Vždycky se mi líbily uniformy. Ale pozor, ne ty, co si pamatujeme z vojenských přehlídek na Letenské pláni. Podle mě krása a elegance uniformy skončila s První republikou.


Tehdy se ještě dbalo na kvalitu materiálu a krejčovské zpracování. Čím jdeme hlouběji do historie, tím jsou uniformy krásnější a představují určitě obsáhlou a velmi bohatou kapitolu v dějinách odívání. Když jsem navrhovala kostýmy pro muzikál Zdeňka Merty „Ferdinand“, musela jsem pochopitelně prostudovat i uniformy té doby, protože jsem chtěla, aby byly co nejautentičtější.

 

Dostala se mi do rukou překrásná publikace s dokonalými fotografiemi všech součástí rakouskouherské uniformy všech hodností, včetně doplňků, řádů a zbraní. Uvědomila jsem si, jak se tenkrát až pedantsky dbalo na každý detail. Uniforma je autorita.

 

Armáda v ženském šatníku

Proč vám to všechno píšu, když jsme ženský magazín?
Uniforma pro mnohé z nás znamenala odvedeného miláčka na vojnu, nekompromisního policajta, který nám napařil pokutu, a obecně je uniforma symbolem militarismu, válek a násilí, a to my, ženy, nemusíme.

Ale přesto se uniforma stává opakovaně inspirací na poli módy a nejinak je tomu i letos. Módní tvůrce nepřestává lákat kontrast přísného chlapského s něžným ženským. Je to sexy. A mnohá z nás má v šatníku vojenské prvky, aniž si to uvědomuje. Ať už jde o barvy jako je olivově zelená, khaki, tmavě hnědá nebo o detaily - kovové knoflíky, nakládané kapsy a nárameníky.

Tak co vy na to milé ženy-in?
Koketujete s vojenskými prvky nebo vám jsou lhostejné?
Líbí se vám nebo byste si na sebe něco takového nikdy nevzala?
Máte ve svém šatníku něco v army stylu?
Co a kam to nosíte?

Reklama