Zdraví

Antikoncepce, nebo zdravé žíly: Opravdu není jiná volba?

pill

Antikoncepce je v dnešní době natolik rozšířená a dostupná, že ji v České republice užívá většina žen. Kolují o ní různé mýty, jeden z nich spojuje zhoršení křečových žil s užíváním antikoncepce.

Dobrý sluha…

Hormonální antikoncepce funguje na principu zmatení těla. Vychází totiž z poznatku, že pokud už žena těhotná je, nemůže otěhotnět podruhé. Proto jsou v hormonální antikoncepci podávány do těla ženy hormony, které jsou normálně zvýšeny v těhotenství. Tato zvýšená hladina hormonů způsobí jakési oklamání těla. To si totiž myslí, že žena už těhotná je, a nedovolí tak znovu uskutečnit početí. Díky antikoncepci se tak ženě většinou zpravidelní i menstruační cyklus a vylepší pleť, navíc je s téměř stoprocentní účinností chráněna proti nechtěnému početí.

…ale zlý pán

Hormonální antikoncepce ale má i několik vedlejších účinků. Mezi nejzávažnější patří zvýšená zátěž jater, zvětšení chuti k jídlu a hlavně zvýšené riziko hluboké žilní trombózy. Jak totiž lékaři na základě rozsáhlých studií zjistili, ženy, které užívaly hormonální antikoncepci, daleko více trpěly trombózami. Příčina je jednoduchá: Většina antikoncepčních pilulek totiž kromě těhotenských hormonů obsahuje i hormony estrogeny. Ty mohou u některých žen zvyšovat riziko trombózy.

Antikoncepce se s cigaretou nekamarádí

Mezi ohrožené ženy patří především kuřačky, obézní ženy a ženy s nedostatkem pohybu. Stejně tak jsou zvýšeným rizikem vzniku trombózy při užívání hormonální antikoncepce ohroženy i ženy s poruchami srážení krve, např. s homocysteinémií nebo tzv. leydenskou mutací.

Brát, nebo nebrat u křečových žil?

Zda užívat, nebo neužívat antikoncepci při křečových žilách, to je otázka, která trápí ženy už mnoho let. Obecně totiž platí, že křečové žíly nejsou překážkou pro užívání antikoncepce, některé ženy však udávaly zhoršení stavu. V poslední době ale s nástupem moderní antikoncepce, která obsahuje pouze malé dávky estrogenů, je rozhodování pro ženy s křečovými žilami daleko jednodušší.

Důležité při výběru jsou ale jak aktuální zdravotní stav ženy, tak i dlouhodobější zkušenost s přípravkem při delším užívání. Optimální je tedy volit antikoncepci s nízkým obsahem estrogenů a v případě, že se vyskytne jakékoliv zhoršení stavu, ihned informovat lékaře.

Zdroj: www.krecove-zily.cz

   
08.02.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Suzanne [*]

  daja.hr — #3 A co moje kamarádka, která v životě HA nebrala?Sml80 A ty staré ženské, které nikdy HA nebraly?

  superkarma: 0 10.02.2010, 14:19:01
 2. avatar
  [5] sjuu [*]

  hm ono to má všechno pro a proti.  Zastánci antiko zase řeknou, že je zvýšené riziko rakoviny vaječníků, protože pro ženu není přirozené menstruovat celý život. Já ji 2 roky neberu a po dětech se k ní chci vrátit. Protože bolesti při ovulaci a při menstruaci a pleť puberťáka mě otravují víc než si po sprše vzpomenout na tabletku.

  superkarma: 0 09.02.2010, 19:19:27
 3. avatar
  [4] marcous [*]

  nebratSml23

  superkarma: 0 08.02.2010, 23:21:43
 4. [3] daja.hr [*]

  Po antikoncepci musí ženy na opraci děložního čípku. Neberte ho!!!

  1. na komentář reaguje Suzanne — #6
  superkarma: 0 08.02.2010, 20:00:11
 5. avatar
  [2] wich [*]

  Hormonální antikoncepce je  pro mne nepohodlná už z jejího principu - vzpomenout si každý den v určitou hodinu na tabletu je pro mne nadlidský úkon. Nadto v současnosti u mne vítězí spíše negativa této formy, čili si nechám zajít chuť.

  superkarma: 0 08.02.2010, 17:04:48
 6. avatar
  [1] kačinka [*]

  V případě homocysteinémie se dá hladina homocysteinu ve většině případů velmi jednoduše srovnat vhodným dávkováním kombinace vitaminů kyseliny listové + B6 + B12.

  superkarma: 0 08.02.2010, 09:54:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme