Bulvár

Ani Babičku jsem nečetl!


„Nevíš náhodou, kde je ten...“
„Nic nevím, ani Babičku jsem nečetl!“
Taková je oblíbená odpověď některých mých kamarádů na dotazy, které považují za obtěžující, hloupé či jich se naprosto netýkající. A stejně jim to nevěřím. Je prakticky nemožné, aby někdo prošel českým školstvím a nečetl alespoň úryvek z Babičky!

Babičce nelze uniknout
Ačkoliv mne část českého školství minula, ani já Babičce neunikla. Celou jsem ji sice nečetla - do čtenářského deníku jsem text pěkně opsala od poctivějších kamarádů, já četla KODovky a indiánky, a když klasiku, tak Dostojevského a Bulgakova, s nějakou Babičkou si paní učitelka mohla trhnout patřičnou končetinou, ale úryvkům nahlas ve třídě předčítaným jsem se nevyhnula ani já. Babička zkrátka patří k české kultuře stejně jako Shakespeare k té anglické. Skoro by se chtělo říci: „Přišel jsem, viděl jsem, Babičku přečetl... a nepochopil jsem.“ Alespoň já nikdy nepochopila, odkud pramení sláva téhle knihy.

Pravda o Viktorce
Včera tomu bylo už sto padesát dva let, co byl román Boženy Němcové poprvé vydán u nakladatele Jaroslava Pospíšila. Psát své nejslavnější dílo začala Božena o rok dříve, rok po té, co jí zemřel patnáctiletý syn. Babička je považována za dílo realistické a autobiografické a především na jeho základě vznikly rozsáhlé spekulace o příbuznosti Boženy s kněžnou Zaháňskou. Babička ovšem obsahuje i pasáž romantickou - příběh Viktorčin, který je ostatně, alespoň podle otce Karla Čapka, nepravdivý. Viktorka prý po vraždě svého prvního dítěte, které měla s vojákem, ve vězení zešílela. Po propuštění ovšem nadále žila jako potulná žebračka, porodila další nemanželské dítě. Pod vlivem alkoholu, kterému holdovala, propadala čas od času zuřivosti a nakonec zemřela v šestasedmdesáti letech, a Boženu Němcovou tak přežila o šest let.

Chudý život - bohatý pohřeb
Přestože díla Boženy Němcové byla v českých vlasteneckých kruzích ceněna už za jejího života, žila sama autorka setrvale v bídě a byla nucena často prosit o pomoc, které se jí však dostávalo poskrovnu. Druhého vydání Babičky se dočkala necelý rok před svou smrtí. Když pak v lednu roku 1862 konečně dostala z Litomyšle první sešity druhého vydání, byla už těžce nemocná. Ještě do nich stihla vepsat věnování dceři Doře a sestře Josefa Franty Šumavského - Markytě. Poté upadla do bezvědomí a v úterý 21. ledna 1862 o šesté hodině ranní v pražském domě U tří lip zemřela. Bylo jí pouhých dvaačtyřicet let. Pohřbena byla s pompou a slávou, které se jí nedostávalo za života. Nákladný pohřeb hrazený českými vlastenci ostře kontrastoval s neschopností těchto „obdivovatelů“ díla Boženy Němcové pomoci jí za života.

Babička se stala skutečným bestsellerem až po Boženině smrti. Českých vydání Babičky bylo přes tři stovky a dílo bylo přeloženo do více než dvou desítek jazyků. Babička je zkrátka klasika, kterou četl snad každý... Alespoň kousek, když ne celou.

Četla jste Babičku? Jako povinnou četbu nebo dobrovolně? Líbila se Vám? Kterou část máte nejradši? Vzpomenete si ještě na to, o čem Babička je? Myslíte, že si zaslouží svou popularitu? Znáte jiná díla Boženy Němcové?

   
15.05.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [170] monacha [*]

  a....: to urcite, kdyby nebylo jeji dilo vyznamne, tak se o nem dodnes nevedou debaty, pri kterych se lidi hadaji do krve. (viz ruzne seminare, prednasky a polemiky literarnich vedcu). Tak jak se projevovala ona jako zena ve sve dobe muze jen blazen nebo velka osobnost.

