Zdraví

Antikoncepce pro muže - vazektomie

Antikoncepce není jen záležitostí ženy. Mužská vazektomie může u mnoha páru předejít riziku nechtěného těhotenství. Jak je to s nevratností tohoto zákroku či snížení sexuálního apetitu jsme se ptali MUDr. Lukáše Bittnera.

Pane doktore, co to je vazektomie a proč ji muži podstupují?
Vazektomie je vlastně přerušení chámovodů. Důvod, proč ho muži podstupují je antikoncepční, protože následkem přerušených chámovodů dochází k neplodnosti.

Pro koho je vazektomie vhodná?
Nejvíce pro muže ze stabilních párů, kdy už jsou si oba partneři jistí, že žádné další děti mít nechtějí. Velkou výhodou je, že se jedná o drobný jednorázový chirurgický zákrok, který zbaví ženu nutnosti používat hormonální antikoncepci nebo nitroděložní tělíska. V dlouhodobém výhledu se tak nejedná pouze o výhody zdravotní, ale i finanční. Pro ženy, které nemohou, nebo nechtějí užívat antikoncepci a mají stabilního partnera, je to ideální řešení.

Jak se po operaci promění sexuální život muže?
Jediný vliv je snížení objemu tekutiny při vyvrcholení, a to o 5 %, protože spermie tvoří obvykle právě pět procent každého ejakulátu. Na kvalitu erekce nebo na prožívání samotného vyvrcholení, ale tento zákrok žádný vliv nemá. Vazektomie taktéž nijak neovlivňuje hladinu mužských hormonů, takže pánové se v tomto směru nemají čeho obávat.

Lukáš Bittner

MUDR. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM

Jedná se o zákrok s definitivním účinkem nebo jsou následky vazektomie vratné?

Ne tak docela, protože znovuobnovení průchodnosti chámovodů nemá 100% úspěšnost. Je sice možné spermie odebrat z varlat, kde jsou stále přítomné, ale pro otěhotnění by poté bylo nutné použít umělého oplodnění neboli metody IVF. Vazektomie je tedy považována spíše za nevratnou metodu antikoncepce. Návrat ke stavu před zákrokem je možný jen do jisté míry a za určitých podmínek.

Jak tento zákrok probíhá?
V současnosti je optimální metodou bezskalpelová vazektomie, která je velmi populární například i v USA. Tato metoda je nyní dostupná i u nás. Jedná se o zákrok prováděný v lokální anestezii, při kterém dojde k provázání chámovodů z dvou malých vpichů na šourku. Oproti klasické vazektomii má tato metoda výhodu v menší bolestivosti, provádí se v kratším operačním čase a je provázena menším počtem případných komplikací.

Je při bezskalpelové vazektomii nutný pobyt v nemocnici?
Ne, není, protože zákroky se provádějí ambulantně. Trvá to přibližně 20 minut a za hodinu muže klient bez problémů odjet domů.

Kde je možné si nechat vazektomii provést?
Existují specializovaná centra či některé nemocnice, které tyto zákroky taktéž provádějí. Je dobré se podívat na internet, jaká je nabídka pracovišť ve vašem okolí, případně se poradit s lékařem, které ze zařízení zvolit.

   
02.09.2015 - Intimní zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Dudlajlama [*]

  Znamy vasektomii mel a po letech ho okolnosti prinutily ji "zrusit." Ac nebyl nejmladsi, povedlo seSml67.

  superkarma: 0 02.09.2015, 22:37:54
 2. [4] Leena [*]

  Davidek — #1 taky vidím slovo vasektomie poprvý psané takhle a i když vim, že to je podle novejch pravidel správně, přijde mi to divný.

  K tématu: myslim si, že do tohohle se moc chlapům chtít nebude...

  Snad jedině kdyby už měli svejch dětí dostatek a báli se, že je bude chtít nějaká nová ženská uhnat na děti..

  superkarma: 1 02.09.2015, 14:46:30
 3. [3] Boros [*]

  Jsem "cinknutá" svým povoláním- opravdu je velmi dobře, že se o této antikoncepčí metodě píše, jen si myslím, že by to spíš patřilo na nějaké stránky pro muže a ne pro ženy. A ještě tam taky chybí informace, jak drahý je to zákrok- jistě má každé pracovišt svoje ceny, ale alespoň od do. Podle nového zákona z roku 2012 se totiž sterilizace platí.

  superkarma: 0 02.09.2015, 10:22:50
 4. [2] Vendula Kubalíková [*]

  Davidek — #1 Dobré ráno, čeština dovoluje oba tvary - tedy vasektomii i vazektomii. Přesto díky za pozorné čtení.

  superkarma: 0 02.09.2015, 09:20:09
 5. avatar
  [1] Davidek [*]

  Nema tam byt vasektomie?

  1. na komentář reaguje Vendula Kubalíková — #2
  2. na komentář reaguje Leena — #4
  superkarma: 0 02.09.2015, 01:53:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme