Proč jsou právě záněty dolních močových cest tak časté jako rýma?  Proč se po zaléčení vrací  a jaká prevence je účinná? Zeptali jsme se MUDr. Magdaleny Kozlovské, vedoucí lékařky z léčebného sanatoria ROYAL z Mariánských lázní.

zanetyZáněty dolních močových cest prodělá alespoň jednou za život každá druhá žena. A velmi často se neustále vrací. Jak je to možné?
Nejčastěji – v osmdesáti procentech – jsou na vině bakterie Escherichia coli, Proteus vulgaris, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Serratia, Citrobacter, Morganella morgana ale i Stahyloccus viridans. Mnohé patří k důležitým obyvatelkám střevní mikroflóry a některé hrají důležitou roli při trávení. Mají však své pevně vyhrazené místo v konečníku. Jakmile se vydají do močové trubice a dále do močového měchýře, jsou z nich nepříjemní a zdraví škodliví vetřelci.

Imunitní systém by si s nimi měl poradit, mnoho žen má však z důvodu prochladnutí, celkového vyčerpání či následkem pohlavního styku obranyschopnost sliznice močových cest sníženu. Rizikové období je i v průběhu léčby ozařováním při nádorovém onemocnění malé pánve. Mění povrch močových cest, může zmenšit kapacitu močového měchýře a snižuje elastičnost jeho sliznic i močové trubice. Vlastnosti povrchu močových cest ovlivňuje i hormonální léčba, zejména antikoncepce a kortikoidy.

Zbývajících dvacet procent tvoří infekce, na které hned tak nikdo nepomyslí.  Vyvíjejí se plíživě a jsou velmi odolné vůči standardní léčbě, do které patří i nasazování antibiotik tzv. „naslepo“. Budujeme jimi v těle vůči další léčbě rezistenci, která pak vše velmi komplikuje.

Poznáme bezpečně, že to, co nás trápí, je právě zánět dolních močových cest?
Příznaky připomínají zpočátku nastuzení – prostě musíte chodit často močit. Pokaždé se ale vyprázdníte jen trochu a navíc budete zřejmě při močení pociťovat pálení a řezání. Někdy ženy trpí i tupými bolestmi za stydkou sponou. Moč může být krvavá, kalná a páchnoucí. Pokud trpíte infekcí dolních močových cest opakovaně a naučili jste se hodně pít, může být moč vodnatá a v barvě slámy.

Poradíme si s problémem samy, nebo je třeba jít k lékaři?
O samoléčbu se můžete pokusit, nejsou-li projevy příliš silné. Zpravidla stačí zůstat několik dní doma v teple, dodržovat sexuální abstinenci, pít až 2,5 litru tekutin denně a užívat podpůrnou léčbu v podobě brusinkového koncentrátu spolu s probiotiky. Také je třeba si uvědomit sama sebe, co zrovna mne trápí a proč nejsem šťastná. Záněty močových cest jsou právě tělesným „vybubláním“ toho, co v sobě dusíme a zřejmě neřešíme. Naše tělo – a stejně tak i naše duše – tak žádá o pomoc.

Přesto bych ale doporučila lékaře navštívit kvůli kontrole moče. Pravdou totiž je, že pokud zánět močových cest odezní spontánně bez odborné léčby, přijde většinou do jednoho roku recidiva. Studie hovoří o 36 procentech recidiv u mladších žen a až o 53 procentech u žen starších 55 let.

Že není samoléčba úspěšná, poznáte snadno – cesty na toaletu jsou stále častější a také pálení se prodlužuje a stupňuje. Zánět močového měchýře se nemusí vždy projevit celkovými příznaky – tedy například teplotou, zvracením, změnami krevního tlaku a pulzu. Pokud tedy při samoléčbě neustoupí potíže do tří dnů, návštěva urologa je více než vhodná. Urolog by měl udělat kultivační vyšetření a podle jeho výsledku pak zacílit eventuální antibiotickou léčbu. Toto vyšetření trvá několik dní, proto bych s návštěvou neotálela. Pravděpodobně vás lékař také pošle na sonografii podbřišku a břicha.

Když tedy zánět poctivě zaléčíme, budeme mít už navždy pokoj?
Bohužel, ani poctivě léčený zánět nemusí odeznít jednou provždy. Antibiotika si totiž s nemocí nemusí vždy poradit. A navíc jí mohly způsobit mikroorganismy, které běžné vyšetření neobjeví. Proto je nutné provést vyšetření další, která nám pomohou najít patogeny uvnitř buněk, jako jsou třeba chlamydie. Střevní bakterie také často ulpívají na sliznici pochvy jako na přestupném rezervoáru. Při milování se pak vtírají na kůži nebo na prostřednictvím povrchu kondomu přímo do ústí močové trubice. A odtud už je opět cesta do močového měchýře snadná. Už den po pohlavním styku pociťují příznaky téměř dvě třetiny žen s opakovanými záněty dolních močových cest. Vždy je příčinou onemocnění snížená obranyschopnost sliznic. Proto je velmi efektivní léčbu doplňovat  imunomodulanty, prokázaný efekt má i podpůrná enzymoterapie.

moc1

Co se stane, když se přece jen spolehneme ta to, že si tělo samo poradí, a nebudeme opakované záněty řešit?
Časté záněty dolních močových cest vedou až k chronickým změnám jejich sliznic. Mohou být dokonce příčinou přestavby stěny močového měchýře, který tak může mít nižší kapacitu. Nebezpečí neléčených nebo nedostatečně léčených infekcí močového měchýře však spočívá především v riziku zánětu ledvin. Ty se typicky projevují tupou tlakovou bolestí a napětím svalstva v bedrech. Často je provází vysoká teplota, která může být doprovázena třesavkou a celkovou zchváceností. Moč může být zkalená, někdy s příměsí krve. Objevují se rovněž příznaky charakteristické pro záněty dolních cest močových − pálení či řezání a častější nucení na močení.

Zánět ledvin patří vždy do rukou lékaře – urologa/nefrologa. Nezřídka je nutná i hospitalizace, kdy se léky mohou podávat i parenterálně a pacient je pod neustálým dohledem. Součástí léčby je dieta. Strava by měla být pestrá, nikoli dráždivá a s dostatečným příjmem tekutin. Zánět ledvin je vždy považován za rizikové onemocnění, které i v dnešní době může být důvodem velmi závažných až život ohrožujících komplikací.

Pak je asi lépe dbát na prevenci, mohou nám pomoci také preparáty s obsahem brusinek, které jsou hodně populární?
Riziko onemocnění zánětem močového měchýře lze zmírnit pravidelným vyprazdňování močového měchýře a správně prováděnou hygienou – to je především správným vytíráním směrem dozadu po použití toalety, řádným vyměňováním ručníků, vložek i tamponů a vymočení se před a po pohlavním styku.

Jako prevenci infekce, například před návštěvou bazénu, před dovolenou či v obdobích, kdy jsme k infekcím náchylnější, doporučuji užívat tablety s obsahem brusinkového koncentrátu, které pomáhají i v počátcích infekce – samozřejmě společně s dostatečným pitným režimem a konzumací probiotik. Tento mix pomáhá stabilizovat sliznice a vlastní přirozenou mikroflóru, v níž nemají bakterie příznivé prostředí pro množení a růst. Hlavně však je důležité, abychom nás život, který vedeme, uspokojoval. A to, co nás třeba i trápí, řešme hned a nestyďme se za to. Nenechávejme si vlastní nespokojenost přerůst přes hlavu.

kozlo

Děkujeme MUDr. Kozlovské za rozhovor.

Redakční tip: Urinal® Medical

Léčí infekce močových cest

Co je Urinal® Medical

Urinalje zdravotnický prostředek užívaný k léčbě a prevenci u opakovaného výskytu cystitidy a jiných infekcí dolních močových cest způsobených bakteriemi a plísněmi (Candida nebo jiné).

Každá tableta Urinal®Medical obsahuje 120 mg výtažku z brusinek. Účinnost výtažku z brusinek proti osídlení močových cest patogeny byla prokázána řadou klinických studií, které dokládají pozitivní výsledky při léčbě zánětu močového měchýře a dalších potíží močových cest. Omezuje příznaky související s infekcí a rovněž působí jako prevence jejich opětovného výskytu.

Léčí infekce močových cest

Čtěte náš článek: Problémy s močovými cestami: Pozor na sychravé počasí!

Více na www.urinal-info.cz/urinal-medical

Reklama