Manželé Novákovi nedávno oslavili 45 výročí svatby. Podle slov jejich dcery Jitky je obdivuhodné, že vůbec ještě „žijí“, protože co si pamatuje, byla to vždy Itálie se vším všudy.

rodiče

Příběh paní Jitky

Ráda bych se s vámi podělila o příběh mých rodičů, kteří nedávno oslavili safírovou svatbu, tzn. 45 let společného života. Je to obdivuhodné, o to více, že to byla vždycky Itálie se vším všudy.

Už jako malá holka si pamatuji, že se moji rodiče neustále hádali. Lítaly hrnce i talířky, rozvod bylo nejčastěji skloňovaným slovem jejich vztahu. Avšak paradoxně druhým nejčastějším bylo souvětí: mám tě tak rád (a).

Když jsme byli s bráchou malí, tak nám hádky našich rodičů samozřejmě hodně vadily, ale i v našem dětském věku jsme se těšili na jejich usmiřování, protože to se vždycky jelo na nějaký báječný výlet, na společnou večeři do restaurace, do kina nebo do divadla, prostě takové usmíření rodičů bylo pro nás děti velkou událostí.  

Jak jsme ale začali dospívat, začaly mi jejich hádky silně lézt na nervy. Tu přišel táta a držel se za srdce, že dostane z mamky infarkt, tu přišla máma s uslzenýma očima, že už s tátou nevydrží. Divím, se, že ještě žijí! Hádali se kvůli naprostým prkotinám, jako jsou pohozené ponožky, špatně srovnané bačkory, špinavé auto, a vyvrcholí to nakonec až výčitkou na zlou tetu z desátého pokolení.

Hádali se skoro denně, a když jsem jich jednou zeptala: „Proč se nerozvedete, když se spolu pořád hádáte?“ oba mi svorně odpověděli: „Co by si táta beze mě počal,“ a nebo: „A to ne, to bych mamce neudělal.“

Nechápala jsem, a dodnes nechápu, jak spolu můžou tak dlouho být. Ze začátku možná kvůli nám, dětem, teď už asi ze zvyku, a nebo také ze studu, že u nás v rodině se rozvody nenosí. Jsou jako katoda a anoda, neustále je mezi nimi napětí, neustále to jiskří.

Ne že bych si přála mít rozvedené rodiče, to ne, to asi nikdo, ale čím jsou starší, tím mám o ně větší strach. Zdraví už tolik neslouží, ale hádky přetrvávají, psychicky i fyzicky jim ubližují. A nebo je nabíjí?

  • Setkali jste se s podobnou dvojicí ve vašem okolí?
  • A vydrželo jim manželství také tak dlouho?

Nesoutěžní, tipovací otázka na závěr

Paní Jitka zmínila safírovou svatbu. Věděly jste například, že existuje i svatba hedvábná, cínová, skleněná, korálová apod.?

Reklama