Bulvár

Aparátčíci KGB zasahují proti internetu

 

Ať se snaží představitelé post-putinovského Ruska tvářit jako lidumilové a demokrati, jejich bývalý car-prezident Voloďa si uměl vychovat silný aparát nástupců, který bude i nadále prosazovat totalitární principy z časů studené války - tedy jeho vůli. 

To, co lidem vyškoleným v komunistické tajné službě nejvíc vadí, je svoboda volného šíření informací a nezávislého projevu opozičních názorů. Kritika leží moskevským oligarchům v žaludku dlouho, a tak proti svobodě slova účinně bojují. Během osmi let Putinova řádění se podařilo zpacifikovat a dostat pod kontrolu všechny televizní stanice. Nyní je na řadě internet.

 

FSB, což není nic jiného než transformovaná KGB, v současnosti aktivně prosazuje, aby byla síť prohlášena za strategickou oblast, a chce tak dostat pod svůj dohled udílení licencí nejen internetovým providerům, ale i mobilním operátorům. Dále požaduje zákon, který má umožnit neomezený odposlech telefonů a kontrolu informací na internetu.

 

Nové nařízení podepsané osobně ministrem Leonidem Rejmanem se týká 16 typů mobilní a internetové komunikace. Firmy se samy musejí vybavit speciálním zařízením, které bude ovládané z prostor FSB a umožní agentům zjistit, kdo komu volá, píše sms či elektronickou poštu, odposlechnout obsah posílaného sdělení a u mobilních telefonů také určit, kde se volající nacházejí.

 

Nicméně server Fontanka.ru přináší ve svém zpravodajství i fakt, že všechna tato „nová“ opatření jsou v podstatě jen legalizací situace, která delší čas v Rusku panuje.

 

Věříte, že v Rusku bude někdy demokracie? Myslíte, že podobné praktiky jsou možné i u nás? Proč asi ruským politikům tak vadí kritika opozice?

 

   
05.03.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Vivian [*]

  Dění v Rusku je čímdál zajímavější...

  superkarma: 0 05.03.2008, 21:35:26
 2. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Nevolal někdo z našich politiků, aby mobily byly u nás pouze na smlouvu? Bolševici jeden krok zpátky, dva kroky vpřed.

  superkarma: 0 05.03.2008, 19:40:24
 3. [3] Bellana [*]

  ne, jsou, našim snad ne?

  superkarma: 0 05.03.2008, 16:20:56
 4. avatar
  [2] Solei [*]

  ne, jsou, protože existuje

  superkarma: 0 05.03.2008, 16:13:44
 5. avatar
  [1] shb [*]

  ne, jsou, nevím

  superkarma: 0 05.03.2008, 16:07:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme