Po slavnostním vyhlášení vítězů výtvarné soutěže Artis Pictus se uskutečnila benefiční dražba obrazů od známých umělců. Vydražená částka 412 600 Kč byla předána Kontu BARIÉRY.

arisVýtvarná soutěž Artis Pictus, která velkolepě odstartovala na Staroměstském náměstí 5. října 2011, zná své vítěze. Z celkem 379 účastníků, převážně studentů uměleckých škol, byli vybráni tři nejlepší jednotlivci a tři nejúspěšnější umělecké školy, jejichž žáci se soutěže zúčastnili. Po předání cen byl projekt Artis Pictus slavnostně ukončen dražbou obrazů od známých českých umělců, kteří stejně jako ostatní účastníci soutěže na Staroměstském náměstí malovali obrazy na téma Svět bez barev.

O vítězích výtvarné soutěže Artis Pictus rozhodovaly celkem tři poroty - veřejnost hlasující prostřednictvím internetových stránek www.artispictus.cz, výtvarní umělci a pedagogové participujících výtvarných škol. Předem stanovené téma, Svět bez barev, ztvárnila podle hlasů veřejnosti nejlépe Klára Boudová, autorka obrazu Trny a oblaka. Oslovené výtvarné umělce nejvíce zaujal obraz Jinotaj od Alžběty Prouzové a pedagogové výtvarných škol vybrali jako vítěze Terezu Horkou, která nakreslila obraz nazvaný Černý havran. Vítězové jednotlivých kategorií získali od hlavního partnera projektu, společnosti Xerox, nový tablet iPad2.

aris

Na třetím místě v soutěži škol se umístila Střední škola oděvního a grafického designu Lysá nad Labem. Cenu převzal akademický malíř Ondřej Šmerda. Druhé místo získala Vyšší odborná škola a Střední umělecká škola Václava Hollara v Praze. Za ni převzal cenu akademický malíř Jan Tichý. Nejlepší školou v soutěži Artis Pictus se stala Vyšší odborná škola oděvního návrhářství a Střední průmyslová škola oděvní Praha, za kterou si cenu přišla převzít Mgr. Lubomíra Kmeťová. Jako hlavní cenu školy získaly novou tiskárnu Xerox ColorQube 8570 s ekologickou a úspornou technologií tuhého inkoustu.

aris

Rád bych poděkoval všem účastníkům malířské soutěže, školám a umělcům za podporu projektu Artis Pictus a přeji jim mnoho úspěchů a tvůrčí múzy do dalších let. Nesmím samozřejmě zapomenout poděkovat organizátorům, partnerům a návštěvníkům výstavy, kteří se na vzniklá díla přišli podívat. Jsme velmi rádi, že jsme mohli nechat takovýto projekt vzniknout,“ uvedl pan Ivo Překlasa, marketingový ředitel společnosti XEROX CZECH REPUBLIC.

Vyhlášením vítězů však večer neskončil, spíše naopak. Na programu byla benefiční dražba obrazů na téma Svět bez barev, kterou moderoval stejně jako vyhlášení Martin Veselovský. Dražily se obrazy od Kurta Gebauera, Jiřího Hauschky, Ivy Hüttnerové, Milana Chabery, Zory Jandové, Esther Mertové, Jana Kačera, Jiřího Lábuse, Aleše Lamra, Michala Nesázala, Zdeňka Netopila, Michala Novotného, Pavla Piekara, Mirka Pošvice a Jakuba Špaňhela. Nejvýše vydraženým obrazem se nakonec stal obraz Černo-bílý dialog od Milana Chabery, který za částku 60 000 Kč vydražil po napínavém přihazování zájemců pan Libor Holík, generální ředitel společnosti XEROX CZECH REPUBLIC. Překvapením byla dražba tří studentských děl, z nichž nejúspěšněji vydraženým se stal obraz Olgy Krykun „Vpád“ za neuvěřitelných 30 000 Kč. Celkem se částka za vydražené obrazy zastavila na úctyhodných 412 600 Kč. Tyto peníze poputují na Konto BARIÉRY na nákup kompenzačních pomůcek pro nevidomé.

aris

Ředitelka Konta BARIÉRY, paní Božena Jirků, řekla: „Já jsem veliký optimista, před začátkem aukce jsem tipovala, že by nám dražba mohla vynést 300 000 Kč. Bylo to odvážné přání. O to víc je výsledek, 412 600 korun, neuvěřitelný. Navíc mě moc těší, že jsme vydražili všechny obrazy. To vůbec není při aukcích běžné a dobrý poměr je 60% vydržených děl. V tom byla naše aukce veleúspěšná. Pomůžeme mnoha našim nevidomým žadatelům. Jsou mezi nimi např. naši studenti, stipendisté Konta BARIÉRY, rodiny s nevidomými dětmi, dospělí, pro které je např. pořízení televizní lupy, Braillova řádku a dalších kompenzačních pomůcek drahou záležitostí. Moc si tohoto nového projektu vážím a ještě jednou děkuji umělcům, kteří pro Konto BARIÉRY malovali a také účastníkům aukce, kteří se včera o některé obrazy odvážně utkali a dosáhli tak vysokých cen.

Reklama