Zdraví

Ani kardiaci se sexu nemusí bát

Osoby s poruchami srdce mohou být v sexuálním životě více či méně limitovány, riziko infarktu či náhlého úmrtí ale není vyšší než při obdobně namáhavé fyzické zátěži. Nepodcenění příznaků srdečních onemocnění, včasná léčba a prevence jsou klíčem k spokojenému sexuálnímu životu.

Sexuální styk je z fyziologického hlediska aktivita spojená s fyzickou a také psychickou zátěží. Při sexuálním aktu stoupá krevní tlak i tepová frekvence a rostou nároky srdce i celého organismu na spotřebu kyslíku. Průměrná zátěž organismu při sexuálním styku je stejná jako obejití bloku domů rychlejší chůzí. Osoby se srdečními poruchami proto mohou být v sexuálním životě, stejně jako v jiných fyzicky náročných aktivitách, více či méně limitovány a mohou se potýkat s různými úskalími.

kadriak

Možné komplikace sexuálního života kardiaků se liší podle stupně poškození srdce. Evropská asociace srdečního rytmu (European Heart Rythm Association) pro lepší diagnostiku vytvořila čtyřstupňovou škálu hodnocení srdečních onemocnění, tzv. EHRA kvalifikaci. Pacienti na prvním a druhém stupni pociťují dušnost či bolest na hrudi pouze při velké námaze nebo vůbec. Sexuální aktivity jsou schopni zcela bez omezení. Pacientům na třetím stupni s obtížemi již při malé námaze, se doporučuje provozovat sexuální aktivity pouze výjimečně a krátce. Nejhůře jsou na tom pacienti na čtvrtém stupni hodnocení, kterým se sexuální aktivita nedoporučuje vůbec.

„Poruchy sexuální aktivity u osob s nemocným srdcem mnohem častěji postihují muže. Kornatění tepen a užívání léků snižujících krevní tlak zhoršují schopnost erekce. Některé přípravky na léčbu srdečního selhání navíc snižují i libido, což se pacienti snaží řešit užíváním přípravků k léčbě erektilní dysfunkce. Tyto přípravky ale mohou v kombinaci s léky proti kornatění tepen vést k nežádoucímu poklesu krevního tlaku, mdlobám až ke ztrátě vědomí“ varuje prof. MUDr. Jindřich Špinar, CSc., FESC z Interní kardiologické kliniky FN Brno. Riziko infarktu i náhlé smrti je ale při sexu stejné jako při kterékoliv jiné průměrné zátěži,“ doplňuje profesor Špinar.   

Sexuální aktivitu není nutné kardiakům zakazovat, je však nutné, aby si byli vědomi možných rizik a nepodceňovali léčbu srdečních onemocnění jako prevence vzniku závažných komplikací, které mohou mít dopad nejen na jejich zdraví ale i na psychiku a sexuální život.

Mezi klíčové faktory patří včasné odhalení nemoci a nepodceňování příznaků. Například nepravidelné bušení srdce, zrychlený tep, snížená výkonnost při zátěži, nadměrné pocení, zadýchávání a častá únava mohou poukazovat na fibrilaci síní, nejčastější poruchu srdečního rytmu. Projevit se ale nemusí žádnými příznaky. Pokud není fibrilace síní správně léčena, může zanechat závažné následky. Velmi rychlé a nepravidelné stahy síní způsobují vznik krevní sraženiny, která se může uvolnit a ucpat mozkové tepny, čímž vzniká cévní mozková příhoda – mrtvice. Vážným komplikacím fibrilace síní lze předejít zdravým životním stylem, dodržováním doporučení lékaře a pravidelným užíváním léků na snížení srážlivosti krve.

Zdroj: tisková zpráva

   
19.11.2013 - Srdce - autor: (red)

Komentáře:

 1. [3] gemma [*]

  Sml22

  superkarma: 0 02.05.2014, 09:13:42
 2. [2] Rikina [*]

  Ovšem, sexu se kardiaci nemusí bát... před mnoha lety jsem chodila s pánem, co měl za sebou čtyři infarkty. Ani jemu lékaři sex nezakazovali, ačkoli jistá doporučení v tomto smyslu byla, nicméně dalo se to. Sml57 No a dostal ho pátý infarkt, který se mu nepřihodil při sexu, nýbrž na operačním stole, při operaci zeleného zákalu, tedy pod lékařským dohledem a s okamžitou pomocí k dispozici. Takže sex se mi potom jeví jako celkem bezpečná aktivita. Sml80

  superkarma: 1 19.11.2013, 11:06:51
 3. avatar
  [1] haluška [*]

  Sml52 ani kardiaci sa sexu nevzdávajú a dôkazom bude moje ďaľšie vnúča, ktoré sa narodí na budúci rok v leteSml52

  superkarma: 0 19.11.2013, 00:33:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme