Rodina

Antikoncepce po porodu: Jak to řešíte?

Aktivní život moderní ženy nekončí porodem. Naopak, mateřství je vnímáno jako jeho součást. Moderní ženy neřeší otázku, zda si pořídit dítě, nebo se věnovat kariéře, ale hledají způsoby, jak péči o dítě a svůj osobní i profesní růst skloubit. Velmi často úspěšně. Moderní typy antikoncepce, které jsou vhodné i pro kojící matky, jim pomáhají řídit si svůj život podle svých představ.

birthJeště před několika desítkami let, v generaci matek dnešních třicátnic, bylo mateřství (a péče o rodinu) považováno za hlavní životní náplň ženy. „Mít děti“ bylo chápáno téměř jako povinnost, bezdětnost zase jako stigma. To mnohdy vedlo k tomu, že se ženy za své mateřství „schovávaly“, stranily se veřejného života, i vysokoškolsky vzdělané odbornice rezignovaly na pozici v zaměstnání, která by jim po právu náležela. S prvním dítětem se mnohé uzavřely mezi zdi dětského pokoje, přestaly o sebe dbát, pracovat na rozvoji své osobnosti.

V posledních dvaceti letech se společnost a především ženy výrazně změnily. K velkým posunům došlo i z hlediska demografických dat. S prodlužujícím se průměrným dožitým věkem se naštěstí prodlužuje i aktivní fáze lidského života. Před 30 lety nejčastěji přiváděly ženy na svět své první dítě mezi 20 až 24 lety, dnes je to o pět let později. Pětatřicetiletá prvorodička, jež byla dříve porodníky označována za „starou“, je dnes zcela normálním jevem.

Ženy si zvykly svůj život plánovat a plánované rodičovství se stalo zcela běžnou realitou. Aktivní přístup k vlastnímu životu, partnerství i mateřství je výhodou a zároveň nutností. Současné matky se chtějí vrátit ke svému životnímu stylu co možná nejdříve a snaží se využít všech existujících možností, aby prožívaly naplno nejen mateřské starosti, ale i radosti, aby pro ně partnerský sexuální život byl potěšením, nikoli „manželskou povinností“ plnou strachu z dalšího (nechtěného) těhotenství.

Sex v šestinedělí

Již není striktně zakázán. Je nutné, aby bylo zahojeno porodní poranění, resp. epiziotomie (nástřih hráze), ustal poporodní výtok (očistky). Avšak je nutné mít na zřeteli, že k ovulaci může dojít i před tím, než se dostaví první menstruace po porodu. K ovulaci může dojít už ke konci šestinedělí. Kojí-li žena pravidelně (i v noci) a interval mezi kojením nepřesáhne 4 hodiny, pak zpravidla k ovulaci nedochází. Brání jí vyšší hladiny prolaktinu, jehož produkce je stimulována častým kojením (a naopak, prolaktin udržuje laktaci). Prolaktin může navozovat útlum sexuální apetence (chuti na milování). Z mnoha důvodů je tedy lépe, když se sexuální život obnoví až po šestinedělí, kdy gynekolog ženu prohlédne a společně vyberou způsob ochrany před dalším otěhotněním.

Antikoncepce po porodu

Po skončení šestinedělí by žena měla absolvovat komplexní gynekologické vyšetření. U naprosté většiny rodiček se během tohoto období dostávají rodidla a zevní genitál do normálního stavu a porodní poranění je zhojeno. Pokud žena nekojí, obnovuje se v tomto období i normální menstruační cyklus. Nekojícím můžeme nabídnout antikoncepci v celé šíři spektra dostupných přípravků (pokud neexistují kontraindikace, tj. zákaz užívání ze zdravotních důvodů).

Už před porodem je nutné ženu upozornit, že kojení není spolehlivou formou antikoncepce! Mnohé namítají, že kvůli občasnému styku „nemá cenu polykat pilulky“. V tomto období většina z nich stejně není vhodná (ty, co obsahují estrogen). Ženám po porodu však můžeme nabídnout velmi kvalitní antikoncepci bez estrogenu, například podkožní implantát či tříměsíční injekce (od nichž se v poslední době kvůli negativnímu vlivu na kostní tkán upouští). Pokud chtějí tablety, pak jim doporučíme estrogen-free pilulky.

Kromě hormonální antikoncepce mohou ženy využít nitroděložní tělísko. Klasická „kovová“ tělíska se již používají zcela minimálně. Jsou sice levná, ale tím jejich výhody končí. Zásadně jiné parametry poskytuje nitroděložní systém, z něhož se uvolňuje do děložní dutiny hormon.

Nitroděložní systém

Nitroděložní systém Mirena obsahuje hormon levonorgestrel. Tento hormon tvoří obsah malinkého válečku, který je kryt polopropustnou membránou a je upevněn na vertikálním raménku tělíska ve tvaru T. Levonorgestrel působí místně v děložní dutině a způsobuje reverzibilní (umožňující návrat do původního stavu) atrofii (ztenčení) děložní sliznice. Sliznice proto roste málo nebo vůbec, a žena tudíž menstruuje velmi slabě (1–2 dny), nebo nemenstruuje vůbec. Nejedná se však o přechod, neboť vaječníky fungují normálně. Současně tento hormon zahušťuje hlen děložního hrdla, čímž se hrdlo stává prakticky neprostupné jak pro spermie, tak pro bakterie. Spolehlivost Mireny je velmi vysoká a je srovnatelná se spolehlivostí kombinovaných hormonálních pilulek v případě naprosto bezchybného užívání. Levonorgestrel se dostává do krevního oběhu jen v minimálním množství a neovlivňuje ani kvalitu, ani množství mateřského mléka.

Nitroděložní systém se zavádí v ordinaci gynekologa, a to na dobu celých pěti let. Pokud však žena změní své životní plány a chce otěhotnět, je možno ho jednoduše vyjmout kdykoli dříve. Jde o ideální antikoncepci pro ženy, které již porodily plánovaný počet dětí, nebo chtějí mít delší pauzu před další graviditou. Je vhodná také pro ženy, které trápí některá zdravotní rizika a nemohou proto užívat kombinovanou hormonální antikoncepci (s estrogeny). K rizikovým faktorům patří věk, obezita, stavy po zánětech žil (tromboflebitis), kouření, onemocnění jater, poruchy srážlivosti, hypertenze, některá onemocnění prsů atd. Samozřejmě jeho výhody ocení také ty, které mají problémy s pravidelným užíváním tablet. Nitroděložní systém je dobrou volbou antikoncepce (nejen) pro aktivní ženy, i pro kojící matky.

MUDr. Mirka Jonášová, gynekoložka

   
17.08.2009 - Těhotenství a porod - autor: (red)

Komentáře:

 1. [13] Klarušee [*]

  Chtěla bych používat něco nehormonálního kvuli tomu že trpim na tlak. Četla jsem o pesaru FemCap- http://zeleny-andel.cz/shop/cz/femcap-pesar-26mm-stredni na stejne strance jsem pak ještě ale narazila na tohle http://zeleny-andel.cz/shop/cz/caya-diafragma ... jaky je mezi tím rozdil?

  superkarma: 0 25.05.2016, 21:36:29
 2. [12] koulička [*]

  Po porodu jsem v době kojení užívala Cerazetee,pokračovala jsem i po ukončení kojení a bylo to super můžu jen doporučitSml59.Nyní začínám užívat Yaz,tak jsem zvědavá.Sml80

  superkarma: 0 26.08.2009, 23:26:52
 3. [11] BUBLINKAKA [*]

  Já jsem nechala dát Mirenu před necelým rokem a je zcela perfektní,můžu vřele doporučit.Někoho odradí vysoká pořizovací cena,ale v přepočtu za tabletky to vyjde nastejno.

  superkarma: 0 17.08.2009, 19:57:32
 4. [10] RKD [*]

  já dala na radu kamarádek a zkusila jsem Proveru a nejsem spokojena. uvažuji o změně, dva měsíce nic a pak třeba měsíc krvácím, už jsem z toho nešťastná Sml80, všechny kolem mě si to chválí a já si po píchnutí připadám na odstřel a do toho ten dlouhý menzes. No zkusím, pilulky snad bude líp.

  superkarma: 0 17.08.2009, 17:50:36
 5. avatar
  [9] Makynka [*]

  V době kojení jsem měla Cerazette a pak se vrátila k původní, Logest. Na mě kojení jako antikoncepce asi moc nefungovalo, ještě před koncem šestinedělí se ozvali pravidelné měsíční dny,takže jsem neriskovala...

  superkarma: 0 17.08.2009, 16:07:59
 6. avatar
  [8] kareta [*]

  já kojila- fungovalo toSml16

  superkarma: 0 17.08.2009, 12:15:15
 7. [7] sonina 78 [*]

  Po 1. porodu jsem užívala též antikoncepci Cerazette a po ukončení kojení, cca po necelých 2 letech, jsem používala Diane-35 a nyní po 2. porodu mám sterilizaci Sml59

  superkarma: 0 17.08.2009, 09:56:01
 8. [6] zurafa [*]

  Já jsem před prvním otěhotněním užívala postupně 3 různé značky hormonální antikoncepce, měnila jsem je asi co 2 roky, poslední jsem měla Mercilon, nízké dávky hormonů a skoro mi zmizelo akné. Po porodu jsem užívala Cerazette (vhodné pro kojící mamči), rok pauza, 2. těhotenství, opět Cerazette - doteď. Jsem spokojenáSml22

  superkarma: 0 17.08.2009, 09:30:00
 9. [5] JitkaKa [*]

  Taky mám mirenu a jsem s ní nad míru spokojenáSml67. někoho může odradit vyšší cena, ale v přepočtu na pět let je jedna z nejlevnějších. A to pohodlí bez menstruaceSml59

  superkarma: 0 17.08.2009, 09:24:33
 10. [4] Majkyy [*]

  Já jsem užívala pilulky bez estrogenu, a nemůžu si stěžovat.

  superkarma: 0 17.08.2009, 09:16:25
 11. avatar
  [3] kwiny [*]

  Taky mám MirenuSml67

  superkarma: 0 17.08.2009, 08:30:20
 12. [2] FAXÍK [*]

  já mám sterilizaci

  neužíváte někdo antikoncepci Mirelle?

  superkarma: 0 17.08.2009, 08:27:20
 13. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Sml52Sml52 jo, mám Mirenu

  superkarma: 0 17.08.2009, 07:20:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme