Rodina

Antikoncepce pro kojící matky

Kojící matky by neměly spoléhat na částečně antikoncepční účinek kojení. V současné době existují pro kojící matky snadno dostupné možnosti antikoncepce. Přehled podle jejich antikoncepční účinnosti je uveden níže:

 • * hormonální antikoncepce, tablety nebo injekce
 • * kondom
 • * chemická antikoncepce
 • * přerušovaný pohlavní styk

Z hormonální antikoncepce zmiňujeme Exluton, který je vyroben v tabletách. Ty obsahují pouze jeden hormon (gestagen). Exluton se užívá pravidelně jednou za 24 hodin a je vhodný především pro kojící ženy. Jedná se o velmi šetrnou formu antikoncepce, která neovlivňuje kvalitu a tvorbu mléka. Pearl index se pohybuje mezi 0,4-4.

Kojící matce je možné podat i injekční, dlouhotrvající antikoncepční prostředek, který se jmenuje Depo-Provera. Jde opět o samotný gestagen. Injekce se podá do svalu jednou za 12 týdnů.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu

   
05.05.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Cher [*]

  Díky všem za odpověď.

  superkarma: 0 06.05.2004, 20:04:55
 2. avatar
  [15] Vivian [*]

  O DepoProveře jsem jen slyšela a byly to takový věci, že bych ji nechtěla vyzkoušet ani kdyby ji dávali zadarmo

  superkarma: 0 05.05.2004, 22:36:05
 3. avatar
  [13] krákorka [*]

  Ahojky. Depo proveru jsem měla po prvním těhu, byla jsem moc spokojená, ale vím , že někdo po ní hodně krvácí, nebo bývá po vysazení problém menses nahodit zpět. Nyní beru exluton, a zatím pohoda. . Jenom nevim jestli až přestanu kojit a pokračovala bych v užívání exlutonu, jestli bude dál působit jeho účinek ???

  superkarma: 0 05.05.2004, 21:11:00
 4. avatar
  [12] Lesana [*]

  Hmmm, po Exlutonu jsem měla pocit, jako když jsem těhotná... a to jsem dost dobře nevydržela s nervama :o) Exluton by v těhotenství (prý) ublížit neměla, ale přeci jenom... Asi po čtvrt roce jsem ji vysadila a HA hodlám znova řešit nejdřív po třetím dítěti, nedohodneme-li se i na čtvrtém ;o) (zatím máme dvě malé)

  superkarma: 0 05.05.2004, 20:30:29
 5. avatar
  [8] Gabi [*]

  Cher: já na Exluton z okolí neslyšela žádnou negativní reakci, na Depo-Proveru ano. Osobně jsem ji také vyloučila (a to jse se klasickou Proverou cpala leta). Injekce se aplikuje každé 3 měsíce, cena nevím, Exluton je také levný (proti jiné HA) - necelých 300 Kč / 3 měsíce.
  Jako výtku Depo-Proveře jsem slyšela hlavně problém s obnovením pravidelného cyklu. Při obou antikoncepcích se obvykle nemenstruuje (což je prima), i když gynekolog říkal, že se vlastně neví, zda je to kvůli složení nebo spíš kojením. Jak už se tady nebo na Žena-IN kdysi probíralo, teď už se na MS pohlíží trochu jinak a nekrvácet je OK.

  superkarma: 0 05.05.2004, 12:04:47
 6. avatar
  [6] Cher [*]

  Má některé z kojících maminek zkušenost se zmiňovanou Depo-Proverou? A jaká je cena za tento antikoncepční prostředek?

  superkarma: 0 05.05.2004, 11:50:08
 7. avatar
  [2] Gabi [*]

  Fifinka: musím říct, že s Exlutonem mám jen dobré zkušenosti (brala jsem ho 1,5 roku). Jsem od cca 16 let na různých hormonálních preparátech (hormonální porucha) a tak mi to už ani nepřijde. Přesto jsem po prvním dítku váhala a dala si "oraz". Ale kladné zkušenosti mých kamarádek - kojících matek i názor mého gynekologa "ze staré školy" mě přesvědčily. Konzultovala jsem to i s pediatrem. Po druhém porodu už jsem tedy neváhala a vše bylo OK ;-)

  superkarma: 0 05.05.2004, 09:29:33
 8. avatar
  [1] Fifinka [*]

  Vážený pane doktore, vážená paní doktorko, jsem odpůrce HA při kojení....pamatuji si příspěvky jedné maminky na konkurenčním serveru, která, když začala brát Exluton, tak se to odrazilo na zdravotním stavu jejího dítěte. Její syn měl problémy s tzv. kostním věkem.
  Některé její příspěvky jsou tady, bohužel ten o výsledcích toho, že za ty problémy jejího kojené syn může Exluton se mi teď v rychlosti nepodařilo vyhledat.
  http://www.rodina.cz/scripts/poradna/prisp.asp?id=5578
  http://www.rodina.cz/scripts/poradna/prisp.asp?id=5627
  http://www.rodina.cz/scripts/poradna/prisp.asp?id=5428

  Dále bych tu ráda uvedla tento odkaz:
  http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=362436

  Závěrem bych chtěla napsat, že jsem "zrovna" :-)) kojící matka a to již 3,5 roku :-)) a s antikoncepcí NEMÁM problém.

  superkarma: 0 05.05.2004, 09:00:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme