Rodina

Anketa: Když je pěstounem prarodič

V pokračování seriálu s Nadací Terezy Maxové dětem si tentokrát můžete přečíst skutečně zajímavou anketu, na kterou odpovídalo celkem 21 prarodičů pěstounů...

kid

Tato anketa, z níž publikujeme pouze část, vznikla metodou řízeného rozhovoru s 21 prarodiči. Výpovědi jsou zaznamenány autenticky. Zachováváme anonymitu zpovídaných, ale výpovědi je možné doložit audio nahrávkou.

Co by to pro vás znamenalo, kdybyste nedostávali odměnu pěstouna?

 • Invalidní důchod jde na nájem bytu - byla by to katastrofa, dcera je v platební insolvenci, neměla bych na kroužky.
 • Neměli bychom na balet, na jazykovou školu. Bylo by to na hraně, nedovedu si to představit.
 • Musela bych děti omezovat. Když byly malé, ještě to šlo. Teď by to bylo těžké, vnučce je 16 let. Musela bych pořád říkat: „Bude to, až na to bude.“ Ale ono na to nebude. Jsme v důchodu, práci neseženeme. Modlím se, abych se dožila věku, kdy je vypravím do života.
 • Vozíme vnučku 20km do školy. Denně najedeme 80km. Na to bychom neměli, u nás speciální škola pro postižené není. Nevíme, co bychom dělali, neměli bychom na to, aby chodila do této školy.
 • Snad bych si mohl ještě něco přivydělat. Nebylo by na kroužky a dovolenou.
 • Už když jsme si děti brali, věděli jsme, že to bude těžké. Ale z jednoho důchodu nevyžijeme. Osud dětem přichystal už tak velkou nálož, že žijí s prarodiči. Snažíme se jim poskytnout to, co mají ostatní vrstevníci. To bychom nemohli, pokud bychom odměnu neměli. Z jednoho důchodu to utáhnout nejde.
 • Jakž takž vycházíme. Ale ani teď nemohu dát 4000 korun na skautský tábor, neutáhnu to. V 53 letech jsem skončila s prací kvůli tomu, abych se mohla o vnuka postarat, teď už mě nikdo nezaměstná. Bydlím na vesnici, nemám auto, ale máme hodné sousedy. Děti jsou postižené již tím, že vyrůstají s prarodiči, a teď je ještě takto omezovat a nedopřát jim to, co mají jejich vrstevníci? To mi připadá nespravedlivé!
 • Vnučka by nemohla chodit do školy, neutáhla bych to. Z čeho se mám o vnouče postarat, z důchodu to neutáhnu. Moje další děti mají své děti, rodiny a starost o práci a nemohou nám moc pomáhat. Rodina mi bere aspoň s sebou děti na dovolenou, ale na to bych jim již nemohla přispět. Protože jsme byli ručiteli, platíme dluhy za zetě - bývalého muže zemřelé dcery.
 • Byl by to velký průšvih, nejde o dovolené, ale o základní potřeby dítěte - nemám ani na aktovku do školy. Do práce mě nevezmou, sháním ji již dlouho.
 • Víte, ono je to těžký, vnučka měla zápal plic. Nemám ani na lázně, které jí lékař doporučil, jde již o zdraví! I celé léto by musela strávit doma.
 • Mám jich 5, nemohli bychom se starat, neměli bychom ani na školu. Absolutní krach..., návrat dětí do dětského domova (nezvládli bychom se o děti finančně postarat - ani o základní životní potřeby).
 • Zrušil bych stavební spoření, šetřil bych každou korunu, šlo by to špatně. Ale to bych musel kalkulovat, jak by to vůbec šlo.
 • I kdyby nevím, co by bylo, balet bych jí nechtěl zrušit. Učitelka řekla, že je nadaná na balet a pokud bychom jí ho nemohli finančně dopřát, doma bychom s ní nevydrželi. Flétnu by oželela.
 • Když žije vnučka se dvěma starci, je to těžké. A ještě abych jí odhlašovala z kroužků.
 • Vnučka je nemocná. Jezdíme s ní 2x měsíčně do nemocnice na vyšetření. Neměli bychom na léky, na opravu. Už teď je to komplikovaný.
 • Samozřejmě se situace zhorší... kluk by musel změnit školu... nedovedu si to představit.
 • Stárneme a ubývají nám síly, nemůžeme si ani finančně přivydělat. Kdybychom o příspěvek přišli, kde bychom na uživení dítěte vzali? Je to těžké, kor když je člověk sám. Nevím, kde bychom bydleli, neměli bychom na nájem.
 • Ta situace je moc složitá, když je člověk důchodce, a je na to všechno sám. Jsem v invalidním důchodu, mám potíže finančně utáhnout léky jen pro mě. Vnoučeti bychom nemohli dopřát ani kroužky, ani školy v přírodě, nebyl by se svými vrstevníky a nemohl by mít nic z toho, co mají oni.
 • Chtěli bychom dětem dopřát to, co mají ostatní děti, snažím se ušetřit. Modlím se, abych stačila děti vychovat a postarat se o ně. Ztrácím síly a nemůžu si přivydělat. My se můžeme uskromnit, ale ty děti to nepochopí. Proč nemohou jet třeba na školu v přírodě. Proč nemohou chodit do školy, do které by chtěly. To dítě nepochopí, proč zrovna on nemůže mít to, co mají ostatní vrstevníci. Nikdo z nás nepotřebuje ty peníze pro sebe, ale pro to dítě.
 • Jsem nemocná, potřebuji léky, které jsou drahé. Jen z důchodu bych péči o vnuka neutáhla.
 • Pomáhá nám s provozem domácnosti moje 83letá matka, o kterou se starám. Bez jejího důchodu, který nám dává, bychom těžko vyšli. Jestli nám vezmou ještě dávky, tak to nemůžeme nikdy zvládnout.
 • Oba jsme v důchodu a nemocní. Pokud by nám dávky vzali, nevíme, co si počneme. Můj důchod padne jen na inkaso.

Cítíte se být pěstounem, nebo prarodičem?

 • Cítím se být babičkou, holky mám 10 let, bojím se, když tu nebudu, aby o ně bylo postaráno, aby byly zajištěný, abych je stihla postavit do života. Jsme babičky a dědové, máme jiné starosti než běžný pěstouni. Ale bez pomoci a podpory to nezvládneme.
 • My se pěstouny nestali z vlastní vůle jako běžní pěstouni. Nám to spadlo do klína. Osud nás k tomu donutil.
 • Potřeby dětí jsou stejné, ať už jsou v PP běžných pěstounů nebo prarodičů.
 • Oni si to zvolili sami. Je to pro ně často profese. My to máme ztížené, protože je chceme dostat do života. Nekončí to pro nás tím, že je dítěti 18let.
 • Prarodiče neprošli přípravami a nevědí, na co mají nárok, kde a kdo by jim mohl pomoci. Potřebujeme stejnou pomoc jako ostatní pěstouni.
 • Na nás stát neušetří, dotkne se to dítěte.
 • Ať zvýší dávky pro dítě, my nemusíme mít žádnou odměnu pěstouna (když zrušení odměny pěstouna, tak zvýšení příspěvku na potřeby dítěte).
 • Nemáme podporu v rodině, již nikoho nemáme!
 • Nikde nás nezaměstnají, nemůžeme si přivydělat a důchody nám na to nestačí. jsme nemocní a musíme se s tím vypořádat.
 • Často se staráme nejen o vnoučata, ale ještě o své rodiče, kteří jsou již nemohoucí a pomoc potřebují.
 • Když dítě vyjde v 18letech z ústavu, tak je nepřipravené do života. Často špatně tyto děti končí. My se snažíme děti do života připravit a zajistit je!

V čem jiném byste potřebovali pomoci než jen finančně? Uvítali byste nějakou službu?

 • Velmi pomáhá pravidelné setkání podpůrné skupiny (pořádané občanským sdružením Rozum a Cit), také služba doprovázení.
 • Právní poradna, abychom věděli, na co máme nárok, a co můžeme v dané situaci dělat.
 • Větší iniciativa sociálních pracovnic, abychom byli více a pravidelně informováni o změnách a všech věcech, které se nás týkají.
 • Možnost odpočinout si, pohlídaní dětí.
 • Především právní a psychologickou pomoc.
<< předchozí díl SLEDUJTE TENTO SERIÁL následující díl >>

Převzato z publikace Otvíráme, kterou vydává Nadace Terezy Maxové dětem. Příště (13. 3. 2012) uveřejníme dokument, ve kterém jsou shrnuty základní problémy v oblasti výkonu pěstounské péče...

Čtěte také...

   
12.03.2012 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [28] hyenka [*]

  ekleinovka — #24 Tak 1x ročně, předem řádně ohlášená, takže asi nebyl problém vše naaranžovat, dokonce si od nás jednou půjčovali židle, aby to líp vypadalo.

  superkarma: 0 13.03.2012, 11:44:33
 2. [27] jithule [*]

  no není to v této době jednoduché

  superkarma: 0 13.03.2012, 07:37:49
 3. avatar
  [26] Kytinkak [*]

  tohle je opravdu na rozhodnutí všech, jak se na to cítí...

  superkarma: 0 12.03.2012, 21:52:07
 4. [25] Reni [*]

  U nás je vše složitý. Záleží také, jaký věk je dítěte a na zdraví a vitalitu prarodičů.

  superkarma: 0 12.03.2012, 21:22:13
 5. avatar
  [24] ekleinovka [*]

  hyenka — #19 Jsou i takoví,ví,jak z dané situace vytěžit..a to jí tam nechodá¨í ani sociálka na kontrolu???

  1. na komentář reaguje hyenka — #28
  superkarma: 0 12.03.2012, 17:37:32
 6. [23] free [*]

  daska59 — #22 tak to bývá ve všem

  superkarma: 0 12.03.2012, 17:22:41
 7. avatar
  [22] daska59 [*]

  Asi bych důkladně prošetřovala situaci, zda to není jen účelové. Ti co to nejméně potřebují jsou v těchto situacích nejvíce "vyčůraní".

  1. na komentář reaguje free — #23
  superkarma: 0 12.03.2012, 17:19:33
 8. [21] free [*]

  hyenka — #19 netušila jsem, ž to tak jde.  Bydleli jsme 14 let u rodičů a tři děti na krku... to by yl majlantSml24

  superkarma: 0 12.03.2012, 17:02:44
 9. avatar
  [20] hyenka [*]

  hyenka — #19 Jo, zapomněla jsem napsat, byla to opálená rodina...

  superkarma: 0 12.03.2012, 15:43:13
 10. avatar
  [19] hyenka [*]

  datura — #13 Ano, má bývalá sousedka na sebe takhle měla napsaných asi pět vnoučat, děti žili spokojeně u svých rodičů, a vyčůraná bábinka si jen chodila na poštu pro dávky- jak to pak dělili netuším, ale jednou se mi i chlubila, že má jen na děti přes 20 tisíc měsíčně...

  1. na komentář reaguje hyenka — #20
  2. na komentář reaguje free — #21
  3. na komentář reaguje ekleinovka — #24
  superkarma: 0 12.03.2012, 15:42:05
 11. [18] Jala [*]

  Těm dětem, které vyrůstají jen u prarodičů, ať jsou důvody jakékoli, vůbec nezávidím, byť by dítě milovali sebevíc. A když pak ještě nejsou peníze ...

  superkarma: 0 12.03.2012, 15:33:40
 12. avatar
  [17] navia [*]

  karika — #10 máš pravdu, ale z některých těch komentářů vyplývá, že prarodiče jsou třeba v invalidním důchodu, takže by to dítě muselo sedět doma jako pecka, protože oni s ním na kolo nebo na brusle nepojedou.Sml80 Mě na tom zaráží, že se rozlišuje, jestli pěstoun je nebo není příbuzný. Příbuzný to má dělat z lásky, zatímco cizí za to může pobírat odměnu? Přitom se psalo i o tom, že někteří pěstouni si naberou dětí až to nezvládají a odnášejí to ty děti... a to není kvůli penězům?

  superkarma: 0 12.03.2012, 15:10:37
 13. avatar
  [16] navia [*]

  polla — #14 No jo, když je dítě sirotek, tak je situace asi jiná... ale mám v práci případ... babička "pěstuje" vnouče, sama si o to požádala, dítě týral druh matky. Matka je bez peněz, neplatí jí asi nic, otec dítěte se zdržuje neznámo kde... prostě z rodičů nic nevytáhne. Mělo by to podle mě fungovat tak, že to stát bude platit a po rodičích vymáhat.. má na to určitě o dost víc prostředků než nějaká babička. I kdyby jim to jednou měl strhnout z důchodu.

  superkarma: 0 12.03.2012, 15:03:54
 14. avatar
  [15] Makynka [*]

  jj, to je pravda. V sociálních dávkách asi nemá nikdo lepší přehled než oni...

  superkarma: 0 12.03.2012, 14:26:20
 15. avatar
  [14] polla [*]

  mě tam chybí důvod, proč se o děti nestarají rodiče. (nejsou všichni sirotci, kteří mají nárok na sirotčí důchod) Ti mají mít přece vyživovací povinnost. Takže by měli na výživu a výchovu především přispívat rodiče a ne stát. To vede jenom k nezodpovědnosti.

  1. na komentář reaguje navia — #16
  superkarma: 1 12.03.2012, 13:47:14
 16. avatar
  [13] datura [*]

  Pokud vím, tak u našich tmavších spoluobčanů je to celkem normální, že jim děti "pěstují" prarodiče. Spočítali si, že se na tom dá dost vydělat a když jim to stát baští, tak proč toho nevyužít.

  1. na komentář reaguje hyenka — #19
  superkarma: 0 12.03.2012, 13:27:06
 17. [12] Trefa [*]

  Trefa:dnes je tezke byt pestonkou ve stari,duchody jsou male,pridavat asi nebudou a prispevky na vychovu deti,take chteji kratit.

  superkarma: 0 12.03.2012, 12:45:44
 18. avatar
  [11] Jindriska8 [*]

  Pro prarodiče to není lehká situace,když převezmou veškerou péči o vnoučata ,je to pro ně velice těžké a třeba sami nemají na rozdávání.

  superkarma: 0 12.03.2012, 12:22:15
 19. [10] karika [*]

  Určitě není spravedlivé, že jim dávky seberou! Spoléhá se na to, že je to rodina a vždycky se prostě postarají...na druhou stranu některé argumenty mě opravdu nedojímají..také máme děti, jsme mladá rodina a na kroužky nebo jazykové školy, natož pak na dovolené apod. nemáme také...poslední dva roky jsme omezili naprosto všechno a zlepšení v nedohlednu...doba je fakt těžká.

  1. na komentář reaguje navia — #17
  superkarma: 0 12.03.2012, 11:52:45
 20. [9] Saritka [*]

  Vůbec to není v téhle době jednoduchéSml23

  superkarma: 0 12.03.2012, 11:00:51
 21. avatar
  [8] navia [*]

  Makynka — #2No jo, ale ti to vyřeší tím, že se vymění, pěstouny bude soused a naopak.. a bude :-(

  kukátko — #7 To máš pravdu, místo aby řešili zneužití, potrestají ty poctivé, protože je to jednodušší.

  superkarma: 0 12.03.2012, 10:39:49
 22. [7] kukátko [*]

  Makynka — #2 Každého zákona nebo opatření dovede někdo zneužít. Mělo by se řešit to zneužívání a ne danou věc zrušit jen proto, že se dá zneužít. Odnesou to nevinní lidé.

  1. na komentář reaguje navia — #8
  superkarma: 0 12.03.2012, 10:13:38
 23. avatar
  [6] femme [*]

  Makynka — #2  taky jsem o tom slyšela, ale to se jedná o cikány a ty nikdy nezůstanou škodní Sml31 Sml68

  superkarma: 0 12.03.2012, 09:49:48
 24. [5] jithule [*]

  také jsem o tom slyšela no jo no

  superkarma: 0 12.03.2012, 09:22:56
 25. avatar
  [4] enka1 [*]

  Makynka — #2 A pěkně si žijou ve společné domácnostiSml22Sml24.

  superkarma: 0 12.03.2012, 09:17:58
 26. [3] musilovahana [*]

  Když chce člověk poskytnou dítěti nějaké kroužky, hory a podobné věci, je to opravdu těžké. Byla jsem 2 roky nezaměstnaná, užili jsme si dost skoro bídy.

  superkarma: 0 12.03.2012, 09:17:19
 27. avatar
  [2] Makynka [*]

  Z druhé strany jsem slyšela, že někteří šikovní spoluobčané si takto vydělávají. Nechají děti rodičům v pěstounské péči,aby na ně dostávali peníze.

  1. na komentář reaguje enka1 — #4
  2. na komentář reaguje femme — #6
  3. na komentář reaguje kukátko — #7
  4. na komentář reaguje navia — #8
  superkarma: 0 12.03.2012, 09:05:29
 28. [1] akčak [*]

  vždyt duchodci mají větší duchod než je minimální mzda ,než bych dala vnoučata do děcáku ,tak bychom se raději uskromnili ještě více

  superkarma: 0 12.03.2012, 08:55:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme