry. Negativní. Už si nevěděli rady, a tak nasadili antibiotikum - Klacid na tři týdny jako při borrelióze (i když zjištěna ani potvrzena nebyla). Už v průběhu užívání ale bolesti ustupovaly a koncem ledna vymizely zcela. Že by to opravdu souviselo s tím klíštětem?

Mezitím nám dětská doktorka doporučila návštěvu léčitelů. To byl únor 2008. Paní léčitelka se jí věnovala asi hodinu a naordinovala jí úpravu životosprávy a reflexní terapii chodidel. Bolesti v té době ustaly, ale my jsme poctivě mačkali reflexní body na chodidlech a Michalka šlapala po kamíncích.

Byl klid, bolesti odezněly, chodila opět do tanečního kroužku a vše se vrátilo do normálu. V lednu 2008 vyšetření na scintigrafii potvrdilo zánětlivé onemocnění kloubů - lokte, kyčle i kostrče. Na doporučení dětské revmatoložky užívala 3x denně ibalgin. To se zase chytala za hlavu naše dětská doktorka. Postupně jsme tedy ibalgin snižovali, až ho přestala užívat úplně.

I nadále jsme dojížděli na kontroly na revmatologii, kde vždy provedené odběry byly negativní.

Hurá, vyhráli jsme - to jsem bohužel říkal pouze do května 2010, kdy se problémy začaly vracet. Po návštěvě revmatologie opět nasazen Ibalgin 3x denně.

Veškeré odběry včetně borrelie byly opět negativní. Na doporučení následovala scintigrafie. V tu dobu vyřkla dětská revmatoložka dvě možné diagnózy. Revmatoidní artritida (člověk postupně díky bolestem klouby odrovná a skončí na vozíku), nebo problém se zánětem kostní dřeně. Byli jsme v šoku.

Opakované vyšetření na scintigrafii a následně magnetická rezonance, která naštěstí vyloučila problém s kostní dření.

Bolesti opět přicházely hlavně v nočních hodinách, kdy bez ibalginu neusnula. Prášky jsme ale stále tlumili následek a neznali jeho příčinu.

Loni v srpnu absolvovala opět veškeré možné odběry. Byly negativní. Dle lékařky začala být zvažována počínající juvenilní idiopatická artritida, ale ty negativní odběry jí na to moc neseděly.

Navíc nám doktorka sdělila, že v případě jejího prokázání by musela následovat léčba kortikoidy. Ale ty mají fatální vedlejší účinky. Kdyby prý šlo o její dítě, dělala by vše pro to, aby je nasadit nemusela. Čímž nás tedy děsně potěšila!!! Známý doktor nám vysvětlil, že je to svinstvo, které z ní udělá šerednou, tlustou a bezdětnou mužatku. Doslova mi řekl, že jí tím zkazíme život.

Jako rodiče jsme stáli před otázku. „Co máme tedy dělat?“ Opět jsme navštívili léčitelku. Prý se nejedná o žádnou artritidu, problémy souvisí se životosprávou. Vyslechli jsem si, co může a co nesmí. Dodržovali jsme vše. Možná jsme si to všechno nějak vsugerovali, ale jako by problémy trochu ustoupily. Proto jsme ji asi po dvou měsících navštívili znova, ale to už jsme žádný další posun k lepšímu nepozorovali.

Postupně jsme se vrátili do původních kolejí a opět byli nuceni některé večery řešit Ibuprofenem, aby usnula. Jakmile jsme ho ale vysadili, většinou se kolem jedné v noci budila bolestí a bez prášku neusnula. V listopadu 2010 opět odběry negativní, artritida nebyla jednoznačně určena.

Neustále mám pocit, že všechny problémy souvisí s tím klíštětem. Dokonce jsem slyšel, že i přeléčená borrelie může v těle zanechat nějaký  zárodek, který se po čase začne probouzet a znovu zlobit. Ale i kdyby to tak bylo. Co s tím dál? Na to mi žádný lékař zatím neodpověděl.

V březnu jsem s Michalkou navštívil zaručeně vyhlášeného léčitele v Peci pod Sněžkou. Vše trvalo asi tři minuty, podíval se na ni z druhé strany stolu, na stroji napsal, co má za problém (uhodl, že má bolesti kloubů). Pak nám doporučil jakési tabletky, rakytník a ještě nějaké doplňky stravy. Za dva měsíce prý má po problémech. Vše využívala podle návodu, nijak ji to neublížilo, ale také se nic nezlepšilo

Červnová návštěva kliniky a stále to samé. Odběry negativní, nadále zvažována počínající artritida. Když jsem doktorce přiznal, že jsme jí koupili Wobenzym, tak jsem to schytal, že léčbu przníme. Kdybych přiznal, že na doporučení známého lékaře užívala přírodní antibiotikum (nějací sušení a mletí broučci z Číny), tak by asi už vyskočila oknem. Nechtěl jsem jí říct, že k ní jezdíme už rok a jsme stále na začátku. V nejistotě. Nic se nezměnilo, proto se chytáme jak tonoucí každého stébla.

Už nevíme, co máme dělat. Dodnes nám nikdo neřekl, co vlastně Michalce je, a už vůbec, co je toho příčinou. U lékařky si někdy připadáme jako simulanti.

Co bude dál? Bude se muset, chudák holka, do konce života ládovat prášky proti bolesti? A jaká ji čeká budoucnost?


Co vy na to, milé ženy-in? Už jste se něčím podobným setkaly? Na koho byste se obrátily, kdyby se to týkalo vašeho dítěte?

   
21.07.2011 - Nemoci - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [17] Vlada77 [*]

  Zdravím, jde o jasný příklad selhání imunitního systému. Je to v podstatě autoimunitní onemocnění, kdy dochází k napadání tkání, kloubů a vzniku zánětům, vlastními obrannými mechanismy. Obranné buňky imunnitního systému neumí rozeznat vetřelce od zdravých buněk a jde tím pádem o střelbu do vlastních řad. Jednou z příčin proč k tomuto zvratu dojde může být třeba  reakce očkovací látky a infekce třeba z toho klíštěte. Pravděpodobnost je asi 1:100 000, ale prostě tu je a doktoři vám to nepoví protože by byli sami proti sobě. Trpěl jsem podobnými problémy a našel jsem zřejmě jedinný způsob jak to dát zpět do rovnováhy, bez chemie, kortikoidů, wobenzinu, prostě jít po příčině a né léčit jen důsledek. Ten zázrak který dokáže navrátit tělo do rovnováhy je detoxikace hladem. Ovšem k nastolení rovnováhy a odstranění zanětů musí člověk vydržet alespoň 10 denní půst jen o vodě a provádět denně   klistýr urinou nebo heřmánkovým čajem. Pro nastarování  jater a ledvin pít olivový olej v kombinaci s grapefruitovou štávou, apod. Více viz např. Detoxikace hladem od Malachova. Poté minimálně půl roku držet striktní vegetariánskou stravu, cvičit denně 5 tibeťanů, pít kloubní čaje např. Bylinář. Oranismus by se měl postupně dát do rovnováhy, u mě to takto zafungovalo ale dospělý člověk to snáší lépe než malé dítě, je to také o vůli...

  superkarma: 0 15.08.2011, 14:49:54
 2. [16] indira1 [*]

  Je mě 40 a podobné potíže,ale naštěstí né tak silné mám od cca 13 let.

  I ted mě v noci budí svalové křeče a to i přes to že beru 3-4 Magnezia denně, a bolesti kloubů kolen , kotníků a prstů, mám často .Mírné téměř pořát, silnější tak 2x týdně.Mohla bych předpovídat počasí-déšť, změna tlaku, v zimě silný mráz.

  Byla jsem na testech, odběry krve, nic nenašli.

  Růžové tabletky kupuji pravidelně rovnou ve 100-vkovém balení a to tak 1x za 1-2 měsíce.

  Bohužel v mém případě musím napsat, že jsem se s tím smířila, už mě přestalo bavit lítat po doktorech.

  superkarma: 0 21.07.2011, 21:49:19
 3. avatar
  [15] átéčko [*]

  Poradila bych imunologa a pořádnou léčbu!

  superkarma: 0 21.07.2011, 19:58:19
 4. avatar
  [14] Altamora [*]

  Dělali jí jaterní testy a testy na štítnou žlázu? Problém s játry nebo štítnou žlázou taky často provází bolesti kloubů. Když spolykala tolik léků a všelijakých bylin, tak to játra mohlo dočasně poškodit.  Ta se bohudík regenerují rychle.

  superkarma: 0 21.07.2011, 14:08:45
 5. [13] Petula_F [*]

  Zkuste kouknout na borelioza.cz, sestra je tam jednou z hlavních přispěvatelek, boreliozu už si léčí několik let, myslím, že byste tam našli užitečné rady.

  superkarma: 0 21.07.2011, 13:35:45
 6. [12] Dana Haklová [*]

  Saturninka — #11 Jak čtu, máte úplně stejné příznaky jako Míša. A neměla byste trvat na nějakém dalším vyšetření a přeléčení. Řešit bolesti mastmi mi nepřijde moc perspektivní. Uvažovala jste o tom testu z mozkomíšního moku?

  superkarma: 0 21.07.2011, 13:18:50
 7. avatar
  [11] Saturninka [*]

  Taky to znám, ač jsem podstatně staší a borelku mám diagnostikovanou 4 roky. Ovšem vždy, když vypuknou stěhovavé silné bolesti kloubů, kostí, svalů a otoky kloubů různě po těle, mám boreliozu v klidovém stavu, i chlamydie mám negativní. Ovboďák jen Sml80, že mám krevní testy ok a že mi nic není... Skončila jsem tedy na revmatologii s výsledkem, že tam asi dle výsledků je nějaký zánět a s Prednisonem, jehož jediným výsledkem bylo 12 kg nahoruSml15. A tak jsem se na celou revmatologii vykvákla, neb paní doktorka mi stejně řekla, že ona na pohmat nic necítí a že mi tedy nic není.... a jednou za čas, když mne ty bolesti hodně trápí, mažu Arnikou a Iblginovým krémem....

  Michalce přeju hodně štěstíčka a co nejmíň bolesti!!!

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #12
  superkarma: 0 21.07.2011, 10:35:15
 8. avatar
  [10] Klára Wimmerová [*]

  Dana Svobodová — #6 Někdo dostane lázně pomalu na rýmu (znám případ, kdy jezdí do lázní matka se dvěma dětmi a jsou tam měsíc všichni skoro zdarma, jen kvůli tomu, že jedno z dětí má astma - což nezlehčuju, ale jak je tohle možné, že to jde?), a druhému, když je opravdu vážně nemocný, je ani nenabídnou... tomu fakt nerozumím.

  superkarma: 0 21.07.2011, 10:28:50
 9. [9] Dana Haklová [*]

  ondrasek74 — #8 Nebrali, a nevím, jestli o takové možnosti lékaři vůbec mluvili

  superkarma: 0 21.07.2011, 09:49:50
 10. avatar
  [8] ondrasek74 [*]

  A co mozkomíšní mok, ten holčině brali? Už jsem se v nemocnici setkala také s člověkem, který měl bolesti kloubů zřejmě po klíštěti. Výsledky z krve měl negativní, ale v MM byly borelie pozitivní a ještě nějaká potvora, co klíště přenáší. Ona je nejznámější jen ta a encefalitida, ale je jich mnohem víc.

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #9
  superkarma: 0 21.07.2011, 09:42:51
 11. avatar
  [7] Altamora [*]

  Eška — #3 Máš pravdu. Bezlepková dieta, vysazení mléka a sladkostí aspoň na pár týdnů fakt stojí za vyzkoušení. Uškodit to nemůže. Hodně nemocí je způsobeno nesnášenlivostí některé potraviny.

  superkarma: 0 21.07.2011, 09:41:55
 12. [6] Dana Haklová [*]

  Altamora — #5Nevím, proč žádný z lékařů zatím lázně nedoporučil. 

  1. na komentář reaguje Klára Milošová — #10
  superkarma: 0 21.07.2011, 09:17:41
 13. avatar
  [5] Altamora [*]

  To už se dnes děti neposílají do lázní, když mají takové vleklé problémy? Už se nedělají vodoléčby, elektroléčby, parafínové zábaly a podobné procedury, které mi dělali, když jsem podobné problémy měla jako malá holka? Nebo co třeba léčba v magnetickém tunelu - nevím, jak funguje, ale nějak ano, protože pomohla nejen mně na zmrzlé rameno, ale i pejskovi mé kamarádky při bolestech kloubů.

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #6
  superkarma: 0 21.07.2011, 09:08:38
 14. [4] Dana Haklová [*]

  Anime Otaku — #1 No jo, ale jak se na takovou kliniku dostat? A jak léčbu zaplatit?

  superkarma: 0 21.07.2011, 09:08:32
 15. [3] Eška [*]

  vahy123@seznam.cz

  Dobrý den.

  Po svých letitých zkušenostech bych vyzkoušela bezlepkovou dietu. Asi 3 roky jsem měla bolesti kolenních a kyčelních kloubů. Dělaly se mi bolestivé boule pod kolenama.Tři roky mě pobolívalo břicho, všechna vyšetření, jako ultrazvuky a gastroskopie byla negativní. K tomu se přidávala celková únava organismu, špatné trávení, pálení žáhy. Po vánocích, kdy se konzumací cukroví dostalo do těla ještě více lepku, mi otekly ruce a podlily se puchýřky.Svědění a bolest nebudu ani popisovat.Následovala opět řada vyšetření a po 4 měsících na alergologii zjistili, že mám alergii na lepek.U alergie na lepek je to velice záludné, někdo může mít tolik příznaků nemoci jako já a někdo třeba jen jeden!Děkovala jsem náhodě, která mě přivedla na alergologii, dnes bych byla už na vozíku.Za tři měsíce s bezlepkovou dietou se mi změnil život k nepoznání, bylo to jako bych se znovu narodila, všechny potíže byly pryč!!

  S bezlepkovou dietou by nic nepoškodili, alespoň by měli jistotu, že se nejedná o tento problém.Velkým pomocníkem pro začátečníky jsou int. stránky www.bezlepkovadieta.cz , www.ivako.cz , www.coeliac.cz

  1. na komentář reaguje Altamora — #7
  superkarma: 0 21.07.2011, 08:52:55
 16. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Vím, co to je za bolesti, potýkám se s nimi již 18 let, ale jsem už stará baba, ale 14 letá holčina, bože můj, to je hroznýSml15Sml79, chudinka, co vytrpí bolestí Sml15Sml79.

  Jak píše Anime Otaku Sml22, ano v Německu je klinika, která se s tím zabývá a prý má i dobré výsledky, taky jsem o tom četla v nějakém časopise Sml22

  U nás se s tím v podstatě ne, nezabývají, ale pouze léčí práškama a šmytec Sml15Sml68

  superkarma: 0 21.07.2011, 08:29:14
 17. [1] Anime Otaku [*]

  Já bych zkusila kliniky v německu, snad tam mají i centrum na léčení chorob způsobených právě klíšťaty. Nedávno jsem na to narazila v článku na serveru novinky.cz nebo idnes.cz.

  Je zoufalství chodit k léčitelům. Bohužel jen málo z nich umí doopravdy pomoct. Zbytek jsou šarlatáni.

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #4
  superkarma: 0 21.07.2011, 07:12:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme