.

Ani tropy nedonutí některé Čechy k častějšímu sprchování. Kolikrát denně se sprchujete vy?

Novinky

Ani tropy nedonutí některé Čechy k častějšímu sprchování. Kolikrát denně se sprchujete vy?

V horkých dnech nás častěji, než jindy přepadají myšlenky na chladivou koupel. Tu si někteří dopřávají i několikrát denně, aby ze sebe smyli pot a tělu dopřáli osvěžení. Stále se však mezi námi najdou tací, které ani vedra k padnutí nedonutí skočit pod sprchu, a to ani jednou denně.

Každodenní koupání je pro většinu Čechů denní rutinou. Denně roztočí kohoutek ve sprše dvě třetiny z nich, aby se před spaním umyli a čistí ulehli k spánku. Nejčastěji to tak dělají lidé ve věku od 27 do 35 let a ve věkové kategorii 45 až 53 let. Jednou denně se nejčastěji sprchují obyvatelé Plzeňského kraje (77,8 %). Nejčistotnější jsou pak lidé na Královéhradecku, ti si sprchu dopřávají dokonce několikrát za den, a to bez ohledu na to, zda venku mrzne, či jsou tropy.

koupel

  • Velmi často se Češi koupou obden

Například v Praze (20,6 %) a v Pardubickém kraji (20,0 %) je to z celé republiky vůbec nejčastěji. V tomto ohledu také muži hravě předčí ženy. Právě koupání každý druhý den doporučuje i MUDr. Tomáš Polák ze soukromé dermatovenerologické kliniky: „Každodenní koupání může vést k poškozování pokožky, protože dochází k porušení vrstvičky mazu vytvářeného na těle. Je to patrné zvlášť u lidí se sušší kůží. Otvíráme tím cestu ke vzniku různých ekzémů nebo vyrážek. Osvěžovat by se tito lidé měli maximálně jednou denně.“

Ledová sprcha v tropech neochladí

Sprchování v horkých dnech by mělo být přirozené. Podle dermatologů stačí k osvěžení a smytí potu několik kratších sprch během dne. V létě bychom se ale měli vyhýbat studené vodě, která zužuje cévy. „Po takové sprše se člověk potí během chvíle znovu, ale o to víc. Voda na sprchování by celoročně měla být vlažná, protože právě tehdy otevírá póry pokožky, ale zároveň ji nevysušuje. Sprchování studenou vodou je vhodné hlavně v zimě, kdy posiluje obranyschopnost těla a imunitní systém,“ dodává dermatolog Polák. A pokud se sprchujete několikrát denně, raději omezte používání gelů a mýdel.

Zdroj: Jika, přední český výrobce koupelnové keramiky, obkladů a dlažeb

Jak často se v těchto vedrech koupete?

Možnost%
Více než třikrát denně8,2
Dvakrát denně42,6
Jednou denně31,1
Obden13,1
Jiná odpověď (napište do diskuze)4,9

   
02.08.2017 - Redakční novinky - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

  1. avatar
    [23] cherinka [*]

    Alka1 — #19 Moraváci nesmrdí. Sml52Sml52Sml52Sml52

    superkarma: 0 15.08.2017, 12:43:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme