GSK NA OLYMPIÁDĚ V LONDÝNĚ POSKYTNE ANTIDOPINGOVÉ LABORATOŘE
TY POMOHOU ODHALIT DOPUJÍCI SPORTOVCE

Nadcházející Olympijské a Paralympijské hry v Londýně mají být historicky nejférovějšími. Velký podíl na tom bude mít i společnost GlaxoSmithKline. Ta v roli oficiálního partnera poskytne akreditované laboratoře pro výzkum nepovolených látek. Stane se tak vůbec první farmaceutickou firmou, která tímto způsobem podpoří olympijské hry. Ve spolupráci se špičkovými vědci z univerzity King´s College se postará o dodržování tradičních olympijských hodnot a principů fair play.

ilustrační foto

Vědcům ze čtvrté nejstarší univerzity v Anglii společnost poskytne nejen laboratoře a materiální prostředky, ale také své cenné know-how pro odhalování dopingu. Stane se tak v rámci dlouhodobé spolupráce GSK s akademickou sférou, jejímž cílem je poskytovat studentům praktické zkušenosti a ukázat, jak se mohou doplňovat věda a sport. Dalšími univerzitami, kterým je GSK partnerem, jsou liverpoolská, exeterská a bedfordská.

Fakta a čísla

  • 150 vědců z celého světa bude intenzivně pracovat na zajištění férovosti her

  • Laboratoř bude fungovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

  • Každý den bude otestováno přes 400 vzorků

  • Sledováno bude celkem 240 zakázaných látek

  • V průběhu Olympijských a Paralympijských her bude otestováno přes 6 250 vzorků, z toho 5 000při Olympijských a 1 250 při Paralympijských hrách

  • Nejkratší vyhodnocení vzorku bude trvat 24 hodin, některé analýzy potrvají déle

 

Během her přes 150 vědeckých odborníků získá možnost přispět k „čistotě“ tohoto sportovního svátku. V laboratořích, které jim GSK poskytne a které jsou akreditované Světovou anti-dopingovou agenturou (WADA), budou provádět kontroly tisíců vzorků 24 hodin denně od prvního do posledního dne her. Pro GSK a Světovou anti-dopingovou agenturu to ale není jediná forma spolupráce. Společně se totiž zavázaly i k dlouhodobé podpoře boje proti nepovoleným přípravkům ve sportu. Díky ní bude v budoucnu možné včas odhalit více případů nepovoleného zvyšování sportovních výkonů prostřednictvím přípravků určených pro běžné léčebné účely.

„Poskytnutím laboratoří pro antidopingové testy se nám nabídla jedinečná příležitost, jak využít vědecké znalosti a zároveň významně přispět k férovému průběhu olympijských her. Můžeme tak veřejnosti ukázat, že věda a sport se navzájem doplňují. Spolu s odborníky z britských univerzit se nám podařilo vybudovat špičkové testovací zařízení. Byli bychom velmi rádi, kdyby jeho kapacity mohly být využity i po skončení her. Podobné testy jsou aplikovatelné také v jiných oblastech, což sebou přinese i nová pracovní místa,“ říká Sir Andrew Witty, generální ředitel GSK.

Jako oficiální potvrzení své role při letošních hrách umístila společnost GSK na budově své centrály v Londýně obří logo her o šířce 41 metrů. Každý týden je tak může vidět půl milionů kolemjdoucích, za rok tedy až 26 milionů lidí. Logo podtrhuje snahu společnosti GSK učinit Olympijské a Paralympijské hry 2012 nejférovější v historii a zároveň navazuje na olympijské ideály, které jsou vlastní i GSK - integrita, rovnost šancí, přátelství a excelence.

Nejen vědci, ale také zaměstnanci GSK jsou zapojeni do podpory Olympijských a Paralympijských her. Díky jediné oficiální charitativní akci nazvané Gold Challenge 2012 mohou podpořit jednu ze 150 britských neziskovýchdoping organizací. V této týmové sportovní hře musí přihlášené týmy do konce roku 2012 překonat 2 012 kilometrů pomocí sportovních aktivit - chůzí, jízdou na kole nebo třeba pláváním. Svým výkonem a finanční sbírkou tak mohou podpořit zvolenou charitativní organizaci, která je do této akce zapojena.

 

GlaxoSmithKline je jednou z předních světových farmaceutických společností, která se zabývá výzkumem, vývojem, výrobou a prodejem léčivých přípravků. Hlavním posláním společnosti je zlepšit kvalitu lidského života tím, že umožní lidem být aktivnější, cítit se lépe a žít déle. Informace o společnosti najdete na webu www.gsk.cz.

Reklama