Zdraví

Antikoncepce Balera schválena pro léčbu akné


Patříte-li do početné skupiny pravidelných uživatelek antikoncepčních pilulek, možná vás budou zajímat novinky na trhu. Farmaceutický průmysl je sice jeden z nejlépe prosperujících oborů, nicméně se odborníci ve výzkumu zúčastnění v této mašinérii mají co ohánět, aby na trh chrlili stále nové, účinnější, šetrnější, a tím i konkurenceschopnější léčebné prostředky. Co je tedy v antikoncepčních vodách nového?

 

Kupodivu se nejedná o žádný nový další super účinný přípravek, ale již o poměrně známou antikoncepci Belara (Pearl index 0,04). Ta byla totiž v listopadu 2006 schválena pro léčbu akné mírného stupně u žen, u kterých selhala běžně užívaná lokální terapie, a není u nich kontraindikováno užívání perorální antikoncepce.

 

V čem je tato antikoncepce (zatím) jiná?

Samozřejmě že pozitivní účinky určitých typů antikoncepčních preparátů na pleť jsou již více než známé. Je tedy něco, čím se uvedený medikament liší? Každá antikoncepce obsahuje dvě základní účinné složky: estrogeny (používá se pouze jeden typ, tato složka je tedy u všech preparátů stejná) a gestageny (používá se 10 typů progestinů, zde tedy nalézáme hlavní rozdíl mezi jednotlivými druhy preparátů). Belara jako zatím jediná obsahuje chlormadinon acetát (CMA), který patří mezi nejšetrnější progestiny s antiandrogenním působením, proto jeho užívání příznivě ovlivňuje stav pleti a vlasů (podobně jako asi jeden z nejvíce používaných medikamentů Diane 35, účinným progestinem je zde ale cyproteron acetát CPA).

 

Jak CMA působí a jaké výhody z toho plynou?

Mužské pohlavní hormony, které se tvoří v malém množství i v těle zdravých žen, v některých případech zapříčiňují u citlivějších z nich projevy akné. V horším případě, především pokud se jich tvoří nadbytek, se mohou své nositelce postarat a viditelné prořídnutí kštice na jedné straně a nevídané a dosti nevítané ochlupení v typicky mužských oblastech (horní ret, brada, skráně, hrudník, mezi hýžděmi a v podbřišku). Více viz ZDE, ale tyto problémy již zdaleka nepatří jen do oblasti sféry péče gynekologa.

 

CMA (ale i CPA) působí v organismu tak, že se neváží na specifickou bílkovinu v krevním séru, která na sebe naváže a následně přenáší pohlavní hormony. Díky tomu zmíněná bílkovina zůstává „volná“ pro vazbu s testosteronem. Tím se snižuje jeho množství v krvi, což v konečném důsledku vede k výraznému snížení činnosti mazových žláz a zlepšení kvality pleti. U všech druhů užívaných gestagenů je velmi důležitá jejich biologická dostupnost. Čím je vyšší, tím nižší může být podaná dávka! A tím je logicky méně zatěžována jeho uživatelka. Dobrou zprávou tedy je, že CMA obsažený v Belaře má stoprocentní biologickou dostupnost, a proto neovlivňuje aktivitu jaterních enzymatických procesů, a šetří tedy jaterní tkáň. Dle výrobce tento progestin jako jediný nesnižuje hladinu HDL cholesterolu ani periferní citlivost na inzulín (tj. nezvyšuje sklon k diabetu 2. typu). Prý ani nezvyšuje riziko ucpávání cév krevními sraženinami, kterou jsou ohroženy např. ženy kuřačky.

 

A co na to akné? Že by řeklo, ach né?

V dospívání postihuje akné více než 90 % osob, ale týká se i dospělých jedinců. Zajímavé je, že oproti mnoha dalším onemocněním se akné vyskytuje pouze u člověka. Za jeho vznik zodpovídá několik notoricky známých faktorů: zvýšená činnost mazových žláz, porucha rohovění kolem ústí mazových žláz s hromaděním mazu, pomnožení bakterií ve vývodech žlázek. Zvýšená tvorba rohoviny v ústí vývodů mazových žláz (porucha rohovění) žlázu uzavře, a tím je zabráněno úniku mazu na povrch kůže, vzniká černá tečka – uhřík (komedon). Poté dochází uvnitř žláz k pomnožení bakterií, které jsou v malém množství v kůži běžně přítomné. Bakterie produkují enzymy, které mění vlastnosti kožního mazu, takže se v něm vytvářejí volné mastné kyseliny, jež vedou k vyvolání zánětlivého procesu a ke vzniku zánětlivých až hnisajících pupínků, uzlíků, popř. větších hrbolů a abscesů.

Selže-li lokální terapie, ale třeba i nejrůznější pro tělo šetrné postupy alternativní medicíny, nastupuje bojovník těžšího kalibru, kterým je celková léčba za použití preparátů, které blokují působení androgenů v kůži. Obvykle jde o již zmíněné antikoncepční přípravky obsahující právě gestagen s antiandrogenními účinky (např. Belara s CMA. Ale i Diane 35, Vreya, Minerva s CPA.).

 

 

Nečekejte však, že by se jakékoliv farmaceutické firmě podařilo vyprodukovat antikoncepci prostou nežádoucích účinků. Nežádoucí účinky jsou, byly a bohužel vždy budou. I příbalový leták zmíněné Belary není zrovna krátký. V každém případě zaleží, třeba i po poradě s gynekologem a v případě kožních problémů i s dermatologem, pouze na vašem rozhodnutí, zda je vám milé si každý den „zobnout“, či ne.

 

Zdroj: Tiskové setkání  „nové trendy v hormonální antikoncepci“ za účasti  MUDr. A. Staré a MUDr. Z. Tesaře, CSc.

 

Braly byste hormonální antikoncepci jen kvůli problematické pleti?

Máte s tímto pozitivním efektem užívání hormonální antikoncepce nějaké zkušenosti? 

   
14.06.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [85] VladkaZabka [*]

  Mívala jsem problém s akné několik let. Pomohla mi až přírodní kosmetika BioAroma, je prostě senzační.

  superkarma: 0 05.01.2015, 14:59:15
 2. avatar
  [84] Lilinka [*]

  veselá_hruška: Belaru kupuju za 550-600Kč/3 měs.

  superkarma: 0 14.06.2007, 19:10:37
 3. avatar
  [83] veselá_hruška [*]

  rovněž téměř kontinuálně. Začala jsem brát Diane a Jeanine na akné a pomohly. Zmizel PMS, mastná pleť, nadbytečné pupínky. Zajímala by mě cena Belary.
  Jednou když jsem vyzvedávala antiko v lékárně, tak důchodkyně za mnou zvědavě sledovala, co že si to kupuju za léky.Když slyšela cenu, zeptala se mě:"A pomáhá to, slečno, když je to tak drahý?"
  Řekla jsem, že zatím jo...

  superkarma: 0 14.06.2007, 19:00:05
 4. [82] gentiana [*]

  Vivian: pro chlapy asi z těch těžkotonážních je ten roaccutane.... bral to kámoš, chudinka

  superkarma: 0 14.06.2007, 18:58:56
 5. avatar
  [81] Vivian [*]

  Mně se teda na akné osvědčilo časté čištění pleti pleťovou vodou a speciální kúra na problematickou pleť... Brát hormonální preparát na akné mi přijde trochu jako jít s kanónem na vrabce :-) I když já jsem měla spíš takové obyč. pupínky, pokud má někdo opravdu těžkou akné, tak bude asi vděčnej za cokoli, co mu pomůže... I když tohle asi nebude pro chlapy, že ne?

  superkarma: 0 14.06.2007, 18:17:22
 6. avatar
  [80] Amálie [*]

  Beru antiko kontinuálně půl roku, takže pseudomenstruuji 2x do roka. A v pohodě.

  superkarma: 0 14.06.2007, 18:00:52
 7. avatar
  [79] wich [*]

  Manx:

  superkarma: 0 14.06.2007, 15:18:35
 8. avatar
  [77] wich [*]

  Meander: Jsme si je usyslily pro sebe

  superkarma: 0 14.06.2007, 15:05:34
 9. avatar
  [76] Meander [*]

  wich: Na světě jsou dva, mám doma toho druhého. :-D

  superkarma: 0 14.06.2007, 14:50:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [75] wich [*]

  Jak tak čtu, tak mám asi jediného chlapa na světě, kterého to právě s gumou baví . Ty prozměnu při dlouhodobějším používání nedělají dobře mi. Naštěstí tohle neřešíme a gumičkujeme občas jen pro zábavu, nemusíme používat nic .

  superkarma: 0 14.06.2007, 14:31:47
 2. avatar
  [74] kareta [*]

  Ťapina: to jsem si taky myslela Ony jsou ale asi jakési psychoterapeutky- postaví ho každému a s gumou

  superkarma: 0 14.06.2007, 14:13:30
 3. avatar
  [73] Žábina [*]

  Ťapina: aha, no tak to je problém...takže on ty gumy nesnáší po PSYCHICKÉ stránce, to je něco jinýho...

  superkarma: 0 14.06.2007, 13:41:09
 4. avatar
  [72] Ťapina [*]

  kareta: Ono je to možná tím, že placených sexuálních služeb využívá specifická sorta mužů, která k uspokojení nepotřebuje žádné extra okolnosti

  superkarma: 0 14.06.2007, 13:32:53
 5. avatar
  [71] rozmar [*]

  Brala jsem léta Cilest a v pohodě a teď mám Mirenu(tělísko) a jsem spokojená taky. S pletí jsem problémy neměla ani v pubertě...

  superkarma: 0 14.06.2007, 13:16:30
 6. avatar
  [70] yolla [*]

  Začala jsem HA brát v 17ti - tedy před 15 lety. Když jsem brala HA, měla jsem o 5kilo těžší špeky, žádnej sexuální apetit - takže antikoncepce povýšená na druhou a ty děsný migrény 2x-5x do měsíce taky nebyly moc fajn. Prostřídala jsem mnoho druhů a nakonec jsem se rozhodla s ní skoncovat. Prostě už HA neberu asi dva roky, na sexík mám chuť hodně, migrény ustoupily (2x za 3měsíce je slušný skóre z toho, co jsem zažívala před tím)Byly to ty zvracecí, kdy ti vadí všechno kromě ticha a tmy...
  Jsem fakt moc ráda, že už ji nemusím brát a huntovat si s ní tělo a zdraví.
  Gumky ok, někdy mě štvou, že nic nejde hned, že chvilinku pauza , ale aspoň nikomu neničej zdraví ;-)

  superkarma: 0 14.06.2007, 13:15:50
 7. [69] mindulinka [*]

  Já užívám HA s malými přestávkami jako je těhotenství asi 10 let a nikdy jsem větší problémy neměla, za tu dobu jsem vystřídala asi 4 preparáty - Tri regol, Reglone, Cerazzete - v době kojení a teď antikoncepční náplasti - jsou skvělý, perfektně drží a nemusím myslet každý den, že mám něco polykat. Nikdy jsem po HA nestloustla. Jednou jsem od mého gynekologa chtěla HA, která by mi pomohla s výskytem akné - nedoporučil mi jí, protože po ní klesá chuť na sex

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:51:56
 8. avatar
  [68] kareta [*]

  gentiana: dobrý doktor
  Ťapina: nesetkala jsem se s takovým mužem, ani jedna bývalá sousedka, která dost let se živila souložením . Asi má specifickou kondomofobii . Ale evidentně jste to vyřešili

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:51:47
 9. [67] gentiana [*]

  Manx: až na to, že mi ty antidepresiva neudělaly s žaludkem naprosto nic a spáchaly mi strašnou paseku v hormonech a pak mi doktor řekl Co se divíte, to tyhle prášky dělaj a to, že jste přibrala 15 kilo za dva měsíce, to je banalita, sportujte.

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:43:08
 10. [66] gentiana [*]

  lilithheta: já to na idnesu četla taky. Zbaví menstruace, ale vedlejším účinkem je nepředvídatelné a nepravidelné krvácení. Neodolatelný.

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:36:07
 11. avatar
  [65] Ťapina [*]

  kareta: To je fakt moc dobrá rada. Já mu ho budu nasazovat tajně, on bude řešit, proč zase zklamal, když to začalo dobře, a vypěstuju si z něj toho impotenta úplnýho

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:32:45
 12. avatar
  [64] Ťapina [*]

  kareta: Ale všimne, to fakt není o nasazování

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:31:43
 13. avatar
  [63] lilithheta [*]

  Manx: No vždyť jsem říkala, že to je psychického rázu - nemůže se vzrušit, když vidí, jak je jeho chlouba "zesměšněna"

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:14:43
 14. avatar
  [62] kareta [*]

  Ťapina: tak zkus nasazovat ty- natrénuješ na bagetě (rohlíku) a ani si toho nevšimne

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:08:11
 15. avatar
  [61] Ťapina [*]

  Manx: Ale on klesne POTOM! Což působí zase pro změnu velký psychický blok mě, když mi chcípne uvnitř

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:56:25
 16. avatar
  [59] OlgaMarie [*]

  Fifi de luxe: A přesně tohle říkám mladejm holkám v práci.Chlapa musí hnát k odpovědnosti hned.A pokud chtějí brát HA je to pouze jejich věc a chlapovi to troubit nemusí.Někde na mezi se stejně nemá kde opláchnout a s výtoky chodí po doktorech ženská.

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:50:26
 17. avatar
  [58] cmelda [*]

  neco ke gumickam: http://www.jobs.cz/pd/21330959

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:50:19
 18. avatar
  [57] OlgaMarie [*]

  Po tabletkách mně bylo špatně a o tělískách jsem si při jejich počátcích v Česku vyslechla tolik(včetně nepředvídaných těhotenstvích),že ani náhodou.Zkušený mužský si dokáže prezervativ nasadit,aniž by to žena postřehla.Letitá osobní zkušenost.Holt asi budou muset na základkách učitelé přiznat,že nevyrostli z hlávky zelí a při hodinách sexuální výchovy trénovat.A pokud má tento lék mít účinek na akné,tak spíš sázím na sexuální dospívání obecně.

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:43:20
 19. avatar
  [56] Ťapina [*]

  lilithheta: Na vlastní vagínu

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:42:56
 20. avatar
  [55] lilithheta [*]

  Ťapina: To tvrdí anebo je to fakt, který můžeš potvrdit "na vlastní oči"?

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:36:08
 21. avatar
  [54] lilithheta [*]

  Žábina: Už jsem zapomněla jak se jmenuje, četla jsem o ní na Idnes, ale prý má stejné složení jako většina jiných HA. Takže spíš asi jen reklamní tah. Mně stačí ta klasická. Dřív jsem menstruovala pomalu každých 14 dnů a trvalo to až 10 dnů - takže teď je to pro mě pohoda a oddaluju většinou jen přes prázdniny, kdy jsem naložená celou dobu u vody.

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:33:10
 22. avatar
  [52] Ťapina [*]

  Žábina: No ale když si můžu vybrat, jestli mít doma spolehlivého milovníka s práškama nebo ogumičkovaného impotenta, tak to prostě v úvahu brát musím, a ne říct "tohle já neuznávám". Ještě tak nějaké ty extrajemné, to docela šlo, ale nebylo to prostě ono. Bylo to technicky možné, to je tak všechno.

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:29:43
 23. avatar
  [51] fructia [*]

  Necelý rok jsem užívala Minervu, ale neseděla mi, měla jsem strašné výkyvy nálad a pak jsem přibrala několik kil, protože jsem nedokázala ovládnout chuť na jídlo.... Asi tři měsíce mám Jeanine, sice dražší, ale to nevadí, a je to bezva

  Hormonální antikoncepci považuju za jedničku, nemám důvod proč si stěžovat

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:28:47
 24. avatar
  [50] Ťapina [*]

  lilithheta: Spíš fyzicky, tvrdí, že přes to nic necítí, takže se mu nepostaví To druhé netvrdí, to vidím.

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:27:59
 25. avatar
  [49] marcellina* [*]

  a kdyz ne HA a kondomy, tak proc ne nitrodelozni telisko?

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:22:30
 26. avatar
  [47] Žábina [*]

  lilithheta: teď prý budou nějaké nové prášky, které se budou moci brát pořád
  už by měly přijít na trh
  vím, že se skoro všechna HA dá brát bez přestávky, to nemyslím
  tohle bude úplná novinka

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:17:06
 27. avatar
  [46] kareta [*]

  Všichni muži mohou používat kondom, pokud jim není malý (velký se dá přidržet).
  anitram1: poslední řešení je urinoterpie- zkus potírat ranní močí, je to starý ověřený recept, v nejhorším se to má i pít

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:16:10
 28. avatar
  [44] Žábina [*]

  Manx:

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:15:59
 29. avatar
  [42] lilithheta [*]

  Manx: No jo, budou si dovolovat tolik, kolik jim dovolíme my. Proč by měli ustupovat, když jim milerády vyhovíme. Ovšem já osobně se své HA nevzdám, je to úžasný luxus moct si "regulovat" menstruaci. To radši ať mám libido na 0, jen když budu mít periodu maximálně 1x do měsíce.

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:14:04
 30. avatar
  [40] Žábina [*]

  Ťapina: já tohle neuznávám...zvlášť když měla takové zdravotní problémy, že musela jít na operaci mozku
  to mě pak nějaké chlapské, jééé ono to není ono vyloženě točí

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:12:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme