Bulvár

Ano a ne trestu smrti

Milé ženy in,

obdivuji redakci, že se pustila do tohodle hodně citlivého tématu, které určitě rozvíří vlnu emocí a protichůdných názorů.

Já musím říct, že jsem se o trest smrti zajímala tak nějak od střední školy, nevím, snad proto, že jsem měla k tomuhle docela blízko - strejda hlídal vězně ve vězení, děda policista, a později můj manžel - jak jinak - policista.

Zajímala jsem se hlavně o praktiky trestu smrti prováděné spíše v minulosti, ale jedno u mě bylo vždycky stejné - vždycky jsem byla rezolutně PROTI trestu smrti. Bylo to asi ideály dětství a růžovými brýlemi, které mi postupně z nosu spadly, a teď už vidím jasněji.

Trest smrti jednoznačně neodmítám, ale rozhodně neříkám ANO. Většina zastánců trestu smrti ho zastává s tím, že smrt za smrt, a co jiného pro vraha, který zabil? Jsem pro trest smrti, ale v tom případě, kde soud dokáže zaručit na 100 %, že obviněný a odsouzený je opravdu VINNÝ a bohužel, v minulosti dávné, ale i nedávné je spousta spousta případů, kdy byl popraven nevinný člověk, a to je pro mě jako když společnost zabije stejně jako jiný vrah a v tu chvíli se stydím, že jsem její součástí.

Určitě většina řekne, ale v téhle době už jsou soudy neomylné, ale já musím říct: kdepak, kde berete tu jistotu? Vždyť soudci a personál okolo jsou taky jenom lidi a nikdy nebudou vědět vše, i když by si to určitě přáli.

Tak tedy trest smrti pro ty, kteří si to zaslouží, například za vraždy dětí a podobně, ale ne takové popravy, jako jsme viděli např. u Husajna, ale podle práva a podobně. Ne, že někdo někde řekne, je vinen, a oni jdou a bez řádného soudu ho na veřejném místě popraví střelou do zátylku. To ne! To je pro mě - pro člověka nemyslitelné. Když už se něčeho obviněný dopustil, musí mu být umožněn řádný soud a hlavně SPRAVEDLIVÝ!

To jsem odskočila od toho, co jsem hlavně chtěla, že například taková Kalifornie, která uděluje trest smrti téměř za každou vraždu, to mi přijde jako dost zbabělé - protože udělit trest smrti v takových případech mi přijde jako dost jednoduché řešení pro společnost.

Já osobně jsem pro to, aby si to takový zločinec měl odsedět a hlavně odčinit prací pro společnost - například dříve takové doly a podobně. Nemyslím zase nelidskou dřinou, ale prachobyčejnou prací. Ne, nevěřím, že by se vrah po několika letech za mřížemi dokázal změnit, ale pro někoho - žít s cejchem viny je dost těžké.

Kdo chcete zkusit trochu jiný zážitek a nahlédnout na tuhle problematiku z trochu jiné stránky, najděte si na internetu adresy vězňů z Ameriky, kteří si chtějí dopisovat. Já jsem si s jedním na střední škole dopisovala, byl právě z Kalifornie a bylo a je to pro mě dost zvláštním zážitkem.

Doufám, že alespoň část věcí, co jsem vám chtěla napsat, je pro vás srozumitelná, ale je toho tolik, co bych k tomu chtěla říct, a tolik emocí, které jsou dost protichůdné a sama občas nevím, co ano a co ne, ale snad pochopíte alespoň něco. A doufám, že jsem nikoho moc nenaštvala, ale takový je prostě můj náhled na věc.

Jinak, jestli mohu, jestli to někoho zajímá - zvu vás na své laické internetové stránky o trestu smrti: http://trestsmrti.wz.cz/ a dále doporučuji knihu Martina Monestiera Historie trestu smrti.

Vaše ladyannn


Děkujeme za podrobný a zajímavý příspěvek i za pozvání...

Jen pár úvah k zamyšlení:
Jenže my nemáme doly, kam bychom mohli posílat vězně pracovat. Nemáme pro ně často vůbec žádnou práci.

Ano, může se samozřejmě stát, že následkem justičního omylu bude potrestán nevinný - ale také se může stát, že zásluhou téhož omylu bude propuštěn vrah a ten znovu zabije - jakmile vstupujeme do soudního procesu, jakmile na sebe, byť ve velmi omezené míře jako „společnost", bereme právo i povinnost chránit lidské životy, bereme tím na sebe zároveň riziko selhání a tím smrti někoho, koho jsme měli chránit. Tomu se stejně nevyhneme, ani tím, že budeme odmítat trest smrti.

Co si po problematice trestu smrti myslíte Vy, ženy-in? Koho byste určitě potrestaly a koho ne? Nebo jste zásadně proti trestu smrti? Podělte se o své názory na redakce@zena-in.cz!

   
05.01.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [24] ladyannn [*]

  _zelvicka_: protože v Evropě je málokde trest smrti povolen a když tak se provozuje jen minimálně

  superkarma: 0 07.01.2007, 22:29:27
 2. avatar
  [23] ALUDNEV [*]

  ANO

  superkarma: 0 06.01.2007, 17:11:48
 3. avatar
  [22] _zelvicka_ [*]

  Nevím, proč všichni poukazují na to, jak to chodí jinde - hlavně v USA. Je to věc názoru, ale nemohli bychom zůstat v Evropě a podívat se, jak to chodí v jiných zemích? Obyčejně se u nás vymýšlí již dávno vymyšlené.

  superkarma: 0 06.01.2007, 16:40:29
 4. [21] Martíšek [*]

  bezchybnost nezajistí nikdo...

  superkarma: 0 05.01.2007, 22:30:09
 5. avatar
  [20] lenagirl [*]

  superkarma: 0 05.01.2007, 18:21:21
 6. avatar
  [19] ladyannn [*]

  díky za vaše názory:-)
  samozřejmě s těmi doly a podobně to bylo jen přirovnání,je jasné,že my nic takového nemáme,ale nemělo by být?
  u nás jsem ráda,že trest smrti není,ale co třeba muslimské země,kde ukamenují ženu za cizoložství?tohlecto není jen o trestu smrti u nás,ale ve světě, naštěstí ne všude ( narozdíl od ČR )se mají vězni přepychově ve vězení
  ale je to složité,to je to samé,jako kdyby téma bylo interupce,také protichůdné názory,ale o tom je život a to je fajn,že co člověk,to názor,ne?

  superkarma: 0 05.01.2007, 16:36:35
 7. avatar
  [18] aiša [*]

  Kelly:

  superkarma: 0 05.01.2007, 14:13:46
 8. avatar
  [17] xjannickax [*]

  mají se ve vězení jak prasata v žitě..akorát se naučí ještě horším moresům

  superkarma: 0 05.01.2007, 14:05:06
 9. avatar
  [16] Kelly [*]

  helip: k Tvému výčtu jen dodám, že během pobytu za mřížemi si můžou udělat rekvalifikaci.

  superkarma: 0 05.01.2007, 12:45:27
 10. [15] FAXÍK [*]

  Kdo je mnohonásobný vrah,nebo pedofil a něco podobného,tak ten si trest smrti zaslouží.

  superkarma: 0 05.01.2007, 12:09:33
 11. [13] kutilka [*]

  helip: souhlas. Já myslím, že nejenom v tomhle je to u nás naruby. Mě to tak v našem státě připadá úplně se vším. Nejsem vyloženě zastáncem trestu smrti, ale jak píše Věrulinka: nic se mi nestane. Takže podle mě by tresty měly vězně opravdu trestat a ne aby si do "basy" šli odpočívat. Vždyť kolikrát si tyhle vymoženosti nedovolím ani já.

  superkarma: 0 05.01.2007, 11:13:15
 12. avatar
  [12] floo [*]

  copak v samotných věznicích není třeba zajišťovat chod? úklid, jídlo, údržba atd...? Pořád lepší než aby se vězni navzájem učili ještě vymakanější praktiky...

  superkarma: 0 05.01.2007, 11:05:07
 13. [9] helip [*]

  Oni si jenom nehoví, oni mají k dispozici posilovnu, klubovnu,knihovnu, video, televizi, společnské hry, procházky, dietní stravu a péči lékařů. Musí se oslovovat "pane", jinak si mohou stěžovat! Zkrátka je to v tomhle postavený v našem státě naruby, místo, aby se peníze dávali poškozeným a obětem a jejich pozůstalým, dostávájí je vězni, aby si zkrátili pronuděný čas ve věznicích.

  superkarma: 0 05.01.2007, 10:51:31
 14. avatar
  [8] Beruška1 [*]

  Lze polemizovat, zda trest smrti ano či ne. Samozřejmě existují justiční omyly, ale na druhou stranu, pokud někdo ublíží někomu mě hodně blízkému, tak si určitě trest smrti přát budu. Proč by takový člověk měl být zavřen na hodně dlouhou dobu a mít za mé daně zajištěné bydlení a stravování, svědomí v případě vrahů a násilníků neexistuje.
  A pro zajímavost, někde jsem četla,že ve staré či středověké Číně se za znásilnění, týrání dětí a vraždu dával trest smrti, kdy odsouzený byl postupně zaživa rozřezáván na kousky, někdy to trvalo i několik dní. Takový strašný trest byl velkou hrozbou pro všechny a k těmto činům docházelo opravdu výjimečně.

  superkarma: 0 05.01.2007, 10:51:23
 15. [7] jitkamarsalkova [*]

  hezky rozepsané

  superkarma: 0 05.01.2007, 10:49:24
 16. avatar
  [6] Věrulinka [*]

  Ano zářný příklad Stodolovi,no,co s nimi zverbeží,měli vraždy doslova promyšlené.Čím se to dá omluvit,pro mne ničím,bohužel a jiní a jiní.Když ukazovali záběry z kriminálu jí,byla jako ze žurnálu,vysmátá,zvedá se mi žaludek.

  superkarma: 0 05.01.2007, 10:43:27
 17. avatar
  [4] MEK [*]

  superkarma: 0 05.01.2007, 10:38:01
 18. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Bohužel,musím souhlasit s určitými Tvými názory.Ovšem práce není pro lidi,kteří chtějí pracovat,natož pro vězně.Tudíž znamená je celý náš život živit z našich daní a oni si pěkně v teplíčku i když kriminálu hoví a v duchu se smějí.Ne ,ne, to není řešení,pro mě ne.Proč vraždí?A proč ne,mě se nic nestane.
  Neustále se zaobírat 50 lety,ano tam se děli strašné odsouzení a nespravedlivé,ale to není omluva pro lidi,kteří zabijí dítě,znásilní dítě.

  superkarma: 0 05.01.2007, 10:37:03
 19. avatar
  [1] veet [*]

  pěkně napsané...s tím se dá jedině souhlasit

  superkarma: 0 05.01.2007, 10:30:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme