Zdraví

Artróza & artritida: když mě bolí koleno

Artróza a artritida jsou kloubní onemocnění, která bývají často zaměňována. Přestože mají obdobné projevy i následky, mají každá úplně jiné příčiny a hodí se vědět, která je která...

Kolínko mě bolí… pročpak?

Artrózu způsobuje nadměrné přetěžování kloubu, které způsobí jeho opotřebení. Kloubní plochy musí po celý život přenášet velikou zátěž, a ještě navíc s ní pohybovat. To na nich postupně opotřebí chrupavky. A když jsou chrupavky opotřebované moc, dojde k rozdráždění celého kloubu, a ten začne bolet. Artróza je tedy porucha mechanická.

Naopak artritida je zánětlivé onemocnění, které se zátěží kloubů nemá příliš společného. Způsobují ji bakterie nebo revmatická choroba.

Nemusí vás pochopitelně bolet jen koleno. Obě tato onemocnění mohou postihnout v zásadě všechny klouby, ale artróza je pravděpodobnější u těch kloubů, které jsou hodně zatěžované, zatímco artritida naopak často postihuje třeba prsty na rukou, kterým se artróza spíše vyhýbá.
 
Obě tyto nemoci se shodně projevují bolestí, otokem či zarudnutím kloubu, případně i zvýšením teploty. Pokud vás koleno bolí „čerstvě“, lze sáhnout po volně prodejných lécích, které tlumí jak bolest, tak zánět (například ibuprofen). Pokud však bolest po užití těchto léků neustupuje, je v každém případě vhodné zajít k lékaři.     

Doktor klepe na kolínko, potom píše recepis...

Lékař provede vyšetření kloubu, které doplní ještě o rentgenové snímky (do kolene je přeci jen špatně vidět). Pokud bude mít podezření, že pachatelem bolesti je zánět, tj. artritida, vám odebere krev na vyšetření. V případě vážnějších obtíží vás předá do péče ortopeda či revmatologa. 

Pokud vám objeví artrózu, bude se léčba odvíjet od stupně poškození. Pokud není chrupavka ještě zcela zničená, je možné užívat kolagenové preparáty, které chrupavku ochrání a zmírňují její opotřebení, čímž jí udělají prostor pro regeneraci.

Pokud dojde k těžkému poškození, chrupavka se sama regenerovat nedokáže. Pak je na řadě operace. Buďto se jedná o transplantaci chrupavky z jiného místa, kde není zničená, nebo o částečnou či úplnou výměnu kloubu za umělou náhradu.

Tyto operace však nejsou jednoduché a existuje při nich riziko, že pacientovo tělo se nenaučí náhradu kloubu správně používat a hybnost kloubu se neobnoví v plné míře. Proto by měl lékař zvážit a vyzkoušet všechny možnosti léčby a k operaci přikročit až naposledy, když už není šance „originální“ kloub zachránit.
Umělé klouby mají mnoho nevýhod: opotřebovávají se daleko rychleji než klouby organické, hrozí jejich vykloubení, zanícení a vznik krevních sraženin. Někdy ale není jiná možnost. 

Artritida se léčí léky proti zánětu, které se buď polykají v tabletách, nebo je lze ve vážných případech podávat injekcí přímo do kloubu. To ale není úplně bez rizika, zasahovat mechanicky do kloubu je vždy trochu riskantní.

Lidem s nemocnými klouby pomáhají samozřejmě také léky proti bolesti a hole, které kloubům odlehčí a uleví, když se část jejich tělesné hmotnosti přesune na „třetí nohu“, které artróza ani artritida nehrozí.

Rizika a výstrahy

Člověk nemá moc možností jak poznat, že mu v bolavém kloubu probíhá zánět. Ten ale, když je jeho léčba zanedbána, může v chrupavce natropit spoušť, která může kloub úplně vyřadit. Proto je lepší nečekat, až nebudete moci k lékaři ani dojít, ale raději ho navštívit, dokud je čas.

Lidem postiženým artrózou navíc prospívá, když svou tělesnou hmotnost udržují pod hranicí obezity. Už tak přetíženým kloubům nesvědčí, když musí nést další zátěž.
Nadváha je navíc faktorem, který vznik artrózy velmi urychluje a její průběh značně zhoršuje.  
 
Riziko vzniku obou onemocnění zvyšuje dědičný faktor. Artróze napomáhají vrozené vady kyčelního kloubu (vykloubení, dysplazie). Stejně tak artritida coby revmatické postižení kloubů může mít příčinu ve vaší genetické výbavě.   

   
19.09.2006 - Zdraví - autor: Anna Plasová

Komentáře:

 1. [18] Pavlik00 [*]

  S tímhle vím svoje! Díky Enzycolu jsem konečně v klidu a jsem za tu úlevu ráda! Jinak jsem se trápila a nic příjemného! Enzycol je super a člověk by měl pro své zdraví něco udělat.

  superkarma: 0 14.10.2015, 10:26:10
 2. avatar
  [16] femme [*]

  Janecka: nemáš to od myši?

  superkarma: 0 19.09.2006, 20:37:01
 3. avatar
  [15] alko [*]

  Ťapina: Já vím, to mám taky

  superkarma: 0 19.09.2006, 14:45:55
 4. avatar
  [14] Ťapina [*]

  alko: Zánětem možná, ale až sekundárním. Ono je to hraní se slovíčky, zánět kloubu je artritida.

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:38:49
 5. avatar
  [13] gerda [*]

  Eva_Fl: jojo, v klidu to bolívá nejvíc. Znám.

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:16:18
 6. avatar
  [12] alko [*]

  Ťapina: Nikdy jsem se nepídila po překladu, ale shoduje se to s mýma zkušenostma. Zánět jsem nikdy neměla, ale artrózu mám jak Brno. Skoro ve všech článcích, i v tomto, se ale píše, že se artóza projevuje otokem, zánětem.

  superkarma: 0 19.09.2006, 12:06:02
 7. avatar
  [11] Eva_CZ [*]

  gerda: ja nakupy netaham, ale mne boli oba lokty v NOCI! Nekdy me ta bolest vzbudi, nekdy ji vnimam, nez usnu.

  superkarma: 0 19.09.2006, 12:00:43
 8. avatar
  [10] Ťapina [*]

  gerda: Psům chondroprotektiva pomáhají. Asi proto, že nečtou tyhle diskuze a neví, že tomu vlastně nemajívěřit

  superkarma: 0 19.09.2006, 11:56:44
 9. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Žížala: Vzhledem k tomu, že artróza vlastně v překladu znamená "nezánětlivé poškození kloubu", tak to zcela pochopitelně bude ono

  superkarma: 0 19.09.2006, 11:56:21
 10. avatar
  [8] alko [*]

  Mám chvíli před operací totální endoprotézy, o artróze jsem toho přečetla hodně, ale tenhleten článek je hóóódně pesimistický

  superkarma: 0 19.09.2006, 11:36:26
 11. avatar
  [7] gerda [*]

  Žížala: právě tento týden jsem byla s bolavým kolenem u ortopeda. Utěšil mě, že to mám ještě dobrý, že mi to teprve začíná. Odmítla jsem injekce, magnety a dovolila mu napsat mi mazání. Připadám si jak Švejk, s opodeldokem. Jez vepřová kolena, tam je kolagenu dost a ještě si pochutnáš. Varuju vrážet peníze do drahých pilulí, já jsem si o Vánocích zkusila Arthrostop - dárek - a nepomohl mi ani trochu. Pomohl akorát lékárníkům

  superkarma: 0 19.09.2006, 10:50:31
 12. avatar
  [6] gerda [*]

  Janecka: tenisový? Já jsem na to trpěla, než jsem veškeré nákupy začla vozit na kole. Dokud jsem tahala tašky, měla jsem potíže. Od té doby ani ťuk. A že jsem měla nález!!

  superkarma: 0 19.09.2006, 10:48:19
 13. [5] 1Jirina [*]

  Coby aktivní sportovec s nadměrně zatěžovanými koleny užívám jedenkrát ročně 3-4 měsíční kůru na výživu chrupavek. Loni jsem brala 4 měsíce GelActive. V prosinci jsem měla malou bouračku a při ní jsem ťukla oběma kolenama do palubovky. Od té doby mě šíleně bolely kdykoliv jsem se třeba zvedala z postele, ze židle, atd. Při cvičení jsem to rozhýbala, ale jak to zase ztuhlo, přišly velké bolesti. Asi po 3týdnech braní GelActivu mě kolena úplně přestaly bolet. Patří sice mezi ty dražší přípravky, ale prevence se musí vyplatit. Nechci ve stáří skuhrat, že mě všechno bolí.

  superkarma: 0 19.09.2006, 10:35:00
 14. avatar
  [3] Žížala [*]

  Mě koleno z kola, vyděsilo mě že je to asi artróza když je mi kousek přes třicet, protože ten název je děsně "důchodcovský" a neměla jsem odvahu to řešit. Teď si aspoň koupím nějaký pilule. Myslela jsem že je to reklamní blábol, ale pokud opradu povzbudí ten růst původní chrupavky tak . Jdu googlit

  superkarma: 0 19.09.2006, 09:45:51
 15. avatar
  [2] zauzka [*]

  obě kolena :( a pomáhá mi condrosulf

  superkarma: 0 19.09.2006, 09:27:09
 16. avatar
  [1] Janecka [*]

  Mě bolí loket

  superkarma: 0 19.09.2006, 08:29:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme