Domácnost

ANKETA: Myli jsme ho už jako děti...

dish

Každý si na to asi z dětství vzpomíná. Přišli jste unavení ze školy, v hlavě vám šrotily všechny povinnosti, které musíte do hodin splnit, a jak zase nestihnete jít ven s kamarády a kamarádkami, když tu se ozvalo:

„Už seš doma? Výborně, umyj nádobí!“

A tak následovala otrávená a ušouraná cesta ke dřezu... Ale jsou mezi námi i jedinci, kteří mytí nádobí milovali a ke dřezu se vrhli hned, jakmile se dostali domů. Jaké jsou redakční vzpomínky na dětské mytí nádobí?

Klára KřížováKlára Křížová

Nádobí jsme myli všichni tři sourozenci a střídali jsme se. Měli jsme „služby“. Jelikož nebyly myčky a u nás bylo doma vždycky hodně lidí, byla nádobí hora. Opravdu nechutné bylo mytí nádobí na chalupě. Pod dřezem byla díra, takže splašky tekly do hnusného kýble, který ten, co myl nádobí, musel ještě vynášet. Teď na své chalupě rekonstruujeme kuchyň a myčka v ní určitě chybět nebude. :-)

Dana SvobodováDana Svobodová

Mytí nádobí v dětství jsem úplně nenáviděla. Ne tak doma jako u babičky a dědy na venkově o prázdninách. Tam to bylo jako za středověku. Děda byl puntičkářský hospodář a nesnášel plýtvání. Takže ani kapka vody nesměla přijít nazmar. Kromě toho měli vždycky prase a voda z nádobí, „pomeje“, se mu přidávala do krmení. Takže o nějakém jaru nemohla být ani řeč. Asi si dokážete představit, jak vypadala voda po umytí všeho nádobí. Nejen že byla skoro studená, odporně kalná, ale hlavně nechutně mastná. Ráchat si ruce v takovém škopku byl tedy zážitek, na který se nezapomíná.

simiSimona Škodáková

Nádobí jsme jeden čas myli ve škopku, a to byla hrůza. Nahřát vodu v hrnci, přelít, naředit studenou... Ty vrstvy mastnoty, které se pak musely vytírat z povrchu dřezu, byly nechutné. Nerada jsem si máčela ruce v téhle špíně, a když to šlo, raději jsem nádobí utírala. V běžném dřezu s tekoucí vodou to už bylo jiné mytí. V dětství to ale moje striktně určená povinnost nebyla. Rozhodně jsem tuhle práci nijak nemilovala, z druhé strany žehlení je určitě mnohem horší.

Klára MilošováKlára Milošová

Ať vzpomínám, jak vzpomínám, myslím, že v dětství jsem mockrát nádobí neumývala. Buď mě rodiče úkolovali něčím úplně jiným, anebo... no, myčku jsme nikdy neměli, to je jisté. A veškeré mé vzpomínky překrývá současnost, kdy mě mytí nádobí čím dál víc rozčiluje, zatěžuje a hlavně zdržuje, takže téměř dennodenně uvažuju o myčce. Určitě si ji pořídím co nevidět.

Nesnáším totiž plný dřez a zároveň ráda a často vařím, proto jsou dny, kdy nádobí myju snad celý den... vstanu, umyju nádobí, nasnídáme se, umyju nádobí, začnu vařit, umývám průběžně nádobí, poobědváme, umyju nádobí, odpoledne projdu kolem dřezu, zase umyju nádobí, a to samé jako s obědem se odehrává s večeří...

Ostatně, když jsem se poptávala ve svém okolí, zjistila jsem, že jsem snad poslední mohykán mezi „dřezomyjci", protože všichni kolem mě mají myčku a něčím takovým, jako je špinavé nádobí, se prostě nezdržují. Vlastně nechápu, jak můžu bez té myčky ještě pořád existovat!

evaEva Soukupová

Jak jsem myla nádobí? S odporem, kecama a neustálým nadáváním. Já si jenom vzpomínám, že se mi do toho vždycky děsně nechtělo a vždycky jsem měla remcy a odkládala to, dokud jsem nebyla skoro násilím donucena. :D Fakt mě to nebavilo.

zuzuZuzana Sommerová

Do mých cca osmi let jsme bydleli na Žižkově v jedné místnosti 16 čtverečních metrů. Záchod na chodbě, koupelna nebyla. V místnosti bylo pouze umyvadlo, takže nádobí se mylo v takovém vysouvacím dřezu (dodnes ho máme na chatě) - voda se tam musela nalévat a vylévat. Nádobí jsem mýt musela poměrně brzy, jen vodu vylévala máma. Když jsme se potom přestěhovali do Michle a voda tekla z kohoutku přímo do dřezu, tak jsem si připadala jako král! Navíc povyrostl bratr, takže utíral. Už mnoho let vlastním myčku - s tou mám jediný problém, nikdo to tam nenaskládá tak dobře jako já - takže je to opět na mně. Vyndává syn (mám pocit, že to je jeho jediná pravidelná povinnost) a nesnáší to!

A jaké jsou vaše vzpomínky na mytí nádobí, když jste byli dětmi?

   
06.05.2010 - Dům a byt - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [20] soleco [*]

  Byla jsem nejstarší z pěti dětí a tak jsme měly domácí práci rozdělenou. Týkala se i mytí nádobí a pamatuji si, že mně ta práce nijak nevadila, někdy toho byla hromada!! Dokonce mám i fotku jak myju coby 11letá, takže by se to dalo doložit...Ne že mě by pokaždé vyloženě těšila, spíš mi vadilo, že jsem ho měla jít umýt zrovna v době, kdy jsem si četla (ležela jsem věčně v knížkách) nebo chtěla jít honem, honem ven. A to nebyl tenkrát nějaký Jar!!

  Zvláště po nedělních obědech, kdy se vydatněji vařilo, tak musela být voda co nejteplejší. Dnes si mytí nádobí bez Jaru nedovedu představit..a myju ho ráda. Ani bych myčku nechtěla!!

  superkarma: 0 10.05.2010, 20:51:40
 2. [19] Rikina [*]

  Jako dítě mě to nenapadlo řešit, neb jsem jako starší sourozenec byla zodpovědná za to, že cestou ze školy vyzvednu mladší sestru, a dál se postarám o to, aby se najedla, udělala úkoly, aby v domácnosti všeobecně nebyl čurbes, případně dojít nakoupit, pokud byl na stole nějaký seznam s pokyny, a tak vůbec podobně, nádobí byla jenom součást toho všeho. Sml80 

  superkarma: 0 06.05.2010, 17:48:39
 3. avatar
  [18] Juana [*]

  Mytí nádobí mi nikdy nevadilo, baví mi dodnes - myčku nemám a netoužím po ní. Moje pratetička mne naučila mýt nádobí hned po použití, takže myju průběžně a nikdy ho nemám moc najednou, tedy pokud nemáme hodně hostů. Doma u rodičů jsme ho myli všichni, máma, táta i já se sestrou, neutírali jsme ho, ale nechali usušit. Většinou to fungovalo tak, že nádobí myl někdo jiný, než kdo vařil (tedy týkalo se to večeří, to bylo jediné jídlo, u kterého jsme se přes týden sešli, i víkendy jsme měli rozlítané, my děti jsme byli skoro každý víkend někde s oddílem a rodiče jezdívali na zahradu).

  superkarma: 0 06.05.2010, 14:51:58
 4. avatar
  [17] LudPa [*]

  Nádobí jsem většinou utírala, ale taky jsem čistila ty boty.

  superkarma: 0 06.05.2010, 13:43:20
 5. avatar
  [16] femme [*]

  OlgaMarie — #14  Sml30 mně se ten výsledek pak taky zamlouval, ale nevím, jak ty, ale moje máma i otčím měli hafo bot a otčím vyžadoval vysoký lesk Sml31 Sml58 

  superkarma: 0 06.05.2010, 13:34:15
 6. [15] TerBuc [*]

  Vikendovy myti nadobi mi stvalo, ja myla,bracha utiral.Taky jsem to nekdy udelala za nej,kdyz spechal na rande Sml54. Tatka je nekdy neskutecnej pedant asi po macese, tak mu vadil hrnecek rano ve drezu, to jsem nechapala a nechapu dodnes.. Macecha na nas byla jak pes.. Ale je fakt,ze ja jsem nekdy taky uchylna na uklid a mam rada,kdyz je cisto,vse umyty ....  tak jsem neco od ni asi pochytila. Ikdyz moje mamka mi rika,ze mi to s detma prejde-to uklizeni Sml57

  superkarma: 0 06.05.2010, 13:09:03
 7. avatar
  [14] OlgaMarie [*]

  femme — #6 Já také čistila boty všem! Mně se to ale líbilo, jak se pak blejsakaly.

  1. na komentář reaguje femme — #16
  superkarma: 0 06.05.2010, 11:36:08
 8. [13] Lyrix [*]

  Nesnáším mytí nádobí už odmalička. Museli jsme je mýt v napuštěném dřezu. I když jsme se s bráchou střídali, tak to bylo vždycky největší utrpení. Raději vysaju celý být, než umýt pár talířků. Myčka je moje spása,  když jak píšete, nikdo to tam neumí naskládat tak jako já.

  superkarma: 0 06.05.2010, 10:41:40
 9. [12] rytir [*]

  Byla jsem jedináček.Uklízela jsem sama nebylo s kým se podělit.Nikdy mi to moc nevadilo a zůstalo mi to do dnes.Jen nádobí byla tátova činost a nevadilo mu to.Dnes myji zato jen já.Myčku nechci,4 talíře a pár hrnců vzládnu.Je to super relax v teplé vodě.Kupuji si vonavé přípravky.

  superkarma: 0 06.05.2010, 10:19:44
 10. avatar
  [11] wich [*]

  Umývalo se po každém jídle hned. Máma myla, já jsem utírala. Bez problému.

  superkarma: 0 06.05.2010, 10:16:18
 11. avatar
  [10] luneta [*]

  tak pod tekoucí vodou bych to nedovolila.Moc velká spotřeba vody

  superkarma: 0 06.05.2010, 09:39:41
 12. avatar
  [9] mio [*]

  Nádobí jsem doma umývala pravidelně v čas, kdy moje matka byla na mých třídních schůzkách, abych svou dobře odvedenou prací zmírnila případný trestSml30

  Jinak moc často se to po mně nechtělo, i vzhledem k tomu, že jsem většinou ze školy chodila rovnou do nějakých kroužků a domů se navracela k večer. Hlavní důvod byl ale ten, že já myla nádobí zásadně pod tekoucí vodou, kdežto máma v napuštěném dřezu a pak v lavoru oplachovala..Ale ona je stejně divný člověk, vždy a doteď tvrdí, že mytí nádobí je její hobbySml80..

  Já už mám teď myčku a už nikdy jinakSml24

  superkarma: 0 06.05.2010, 09:29:11
 13. avatar
  [8] luneta [*]

  Po nás maminka nikdy nic nechtěla.Začla jsem umývat nádobí,až sem vyšla školu a zůstala bez práce doma.Je to moje nejoblíbenější domácí práce,ale musím u toho mít puštěný rádio

  superkarma: 0 06.05.2010, 08:52:22
 14. avatar
  [7] 13042000 [*]

  Klára Křížová — #5 Táta to neřešil. A s vařečkou spíš řádila máma. A že se vyřádila Sml22

  superkarma: 0 06.05.2010, 08:38:38
 15. avatar
  [6] femme [*]

  byla jsem jedináček, tak jsem si všechno, tzn. mytí nádobí, vytírání, sobotní praní, nedělní cídění bot celé rodině, mytí oken, luxování, vyžrala jen já sama Sml80 dnešní děti by už určitě volaly na nějakou linku bezpečí Sml58 

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #14
  superkarma: 0 06.05.2010, 08:37:57
 16. [5] Klára Křížová [*]

  13042000 — #3 Tak za mě by to nikdo neudělal, pěkně by se počkalo, až se ze záchoda vrátím. A kdybych tam přetrvávala moc dlouho, asi by otec hartusil s vařečkou, ať koukám vyjít ven.

  1. na komentář reaguje 13042000 — #7
  superkarma: 0 06.05.2010, 08:27:13
 17. avatar
  [4] *modrá [*]

  Nevzpomínám si, že by mě doma do nádobí někdo nutil, někdy ho umyla mamka, někdy já. Žádné scénky.

  Dneska to mám doma jako paní Zuzana, máme myčku a nikdo to do ní neumí tak hezky naskládat jako já Sml54 takže je to na mě, ale to mi nevadí, nebaví mě vyskládávat a to se už dá někomu svěřit Sml67 

  superkarma: 0 06.05.2010, 08:23:24
 18. avatar
  [3] 13042000 [*]

  Mám starší sestru, takže ta myla, já utírala. Když se mi opravdu nechtělo, zalezla jsem na záchod, jako že zrovna teď vážně musím, a vydržela tam tak dlouho, dokud se neutřelo Sml16 Sestra je pečlivá, takže to většinou i utřela, pak na mě volala, už můžeš vylézt, už je to hotové Sml30 Nikdy mi to slovem nevytkla. Sml16

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #5
  superkarma: 0 06.05.2010, 08:19:47
 19. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Byla jsem na tom jako paní Křížová. Ještě se musel vycídit sporák a vytřít síň. A s kyblem na dvůr na kanál. Fuj!

  superkarma: 0 06.05.2010, 06:30:01
 20. avatar
  [1] peetrax [*]

  Nevadilo mi to a ani teď mi to nevadí. Ráda za sebou vidím odvedenou práci a kde jinde to je vidět, než na nádobí, co předtím bylo špinavé a pak je krásně čisté. Sml29

  superkarma: 0 06.05.2010, 00:23:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme