Bulvár

Ani po 25 letech nejsou místní

Místo, kde se narodíte, si nevybíráte.  Kam vás vítr zavane v průběhu života, to je už jiná. Znám spoustu lidí, co se rozhodli, že vesnice pro ně nic není, a zamířili do města, či velkoměsta. Ale i obrácené rozhodnutí. Po narození dětí se lidé často stěhují do vesnic – prý do zdravějšího prostředí.

house

Málokdo zůstává celý život připoután k jednomu místu.

A ten, kdo se nikdy nepřestěhoval pryč, se často na lidi, co přicházejí, dívá skrz prsty. Pohrdlivě trousí „naplavenino jedna“.

I já jsem stále přistěhovalec, ačkoliv v Praze pobývám již 14 let. Mám kamaráda, který, kdybych před ním řekl, že jsem Pražák, zvedne obočí a dá mi jasně najevo, že ze mne nikdy nic jiného než naplavenina z východních Čech nebude.

A tam, kde bych se měl cítit jako „doma“, se na mne dívají jako na „Pražáka“.

Těžký osud vykořeněnce.

I když si nemám na co stěžovat. Velkoměstská anonymita umožňuje pohodlně se zapojit do dění mnoha lidem. A čím více přistěhovalců je, tím se cítí lépe. I mně se stále někdo ptá, odkud vlastně jsem.

Ale na vesnici, to je jiná.

Pamatuji, jak do Kočího, nedaleko od Chrudimi, kde jsem v dětství žil, se přistěhovala nová rodina. A trvalo mnoho let, než přestali být považováni za ty „nové“. Stůl štamgastů byl pro onoho pána v restauraci zapovězen, i když u něj nikdo neseděl, prodavačka schovávala všem, jen nově přistěhované říkala, že nemá, apod.

Trvalo to snad sedm let, než si na ně vesnice zvykla.

Ale v hlavách, hlavně starších spoluobčanek, jsou to naplaveniny dodnes, a to tam bydlí přes 25 let.

A vaše zážitky s naplaveninami, se starousedlíky i se zkušenostmi z toho, jak vás přijalo nové prostředí, je dnešním tématem dne.

Přispějte k němu svým příběhem a získejte tři bonboniéry Tatiana.

redakce@zena-in.cz

Tatiana

   
20.10.2011 - Blog redakce - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [10] JankaAnna [*]

  kyka — #8 Dobrý den, docela by mě zajímalo, v jaké že to dědince teď žijete. Musíme také, bohužel, z Prahy kvůli zdraví namžela a našeho překrásného raráška. A bohužel, jelikož jsme oba "naplavenina" zde v Praze a zažili jsme si i ony narážky na náš původ a bohužel, jak píše i Radek (shodou okolností máme rodinu v Kočí:)), pro "rodnou ves" jsme už  "Pražáci"...

  Písněte, kam jste se přestěhovali, hledáme takto pohodovou dědinu za Prahou:).

  superkarma: 0 21.10.2011, 08:51:40
 2. avatar
  [9] kyka [*]

  Barbucháč — #7 Co se týká rodinných vztahů těch 3 rodin co k nim patří u nás půlka vesnice - ta nenaplavená - tak se připojuju k tomuto komentáři. Z tohoto hlediska budu taky naplavenina do konce života. Taky mám dvě děti, ale spíš bych se děsila, že jsem na svatbu nepozvala někoho děsně důležitého jako v Šípkové Růžence.

  superkarma: 0 20.10.2011, 15:51:23
 3. avatar
  [8] kyka [*]

  Bydlíme na vesnici 6 let, odstěhovali jsme se sem z Prahy po nastěhování dcery. Asi máme štěstí. Naše vesnice je pokroková. Je tu velká firma, která zaměstnává plno místních lidí a stavební parcely se tu rozdávají za trvalé bydliště. Tudíž je tu hodně mladých lidí a spousta lidí se sem přistěhovává, takže "naplavenina" je tu každý druhý. Nějak se to neřeší, ani starousedlíci. Sousedi nám pohlídají děti když je nějaký problém a nemáme hlídání, pečivo nám v krámě taky schovají. Dostáváme vajíčka a králíky....Asi záleží kde to je a taky když někde bydlí jen staří lidé a najednou se mezi ně někdo přistěhuje tak to je asi těžké.

  A taky máme výhodu, že manžel je kominík a tak leckomu ve vesnici už pomohl a to se počítá. Myslím si, že v tomhle to mají řemeslníci možná snazší, lépe zapadnou, protože se na ně lidi obrací o pomoc a když pomůžete, lidé si Vás začnou vážit a přestanou řešit odkud jste. Mě už taky říkají paní kominíková :-)

  1. na komentář reaguje JankaAnna — #10
  superkarma: 0 20.10.2011, 15:45:23
 4. avatar
  [7] Barbucháč [*]

  Suzanne — #5 Sml22máš recht, navštěvování místní hospody je nezbytnost, chce-li náplava poznat ty místní mechem obrostlé pařezySml16

  Taky jsme náplavy, poprvé jsem tohle označení slyšela právě v té hospodě a přišlo mi celkem vtipné a výstižné. Určitě mě neurážíSml23

  U nás je dokonce ještě stanoveno od kdy se z náplavy stává místní - až se bezpečně vyzná v rodinných vztazích Nováků a Horáků Sml54(použila jsem ilustrační jména).  A to je tedy fuška, to vám povím. Náplava tedy budu nadosmrti.  I když......mám dvě děti, třeba se některé k těm NovHorákům přivdá, nebo přižení a bude Sml16

  1. na komentář reaguje kyka — #9
  superkarma: 0 20.10.2011, 14:25:35
 5. [6] lonkue [*]

  Ja se hrde hlasim k tomu, ze jsem definice "naplaveniny". Uz vice nez 13 let mimo CR v 6 ruznych zemich po celem svete. Kupodivu jsem se nejvice doma citila v Nemecku. Po Deutschlandu se mi styska ;-). Ale uplne nejvic po Praze! I kdyz tam jsem taky naplavenina, protoze puvodne pochazim z jizni moravy. Ale nemuzu si pomoci, kdyz pristanu v Praze na Ruzyni a jedu taxikem do centra kolem Hradu a ten vyhled na Stare Mesto...vzdycky mi z toho boucha srdicko.....

  superkarma: 0 20.10.2011, 11:08:20
 6. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Chodíme do místní hospody a zapadli jsme hnedSml30

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #7
  superkarma: 0 20.10.2011, 10:23:46
 7. avatar
  [4] Altamora [*]

  Alenka0010 — #2 Přesně. Někdo zapadne kamkoliv, někdo nikam, ale taky někde přijmou každého člověka, někde žádného. Najít přátele je těžké i tam, kde je lidí hodně, ne tak tam, kde jich mnoho není. Když se někdo vysloví, že tyhle venkovské bály mu mohou být ukradené, tak se nemůže divit, že ho vždycky budou považovat za cizí prvek. Komu to ale vyhovuje, nemusí se do vztahů se sousedy nutit.

  superkarma: 0 20.10.2011, 10:13:01
 8. avatar
  [3] delfi.na [*]

  hm, tak ten článek jsem si měla přečíst předtím, než jsem hlasovala, kdo je rodilý pražák Sml30 

  superkarma: 0 20.10.2011, 10:05:34
 9. avatar
  [2] Alenka0010 [*]

  Bydlíme ve zdejší vesnici 7 let a zapadli jsme dobře, aspoň si myslím, na rozdíl od lidí, kteří tu bydlí třeba i těch 25 let, ale neúčastní se ve vesnici ničeho, ti nezapadnou nikdy.

  1. na komentář reaguje Altamora — #4
  superkarma: 0 20.10.2011, 09:57:25
 10. avatar
  [1] femme [*]

  a že prý náplavy řeší hlavně Pražáci Sml58 

  superkarma: 0 20.10.2011, 09:26:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme