Bulvár

Ani ta pažitka mi nevydrží...

Čtenářka eli.emanuela touží po domečku, ale zatím žije v bytě, který nemá ani balkon. A tam se jí nedaří udržet při životě žádné bylinky. Díky eli.emanuelo za Váš příspěvek. Zkusila jste to vypěstovat ze semínek? Ty bylinky, co se prodávají, jsou rychlené a je možné, že zcela vysílené. Proto vám hynou. Ty ze semínek by mohly vydržet…

Když jsem byla dítě, měli jsme zahrádku. Maminka tam pěstovala nejrůznější dobroty a i já si tam zkoušela něco vypěstovat. Dodnes vzpomínám na ty báječné jahůdky a meruňky, které jsme sklízeli. Chuti domácího ovoce se nic nevyrovná. Například si nekupuji jahody z obchodu, neb to, co tam prodávají, to nejsou jahody. Na pohled pěkné, ale chuť to nemá žádnou. A ani u leckterého místního zemědělce to není lepší - známé se dokonce z takových jahod její dítko pozvracelo.

Moc bych si přála svým dětem kupovat zeleninu i ovoce, které má chuť. Dcera odmítá jíst téměř vše a já se jí ani nedivím. S příchodem jara vyrážím na trhy a hledám, který zemědělec má jakž takž chutnou zeleninu a dobré ovoce, ale příliš úspěšná nejsem. Nemluvě o tom, že sezona netrvá věčně.

Bohužel nemám možnost pěstovat. Jeden čas jsme měli k dispozici malou zahrádku, ale to k ničemu nevedlo - bylo to příliš daleko na to, abychom tam pravidelně jezdili zalévat, navíc nevhodná lokalita (příliš vlhká půda, nedostatek sluníčka, ...). A ani pěstování na balkonu nepřichází v úvahu, neb balkon nemáme.

Chtěla jsem si alespoň dopřát čerstvé bylinky, kterými bych kořenila jídla místo kupovaných směsí. Doma se do polívek dávalo maggi, přitom stačí jen špetka soli a libeček a chuť je vynikající. A ta vůně čerstvých bylinek! Učinila jsem pár pokusů a koupila bylinky v květináči. I když jsem je přesadila a pečlivě se o ně starala, nikdy nevydržely. Ani ta pažitka, o které mi kdekdo říká, že je to jak plevel a roste to samo. Ne, žádné bylinky mi doma nevydrží.

Sním o domečku se zahrádkou, kde bych si mohla vypěstovat vše, co mám ráda. Chtěla bych se dívat na dceru, která nadšeně trhá maličké jahůdky a pochvaluje si, jak jsou vynikající. Chtěla bych vařit meruňkové marmelády, které jsou opravdu meruňkové, a ne jablečné s troškou meruňkového aroma. A tak by se dalo pokračovat. Zatím vyrážím do přírody, do turisty nenavštěvovaných oblastí, a trhám bezové květy na domácí sirup, sbírám lesní maliny a podobně.

Třeba se někdy domečku dočkám. Do té doby ale nehodlám sedět s rukama v klíně. Neustále hledám, co bych doma, v našich bídných podmínkách, mohla vypěstovat. Stále pátrám, jak alespoň bylinky udržet při životě. Držte mi prosím palce, abych aspoň něco domácího měla...

eli.emanuela

Text nebyl redakčně upraven


 • Bylinky a zeleninu si kupujete, nebo pěstujete?
 • Z jaké zeleniny nejraději vaříte?
 • Máte nějaký zajímavý recept?
 • Jak se z vás stala zahrádkářka?
 • Nebo proč se z vás nikdy nestane?
 • Máte ráda zeleninu a bylinky? Které? Proč?
 • Pochlubte se  svými výpěstky a svými zahrádkami s poživatelnými rostlinami…

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás dnes v 16 hodin odměním knihami: Biokuchařka Hanky Zemanové a Kuchařka pro dceru od Jany Florentýny Zatloukalové

   
10.05.2012 - Blog redakce - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Kytinkak [*]

  přeji ať se vám sen o domečku splníSml67

  superkarma: 0 11.05.2012, 06:44:10
 2. avatar
  [9] tajnostii [*]

  Domeček,je domečekSml22

  superkarma: 0 10.05.2012, 20:39:10
 3. avatar
  [8] denkas [*]

  Taky sem toužila po domečku se zahrádkou.Splnilo se mě to až v důchoduSml80 Docela pozdě ,ale přece.

  superkarma: 0 10.05.2012, 20:00:00
 4. [7] Roland [*]

  Držím palce, aby se domeček vyplnil i s tou zahrádkou.

  superkarma: 0 10.05.2012, 17:39:43
 5. [6] step1 [*]

  Já taky bydlím v paneláku a chtěla bych do domečku. Ale já vím, že se mi to nesplní. Přesto dělám meruňkovou a jahodovou marmeládu (když je nižší cena ovoce na trhu), dělám bezový sirup a pampeliškový med, na procházkách trhám kopřivy a podběl, sbírám lipový a bezový květ, šípky a řepík. Na balkoně pěstuji bazalku, petrželku, majoránku a pažitku. Ta pažitka opravdu vydrží vše - už ji mám 6 roků.

  superkarma: 0 10.05.2012, 16:04:58
 6. avatar
  [5] Jindriska8 [*]

  Snad se ti tvůj sen jednou splní a děti budou běhat po zahradě a sbírat jahůdkySml22

  superkarma: 0 10.05.2012, 15:27:51
 7. avatar
  [4] ladouch [*]

  Já mám pažitku doma na parapetu a daří se jí tam moc dobře, pořád se rozrůstá a je mod dobrá.Sml22Sml22

  superkarma: 0 10.05.2012, 15:09:50
 8. [3] dadma [*]

  Tak to jsme na tom stejně.

  superkarma: 0 10.05.2012, 14:53:41
 9. [2] Trefa [*]

  Trefa:prala bych Vam v brzke dobe sehnat a koupit  domecek nebo chatu.aby jste mohla tu pazitku vypestovat.kdyz pazitku zasejete,dejte ji hlavne na svetlo na okeni parapet.

  superkarma: 0 10.05.2012, 14:48:33
 10. avatar
  [1] Ivásek [*]

  ze semínek jsme si teď vypěstovali ředkvičky, rajčata a papriky - dlí venku na pavlači a čekáme až je nějakej zhůvěřilec přijde zlomit nebo zničit... Sml31

  domeček bychom měli s přítelem stavět co nevidět, tak se těším, až budu obdělávat pole kolem Sml30

  superkarma: 0 10.05.2012, 14:46:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme