Rodina

Anomálie dvojčat aneb Když se příroda sekne

twins

Když se vyvíjí nový život, je to takový malý zázrak. Když se v lůně matčině vyvíjí životy hned dva, je to zázrak o něco větší.  Ale bohužel ani příroda není neomylná. Některé zdroje uvádějí, že na půl milionu narozených dětí připadá jedna vrozená anomálie označovaná jako plod v plodu. O něco častější jsou mutace v podobě parazitických dvojčat. Siamská dvojčata připadají dokonce na jeden z 50 tisíc porodů.

„Tento stav člověka může být buď důsledkem jakési náhlé, nevysvětlitelné genetické změny, nebo výskytu nějaké skryté zvláštnosti způsobené zákony dědičnosti. Štítná žláza, nadledvinky, podvěsek mozkový, ale i některé další žlázy s vnitřní sekrecí mohou selhat nebo se vzbouřit. Dále pak onemocnění nebo vážné zranění ženy v době těhotenství může způsobit trvalé poškození embrya v děloze. Vyskytují se také případy, kdy je těhotná žena léčena zdánlivě neškodnými léky, jako byl například thalidomidin, který nebyl dostatečně vyzkoušen, a v důsledku toho porodí deformované dítě. Někdy se oplodněné vajíčko v mateřském lůně začne dělit, jako by se měla vyvíjet jednovaječná dvojčata, ale potom náhle, uprostřed tohoto procesu, se dělení zastaví. Narodí se dvojčata, která mohou být velmi krásná, ale jsou spojena buď svalovou tkání, nebo svými hlavami, rameny, kostrčí nebo jiným podivným způsobem,“ vysvětluje možné příčiny vzniku siamských dvojčat Frederick Drimmer, absolvent Kolumbijské univerzity a publicista, který celý svůj život zasvětil právě výzkumu těchto zvlášních lidí.

Parazitická dvojčata nebo plod v plodu vznikají za podobných situací. Po oplodnění se v děloze začínají vyvíjet dvojčata, nedojde však k úplnému oddělení (v případě jednovaječných dvojčat), nebo naopak dochází k přiblížení, které je nedostatečné pro samostatný vývoj, což způsobí propojení obou vyvíjejících se embryí. Vzácněji dochází k úplnému pohlcení dvojčete.

Lékařská věda naštěstí pokročila natolik, že je schopná i tady podat pomocnou ruku a zajistit hodnotnější život. Například v říjnu loňského roku podstoupil operaci teprve třídenní Sam Esquibel, jemuž lékaři vyoperovali z mozku parazitické dvojče, ze kterého se vyvinula pouze nožička. Nicméně šance na přežití takto deformovaných dětí je malá. Většina z nich se nedožije ani po porodu, polovina narozených záhy po porodu umírá. Existují i případy, kdy se takoví jedinci dožili dospělosti. Nejznámější siamská dvojčata Chang a Eng zemřela ve věku nedožitých třiašedesáti let.

Myslíte si, že se vás tohle téma netýká? To si zřejmě myslel také Ind Sandžu Bhaghát, který ve svém břiše nosil parazitické dvojče napojené na jeho krevní oběh po šestatřicet let, než se nechal náležitě vyšetřit a operovat.

twins

Parazitická dvojčata tehdy a teď

Reinkarnace bohů Lali a Lakšmi

Holčička Lali se narodila letos 11. března do chudé rodiny ve vesnici jménem Saini Sunpura východně od indické metropole Dillí. Lali trpí vzácnou vrozenou poruchou, kraniofaciální duplicitou. Má dva obličeje, jedno tělo. Tato nemoc se často pojí s vážnými zdravotními komplikacemi, malá Lali se však i po několika měsících těší dobrému zdraví. Nemá dýchací ani stravovací potíže. Indové ji považují za vtělení bohyně Durgy. Ta bývá tradičně zobrazována se třema očima a více končetinami. Místní lidé začali dívce nosit oběti a dary, často i v podobě peněz. Denně ji navštěvují stovky lidí a starosta vesnice, kde se dívka narodila, Daulat Lam, žádá vládu, aby poskytla peníze na vybudování chrámu bohyni Durze a pomohla rodičům se o dcerku postarat. Osud dívky je stále nejistý. Operaci ale rodiče odmítají.

Lakšmi, holčička s osmi končetinami, se narodila na svátek boha Višnua 13. listopadu 2005. Bůh Višna je zobrazován se čtyřma rukama, a právě proto je dívka považována za jeho znovuzrození. Ve skutečnosti jde opět o parazitické dvojče, kterému chybí hlava a je připojeno k druhému tělu v pánevní oblasti. Na rozdíl od Lali však podstoupila operaci a během 40 hodin jí lékaři nevyvinutého sourozence odoperovali. V současnosti se Lakšmi po zákroku stále rehabilituje. 

Čtyři paže, dvě nohy, dvě hlavy

4. července 1875 se v Itálii narodil chlapec. Nebo snad chlapci? Byli tvořeni jedním tělem a dvěma hlavami. Dostali jména Giovanni Battista a Giacomo a později měli ještě devět zdravých sourozenců. Nešťastný otec změnil svůj postoj k chlapcům poté, co se dozvěděl, že mají cenu několika milionů lir. Dostal nabídku tolika tisíc lir, kolik dvojčata váží. Dvojčata v té době vážila více než tři a půl kilogramu a otec nabídce neodolal. Turínští chlapci byli vystaveni jako živé kuriozity.

Od šestého žebra dolů byli jeden člověk, ale každý ovládal jen jednu nohu, proto se nikdy nenaučili chodit. V šestnácti letech se vydali na turné do spojených států, kde byli ohlašováni jako „nejzvláštnější úkaz, jaký kdy žil“. V té době jim jejich handicap vydělával tisíc dolarů týdně. Je až s podivem, že se chlapci v této době a s takovým postižením dožili dospělosti. Před odchodem ze scény vyvolali Giovanni Battista a Giacomo skutečnou senzaci. Objevily se totiž zprávy, že se oženili se dvěma různými ženami. Lékaři a vědci horlivě uvažovali o tom, kdo by byl otcem, kdyby se jedné z žen narodilo dítě. Jistý lékař přišel s tvrzením, že každý mladík možná vlastní jen jedno z varlat. Jejich další osudy už nejsou známy.

Jean Libbera - jeden a tři čtvrtě

Narodil se v roce 1884 v Římě a měl třináct sourozenců. Třetí dítě bylo narozeno se stejným postižením jako Jean, ale zemřelo brzy po porodu. Ostatní byli zdrávi. Jeana celý život doprovázel tichý společník - parazitické dvojče Jacques. Jeho tělo bylo tvořeno bedry, stehny, pažemi a nohama. Hlavou bylo dvojče vnořeno do svého „hostitele“. Německý profesor, který dvojčata zkoumal, prý prohlásil, že na rentgenu viděl uvnitř Jeanova těla vrostlou zakrslou hlavu Oba měli společný oběhový systém i nervovou soustavu. Jean tedy cítil, dotkl-li se někdo těla Jacquese. Takováto dvojčata se vyvíjí jako všechna ostatní jednovaječná dvojčata, jenže v jejich případě během prenatálního vývoje nastane chyba a embrya se neoddělí úplně. Stejně tak vznikají i dvojčata siamská.

Muži nezbývalo nic jiného než vystavovat se za peníze. Tím si ale vydělal nezvyklé jmění, které pro něj bylo jakousi útěchou za nemalý handicap. Libbera patřil mezi několik nejlépe placených lidských anomálií. Vystupoval s mnoha cirkusy a byl často představován jako „muž se dvěma těly“. Ve společnosti své parazitické dvojče skrýval pod dlouhý plášť. Později se oženil a zplodil čtyři zdravé potomky.

„O tom, co se vymyká zvyklostem, říkáme, že je to proti přírodě. Ale vždyť vše, co existuje na světě, ať je to cokoliv a má to jakoukoliv formu, je v souladu s přírodou,“ prohlásil kdysi francouzský filosof Michel de Montaigne.

Souhlasíte? Myslíte, že by se lidský život měl zachraňovat za každou cenu? Jak byste se rohodla vy, kdybyste čekala takto postižené dítě?

   
22.10.2009 - Těhotenství a porod - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Linde [*]

  Gwendylon — #18 hm, smutné. ...Sml15 Černobyl se určitě ututlal a tutlá dodnes. Ve Vietnamu mají celé školky a ústavy pro degenerované mrzáčky, četla jsem šílený článek ve starším Rexlexu, to jsou desítky postaviček, ani ve scifi hororu bych takové nečekala Sml15

  superkarma: 0 02.11.2009, 16:07:14
 2. avatar
  [18] Gwendylon [*]

    linde — #16 Je jich hodně ve všech zemích, kde nechodí těhotné na ultrazvuk. V Indii je spousta lidí, celkem rozvinutá postnatální péče, když už ne prenatální, a taky tisk. Proto se hodně ví o indických dvojčatech. A taky v tom asi hraje roli nulová ekologie - tuším že minimálně jeden páreček se narodil v místě, kde v osmdesátých nebo devadesátých letech bouchla chemička a zabilo to spoustu lidí, takový malý Černobyl. Kolik se jich asi narodilo a bylo zamlčeno po opravdovém Černobylu?

  1. na komentář reaguje linde — #19
  superkarma: 0 02.11.2009, 15:50:27
 3. avatar
  [17] karlak [*]

  Těžko říct jak bych se zachovala v dané situaci, ale myslím si že je to trápení pro všechny zúčastněné. 

  superkarma: 0 25.10.2009, 19:48:09
 4. avatar
  [16] Linde [*]

  Kdybych takové dítě čekala, nechtěla bych jej přivést na svět. Ani neuznávám piplání siamských dvojčat a jiných anomáliíí za každou cenu. Je mi dost i proti srsti, že se dále takoví množí. Mám ale pocit, že jich je nejvíce v Indii, existuje nějaká statistika?

  1. na komentář reaguje Gwendylon — #18
  superkarma: 0 25.10.2009, 17:50:12
 5. [15] veerac [*]

  Na to neni jednoduchá odpověď. Hodně záleží na dalších okolnostech, ale asi bych do toho nešla.

  superkarma: 0 25.10.2009, 15:53:05
 6. avatar
  [14] Juana [*]

  Na to bych neměla sílu, vychovávat takové dítě. Díky bohu za pokrok současné medicíny.

  Matka měla kolegyni, té začaly nějaké zdravotní problémy, pak jí vyoperovali z břicha nádor a nakonec se na histologii ukázalo, že to byl zapouzdřený zárodek parazitického dvojčete a měla ho vlastně celý život v sobě.

  superkarma: 0 23.10.2009, 22:55:30
 7. avatar
  [13] tlustoprdka [*]

  Nevím, jak bych se zachovala v takovém případě, asi bych šla na přerušení těhotenství a nevím, jestli bych pak chtěla další miminko a doufat v lepší průběh.

  Hodně záleží i na podpoře rodiny, manžela či přítele.

  Spousta věřících si postižené dítě nechá, na jednu stranu je obdivuju-starat se o dítě které chtěli, ale to dítě roste a kdo se potom o něj postará ve čtyřiceti, padesáti... Sil ubývá a co potom?!, záleží samozřejmě i na postižení dítěte. Ale opravdu by měl každý zvážit všechny možnosti a zauvažovat dopředu.

  superkarma: 0 23.10.2009, 19:42:03
 8. avatar
  [12] Tanzi [*]

  je tam toho mocSml15

  superkarma: 0 22.10.2009, 15:17:33
 9. avatar
  [11] Tanzi [*]

  http://www.youtube.com/watch?v=PvgCaCf_lWc&feature=related

  Sml15

  superkarma: 0 22.10.2009, 15:13:57
 10. avatar
  [10] Tanzi [*]

  [color=#800080]http://www.youtube.com/watch?v=BkKWApOAG2g&feature=player_embedded[/color]

  superkarma: 0 22.10.2009, 15:11:36
 11. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Když se řekne Cheng a Eng, nelze nevzpomenout na film Davida Cronenberga Příliš dokonoalá podoba

  superkarma: 0 22.10.2009, 12:53:17
 12. avatar
  [8] Eva Soukupová [*]

  Lilly anne — #6 Tahle spolužačka je pravá chiméra. Pravděpodobně by mohla mít i dvojí DNA. Tohle je hodně vzácný úkaz Sml22

  superkarma: 0 22.10.2009, 11:52:25
 13. avatar
  [7] kometa [*]

  Zrovna mě tahle situace potkala. Nastoupila jsem do zaměstnání a nevěděla o tom, že jsem těhotná. Podstoupila jsem rentgen, samozřejmě, když mě bolela hlava jsem se neostýchala něco si vzít. Byl i nějaký večírek z alkoholem. Nebylo to z mé strany nezodpovědné, protože jsme se chránili. Tudíž mě ani ve snu nenapadlo, že bych mohla být těhotná. Jakmile jsem to zjistila, měla jsem pocit, že jsem přišla o všechno. Dva měsíce v nové práci. Doma další dvě děti a co to všechno co jsem udělala? RTG, prášky, alkohol? Bude to zdravé? Z manželem jsme se rozhodli si to nechat, ale jen v případě, že dítě bude zdravé. Podstoupila jsem všechny dostupné genetické a vývojové testy, kteté trvaly až do 20 týdnu těhotensví. Žádné s těch testů neprokázalo zádnou vývojovou ani genetickou ani jinou vadu a dítě je úplně v pořádku. Momentálně jsem ve 24 týdnu a jsem ráda, že je to všechno za mnou.Sml59

  superkarma: 0 22.10.2009, 10:40:51
 14. [6] Lilly anne [*]

  Měla jsem spolužačku, která měla opravdu jen mírnou "vadu" podobného typu: na některých krvinkách měla RH faktor, na některých ne. Měla na sobě dva jen nepatrně odlišné odstíny pleti - dokud o tom nemluvila, nikdo si nevšiml. Prý něco že měla být dvojčata, ale než se začali vyvíjet, tak se sloučili, takže má v sobě dvě trochu odlišné genetické informace. Je to opravdu hodně krásná a chytrá slečna, nemocná není. Nemusí to být vždycky úplně tragické. Ale v popsaných případech - opravdu díky bohu za ultrazvuk.

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #8
  superkarma: 0 22.10.2009, 10:25:24
 15. avatar
  [5] rusalka2008 [*]

  Je určitě zodpovědnější (ikdyž bolestivé) jít včas na přerušení, aby nebylo nešťstných víc lidí...  a né trápit pak děti mnoha náročnými operacemi, které jim nakonec nejsou moc platné, jako se to stalo nedávno na Slovensku. Sml15

  superkarma: 0 22.10.2009, 09:25:20
 16. avatar
  [4] ifulinkaa [*]

  neměla bych sílu na takovýto život.díky dnešnímu pokroku,že většinu případů odhalí v dostatěčně brzké době,kdy je ještě cesta "zpět"

  superkarma: 0 22.10.2009, 09:10:39
 17. avatar
  [3] jiti [*]

  Ještě že existují ultrazvuky. Vůbec bych neváhala s přerušením těhotenství. Myslím že je proti přírodě toto držet při životě za každou cenu.

  superkarma: 0 22.10.2009, 08:39:35
 18. avatar
  [2] haluška [*]

  bolo by to ťažké, ale asi by som sa ho vzdala. Ani ja, ani moja rodina a ani dokonca takéto dieťa by nemohlo žiť plnohodnotný život bez toho aby ľudia z okolia naň vyslovene neciveli. Aj omnoho menšie telesné, či duševné postihnutie akoby privolávalo pohľady.Stále sa akosi nevieme vyrovnať s tým, že sú medzi nami aj títo ľudia. A to je škoda, pretože sú to väčšinou úžasné bytosti.

  superkarma: 0 22.10.2009, 08:01:49
 19. avatar
  [1] enka1 [*]

  Neměla bych sil.   

  superkarma: 0 22.10.2009, 06:58:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme