Patříte-li do početné skupiny pravidelných uživatelek antikoncepčních pilulek, možná vás budou zajímat novinky na trhu. Farmaceutický průmysl je sice jeden z nejlépe prosperujících oborů, nicméně se odborníci ve výzkumu zúčastnění v této mašinérii mají co ohánět, aby na trh chrlili stále nové, účinnější, šetrnější, a tím i konkurenceschopnější léčebné prostředky. Co je tedy v antikoncepčních vodách nového?

 

Kupodivu se nejedná o žádný nový další super účinný přípravek, ale již o poměrně známou antikoncepci Belara (Pearl index 0,04). Ta byla totiž v listopadu 2006 schválena pro léčbu akné mírného stupně u žen, u kterých selhala běžně užívaná lokální terapie, a není u nich kontraindikováno užívání perorální antikoncepce.

 

V čem je tato antikoncepce (zatím) jiná?

Samozřejmě že pozitivní účinky určitých typů antikoncepčních preparátů na pleť jsou již více než známé. Je tedy něco, čím se uvedený medikament liší? Každá antikoncepce obsahuje dvě základní účinné složky: estrogeny (používá se pouze jeden typ, tato složka je tedy u všech preparátů stejná) a gestageny (používá se 10 typů progestinů, zde tedy nalézáme hlavní rozdíl mezi jednotlivými druhy preparátů). Belara jako zatím jediná obsahuje chlormadinon acetát (CMA), který patří mezi nejšetrnější progestiny s antiandrogenním působením, proto jeho užívání příznivě ovlivňuje stav pleti a vlasů (podobně jako asi jeden z nejvíce používaných medikamentů Diane 35, účinným progestinem je zde ale cyproteron acetát CPA).

 

Jak CMA působí a jaké výhody z toho plynou?

Mužské pohlavní hormony, které se tvoří v malém množství i v těle zdravých žen, v některých případech zapříčiňují u citlivějších z nich projevy akné. V horším případě, především pokud se jich tvoří nadbytek, se mohou své nositelce postarat a viditelné prořídnutí kštice na jedné straně a nevídané a dosti nevítané ochlupení v typicky mužských oblastech (horní ret, brada, skráně, hrudník, mezi hýžděmi a v podbřišku). Více viz ZDE, ale tyto problémy již zdaleka nepatří jen do oblasti sféry péče gynekologa.

 

CMA (ale i CPA) působí v organismu tak, že se neváží na specifickou bílkovinu v krevním séru, která na sebe naváže a následně přenáší pohlavní hormony. Díky tomu zmíněná bílkovina zůstává „volná“ pro vazbu s testosteronem. Tím se snižuje jeho množství v krvi, což v konečném důsledku vede k výraznému snížení činnosti mazových žláz a zlepšení kvality pleti. U všech druhů užívaných gestagenů je velmi důležitá jejich biologická dostupnost. Čím je vyšší, tím nižší může být podaná dávka! A tím je logicky méně zatěžována jeho uživatelka. Dobrou zprávou tedy je, že CMA obsažený v Belaře má stoprocentní biologickou dostupnost, a proto neovlivňuje aktivitu jaterních enzymatických procesů, a šetří tedy jaterní tkáň. Dle výrobce tento progestin jako jediný nesnižuje hladinu HDL cholesterolu ani periferní citlivost na inzulín (tj. nezvyšuje sklon k diabetu 2. typu). Prý ani nezvyšuje riziko ucpávání cév krevními sraženinami, kterou jsou ohroženy např. ženy kuřačky.

 

A co na to akné? Že by řeklo, ach né?

V dospívání postihuje akné více než 90 % osob, ale týká se i dospělých jedinců. Zajímavé je, že oproti mnoha dalším onemocněním se akné vyskytuje pouze u člověka. Za jeho vznik zodpovídá několik notoricky známých faktorů: zvýšená činnost mazových žláz, porucha rohovění kolem ústí mazových žláz s hromaděním mazu, pomnožení bakterií ve vývodech žlázek. Zvýšená tvorba rohoviny v ústí vývodů mazových žláz (porucha rohovění) žlázu uzavře, a tím je zabráněno úniku mazu na povrch kůže, vzniká černá tečka – uhřík (komedon). Poté dochází uvnitř žláz k pomnožení bakterií, které jsou v malém množství v kůži běžně přítomné. Bakterie produkují enzymy, které mění vlastnosti kožního mazu, takže se v něm vytvářejí volné mastné kyseliny, jež vedou k vyvolání zánětlivého procesu a ke vzniku zánětlivých až hnisajících pupínků, uzlíků, popř. větších hrbolů a abscesů.

Selže-li lokální terapie, ale třeba i nejrůznější pro tělo šetrné postupy alternativní medicíny, nastupuje bojovník těžšího kalibru, kterým je celková léčba za použití preparátů, které blokují působení androgenů v kůži. Obvykle jde o již zmíněné antikoncepční přípravky obsahující právě gestagen s antiandrogenními účinky (např. Belara s CMA. Ale i Diane 35, Vreya, Minerva s CPA.).

 

 

Nečekejte však, že by se jakékoliv farmaceutické firmě podařilo vyprodukovat antikoncepci prostou nežádoucích účinků. Nežádoucí účinky jsou, byly a bohužel vždy budou. I příbalový leták zmíněné Belary není zrovna krátký. V každém případě zaleží, třeba i po poradě s gynekologem a v případě kožních problémů i s dermatologem, pouze na vašem rozhodnutí, zda je vám milé si každý den „zobnout“, či ne.

 

Zdroj: Tiskové setkání  „nové trendy v hormonální antikoncepci“ za účasti  MUDr. A. Staré a MUDr. Z. Tesaře, CSc.

 

Braly byste hormonální antikoncepci jen kvůli problematické pleti?

Máte s tímto pozitivním efektem užívání hormonální antikoncepce nějaké zkušenosti? 

Reklama