Aromaterapie je založená na působení různých vůní na celý organismus člověka. Éterické oleje, které jsou zdrojem těchto vůní, dokáží působit jak na tělo, tak i na psychiku současně, jejich vliv je tedy komplexní a pomáhají na obou úrovních. Řada problémů, které nás čas od času trápí, ať už je to stres, nachlazení či třeba únava – mají své fyzické i psychické projevy, a právě při účinné aromatické terapii pocítíte, jak se tyto nepříjemné projevy řeší současně.

Aromaterapie je osvědčeným pomocníkem nejen v boji proti akutním potížím a v prevenci, ale její preventivní účinky se kumulují. „Začnete-li používat éterické oleje nebo aromaterapeutické výrobky jako běžnou součást každodenního života, zjistíte zakrátko, že jste mnohem odolnější běžným infekcím, že se vaše tělo učí na nemoc reagovat novým způsobem a za několik let možná s údivem konstatujete, že stres už vás nedostává na kolena, že hladina energie ve vašem těle je vyrovnaná a že už si ani nepamatujete, kdy jste byli naposledy nemocní,“ vysvětluje aromaterapeutka Adéla Zrubecká ze společnosti Nobilis Tilia.

aroma

Přírodní éterické oleje nemají žádné nepříjemné vedlejší účinky a posilují přirozenou imunitu organismu. Druhou úrovní působení olejů je jejich schopnost ovlivňovat svojí vůní náš psychický stav a momentální náladu. „Vůně totiž vnímáme nejen čichem, jehož prostřednictvím se aktivizuje limbické centrum v mozku, kde vznikne díky tomuto podnětu konkrétní reakce na vůni, ale díky vstřebání pokožkou do krevního řečiště, kde mohou ovlivňovat i fungování fyzického těla a působit například na krevní oběh či stimulovat konkrétní orgány nebo procesy,“ popisuje Adéla Zrubecká. Celý proces je neurochemický a my ho nedokážeme ovlivnit vlastní vůlí.

Nobilis

Aromaterapie umí výrazně pomoci také v přípravě na mateřskou roli zejména ženám, které se chystají na své první děťátko. Aromaterapeutka a nyní i maminka malého syna Tereza Machová popisuje svůj postup: „Nejdříve jsem využívala éterické oleje k detoxikaci organismu od negativních účinků hormonální antikoncepce. Pracovala jsem především s oleji podporujícími látkovou výměnu, posilující Ledviny a Játra. Do kompozic jsem si míchala jalovec, cypřiš, citron, bergamot, cedr a pravidelně jsem si s nimi formou tělového oleje ošetřovala celé tělo s důrazem na bříško, bederní a křížovou páteř a oblast nohou. Dopřávala jsem si časté a pravidelné aroma koupele, míchala jsem si inhalační tyčinky a stimulovala akupresurní body zodpovědné za očistu těla.“ Detoxikaci doplňovala fytoterapií - bylinným kopřivovým a kontryhelovým čajem. Po cílené očistě pak přistoupila k aktivnímu posílení ženských orgánů a svého vnímání ženství. „Snažila jsem se prostřednictvím éterických a rostlinných olejů nabýt jistotu, že mé rozhodnutí stát se maminkou je správné a bezpečné a posílit své sebevědomí. Společníky mi byly například má milovaná růže damašská (absolue), geránium bourbon, jasmín pravý. Při stresu jsem sahala po šalvěji muškátové pro adaptaci, na zklidnění po benzoinové silici,“ dodává Tereza Machová.

Nobilis

Než Tereza plánovala založení rodiny, věnovala se dlouhodobě aromaterapii, zaměřovala se i na těhotné ženy, které vůněmi a masážemi doprovází po celou dobu těhotenství a pomáhá od nejrůznějších těhotenských neduhů. Novopečené maminky pak učí masírovat miminka.  A co doporučuje svým klientkám, které si přejí otěhotnět? „Vedle vůní především to, aby se oprostily od stresu a opustily svá očekávání. Snažím se je vést k přijímání přítomnosti takové, jaká je a vnitřnímu pocitu spokojenosti se sebou samými. Společně pak pracujeme na posílení ženskosti, jemnosti a správné funkce ženských reprodukčních orgánů. Pokud je třeba, pracujeme také na tématu partnerství,“ popisuje Tereza Machová. K nejčastěji používaným vůním patří podle jejích zkušeností růže a geránium (ženskost), šalvěj muškátová (snížení stresu a přizpůsobení se světu), heřmánek římský (Ego a očekávání), citron (myšlenky), nard (propojení se sebou sama), vavřín (pevné sebevědomí) nebo jasmín pravý (nové začátky, archetyp muže, otce). Použité vůně i metody samozřejmě záleží na každé ženě a jejich aktuálních fyzických i emočních potřebách, proto je velmi důležité se svěřit do rukou zkušených aromaterapeutů a masérů.

 aroma

Několik rad při užívání éterických olejů:

 • Prostudujte si důkladně účinky éterických olejů. S výběrem vám jistě pomůže zkušený aromaterapeut, který vám pomůže najít takové vůně, které jsou vám příjemné a zároveň působí tak, jak potřebujete.
 • Pečlivě si vybírejte kvalitu éterických olejů. - Příliš levné éterické oleje nevzbuzují dojem spolehlivosti. Vedle čistých přírodních éterických olejů se totiž vyrábějí rovněž oleje syntetické. Jejich cena je několikanásobně nižší než cena éterických olejů přírodních, jejich bioaktivita je však sporadická nebo žádná. Skutečnou biologickou aktivitu zaručují pouze 100% přírodní éterické oleje. Ty se získávají většinou z monokulturně pěstovaných rostlin, méně z rostlin divoce rostoucích. Při nákupu éterických olejů pro aromaterapii je třeba, aby oleje byly co nejkvalitnější, a tak jsme měli jistotu v jejich zdokumentovaných účincích.
 • Řada prodávaných éterických olejů nese označení „Vonná kompozice“ nebo „Pouze do aromalamp nebo do pot-pouri“ (směsi suchých květů). Ty jsou převážně syntetické nebo ředěné a pro zevní či vnitřní užití nejsou vhodné. Syntetické éterické oleje sice voní podobně jako přírodní, postrádají však příslušnou biologickou aktivitu. Syntetické jsou také tzv. „přírodně identické“ oleje.
 • Vyšší cena éterických olejů by teoreticky měla být zárukou kvality, na druhé straně je zbytečné kupovat předražené zboží. Rostliny, ze kterých se éterické oleje získávají, se pěstují v řadě zemí celého světa a dodavatelé je získávají často ze stejných zdrojů. Jestliže vám tedy dva obchodníci nabízejí éterické oleje ze stejné oblasti a stejné sklizně, ptejte se, co je příčinou vyšší ceny. Pokud nedostanete uspokojivou odpověď, kupte si bez obav levnější variantu.
 • Zachovejte kvalitu éterických olejů během užívání. Éterické oleje rychle vyprchávají, proto nenechávejte lahvičky dlouho otevřené. Nevystavujte éterické oleje teplotním extrémům a výkyvům teplot. Ideální způsob uchování je v chladu, temnu a ne v lednici.
 • Dbejte na správnou koncentraci a ředění. Nikdy nepoužívejte neředěné éterické oleje, ať už jednodruhové nebo jejich směsi, neředěné přímo na pokožku, mohou způsobit podráždění. Pro použití na pokožku – pro masáž, pěstění pleti nebo koupel, doporučujeme éterické oleje mísit s kvalitními rostlinnými oleji, nejlépe těmi, které jsou lisované za studena. Pro příklad: do koupele se přidává okolo 10 kapek éterického oleje (doporučujeme rozředit v nosném oleji, ideálně v rostlinném lisovaném za studena, nebo rozmíchat v medu, mléce či smetaně a podobně), do 50 ml masážního oleje cca 25 kapek, do aromalampy 4 – 8 kapek.

Nejčastější problémy a vůně, které na ně zabírají:

 • stres - bergamot, grep, levandule, pomeranč, mandarinka, majoránka, heřmánek, neroli, ylang-ylang, růže, benzoe, santal
 • únava - rozmarýn, jalovec, tymián, hřebíček, skořice, mateřídouška, borovice, pačuli
 • smutek - citron, grep, eukalypty, borovice, jedle, jasmín, růže, šalvěj muškátová
 • pms - cypřiš, rozmarýn, růže, bergamot, heřmánek, levandule, šalvěj muškátová
 • nachlazení – eukalyptus, borovice, smrk, jedle

aroma

http://eshop.nobilis.cz

Reklama