  superkarma: 0 16.05.2007, 15:47:46
 2. [169] a.... [*]

  monacha: Ani mi toho nekrofilního magora nepřipomínej
  Ale k té Němcové, není to spisovatelka světového formátu, ale to její dílo rozhodně má svoji hodnotu.Když se na něj podíváš v kontextu doby, musíš ji každopádně považovat za spisovatelku, která si tu pozornost zaslouží. Co se týče jí jako člověka, její hlavní problém byl asi v tom, že byla extrémně emotivní a z toho vyplývaly všechny její kotrmelce v životě. Když se pak podíváš na její korespondenci, musí ti jí být jako člověka líto, protože ti chlapi se k ní chovali neuvěřitelně hnusně , ale ona, právě proto, že ty emoce byl pro ní životní motor, jim to trpěla a ještě jim pomáhala.

  superkarma: 0 16.05.2007, 15:29:05
 3. avatar
  [168] monacha [*]

  Na Babicce je docela zajimave, jak tam nefunguji matky. Viz upjata matka Barunky, nemocna matka Kristly nebo Viktorka, ktera zabije sve dite... Nejaka profesorka o tom psala zajimavou studii. Nazory Heleny Sobkove na puvod Nemcove uz jsou take vyvraceny. Ale je to zajimava cetba. a...: Machovy deniky jsou super, ne?

  superkarma: 0 16.05.2007, 14:45:31
 4. avatar
  [167] gerda [*]

  Nyotaimori: no, těžko říct, jak by dopadla, kdyby žila "spořádaným" manželským životem. V její době trpět rakovinou ženských orgánů se stálým krvácením, to musela být hrůza. Často cestovala, hygiena, zdravotní pomůcky...neměla to snadné. A do toho hádky s právem nespokojeným manželem. No nic, dnes to musím zabalit, ahoj

  superkarma: 0 16.05.2007, 14:29:17
 5. avatar
  [165] gerda [*]

  Nyotaimori: logické by to bylo, ale fakt to má základ v jejích bolestech. Měla toho hodně, jiné by bohatě stačily ty čtyři děti. Ona u toho vedla poměrně rušný společenský život a to jí na zdraví rozhodně nepřidalo. Taky to zabalila ve čtyřiceti.

  superkarma: 0 16.05.2007, 14:05:08
 6. avatar
  [163] monacha [*]

  Majucha: Blesk bohuzel nectu, takze nevim, jestli tam o tom neco psali... Tohle mam z jeji korespondence a zivotopisu...

  superkarma: 0 16.05.2007, 13:28:36
 7. avatar
  [162] monacha [*]

  Majucha: kdo koho odsuzuje? me to nahodou prijde super... rekla bych, ze jsem o jejim zivote cetla dost, a informaci mam urcite vic, nez nam hustili ve skole. Presto mam ale pravo vyslovit nazor, ze mi jeji dilo prijde nekvalitni

  superkarma: 0 16.05.2007, 13:26:17
 8. avatar
  [161] gerda [*]

  Nyotaimori: ona byla dost nemocná, mám dojem, že si právě na slezinu stěžovala - než se přišlo na to, že má rakovinu - a zlomyslní "kamarádi" si z toho dělali legraci tak hloupě, že jí po straně říkali Slezina. Mám dojem, že je to někde v korespondenci o ní. Ani na ty milence štěstí neměla. Byla hodně vášnivá a opravdová, to chlapy děsí.

  superkarma: 0 16.05.2007, 12:34:28
 9. avatar
  [159] gerda [*]

  Majucha: ono je to všeobecně známo. Na základce se to sice neučí, tam se to obezřetně obchází, ale ona byla opravdu hodně nekonvenční. První velkou chybou bylo, že ji provdali v podstatě násilím - podle mě chtěli přehodit odpovědnost za její ctnost na manžela, protože byla od dospívání byla krasavice, za kterou se chlapi otáčeli. Dnes by se normálně vybouřila a byl by pokoj. Co ale měla holka dělat: vzdali ji za usedlého muže, se kterým si na jedné straně rozuměla politicky, ale který jí napráskal v krátkém sledu 4 děti. Žádná pračka, žádné polotovary. Měli sice služku, ale... Nemohla umět hospodařit, bylo to ještě dítě plné ideálů. Literatura byla pro ni únik od starostí. A ti chlapi se k ní chovali hrozně, myslím milence. Co si myslit o lékaři, který se s ní vyspí, a pak o ní ve společnosti mluví jako o Slezině?

  superkarma: 0 16.05.2007, 10:47:59
 10. avatar
  [158] Z cluster [*]

  Majucha: stejně je škoda, že už tehdy nevycházelo takové seriozní a objektivní čtivo jako je Blesk (nějaká biedermaierovská verze s hanbatými perokresbami místo fotek ). Konečně bysme se dozvěděli odpovědi na otázky typu "kdo, co, s kým, proč a za kolik" týkající se celého toho našeho slavného "národního obrození"

  superkarma: 0 16.05.2007, 10:04:57
 11. [156] a.... [*]

  monacha: Jak já těm mužům závidím, když je ještě někdo po stopadesáti letech lituje, že ta jejich nebyla vůbec "pro rodinu" a tudíž s ní měli pekelnej život. Že by ta paní měla třeba jiné kvality, kvůli kterým jsme dneska nezapomněli ani její jméno a dokonce díky ní máme v povědomí jejího manžela, to je pro tebe asi nepodstatné, viď? A vůbec, Mácha byl taky pěknej dobytek a ostatní umělci..ani nemluvit, všechno by se to mělo střílet na potkání , žejo???

  superkarma: 0 16.05.2007, 08:38:32
 12. avatar
  [155] ellinor [*]

  monacha: No fúúúúj!

  superkarma: 0 15.05.2007, 23:25:21
 13. avatar
  [154] monacha [*]

  Meander: Ok, tak oba...Proc lituju jejiho manzela? Protoze si vzal zenskou, od ktere cekal, ze se bude chovat jako vsechny v te dobe. A ona misto toho byla spatna hospodyne, neumela setrit, mela verejne nekolik milencu, rada parila a vubec se pro tu dobu nehodila.

  superkarma: 0 15.05.2007, 22:00:36
 14. avatar
  [153] narciska [*]

  Babicku miluju...cetla jsem ji (dobrovolne) nekdy v 10 letech, pak v puberte, pak na VS a vzdycky v ni najdu neco, co me prekvapi a ceho jsem si driv nevsimla. Navic: na VS me ucila v seminari o Nemcove prof. Janackova (kapacita na ceskou literaturu 19.st.), naprosto uzasna dama, a ta nam pomohla odkryt dalsi roviny...Timto ji dodatecne dekuji

  superkarma: 0 15.05.2007, 21:46:34
 15. avatar
  [152] DELCOP [*]

  Mam vsech 7 dilu Kaji Marika a druhy dil mam rozecteny uz cca 15 let...Hec!!!

  superkarma: 0 15.05.2007, 21:15:20
 16. avatar
  [151] risina [*]

  mzdovka 61: Vidíš, a můj syn Babički přečetl v té (tuším) wedmé třídě dobrovolně a dokonce u ní brečel. Je to jedna z asi pěti knížek, které dočetl, tak na ní asi něco bude, když zaujala i jeho - nečtenáře. Já ji četla taky mockrát, stejěn jako povídky od němcové.

  superkarma: 0 15.05.2007, 20:53:36
 17. avatar
  [150] OlgaMarie [*]

  P.S. Přesvědčili jste mě,že komouši zmanipulovali v Enc.slovníku i vysvětlení,cože je literární útvar pohádka.

  superkarma: 0 15.05.2007, 16:07:57
 18. avatar
  [149] OlgaMarie [*]

  mindulinka: Drak měl jednotvárnou stravu,stejně by vyhynul na nedostatek potravy.Pric mu vlastně zkrátil trápení.

  superkarma: 0 15.05.2007, 16:01:55
 19. avatar
  [148] ellinor [*]

  Nyotaimori: Já si pamatuju, jak jedna deska pohádek končila Slavíkem a růží a já s brekem vždycky vylezla z postele a chtěla, aby to rodiče vypnuli. Dneska takhle prchají z pokojíčku moje děti, protože to poslouchají taky. Přesto mám pohádky od Oscara Wildea fakt ráda, ale jako dítě jsem je nenáviděla.

  superkarma: 0 15.05.2007, 15:57:51
 20. [146] mindulinka [*]

  Pohádky končí dobře - ale jak pro koho - drak zabitý princem by s tím asi nesouhlasil

  superkarma: 0 15.05.2007, 15:44:48
 21. [144] Morgiana [*]

  gerda: To je ten problém, že česká literatura skoro po celé 19. století plnila jiné funkce než umělecké: výchovné, politické... Člověk si spousty autorů může vážit, ale ke četení (ne jen z povinnosti, ale s požitkem) to někdy není.

  superkarma: 0 15.05.2007, 15:24:46

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [143] OlgaMarie [*]

  Nyotaimori: Teď jsem si musela vyhledat definici pohádky v Encyklopedickém slovníku.Bohužel je už z roku 1981.Budu hledat v novějším vydání.Třeba dnes už pohádky dobře nekončí.

  superkarma: 0 15.05.2007, 15:23:13
 2. avatar
  [142] Vivian [*]

  Tak zrovna Babičku znám jenom z filmové verze, povinnou četbu jsem neuznávala, stejně jako většinu jiných "povinných" záležitostí.

  superkarma: 0 15.05.2007, 15:22:20
 3. avatar
  [141] Meander [*]

  OlgaMarie: Eh, Andersen psal snad taky pohádky...

  superkarma: 0 15.05.2007, 15:20:45
 4. avatar
  [138] OlgaMarie [*]

  Yanina: Pohádka jako literární útvar vždy dobře končí.Klasický horor má otevřený konec.Takže si nemyslím,že by pohádky od Němcové byly horory.Spíš jsme je prožívaly intenzívněji a asi to v nás zůstalo.

  superkarma: 0 15.05.2007, 15:05:20
 5. avatar
  [134] Juana [*]

  ellinor: Stendhal, to je fakt síla. Sice jsem to zvládla, ale dneska už asi ne.
  Jak jsem vyhrátl válku je skvělá knížka, ale film mě teda zklamal, vůbec to nemá tu atmosféru jako knížka, Lennon to teda nezachránil.

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:54:32
 6. avatar
  [133] Vanily [*]

  Ptáci v trní

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:44:20
 7. avatar
  [132] Pentlička [*]

  Červený a černý se mi strašně líbilo. A ještě Kartouza parmská!

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:43:30
 8. avatar
  [131] Meander [*]

  Četl jste někdo Pražské hyeny?

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:38:13
 9. avatar
  [130] ellinor [*]

  Někdy v sedmnácti jsem měla potřebu demonstrovat svouji domnělou inteligenci okatým listováním v Kantovi a Heidegerovi v MHD. Dokonce jsem tomu tehdy i trochu rozuměla, ale dneska na veškerý předstírání rezignuju a čtu jen to, co mě fakt baví. Třeba Ranhojiče od N.Gordona.
  A když bratr četl Červený a černý od Stendhala, trpěla tím celá rodina, jelikož několik měsíců chodil zoufale po bytě s výkřiky "ještě 250 stran!".

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:37:16
 10. avatar
  [129] ellinor [*]

  sanvean: Já měla při četbě Krále Krysy neuvěřitelnou spotřebu vajíček naměkko.
  Pro mě byl zásadní Poe a Erben (v 10 letech), lásky k Dostojevskému mě nic nezbaví. Ale poslední dobou mě kromě Harryho Pottera nedokázalo nic nadchnout.
  Babičku jsem měla docela ráda, navíc ta ilustrovaná Velíškem a namluvená Holubovou je skvělá. Je to sice děsně rychlošípácký a mravně poučný, ale na děti to docela funguje.

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:31:03
 11. avatar
  [128] Vanily [*]

  kareta: Na východ od ráje Hrozny hněvu mě deptaly,ale dočetla jsem je.Měla jsem u toho pořád hlad.Hrozná knížka...v dobrém smyslu slova.

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:26:23
 12. avatar
  [127] Meander [*]

  monacha: Mno, já lituju spíš ji...

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:20:21
 13. avatar
  [126] monacha [*]

  Hlasim se k tem, kteri jaksi nepochopili, co je v Babicce tak uzasneho. Myslim, ze to na zakladku vubec nepatri. Jeji zivot i dilo se ve skole podava dost zkreslene. Je mi docela lito jejiho manzela. Literatura 19. stol. me vubec nebere. Z ceske mam rada hlavne Tovarysstvo, Muže s břitvou, Sekyru a ted jsem cuchla k Vere Linhartove - bomba.

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:17:58
 14. avatar
  [125] kareta [*]

  Jak jsem vyhrál válku

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:15:27
 15. avatar
  [124] kareta [*]

  Steinbeck

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:14:39
 16. avatar
  [123] kareta [*]

  Meander: A Irwing Shaw: Tomu dala, tomu víc a druhý díl Tomu málo, tomu nic, Carol Joyce Oatesová: Zahrada pozemských slastí,F. Saganová, Steineck: Na východ od ráje..... Hlava XXII a Major Major Major , P. Ryan: Jan jsem vyhrál válku.......jéžiš, já vlastně vůbec nemám čas na TV

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:12:51
 17. avatar
  [122] tyrkys [*]

  Majucha: jj, ten překlad to pohřbil úplně . Poslední dobou slavím, když narazím na jakž takž dobře přeloženou knihu...
  Film se jmenoval Dveře v podlaze.

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:05:04
 18. [121] radulka [*]

  Moštárna byla prima, ale úplně mě okouzlila kniha PAN KAPLAN MÁ STÁLE TŘÍDU RÁD. Dlouho mi trvalo, než jsem si na ten styl zvykla, ale pak mě mrzelo, že kniha končí. Úplně jsme už při čtení "slyšela" pana Kaplana. A ještě k těm komediím - nemyslím, že komedie musí nutně člověka vzdělávat. Burian to taky nedělal. A jako odpočinkový film je "S tebou mě baví svět" prostě skvělý. Kameňáky, to je jiná kategorie. To bych řadila mezi filmový bulvár, hrubý a sprostý film o ničem.

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:02:39
 19. avatar
  [119] Yanina [*]

  ivana.kuglerova: Já mám taky ráda horory a moc, hlavně ty od Hitchcocka , ale ty pohádky od Němcové mě straší od dětství . Možná je to i tou pohádkou, co dávají v TV, jak tam ta Chýlková ubodá tu Johanku, nevím, jestli to bylo i tak v knížce, ale scéna fakt hrozná a pro dítě ještě horší
  Jinak se mi líbí Erben, jeho balady jsem četla hodněkrát, hlavně Svatební košili

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:00:55
 20. avatar
  [117] OlgaMarie [*]

  kareta: Já měla kliku,že v knihovně knihy půjčoval přímo náš učitel a u všech Zolových knih zapůjčení komentoval slovy:"To máš pro babičku,viď?"

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:56:41
 21. avatar
  [116] tyrkys [*]

  Nyotaimori: já žila v představě, jak je Irving úžasnej a po přečtení dvou knih a shlédnutí jednoho filmu podle jeho předlohy musím konstatovat, že mě nijak nenadchnul. Všechno mi přijde podle stejného mustru. Rádoby intelektuální, rádoby šokující...
  Meander: ale Moštárnu jsem nečetla, to možná ještě zkusím

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:48:20
 22. avatar
  [115] sanvean [*]

  Meander: Mně se u toho dobře jedlo, hned mi víc chutnalo (Ano, mám odporný zlozvyk číst u jídla )

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:47:46
 23. avatar
  [114] Meander [*]

  Mám tam bordel v uvozovkách...

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:46:04
 24. avatar
  [113] Meander [*]

  Majucha: Já četla Hlavu XII a moc se mi to líbilo. I jsem zkusila dalšího Hellera a málem mě z toho kleplo. Celou dobu jsem při čtení knihy "Něco se stalo" čekala, co se stane. A stalo, na konci. Ale nic se stejně nezměnilo. Hellera už nechci ani vidět. Stejně jako Saroyana. Tracyho tygr je nádherná knížka, vše ostatní nedovedu dočíst.
  sanvean: Já to nedokázala. Citila jsem se provinile, že mám co jíst a nenarodila jsem se jako sirotek.
  kareta: Germinal jsem nečetla, četla jsem Zabijáka. To byl šrumec.

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:44:36
 25. avatar
  [109] kareta [*]

  Meander: tos asi nečetla Zolův Germinal- já ho přelouskala ve 12ti a naši měli průser ve škole, že čtu nevhodnou literaturu k věku

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:37:38
 26. avatar
  [108] sanvean [*]

  Meander: Já si po asi padesáti stránkách zvykla a nakonec se mi Hrozny líbily. IMHO je to ale divný překlad, jak nějaké hanácké nářečí Garp mě taky neoslovil, ale Motlitba za Owena Meanyho byla bomba :)

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:36:59
 27. avatar
  [106] Meander [*]

  Majucha: Svět podle Garpa mě nenadchnul, ale Moštárna jo. Za nejstrašnější klasiku považuju Hrozny hněvu. To nešlo číst za střízliva.

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:24:00
 28. avatar
  [104] Juana [*]

  Četla jsem Babičku jako dítě, dobrovolně. Líbila se mi. Stejně tak i Robinsonka - tam mi vždycky překvapilo, že neuměla ve 14 letech uvařit krupicovou kaši. Káju Maříka jsem četla mockrát, celého, až do jeho svatby. Ale co jsem nezvládala, byl Jirásek. Ani v době, kdy jsem milovala Emila Zolu a hltala jeho šílené popisné romány, tak Aloise jsem prostě nemohla. Jediné, co se dalo přečíst, byla povídka Maryla.

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:13:40
 29. avatar
  [103] gerda [*]

  a....: je mi líto, ale musím končit. Moc hezky se to tady dnes rozběhlo a na rozdíl od jiných témat, tohle je přínosné. Holky, buďte tu hodné a nehádejte se mi!!!

  superkarma: 0 15.05.2007, 12:52:25
 30. [102] a.... [*]

  gerda: No ty jsou moje oblíbený... je to něco, co má atmosféru a dává ti to pohled trochu z jiného světa.

  superkarma: 0 15.05.2007, 12:44:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme