Bulvár

Anorektička Tereza: „Mně to přišlo úplně normální“

Anorexie – ožehavé téma, které bylo aktuální, je a bohužel bude. Mladé dívky si huntují své zdraví za vidinou dokonalých postav, které vidí v časopisech, na internetu atd. Jenže často se jim dieta vymkne z ruky a jsou na cestě do velkého problému, stejně jako mladá, sympatická a krásná Terezka.

Přiznám se, že tento rozhovor byl pro mě velmi emotivní, vidět mladou slečnu, která je kost a kůže, tváře má propadlé a bledé, kdy se slzami v očích vypráví, jak za vidinou úspěšné modelky si sáhla téměř na dno.

dsf

Terezko, ty si anorektička, jak si se k tomu „dopracovala“?
Bylo to především kvůli modelingu. Byla jsem se zaregistrovat v agentuře, tam mi řekli, že bych měla alespoň 3kg zhubnout. Chtěla jsem ty 3 kg zhubnout, povedlo se mi to asi za 3 měsíce a pak se mi to nějak vymklo kontrole. Navíc jsem byla hodně ovlivněná i takovými těmi fitness fotkami, které kolují na internetu, kdy ta slečna je nádherně hubená a má vypracovanou postavu.

Kdy sis uvědomila, že máš asi problém?
Byla jsem stále více a více unavená, každý den jsem přemýšlela, co budu jíst a pak jsem zjistila, že si snižuji strašně moc porce a to docela rychle. První impuls k zamyšlení přišel na chatě. Šla jsem si lehnout do vany a najednou mě začalo všechno tlačit a bolet.  Ale asi největší zlom byl tehdy, když jsem šla na kafe s kamarádkou ze základky, která trpěla anorexií a měla tehdy 43 kilo a začala vyprávět o tom, jak se chtěla zabít a ukazovala mi své fotky. (Zde měla Terezka zalité oči slzami a nemohla téměř mluvit, pozn.redaktorky).

sad

Rodiče to na tobě poznali?
Poznali, ale dalo se to poznat hrozně těžko. Je ti 18let, rodiče tě už úplně nehlídají, ty se snažíš svůj problém nějak zamaskovat a jde to. Snižuješ si porce, něco vyhodíš do kapesníčku, rožvejkáš a jdeš to na záchod vyplivnout, atd. Sama jsem nikdy nevěřila tomu, že by se to dalo schovat, ale opravdu dá.

A jak si to řekla rodičům? Nebo oni s tím přišli za tebou, že je asi něco špatně?
Spíš to bylo tak, že já jsem si dlouho nechtěla přiznat, že mám problém. Mě to přišlo úplně normální. Mamka pak za mnou přišla, že něco není v pohodě, že tohle nejsem já. Mně se to samozřejmě nelíbilo, protože jsem se stále ujišťovala, že je vše v pohodě. Říkala jsem jí, hele to je dobrý, vždyť i jím… Pak ale přišla na řadu i psychika a to už jsem si začala uvědomovat, že tady je opravdu něco hodně špatně. Takže jsem přišla za rodičemi a začali jsme to řešit.

Takže si začala navštěvovat nějakého lékaře, nebo s tím bojuješ sama?
Bojuju s tím sama. Chtěla jsem jít k lékaři, ale po zkušenosti co mi řekla právě má kamarádka, že se ve stacionáři naučila více zvracet, brát projímadla, schovávat všude jídlo, řezat se… Takže jsem se domluvila s mamkou, že budu mít přibírací dietu a že mě bude vykrmovat, hlídat a že budu jíst to, co bude vařit. Samozřejmě je ještě tak benevolentní, že mi dává na výběr, jestli slané nebo sladké. Ve stacionáři tam by mi dali čtyři knedlíky se svíčkovou a sněz to.

Takže ty vůbec neplánuješ navštívit nějakého odborníka?
Plánuju, zítra (rozhovor byl uskutečněn ve středu, pozn. redaktorky) jsem objednaná k psycholožce, protože asi nejhorší je ta nabouraná psychika. Chvilku jsem v pohodě, vše s chutí sním a najednou přijde velká deprese a mám výčitky.

sa
Zde je Terezka na své původní váze 65 kilo a na obrázku níže už na 46 kilech

sa

Jak vypadala tvá denní porce jídla? Co si snědla za celý den?
Snídaně byla třeba půlka bílého jogurtu, k svačině jeden knekebrot, pak se to tedy snížilo na půlku knekebrotu a poté jsem svačiny vypustila úplně. K obědu jsem si dala třeba 50gramů masa, později to bylo cca 30 gramů a jen minimum rýže, byla to většinou jedna polévková lžíce a tu jsem ani později stejně nedojedla. Pak třeba kousek jablka, kdy jsem si jen dvakrát kousla, nebo jen špička banánu. A to byl můj denní jídelníček.

Jaká byla vůbec počáteční váha a na kolika kilech si skončila?
Měla jsem 65 kilo a ta nejnižší byla cca 46kg.

sa

Dobře, takže teď už se snažíš přibírat, jak se ti to daří?
To, že mám problém, jsem si uvědomila chvilku před prázdninami a od té doby jsem přibrala cca 1,5 - 2 kila. Ale snažím se a moc, chtěla bych se dostat na váhu 57 kilo, pak si to udržovat a cvičit.

A co tvé okolí? Přátelé to poznali?
Přátelé to poznali. Dávala jsem si fotky na Facebook a Instagram. Dost kamarádů mi říkalo, jestli to nepřeháním, jestli nemám anorexii, ale já tvrdila, že ne, že je to naprosto v pořádku, bylo to stejné jako u rodičů.

Co třeba když jedeš někde v tramvaji? Koukají na tebe divně?
Tak to víš, že na mě každej kouká. Nejhorší je, když slyšíš třeba holky, jak říkají, koukej, jak je nechutně hubená atd. Já se jim samozřejmě ale nedivím.

A na závěr, co bys vzkázala holkám, které drží, nebo chtějí držet nějakou dietu?
Hlavně aby byly samy sebou, ať se mají rády takové, jaké jsou. Žádný chlap, žádný modeling, prostě nic za tohle vážně nestojí, věřte mi!

sda

Terezka má můj obrovský obdiv, je to velká bojovnice, která se postavila svému problému čelem a snaží se ze všech sil bojovat s anorexií. Držím jí palečky a pevně věřím, že takto silná slečna to zvládne a brzy přibere potřebná kila. Určitě budu Terezky stav dále sledovat a přinesu informace, jak se jí daří.

Čtěte také:

Rozhovor se ženou za pultem: Pracuji 363 dní v roce a dovolenou nepotřebuji

Michaela Ochotská: „Takové těhotenství, jako mám já, bych přála každé ženě“

Setkání s ostrovní ženou, aneb jak se žije v nezávislém domě

   
12.09.2014 - Rozhovory - autor: Markéta Škaldová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [61] jiti [*]

  Joo slečna má můj obdiv že umí nežrat Sml23 Já bych to fakt nedokázala Sml23. Vynechám jedno jídlo a mám migrénu jak vrata. Dobrá pojistka proti anorexii.

  superkarma: 1 23.09.2014, 14:47:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] Linde [*]

  sludka — #58nevím, zda jde použít, že "Anorexie byla a bude". Samozřejmě, že se o ní dříve až tolik nemluvilo, ale nemyslím si, že byla v takové míře. Z filmů a dokumentů známe bodrá pionýrská děvčata, filmy před revolucí byly plné dívek s dnešního pohledu docela oplácaných nebo prdelatých. Takže si nemyslím, že anorexie byla Sml80. A jestli ano, tak ojedinělý případ, kdy se neřešil jako psychická porucha, ale spíše truc rodičům.

  superkarma: 2 15.09.2014, 21:07:32
 2. avatar
  [59] wich [*]

  sludka — #58 A já bych právě řekla, že média si hrozně ráda kopnou, když je někdo příliš hubený, viz časté spekulace o anorexii celebrit...

  superkarma: 0 15.09.2014, 08:53:19
 3. [58] sludka [*]

  Myslím že anorexie byla a bude. Je to především psychická nemoc a hodně tomu napomáhají soutěže Miss, modelky a pod.. Mělo by se začít brát děvčata přirozeně štíhlé a ne vyhublé.

  Media pořáde vychvalují čím hubenější tím hezčí a to by mělo přestat.Sml31Sml31Sml31

  1. na komentář reaguje wich — #59
  2. na komentář reaguje linde — #60
  superkarma: 0 14.09.2014, 22:32:15
 4. avatar
  [57] Linde [*]

  anorexie je nemoc, a stejně tak jako u mnohých nemocí neovlivníme kdy propuknou a zda propuknou - rakovina, cukrovka, ale mnohdy se dá říct, že nemoc může záviset či být ovlivněna životním stylem. Prostě od životního stylu se může odvíjet propuknutí nemocí - tedy i psychických. Takže více zájmů, pohody, kontaktů může být prevencí před uzavřeností, porovnáváním atd, jak zmínila risina. A když vidím, kolik fotek holčina vystavovala na FCB, sociální sítě krmila svými podvyživenými fotkami a až do nějaké neúnosné hranice, kdy byla vychrtlá už moc, tak očekávala obdiv, lajky...tedy absence živých přátel, ale závislost na virtuálních. Tedy na sebe potřebovala upozornit, být v popředí...to už pak může hraničit se sebepoškozováním-řezání atd. Těm dětem chybí přátelé živí a opravdoví, vinu bych hledala v technologiích.

  superkarma: 1 14.09.2014, 20:47:47
 5. avatar
  [56] OlgaMarie [*]

  risina — #54 Ale až když si onemocnění uvědomí, což je mnohdy za dlouho.

  superkarma: 0 14.09.2014, 17:01:05
 6. avatar
  [55] peetrax [*]

  risina — #54 to můžu posoudit leda podle svých zkušeností, nikoliv podle toho, co mám načteno z nějakých odborných příruček. Když se ohlásila psychická nemoc, bylo naprosto jedno, kolik mám kontaktů a zájmů, a že jich bylo... Byla jsem odepsaná a bylo mi to všechno jedno, neměla jsem žádnou motivaci, a to jsem byla od života už dost vycepovaná v odolnosti vůči různým nedobrým situacím. A přitom jsem byla jsem obklopena milující rodinou a přáteli.

  Ale možná to je u anorektiků jinak. Snad tedy dnešní mladé jejich zájmy a koníčky od nemocí uchrání. Sml34 Sml53

  superkarma: 0 14.09.2014, 10:19:38
 7. avatar
  [54] risina [*]

  peetrax — #53 peetrax — #52 Čím širší sť reálných kontatů a zájmů člověk má, čím větší odolnost má vypestovanou, tím líp se mu s psychickou (i s fyzickou) nemocí bude bojovat Sml22

  1. na komentář reaguje peetrax — #55
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #56
  superkarma: 2 14.09.2014, 09:58:26
 8. avatar
  [53] peetrax [*]

  peetrax — #52 tím samozřejmě nechci říct, aby se dospívající nevěnovali svým koníčkům nebo zájmové činnosti, naopak. Sml54

  1. na komentář reaguje risina — #54
  superkarma: 0 14.09.2014, 09:43:40
 9. avatar
  [52] peetrax [*]

  linde — #50 ale puberťák, nebo teenager, jak se dnes říká, se prostě zabývá sám sebou, i když je vytížený až až. To je v tom věku přece běžné a naopak by bylo divné, kdyby ne. A že v kroužku nebo při vykonávání koníčků se nemůže stát, že se mu rozjede psychická nemoc? Kdyby byla anorexie a podobné choroby jen rozmar nebo výmysl rozmazlenců, tak neřeknu, ale je to regulerní nemoc. Která může mít kořeny v útlém dětství třeba.

  1. na komentář reaguje peetrax — #53
  2. na komentář reaguje risina — #54
  superkarma: 1 14.09.2014, 09:42:38
 10. avatar
  [51] kobližka [*]

  linde — #50 Díky.

  superkarma: 0 13.09.2014, 22:38:18
 11. avatar
  [50] Linde [*]

  kobližka — #45naprosto ti rozumím, jak jsi to myslela Sml22. Sice se tu nebudu rozepisovat, abych nebyla zase veřejně odsouzená, ale omladina dnes žije fotkami, sdílením, porovnáváním...některé fyzické koníčky vyloženě anorexii nenahrávají, protože by holčiny s tak malými příjmy potravy prostě svůj koníček neustály, ať už se jedná o jezdectví, turistiku, kolektivní sporty. Myslím, že jsou náchylnější dívky z města, co mají svou partu, kde se mají možnost srovnávat při povídání v partě atd. Prostě dětem vytvořit zájmy, koníčky a eliminovat možnosti zabývat se samy sebou Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #51
  2. na komentář reaguje peetrax — #52
  superkarma: 1 13.09.2014, 22:29:43
 12. avatar
  [49] kobližka [*]

  peetrax — #48 To je v pořádku Sml16 nic se neděje.

  superkarma: 0 13.09.2014, 18:41:12
 13. avatar
  [48] peetrax [*]

  kobližka — #45 nemyslela jsem konkrétně tebe, pochybuju, že zrovna ty bys mladým holkám vykládala, jak jsou vychrtlé apod. Sml30

  To, že je člověk zaneprázdněný jinou činností a tím je pak psych. odolnější, to pravda skutečně není a myslím, že takhle by to vysvětlil i kterýkoliv lékař. Nemoc se neptá na vytížení, zájmy ani životní situaci. Sama jsem zažila psychické onemocnění. Takhle jednoduše, že se něčím zabavím a choroby tohoto typu se nám vyhnout, tak to bohužel nefunguje. Sml15

  A ano, stačí jedna nevhodná poznámka a může z toho být tragédie. Pokud je člověk nalomený nebo oslabený, ať už fyzicky nebo psychicky, může to být někdy příslovečná poslední kapka.

  1. na komentář reaguje kobližka — #49
  superkarma: 1 13.09.2014, 16:00:33
 14. avatar
  [47] macasev [*]

  buldok — #34tak to by ses divila kolik kluků v tom lítá taky, jen se o tom nemluví. Měli jsme jednoho v práci, byl už léčený, ale vlítnul do toho znova, od pondělí do čtvrtka přežíval jen na kafi, cigárech a cole. Ve čt se přejedl a pak to vyzvracel, to praktikoval do neděle. A tak pořád dokola. Ví že má problém, ví že je to pořád horší, ale nechce si nechat pomoct. Momentálně žije už jen na kafi a cole. V žaludku neudrží už vůbec nic a zvracet se mu hnusí tak nejí nic. Nechci ani domyslet jak to dopadne, tipla bych to na sebevraždu, nemá se vůbec rád, je sám ze sebe znechucený.

  superkarma: 0 13.09.2014, 13:33:43
 15. avatar
  [46] OlgaMarie [*]

  kobližka — #45 Když ona ta nevhodná poznámka může být tou poslední kapkou- spouštěčem.

  superkarma: 1 13.09.2014, 13:18:04
 16. avatar
  [45] kobližka [*]

  peetrax — #40 Prosím tě,já vím,že je to nemoc,tak zabedněná zase nejsem a taky neříkám,že by se to spravilo sportem,nebo jiným koníčkem.Jen se domnívám (a na názor mám právo jako každý jiný),že když je člověk zaneprázdněný něčím,co ho pohltí,to je jedno čím,že je ta psychika odolnější.Neříkej mi,že stačí nevhodná poznámka a holčina v tom lítá,to by tímhle musela trpět každá druhá,protože ve věku těhle dívčin si připadá každá nedokonalá.

  Nemusíš se mnou souhlasit a taky jsem neřekla nic,čím bych takové případy odsoudila.Představ si,kdybychom VŠICHNI měli stejný názor na všechno,jak by to asi dopado? Dopřej jinému jeho názor bez toho,aby to hned byl zabedněnec.Díky.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #46
  2. na komentář reaguje peetrax — #48
  3. na komentář reaguje linde — #50
  superkarma: 1 13.09.2014, 13:05:58
 17. [44] mospika [*]

  samecka — #36 V magazínech tak vyhublé holky nejsou, ale ten kdo je nemocný potom už nemůže přestat. A opravdu nejhorší je když někdo řekne něco nevhodného, např. že je tlustá a podobně. Psychika to nezvládne a dopadne to takhle, mnohdy i hůř.

  superkarma: 1 13.09.2014, 09:45:15
 18. [43] MaVy [*]

  peetrax — #42mě to připomnělo ze Saturnina ,,že se nestydíte mít zápal slepého střeva, ve Vašich letech " je to nemoc a ta si nevybírá, ani fyzická ani psychická

  superkarma: 0 12.09.2014, 21:43:56
 19. avatar
  [42] peetrax [*]

  Přeji Tereze hodně štěstí. Sml72 Má kupu práce na sobě samé - mimo jiné.

  A přeji v okolí co nejméně zabedněnců, kteří mají za to, že psychické nemoci si způsobujeme sami. Kolikrát se musí něco vážného stát přímo jim, aby pochopili, že na světě to fakt nechodí tak, jak si zjednodušeně myslí. Sml3

  1. na komentář reaguje MaVy — #43
  superkarma: 2 12.09.2014, 20:48:32
 20. avatar
  [41] peetrax [*]

  wich — #21 Sml67 Sml67

  superkarma: 0 12.09.2014, 20:45:51
 21. avatar
  [40] peetrax [*]

  kobližka — #16 co prosím? Vždyť je to nemoc! Sml6 Takže kdyby se holky věnovaly koníčkům, cestovaly atd., tak nebudou mít angínu, zápal plic, zlomené končetiny? Nestačím se divit. Sml15

  1. na komentář reaguje kobližka — #45
  superkarma: 1 12.09.2014, 20:45:12
 22. avatar
  [39] peetrax [*]

  ToraToraTora — #12 kdekdo se k tomu musí dopracovat až věkem. Já osobně bych se s mladou kočkou, která neví, co se životem, nesrovnávala, taky jsem na hodně věcí musela dojít časem a přišlo to až během x desetiletí.

  superkarma: 0 12.09.2014, 20:43:35
 23. avatar
  [38] Danila [*]

  terezke prajem veľa zdravia Sml67 a držím palce Sml79

  superkarma: 1 12.09.2014, 20:00:37
 24. avatar
  [37] Danila [*]

  buldok — #34 no anorexiu maju aj chlapci Sml80 nie len dievčatá

  superkarma: 0 12.09.2014, 19:55:52
 25. avatar
  [36] samecka [*]

  ntjarka — #35Nemusí mít vzory... Stačí, že jim nějaký debil řekne Ty jsi tlustá nebo Měla bys zhubnout. Časem něco cvakne v mozku a tragédie je tu. Minulý týden jsem přečetla Holčičku, která nechtěla vyrůst. ŠÍLENÉ, SUROVÉ, OPRAVDOVÉ.

  1. na komentář reaguje mospika — #44
  superkarma: 0 12.09.2014, 18:22:19
 26. [35] ntjarka [*]

  "Módní" magazíny nesleduju, ale myslím, že takhle strašně nevypadají ani ty "vychrtlé" modelky - tak kde berou takto postižené holky vzor, aby se takhle zřídily? Sml80

  1. na komentář reaguje samecka — #36
  superkarma: 0 12.09.2014, 18:16:37
 27. avatar
  [34] buldok [*]

  Ještě, že to nemusím řešit, mám 2 kluky.

  1. na komentář reaguje Danila — #37
  2. na komentář reaguje macasev — #47
  superkarma: 0 12.09.2014, 16:29:38
 28. avatar
  [33] wich [*]

  rendvo — #32 Me by zajimalo, jak je kocka vysoka, na fotce s 65 kg ma podobnou postavu jako ja a ja vazim o 10 kg min. Neni to preklep a nema tam byt 56?

  superkarma: 0 12.09.2014, 14:51:13
 29. avatar
  [32] rendvo [*]

  Původní váha 65 kilo jí slušelo. Sml16 Aspoň že si to Terezka uvědomila a už začíná jíst. Přeji ať to zvládne a přibere na 57 kilo po kterých tak touží.

  1. na komentář reaguje wich — #33
  superkarma: 0 12.09.2014, 13:49:24
 30. avatar
  [31] margot [*]

  kobližka — #24 to je v pohodě, neberu si to nijak osobně

  šája — #25 jako osvětu bych doporučila třeba stránky centra Anabell

  superkarma: 0 12.09.2014, 12:56:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme